BUITEN LA N DSC SI E BE IG TEN rijk onderscheiden, terwijl hij aldaar aan den handel en industrie gewigtige diensten heeft bewezen. Als Kapitein en Majoor heeft de Heer Michels, gedurende den vijfjarigen oorlog op Java, eene tnobile kolonne bij herhaling met goed succes tegen den vijand aangevoerd, bij welke gelegenheid hij ook onderscheiden malen gewond is geworden. De Generaal Michels is een zeer actief en kundig Veldheer en bevindt zich nog in de kracht des levens. AmstCour.) ENGELAND. LONDEN, 4 November. In den vooreergisteren op Windsor gehouden Kabinetsraad is besloten, het Parlement, dat den 2llen zou zamenkomen, te prorogcren tot Dingsdag den 19<len December. De Machinist en de Matrozen, welke zich te Harüngen tegen den Kapi tein van de stoomboot Lion verzet hadden, zijn gisteren door het hof vrijge sproken, omdat zij door den Kapitein niet volgens de Engelsche wetten in dienst waren genomen. Deze week zijn van hier naar Rotterdam verzonden 67,000 oneen ge munt zilver en 231 oneen zilver in staven. Ten gevolge van aanhoudende zware regens zijn in verscheiden streken overstroomingen veroorzaakt. Eergisteren stond de omtrek van Canterbury, zoo ver men zien kononder water. De spoorwegdienst is daardoor op eenige punten belemmerd. Vóór eenige dagen is in de Ilninbcr bij Huil, een walviseh gevangen, die 30 voet lang was en 13 voet in omvang had. Te Glasgow is den 30s'en October een grootc snikerrafinaderij ingestort, waardoor 30 personen onder de puinhoopen zijn bedolven. Den zelfden dag haalde men er 11 onder uit, van welke slechts 5 in leven waren; tot de overigen kon men nog niet doordringen. In eene steenkolenmijn van Cumberland, nabij Whitehaven, heeft Za- turdag eene gaz-ontvlamming plaats gehad, waardoor 30 personen het leven hebben verloren. De berigten uit Ierland luiden treurig. De armoede en ellende zijn in verscheidene streken groot. Op de groote wegen hebben weder gewelddadige aanrandingen en moorden plaats. FRANKRIJK. PARIJS, 5 November. De Nationale Vergadering beeft in bare Zitting van den 4deD dezer de herziening der staatsregeling geëindigd en dezelve met 739 tegen 30 stem men aangenomen, nadat eenige wijzigingen van weinig belang in het ontwerp gebragt waren. De aanneming der staatsregeling is den 4den door het lossen van 21 kanon schoten voor het hotel der Invaliden den volke verkondigd, terwijl de Na tionale Vergadering op voorstel der Regering eene Commissie benoemd heeft tot het beramen van een groot volksfeest ter gelegenheid van de plegtige af kondiging der staatsregeling. De Heer Thouret had nog het voorstel gedaan, dat geen lid van defamiliën die iri Frankrijk geheerseht hadden, tot President der Repnbliek kon worden gekozen; bij de ontwikkeling van dat voorstel, verborg hij niet, dat het tegen de Candidatuur van Napoleon gerigt was. De Minister van Ruitenl. Zaken ver klaarde daaropdat de regering zich met dit amendement bezig gehouden had en van meening was, dat de vergadering het verwerpen moest. Toen nam Cavaignac het woord en zeidc, dat noch hij, noch de Ministers verlangd had den het amendement in de vergadering gebragt te zien. Gewis had de rege ring zes maanden geleden de maatregelen van beperking, ondersteund welke de vergadering toen bad kunnen en mogen nemen ten aanzien der leden van voormalige regerende huizen; maar nu de vergadering herhaaldelijk in een anderen zin besloten had nu zou elke maatregel van dien aard schijnen een maatregel van persoonlijke veiligheid te zijn, en dit zou noch aan de verga dering noch aan de waardigheid des lands voegen. Het voorstel is met eene zeer groote meerderheid verworpen. Het leest van de afvaardiging der nieuwe staatsregeling zal van den 15llen tot den 20stcn in alle gemeenten plaats hebben; de Godsdienstleeraars zullen worden uitgenoodigd de plegtigheid daarvan te verhoogen; hel zou niet onmogelijk zijn dat bij die gelegenheid eene amnestie wierd uitge vaardigd. De botsingen cn geschillen tusschen de mobile garden en de soldaten worden iederen dag heviger en doen voor onlusten vreezen. De stedelijke belasting heeft in October 2,608,900 fr. opgebragt, het geen slechts ruim 8,000 fr. minder is dan in dezelfde maand van het voor leden jaar. De druiven hebben dit jaar 327,000 li. opgebragthet vorige slechts 39,000. Te Clermont, in Auvergne, is een demokralisch en sociaal feestmaal ge houden, dat gekenmerkt is door eene zonderlinge omstandigheid. Verschei dene redenaren beklommen een luchtig opgeslagen spreekgestoelte in het open veld en spraken tol de aanwezigen ten gunste van Lcdru-Rollinmaar naau- wclijks waren zij begonnen, toen het spreekgestoelte bestormd werd door eene bende andere sprekers, die het woord wilden voeren ten gunste van Lodewijk Bonaparte. De partijen kwamen tot dadelijkheden en het zwakke spreekge stoelte, deze zwaarte niet kunnende dragen, stortte in elkander. De strijders hebben het gevecht nog eenigen tijd op den grond onder de balken en plan ken voortgezet, en men heeft veel moeite gehad, om ben van elkander te scheiden. SPANJE. MADRID, 29 October. Heden is de eerste spoorweg in dit rijk, die van Barcelona naar Mataro, ingewijd, de togt is in ruim een uur volbragt. Er loopen geruchten van een republikeinschen opstand in de noordelijke provincie Aragon. Den 25stcn October zou een paar duizend man Taracona en Boria hebben bezet, en van daar naar Calatayud zijn opgerukt. Voorts is zekere Colonel Abadte Cinco-Villasmet zijne manschap opgestaanheeft de garnizoenen van drie nabijgelcgene plaatsen ontwapend, en is met een bende van 1000 man naar Iluesca getogen. ITALIË, ROME, 25 October. Gisteren is de wijk der JodenGhetto genoemddoor het gemeen be stormd zijn de Joden mishandeld en in de huizen verwoesting aangerigt. Deze ongeregeldheden ontstonden daardoor dat men zcide, dat Joden een' man der burgerwacht hadden belcedigd. De gewapende magt heeft de orde slechts met moeite kunnen herstellen. Sedert langen tijd was de weg van dezestad naarCivita-Vecchia niet veilig; herhaalde malen, zelfs nog in de afgeloopene week, had men de diligence aan gehouden. Verschillende landhuizen in de omstreken der stad waren geplun derd en enkele personen niet alleen beroofd, maar zelfs vermoord. De politie wendde alles aan om de bedrijvers dier misdaden op het spoor te komen, eindelijk gelukte het haar ook hunne verblijfplaats te ontdek ken, namelijk eene landhoeve, niet verre van het kasteel van S'. Angelo. Gisteren zijn daar met het vallen van den nacht 14 roovers door 8 politie agenten gevangen genomen. De roovers ontvingen hen eerst met snaphaan- schoten doch weken vervolgens naar de bovenste verdieping van het huis terug, daar zij geloofden, door een groot aantal policie-agenten aangevallen te worden. Toen schijnt een twist onder hen te zijn ontstaan. Nadat een hunner gedood was en twee gekwetst waren, gaven zij zich over. Men heelï de meeste der gestolene goederen teruggevonden. Verscheidene karren waren noodig om ze naar de stad te voeren. Onder de vermom mingen door deze roovers gebezigdvond men uniformen en helmen van militairen der burgerwacht, alsmede verscheidene klcedingen van geestelijken en monniken. E'KLISSEN. BERLIJN, 3 November. Nadat in de zitting der Nationale Vergadering van gisteren de President kennis had gegeven, dat de Minister-President von Pfuel zijn ontslag bij den Koning had ingediend de overige Ministers zijn voorbeeld gevolgd waren en Z. M. den Graaf Brandenburg met het vormen van een nieuw Ministerie had belast, is door die vergadering, welke die benoeming als hoogst schadelijk voor de rust van stad en land meende, een adres opgesteld, dat door 25 le den aan 7,. M. te Potsdam zou overhandigd worden. Dit adres is van dezen inhoud «Sire! Ingevolge de kennisgeving, dat de Graaf Brandenburg met da vorming van een nieuw Ministerie belast is, heeft de nationale vergadering in hare zitting van heden besloten, uit haar midden eene deputatie aan Uwe Majesteit te zenden, ten einde U. M. te berigten, dat deze stap de grootste bezorgdheid bij het volk verwekt heeft en een onafzienbaar ongeluk over bet land dreigt te brengen. Reeds sedert eenige weken heeft de vrees voor reactie eene gisting onder het volk verwekt en de benoeming van het nu afgetreden Ministerie was niet geschikt, om deze gisting te doen verminderen. Eene regering, onder bet Voorzitterschap van Graaf Brandenburgweder zonder de hoop, om de meerderheid in de vergadering en het vertrouwen des lands te winnen, zou de gisting tot het uiterste drijven en de treurigste, aan het lot van een naburigeri staat herinnerende gevolgen voor Uwer Majesteits hoofd stad en land na zich slepen. U. M. is door Uwe tegenwoordige raadslieden niet goed onderrigt geworden van den toestand des lands, wanneer men U de gevaren verzwegen heeft, welke voor troon en land uit deze benoeming zouden kunnen voortspruiten. Wij dringen derhalve met de eerbiedige bede bij U. M., wiens hart steeds voor het algemeen welzijn klopte, aan om het land door de benoeming van een populair ministerie, een nieuwen waarborg te gevendat Uwer Maj. bedoelingen stroken met de wenschcn der natie." De benoemde Commissie, met den President der vergadering, von Unrnh aan haar hoofdheeft zich gisteren nog naar Potsdam begeven zij ontmoette den Koning te Sans-Sonci. In een ter naauwernood verlichten corridor gelaten bleef de Commissie de komst van Zijne Majesteit verbeiden toen na verloop van eenigen tijd een Adjudant haar kwam aankondigen, dat de Koning de deputatie niet ontvangen konomdat geen der Ministers tegen woordig was. De President von Unruh liet den Koning daarop om een bijzonder gehoor verzoeken, maar alvorens hij nog daarop antwoord had ont vangen, ontving de KoningJeene missive van de Ministers, dat de depu tatie met hun weten was afgezonden. Daar er thans geene reden meer bestond die de Commissie belemmerde tot den Koning te geraken, werd zij toegelaten. De Koning sprak geen woordzoodat de Commissie dadelijk begon met bet adres voor te lezen. Toen de voorlezing geëindigd was, wilde de Koning zich, zonder een enkel woord te spreken, weder verwijderen, maar de Afgevaardigde Jacobi hield hem terngdoor den Koning toe te roepenwij zijn gekomen

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2