LEYDSCHE COURANT 1848. VRIJDAG, 10 NOVEMBER. N'. 135. RINS EN LAN DSCUE BEIUC TEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 9 November. Bij de aannadering van den Aziatischcn braakloop werd reeds in ome stad van Regeringswege eene sub-commissie daargesteld ten einde de maatregelen voor te bereiden welke bij liet ontstaan dezer ziekte tot bare genezing kon den worden in het werk gesteld. Daartoe behoorde de inrigting van zalen in de Kazerne aan de Morsclipoort, tot opneming van Cholera lijders, onder liet beheer van een bevoegd Geneeskundige. Bij het ontstaan der ziekte is deze inrigting dadelijk geopend en een bekwaam personeel in dienst gesteld tot behoorlijke opneming, genezing en verpleging. Sedcit 1°. November jl. zijn door de ziekte aangetast, volgens opgave der Geneeskundigen 14 personen, waarvan overleden 8, blijven in behandeling 6 personen. Van dc aangetasten zijn 4 in het hospitaal opgenomen, waar van 1 overledenonder de bovengenoemde 8 personen begrepen. Gisteren is in de l.ion d'Or eene eerste vergadering gehouden van notabele ingezetenen dezer stad, ten doe] hebbende de regeling der uitoefening van het Kicsregt, volgens liberale beginselen, l'resident, de lieer J. Bake; Vice-President, de Heer A. H. van der Boon Mcsch Secretaris, dc Heer N. Sikkei Gioos. De Heercn Borrel van Hogelandc-n en P. C. Schooneveld hebben gelijk wij reeds in N°. 1 mededeelden, te kennen gegeven, dat zij, door de twee hoofd-kiesdistricten der Residentie tot leden van de Tweede Kamer benoemd wordende, zich die keuze zullen laten welgevallen. De kandidatuur dier Heeren wordt dan ook door vele kiezers voorgestaan. Intusschcn vernemen wij, dat een groot aantal hunner is overeengekomen, om in het zesde hoofd- kicsdistrict de benoeming van den lieer Mr. A. Baron Mackay, tot lid der Tweede Kamer, en der Heeren Jhr. Boreel van Hogelanden en Graaf van der Duyn van Maasdam, tot Kandidaten voor de Eerste Kamer, en in het zevende hoofd-kiesdislrict dc benoeming van den Heer Schooneveld, tot lid der Tweede Kamer, en der Heeren Mr. Groen von Prinstercr en Jhr. Steengracht van Duivenvoorde, tot Kandidaten voor de Eerste Kamer voor'te staan. Spoedig zal men weten, of er eene gewenschtc eenstemmigheid kan worden verkre gen, daar er, naar wij vernemen, tot dat doel, binnen weinige dagen eene oproeping aan de kiezers zal worden openbaar gemaakt ter bijwoning van eene vergadeiing, waaraan allen kunnen deel nemen. Eenigc ingezetenen te Brielle, hebben aan al de Kiezers in het Dis trict Brielle eene circulaire verzonden, waarin onder anderen het volgende gezegd wordt: a Voorzeker zal ieder die niet onverschillig is nopens de welvaart van het Vaderland, overtuigd zijn van liet hongc belang, om bij de op handen zijnde verkiezingenvoor de beide Kamers der Staten-Generaalmannen te benoe men, die bij onafhankelijkheid de noodige talenten bezitten, en die geacht kunnen worden, eene opregte eerlijke uitvoering der Grondwet, en het be ginsel van bezuiniging door vereenvoudiging te zijn toegedaan. Het zal geen betoog behoeven, dat, wanneer ieder kiezer daarbij zijn eigen weg bewandelt, en de welgezinden zich niet naanw aan elkander sluiten, om gemeenschappelijk over de te doene keuze te beraadslagen, eene gewensebte uitkomst hoogst onzeker zal zijn. Van de waarheid dier stelling doordrongenvormen zich dan ook dezer dagen, in vele plaatsen van ons land, vereenigingendie zich onderling no pens de verkiezingen trachten te verstaan: deze vereenigingen worden door de Hooge Regering in geenen deele gewraakt. Ook in dit district hehben de ondergeteekende kiezers zich verecnigd om door alle loyale middelen de candidatuur te bevorderen van personen die aan de hierboven gestelde vereischten voldoen, en die zich, als daartoe genegen, openlijk zullen verklaren, of die openlijk daartoe zullen worden aangeduid. De ondergeleekenden hebben gemeend hiermede een burgerpligt te zullen vervullenen ook openlijk voor hunne bedoelingen te moeten uitkomen opdat men deze echter niet kunne verdenken, leggen zij dc verklaring af, dat zij noch voor bun zeiven, noch voor hunne betrekkingen, ccnige candi- datunr verlangen, of ook zouden aannemen of willen bevorderen, maar dat zij alleen in het waarachtig belang des Vaderlands verlangen werkzaam te zijn. Uet tijdvak tnsschen lieden en het oogenblik dat de eerste regtslrceksche verkiezingen zullen plaats hebben, is uiterst gewigtig; dat dus niemand omtrent de uitoefening van zijn kiesregt onverschillig zij dat ieder stemme die daartoe het regt heeft dat hij het doe overeenkomstig het hooge belang der zaakwant van het al of niet goed slagen dezer eerste keuze bangt misschien de toekomst van ons Vaderland af. AVaarom zouden wij dan niet alle onze krachten aanwenden om eene uit komst te verkrijgen, die gezegend kan zijn voor ons en onze kinderen? Deze vraag, die overal elders aan de kiezers in Nederland wordt gerigt, doen de ondergeteekenden ook aan U [Volgen de onderteekeningen.) Onder hen die in het hoofdkiesdistrict Alkmaar de meeste stemmen op zich schijnen te zullen vereenigen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, behoort de Heer S. A. de Sloraaz, Notaris te dier stede, een man, wiens kunde en echt liberale denkwijze in de plaats zijner woning en in de omstreken van algeinecne bekendheid zijn. Meermalen wendde de Heer de Moraaz zich tot 'stands veitegenwoordiging bij airessen, waaraan in der tijd publiciteit is gpgeven, en welke de bewijzen leveren, dat de gunstige meening zijner medeburgers op goede gronden gevestigd is. Men meldt ons, dat dc Heer Mr. G. A. Fokker, van Middelburg, zich in het hoofd -kicsdistricht van Zierikzee als Candidaal opdoet voor het lid maatschappij der Tweede Kamer. Dit berigt verheugt ons, omdat de Heer Fokker zoowel in als buiten het gewest zijner inwoning bekend is, als iemand, die de beginselen der nieuwe Grondwet is toegedaan en die voorzeker zijne krachten gaarne zoude aanwenden, om, door eene vrijgevige ontwikkeling, de welvaart der Natie zooveel mogelijk te bevorderen. Met niet minder genoegen vernemen wij, dat vele kiezers in bet district Haarlem meer en meer overtuigd worden van de noodzakelijkheid, oin man nen ter vergadering onzer vertegenwoordigers af te zendenvan wie men eene eerlijke en opregte uitvoering der Grondwet verwachten kan. Zij geven hier van liet blijk, door hunne keuze voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te vestigen op den Heer Mr. AV. 11. van Voorst, die, zich niet bekreunende om de goed- of afkeuring der Regering, jaren lang een der ijverigste kamp vechters was tegen het stelsel, dat, naar zijne innige overtuiging, op den ondergang van het Vaderland moest uitloopen. Bij vele kiezers in Amsterdam is er ernstig sprake van, om iemand tot lid van de Tweede Kamer te benoemen, die, als Officier bij de Marine, waar dig voor een korps zoude optreden dat ten allen tijde zoo vele uitstekende diensten aan ons land heeft bewezen. Het denkbeeld is gelukkig; en zal on getwijfeld algemeen bijval vinden. Van harte wenschen wij, dat men zich omtrent dc keus zal kunnen verstaan, en dat het plan niet, door eene onge lukkige versnippering van stemmen, mislukke.' [Stembus). 's GR AVENH AGE 8 November. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij besluit van den 7(,cn dezer nader bepaald, dat, naar aanleiding van ingebragtc bezwaren, de Kiezers-Vergaderingen in de hoofdplaatsen der hoofddistrictcn wel zullen worden gehouden op den 30stco dezer, gelijk bepaald was, maar dat tot al de werkzaamheden, behoorende tot de slem-opnemingeerst den lslcn De cember zal worden overgegaan. Gisteren heeft aan het Ministerie van Marine dc aanbesteding plaats gehad van de levering van 1150 mudden gort, 850 mudden groene erwten en 700 mudden graauwe erwten, waarvan de levering der gort, per mud berekend, is aangenomen door den Heer G. Kloos, te Rotterdam, voor de som van ƒ10.20, der groene erwten, per mud, door den Heer J. Kap, te Rotterdam, voor de som van 8.9G. Men verzekert dat de levering der graauwe erwten zal worden herbesteed. Zalurdag morgen is het gebouw onlangs aangekocht door de Verceni- ging van Vincentius da Paulo, op eene plegtige wijs ingewijd door den Zaak gelastigde van den II. Stoel bij Z. M.Vice-Superior der Iloll. Zending, Mgr. Belgrado. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft aan de ongelukkige visschers, welker vaartuig in de afgeloopen maand onder de Engelsche kust is overzeild, eene milde gift tol onderstand doen toekomen. De laatste bcrigten uit Seheveningen omtrent dc haring-visscherij onder

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1