om met n over den toestand van hel land te sprekenwilt gij ons niet aanliooren Neenwas het eenvoudige antwoord des Koningsterwijl bij de zaal verliet. Dezelfde Afgevaardigde Jacobi sprak hem daarop nogmaals aldus aanhet is het ongeluk der Koningen dat zij de waarheid niet willen aan- hooren. Met dit antwoord was men te Berlijn niet zeer te vreden. Vrijdag morgen zijn de Ministers naar Potsdam vertrokken om te trachteneen ander antwoord te erlangenmet de grootste spanning zag men hunne terugkomst te gemoct. Het plein waarop het paleis der Vertegenwoordiging staat, was den geheelen dag door den burgerweer bezet. In do zitting van heden zijn bovengenoemde bijzonderheden door de Commissie medegedeeld het ontbrak daarbij niet aan vele scherpe aanmerkingen tegen Jacobi, die, zcide menzijne regten had overschreden. De gisting in de stad is zeer groot. Intusschen is des namiddags ten 4 ure nader antwoord ontvangen, van den volgenden inhoud: »Wij Frederik Wilhelm, door Gods genade Koning van Pruissen, enz., hebben het gisteren ons overhandigde adres van de tot het ontwerpen der Pruissischc staatsregeling benoemde vergadering rijpelijk overwogen, en maken hiermede het volgende bekend: Vast besloten hebbende den door ons, in overeenstemming met de wenschen van ons getrouw volkingeslagen consti- tutionnelen weg onwankelbaar te vervolgenhebben wij den Luitenant-Gene raal Graaf von Brandenburg met het vormen van een nieuw ministerie be last, wijl wij volgens zijne ons bekende gevoelens overtuigd zijn, dat hij aan de hechte grondlegging en geleidelijke ontwikkeling der constitntionnele vrij heid met vreugde zijne krachten wijden en alles in het werk stellen zal, om de door ons hem opgedragen taak behoorlijk te volbrengen. Wanneer hem dit gelukt, zal het nieuwe ministerie, zoo wij hopen, zich aanspraak op het vertrouwen des lands weten te verwerven. Aan een ander ministerie dan een zoodanig, waarvan wij dit kunnen verwachten, zullen wij, daarvan mogen de vertegenwoordigers van ons getrouw volk zich overtuigd houden, nimmer de leiding der Regering toevertrouwen. Wij kunnen ons derhalve noch door de in het adres van gisteren zonder nadere aanwijzing aangeduide geruchten, die in geene handeling van onze Regering grond vinden, noch door de daarin uitgesproken hezorgdheid, bewogen vinden, den tengevolge van ons wel overwogen besluit aan den Graaf von Brandenburg gegeven last weder in te trekken. nMet voldoening hebben wij uit het ons overgereikte adres de erkentenis vernomen, dat ons hart voor het welzijn des volks steeds warm heelt geklopt. Het welzijn des volks blijft ook verder het cenige doel van ons streven. Wij hopen bij de naauwgezette behartiging daarvan steeds in overeenstemming met de wenschen des volks te handelen, en rekenen daarbij op de meest krachtige ondersteuning van zijne vertegenwoordigers. De Köllniscbe Zeitung onder dagteekening van den 3(lcn uit Berlijn meldt, dat in de vergadering van dien dag reeds bekend zou geweest zijn dat de Graaf von Brandenburg van het aanvaarden des hestuurs had afge zien en dat de gewezen President Grabow met de vorming van een nieuw Ministerie belast was, waarin waarschijnlijk eenige leden van de uiterste linker zijde zitting zonden nemen. Gedurende dit alles heerschte bij de Berlijnsche bevolking de grootste opge wondenheid. Eenc talrijke onrustige volksmenigte hield voortdurend de om streken van het gebouw der nationale vergadering bezeten men verkeerde aanhoudend in groote vrees voor het uitbarsten van onlusten. Tot den 3den was echter de orde bewaard gebleven. Ten gevolge van deze spanning hebben weder een aantal bemiddelde fami- liën Berlijn verlaten. FRANKFORT. 4 November. Het Duilsch Parlement heelt wederom met groote meerderheid den Heer von Gagern tot President der Vergadering benoemd. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gezegd, den 6den op de interpellation betrekkelijk Limburg te zullen antwoorden. In de vergadering van gisteren is het volgende besluit genomen: Het Rijksministerie uit te noodigen, alle mogelijke en krachtdadige maatregelen te nemen1°. Dat de Rijkscommissarissen er zich op zullen toeleggenhet aanzien en de erkenning van het Duitsche centraal bestuur alom ten krach tigste te doen gelden. 2°. Dat zij de belangen van Duitschland alom in Oos tenrijk zullen trachten te beschermen. 3°. Dat zij al hunnen invloed zullen besteden, om de verdere ontwikkeling der Oostenrijksche verwarringen langs den vreedzamen en niet bloedigen weg te bevorderen. 4°. Dat zij eindelijk, hoedanig deze ontwikkeling ook moge uitvallende in de maanden Maart en Mei aan de Oostenrijksch-Duitsche volken toegestane Regten en Vrijheden te gen iederen aanval in hunne bescherming zullen nemen. OOITE1VR1JK. WEENEN 2 November. Nadat de stad zoo als gemeld is, de voorwaarden van onderwerping reeds had aangenomen, heeft zij echter, op het vernemen, dat een corps van 20,000 Hongaren de troepen van Windischgriitz had aangetast, de vijande lijkheden weder begonnen. Berigtcn echter uit Berlijn van den 2dcn melden, dat de stad op nieuw in onderwerping is gekomen, en deelen daarvan de volgende bijzonderheden mede: In den avond van den 3lslen October zijn de Keizerlijke troepen de stad bin nengerukt, nadat zij al de voorsteden hadden ingenomen. Toen zij het eerst, ten gevolge van het uitsteken der witte vanen op alle bastionstegen de voorsteden aanrukten, werden zij met ccri kartetschvuur ontvangen. Dit werd beantwoord door een scherp beschieten inet granaten en vuurpijlen. Bijna dadelijk zag men de Keizerlijke hof bibliotheek en een gedeelte van den Burg in vlam geraken: zoo men buiten de stad zeide, van den kant van het volk in brand gestoken, zoo als bet voornemen daartoe openlijk was aangekondigd. Na dit beschieten gaf de stad zich nog den 31stco zeiven, over, en de troepen bezetten achtervolgens den Burg, de Karuthnerstraat en het Stephanusplein waar nog uit de vensters op hen werd geschoten. De Burgpoort en de Karutb- nerpoort werden met geweld opengeslagen en de Burg door de soldaten stor menderhand ingenomen. De Burg heeftmet uitzondering van het enkele kabinet van naturaliën, geene schade bekomen, maar de koepel van de bi bliotheek zag men in volle vlammen staan. Nog den lslen November is die brand evenwel weder gebluscht, en men hoopte nog veel van de boekverza meling te redden. In het gedeelte der stad, waarin de Aula zich bevindt, hebben de Studen ten en een deel van het volk zich nog het langst verdedigd. Den lslen waren zij nog in het bezit van de Salzgries-kazerne. De Aula is alstoen even wel door de Keizerlijke troepen bezet geworden en tegen den middag zou ook de kazerne stormenderhand bemagtigd en velen daarbij, met de wapens in de hand gevangen genomen zijn. Men zegt dat de gemeenteraad, in den nacht van den 31sle" October, nog eene poging gedaan heeft, om den Veldmaarschalk te overreden nog drie dagen te wachtenals wanneer de raad 2 milliocn uit de bank zou ligten om het volk daarmede de wapens af te koopen. De II ongaren waren den 31steD dezer over de Leitha teruggekeerd. De rust was den heden geheel hersteld en den brand in den Burgna slechts weinige schade berokkend te hebben, gebluscht. Ook waren de boe kerij en het schoone monument van Canova in de Augustijner kerk gered; de schade aan het kabinet van naturaliën was van weinig beteekenis. De stad werd streng afgesloten en overal huiszoeking gedaan. Men verzekerd dat Duitsche troepen de stad zouden bezetten en de niet-Duitschc de Hongaren zouden vervolgen. Radetzky, die zich nog steeds in Milaan bevindt, is 8G jaren oud; om te paard te komenmoet hij er zoo goed als op gezet wordendoch dan blijft hij dikwijs een' geheelen dag in den zadel. Wendischgratz heeft gisteren eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de vroegere voorwaarden door het verbreken der kapitulatie voor vernietigd verklaart en nieuwe bepaalt, als hoofdzakelijk de geheele opheffing van het Academisch legioen en van de Nationale garde; schorsing van alle bladen en vereenigingen; meer dan 10 menschcn mogen niet bijeen zijn en het gestreng- ste onderzoek wordt naar wapenen en personen gedaan. De Rijksdag beeft zich voor 14 dagen geprorogeerd. Ook zou een nieuw Ministerie gevormd zijn en bestaan uit Wessenberg, President zonder portefeuille, F. Schwarzen- herg, Buitenl. Zaken; Bach, Binnenl. Zaken; Buchner, Oorlog; Helfert, OnderwijsBruck Handel. Ten gevolge van het besluit des Keizersdat de Hoogeschool voor twee jaren gesloten wordt, hebben een aantal jongelieden zich naar München bege ven, om aldaar hunne studiën voorttezetten. Te Triest is het berigt aangebragt, dat de Sardinische vloot, sterk 18 schepen weder voor Venetië verschenen was. De Generaal Pepé, die te Vcnetie het hevel voert, zou cencn uitval ge daan hebben tegen de Oostenrijkers en wel met een zeer gelukkig gevolg. Hij had hen tot Padua terug gedreven, hun 8 stukken en hunne magazijnen ontnomen. WEST-INDIE. PARAMARIBO, September. Den lsleQ dezer is bier de eerste algemeene vergadering gehouden der deel hebbers in de Maatschappij tot bevordering van landbouw onder de vrije be volking, onder voorzitterschap van den Heer C. Barends. Uit het verslag door den Heer J. Ilelb gegeven, bleek ten opzigte van de verrigtingen der arbeiders, dat door hen, sedert den aanvang der werkzaamheden, zijn aange bragt 42| akkers land, waarvan 26uit staand hoscli bestonden, dat de gronden achtervolgens verdeeld zijn in stukken lands van vier akkers, be plant met zoete pataten, cassave, koren en andere gewassen; terwijl tot proef eene oppervlakte is aangelegd tot aanplanting van tuingroenten. Uit den staat der geldmiddelen bleek dat behalve de verkooppenningen van kleine voortbrengselen, van het ingeschreven kapitaal groot 31,800 op 31 Augustus jl. 19,100 was ingekomen, en dat door de maatschappij, van 1 April 1847 af, was uitgegeven Aan arbeidslooncn 15,367.56 aan opzigters 1,488.00; aan materialen 1,875.98; aan onkosten 326.05, te zarnen 19,057.58. Eindelijk besloot de verslaggever zijne taak, met eene opwekking tot vol harding in bet aangevangen werk, waarvan het hoofddoel, namelijk het vor men van geschikte landbouwers, ten volle is bereikt. Na het einde hiervan, nam Z. Esc. de Baron van Raders het woord en betuigde in naam der vergadering aan het bestuur den welverdienden dank voor de getrouwe vervulling van zijne moeijelijkc taakbeval het verder de belangen der maatschappij aan onder toewensching van den besten zegen op den verderen arbeid. Van goederhand vernemen wij zegt het Algemeen Nieuws- en Adver tentiebladdal de Heer J. II. Wcstphalin de maand Augustus II., een adres aan liet ministerie van koloniën heeft ingezonden bevattende een voor stel tot Europesche kolonisatie, die hij voornemens is voor eigene rekening te ondernemenen waarvoor Z. Ed. de grondenbepaaldelijk aan de hoorden

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3