LEYDSCHE COURANT. 18 IS. NVÏ éif MAANDAG, 6 NOVEMBER. BINNEN L AN RSCllE BERIGTEN. BlITENLANDSCHE BERJGTEN Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandug komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DENd November. Gisteren heel't na voorafgegane publicatie van het Raadhuis en het luiden der klokken, alhier de plegtige afkondiging der wijzigingen in de Grondwet door de Arrondisscments-Regtbank plaats gehad; onder het spelen van het klokkenspel wapperden de vlaggen van de openbare gebouwen en van vele huizen der ingezetenen. Op het gewone Vrijdagsche Concert van bet Muziek-Gezelschap Musis Sa crum, zijn na uitvoering der bepaalde Muziekstukken, ten slotte ter eere van de merkwaardige gebeurtenis van den dag, door het volle koor met veel geest drift de Vaderlandsche liederen de Koning leeV en wie Neérlaads bloed enz. aangeheven en algemeen toegejuicht. In het jongste N°. van de Volksvriend wordt medegedeeld, dal uit het jaarlijksch verslag van den toestand en de vcrriglingrn der Nederlandsche Vereenigingen tot afschaffing van den sterken drank, blijkt, dat er thans niet éénc provincie in het Vaderland gevonden wordt, waar zij zich niet ge vestigd heeft, en dat zij in Junij jl. 19 afdeclingen en 148 correspondenten telde in 180 steden of dorpen, liet getal leden in deze onderscheidene plaat sen bedroeg ongeveer 3900, dat is 12 a 1300 meer dan in 1847. Builen twijfel, wordt er bijgevoegd, zou dit getal veel hooger geklommen zijn, indien niet de Vereeniging steeds voorzigtigcr werd in het aannemen van nieuwe leden; want slechts knappe en matige lieden, geene aan den drank verslaafde noch zedclooze personen verlangt zij onder het getal harer leden te tellen. Onmatigheid voor te komen is haar hoofddoelen niet (gelijk dit dikwijls verkeerd wordt begrepen) dronkaards te genezen. Op den Rijnspoorweg zijn in October vervoerd 31,512 reizigers, en is ƒ49,988 ontvangen. liet Handelsblad meldt uit Zutplien van den 2Jendat door het kies district Zutphcn en wel door de Vereeniging: Redding door Bezuiniging als Candidaat voor de Tweede Kamer voorgesteld en aanbevolen is de floog- leeraar Mr. J. R. Thorbecke. Als Candidaten voor de Tweede Kamer voor het kiesdistrict te Amster dam zijn voorgedragende Hoeren Mr. F. A. van Hallgewezen Minister Mr. M. Wiardi Beekman Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof, en J. J. Sanlhagens, Assuradeur; en voor de Eerste Kamer, de Heeren A. v. d. IIoop, M. J. W. van Romunde. P. Huidekoper en J. Brouwer Ancher. Als Candidaat voor de Tweede Kamer in Limburg heeft zich gesteld de Heer Ch. BoutampsOud-Burgeinecsler van Venlo. 'sGRAVENHAGE, 3 November. Bij besluit van 3 November 1848, heeft M. tot Gouverneur der pro vincie Vriesland benoemd, in plaats van wijlen den Baron van Sylzama Jhr. Mr. J. E. van Panhuijs, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Sommige kiezers alhier hebben bet voornemen opgevatom als Can didaten voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, hunne stemmen uit te brengen op Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden en den Graaf van der Duyn van Maasdam. 4 November. Z. M. heeft de Staatscommissie, den 17 Maart jl. benoemd voor de her ziening der Grondwet, ontbonden. Voorts heelt Z. M. benoemd: tot Staatsraden in buitengewone dienst, de llecren: Mr. J. R. Thorbecke en Mr. L. D. Storm; en tot Commandeurs der Orde van den Nederlandscben Leeuw, de llcerenMr. D. Donker Curtius, Mr. J. M. de Kempenaer en Mr. L. C. Luzac. Tot dit oogenhlik is er nopens de zamenstelling van een nieuw Ministerie nog niets met zekerheid bekend. Intusschcn verwacht men weldra de be noeming van hetzelve. Nog altijd moet de vervulling der betrekking van Minister voor de Koloniën de meeste zwarigheid opleveren. Men spreekt van een programma, dat het definitive Ministerie bij zijne optreding zou openbaar maken. Het diner van de leden der Amstel-Sociëteitdat gisteren middag in het Hotel den Ouden Doelen alhier is gehouden, is zeer luisterrijk geweest. Menige toast op het welzijn van Koning en Vaderland is daarbij met harte lijkheid gedronken. Tusschcn de leden, uit de onderscheidene steden bijeen gekomen, hecrschte de meest gewenschte overeenstemming en de grootste vreugde over het door de wetgeving tot stand gebragte gewigtige werk der herziening van de Grondwet. FRANKRIJK. PARIJS, 2 November. In de zitting der Nationale Vergadering van den 31stcn October zijn de geldmiddelen behandeld waarbij hunne bekommerende toestand vrij duidelijk is gebleken. De voormalige Minister Goudchaux heeft erkend dat de buiten gewone belasting der 45 opcenten, die 160 a 170 millioen moet opbrengen, een zware last was en de belastingsom van 1800 millioen ondragelijk. Bij stemming over de artikelen is het eersle a 1798 millioen voor gewone en buitengewone uitgaven in 1849 en nog 21 millioen voor bijzondere verhoo gingen aangenomen. Vervolgens is de stemming over de bijzondere hoofd stukken begonnen, en is aanvankelijk dat van Justitie aangenomen. Het Journal des Débats hangt een donker tafereel der geldmiddelen op. Reeds is het te kort tot 350 mill, gestegen, en nog moet er in de uitgaven voor twee maanden worden voorzien. Er zullen in 1849 geene uitgaven voor werkplaatsen, mobile garde, feesten enz. zijn; maar er zullen er grootcrc we zen: voor het onderwijs; voor de kolonisten; voor Algcrie; voor het postwezen ter voorziening in de kosten van 1848, terwijl er geene buitengewone belas ting zal te hellen zijn. Voornoemd blad schat het te kort voor 1849 op 500 millioen en dus te zamen voor 1848 en 1849 op 850 millioen. Dit cijfer is een welsprekende lofrede op het beheer der geldmiddelen onder de mo narchie, dat zoo vaak van ordeloosheid en verkwisting werd beschuldigd. In de zitting van heden heeft de Heer Felix Peyat, eene allerongeluk kigste redevoering over het regt op werk gehouden, die door hare dolzinnige hevigheid, groote beweging en afkeuring verwekte. Met verwerping door 638 tegen 86 stemmen van een door hem voorgesteld amendement in art. 8 om het regt op eigendom en op den arbeid voor ieder burger te verzekeren zijn iiu de artikelen der staatsregeling van 1 25, meestal onveranderd of met geringe wijziging aangenomen. FlllTISSEiN. BERLIJN, 2 November. In de zitting der Nationale Vergadering van gisteren is de wet aangenomen, waarbij de adel is afgeschaft en het gebruik van adelijke titels in openbare oorkonden verboden wordt. Aan de Constituerende Vergadering zal binnen ecnige dagen een ont werp worden voorgedragenwaarbijtegelijk met de afschaffing van den accijns op gemaal en geslagt, eene belasting op de inkomsten wordt voorge steld, naar den volgenden maatstaf: van 300 tot 1000 thalers, 3 pCt.van 1000 tot 3,500 tb., 3) pCt.van 3,500 tot 5,000 th., 4 pCt.van 5,000 tol 10,000 th.4} pCt.; boven de 10.000 th. 5 pCt. De aanslag zal ge schieden volgens de eigene opgaaf der belastingschuldigen. De YVeener gebeurtenissen hebben hier hunnen invloed doen gevoelen. Opgeruid door eene oproeping van het democratisch congres, hetwelk sedert eenige dagen alhier bijeengekomen was, heeft zich eene talrijke ten deelc ge wapende volksmenigte in den voormiddag van gisteren naar de Nationale Ver gadering begevenmet een adreseischende dat die vergadering de zaak van YVeenen, voor de zaak van het Pruissische volk zou verklaren. De vergadering welke juist met eene vrij aanzienlijke meerderheid het artikel voor de nieuwe constitutie bad vastgesteld, waarbij de adel, de ridderorden en de titels af geschaft wordenheeft daarop beslist dat zij des avonds zou overgaan tot de behandeling van het door 38 leden van de linkerzijde gedane voorstel, hou dende dat het Ministerie zou gelast worden om tot bescherming der in YVeenen bedreigde volksvrijheid alle ter beschikking van den Pruissischen Slaat zijnde middelen en krachten aan te wenden. Gedurende de avondzitting werd het gebouw der vergadering door den inmiddels tot verscheiden duizenden aange- groeiden volkshoop, die grootcndeels uit werklieden bestond, letterlijk bele gerd, terwijl de trappen en toegangen tot hetzelve door gewapende burger-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1