LEYDSCIIE COURANT. WOENSDAG, 8 NOVEMBER. BTVJN EJNLADSCH E BEB f TE>. De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Muundag kooit vil Zaturdag avond. Z\m fm; N°. 13 L,. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 7 November. Z. M. beeft onder anderen benoemd tot Luitenant-Coloncl bij bet 7de rege- mcrit, den Majoor L. II. YV. Baron Aylva Hcngers, van bet 5de regement infanterie; tot Majoor bij bet 5dc regement infanterie, den Kapitein der lste klasse J. .1. Verschoor, van bet regiment grenadiers cn jagers; en overge plaatst bij bet balaillon grenadiers, den Kapitein der lsle klasse A. Simons, van bel 8stc regement infanterie, en bij bet balaillon jagers den lsleo Luite nant E. II. Sleurs, van het 6de regement infanterie. In onderscheiden steden van ons Vaderland vormen zich vereeriigingen van kiezers, niet het doel, Candidaten te benoemen voor de aanstaande ver kiezingen van lederi voor de Eerste en Tweede Kamer. In de Kaleidoskoop leest men bet volgende Welk Ovcrijsselscb Kiesdistrict zal den roem dragen, van Professor Tbor- heeke naar de Tweede Kamer te zenden Thorbrckc is een Ovcrijsselschman. Op Holland, waar bij woont, moet men niet te veel rekenen. De Ilaagsche lucht kon waaijen in monden die rondgapen, of er iuts te verdienen valt; cn Leydcn is verdeeld over geestelijk-politieke hebben- en houdenszakenccne der twee partijen zal hem daar wel afvallen. Reeds heeft men hem de eer aangedaan van hem zwart te maken als onverzettelijk en lomp, dal is (uil liet Hollandsch in het Nederduitsch vertaald) als onomkoopbaar cn den schrik der schurken. Ook zou Thorbccke uil Gelderland, inzonderheid uit Zutphcn, kunnen gekozen worden: terwijl die brave en bekwame Geldersch- manPresident Sloet van Oldhuis, die het zoo opregt met het vaderland incentte Zwolle wierd gekozen. Heden namiddag is alhier in liet Rapenburg aan de Ruïne een' be jaarde turfschipper met name Hermanus Zedra van Maassluis van de schuit afgevallen met den stroom medegevoerd cn gezonken zoodat hij in weerwil van terstond aangewende en onafgebroken voortgezette pogingen eerst na ruim een half uur zoekens, is opgehaald. Er is nog geneeskundige hulp aange wend, doch het is niet mogen gelukken om den man aan zijn talrijk gezin terug te geven. Staat aanwijzende bet aantal Reizigers, benevens de opbrengsten gedu rende de maand October 1848, op den Hollaiidschen IJzeren Spoorweg. Vertrek van Aantal Reizigers. Opbrengst van Reizigers Amsterdam14,871 19,182.45 Halfweg23G - 96.10 Haarlem9,597 - 6,699.55 De Vogelenzang526 - 438.55 De llillegommerbeek60 - 41.30 Vecnenburg517 - 381.60 Piet-Gijzenbrug489 - 404.50 Warmond315 - 218.80 Leyden7,707 - 6,122.95 Voorschoten462 - 339.90 Nieuw Oost-Einde162 - 155.30 's Gravenhagc7,874 - 13,600.40 Rijswijk293 - 171.35 Delft7,009 - 3,403.45 Schiedam3,836 - 1,809.05 Rotterdam 14,606 - 12,900.40 Vervoer van Goederen enz. Totaal 68,565 Bedrag der vorige opgaaf 695,616 Totaal-Generaal - 10,851.31 77,817.26 - 718,374.26 .764,181 796,192.03 Te Rrcda is den 30stcn October overleden de Nestor van onze Ncderl. schildersde Heer M. Schoumanin den ouderdom van bijna 78 jaren. 'sGRAVENIlAGE, 7 November. Heden morgen is Z. M. uit deze residentie naar Rotterdam vertrokken om zich van daar met de stoomboot naar Tilburg te begeven, en wordt Zondag in de residentie terugverwacht. Gisteren morgen is er Ministerraad en daarna Kabinetsraad gehouden. Men verneemt dat, aan den Minister van Justitie ad interim de vraag voorgesteld zijnde, of het regt van vereeniging en vergadering, bepaaldelijk ter zake van reglstreeksehe verkiezingen mag worden uitgeoefendalvorens de wet zal zijn afgekondigd, die de uiloefening van dat regt zal regelen, dan wel of, in afwachting van die wet, art. 291 van het Code Pénal in deze van toepassing blijft, Z. Exc. in antwoord daarop heeft bepaald: »Dat het regt van vereeniging en vergaderingzoo lang het door geene «bijzondere wet zal zijn geregeld, door de bepalingen der bestaande burger- olijke en andere wetten, en bepaaldelijk ook door art. 291 van bet Code «Pénal wordt geregeerd. «Dat dit artikel intussehen geenszins bijeenkomsten, zelfs van meer dan «20 personen, verbiedt, mits zij niet dagelijks of op vast aangewezen dagen, «plaats hebben, en dat dit artikel alzoo de kiezers niet belet, om zich onder- ling te verstaan, en daartoe eene, en zelfs, op telkens vernieuwde oproe- «pingen meerdere bijeenkomsten te houden. «Dat echter de orde en rust, waarvoor de plaatselijke besturen behooren te «waken, vorderen, dat dergelijke bijeenkomsten in bestolene lokalen plaats «hebben, en dat zij niet openbaar gehouden of voor elk en een iegelijk toe- «gankelijk gesteld worden." De Heer Faber van Riemsdijk, bij Koninklijk rescript van den 25s,<',, October 11., benoemd en gemagtigd om, als Commissaris des Konings, en ten blijke, dat de rente-betaling der geldlecning tot bet vinden der kosten van aanleg van den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar den Rijn, bij voortduring door Z. M. den Koning op den voet van art. 6 van het Konink lijk besluit van den 30stcn April 1838, N". 13, wordt gewaarborgd, in naam des Konings te onderteekenen cn af te geven de nieuwe coupons voor de obligatiën der gemelde geldleening. heeft dadelijk de noodige maatregelen voor de vervaardiging der nieuwe coupons genomen. Daar bet echter onmo gelijk zal zijn, de nieuwe stellen coupons vroeger, dan in de tweede helft van de volgende maand af te geven, terwijl intussehen met 1°. November 1848, zes maanden renten op die obligatiën verschenen zullen zijn, heeft voornoemde Heer aan de houders dier obligatiën kennis gegeven, dat zij, des verkiezende, van Woensdag, den lsten November 1848, op vertoon hunner obligatiën, ten kantore van den Heer Leo Lippman, Luxemburgsch Consulaat- Generaal, Heerengracht over het Park N°. 32 te Amsterdam, zullen kunnen verkrijgen bewijzen voor de zes maanden renten, verschenen den lslen Novem ber 1848, betaalbaar ten kantore van de Nederlandsehe Bank cn bij de be taalmeesters in de hoofdplaatsen der provinciën, alsmede te Rotterdam. DELFT, 6 November. Men verneemt dat de aandacht lot de keuze van een lid voor de Tweede Kamer, vooral in de Onder-Kiesdistrictenzich vestigt op Mr. Wintgens, Advokaat te 's Gravenhagc. AMSTERDAM, 6 November. lieden middag ten een ure heeft de Wei-Eerwaarde Zeer Geleerde Heer Ilenricus Christianus Millies, Theol. Doet., het hem voor eenigen tijd opge dragen Iloogleeraarsambt bij het Koninkl. Lulh. Seminarium hier ter stede plegtig aanvaard, met het uitspreken ecner Latijnsche redevoering, over het nut dat men bij de beoefening der Christelijke Godsdienst uit eene vergelij king met vreemde Godsdienstleeren trekken kan. Breedvoerig ontwikkelde de redenaar waarin dit nut gelegen was en lioc het niet alleen tot veidere verspreiding van het Christendom strekte, maar ook boe just do vergelijking de voortreffelijkheid cn de grooterc waarde van die Christelijke Godsdienst deed uitkomen. Spreker besloot zijne rede met eene korte aanspraak aan de Curatoren van het Lutheischc Seminarium de Professoren en de Studenten zijne Leerlingen. Een talrijk en aanzienlijk auditorium luisterde de pleg- tigheid op. Uit een' hijzonderen brief, geschreven te Batavia den 2Gstcn Augustus 11., is ons gebleken, dat, bij de koinst van den Generaal Michcls, die van Padang eiken dag te gemoel gezien wordt, de Generaal van der Wijck het komman dement van het leger aan den cerstgemcldc zal overdragen en daarna or.inid- delijk naar het Vaderland vertrekken; het leger is daarmede bijzonder inge nomen. De Generaal Michcls beeft gedurende een aantal jaren de gewigtige cn be langrijke roeping van civiel en militair Gouverneur op Sumatra doelmatig en loffelijk gehandhaafd en zich bij den opstand in de Batipoesche gewesten roem-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1