vrees konde ingeboezemd worden en niets te verkrijgen was, terwijl men door de gepaste maatregelen der genoemde justitie, ondersteund door de medewerking der militaire magt, zonder cenige vrees voor onheilen, den avond kan te gemoet zien. HARDERWIJK., 30 October. Er zullen gedurende de maand November vier transporten van hier naar Oost-Indië vertrekken; van Hellevoetsluis den 10deD met het schip Margaretha Ida, onder bevel van de 2dc Luitenants van Os en Ubbens, 170 onderofficie ren en manschappen van het Nieuwe Diep den 15den met het schip de Stad Dordrecht, onder bevel van de 2dc Luitenants Beukman en Le Clerq, 140 onderofficieren en manschappen. Voorts van Hellevoetsluis den 20slen met het schip Kolonel Koopmanonder bevel van den Kapitein Calkoen en de 2de Luitenant Graas, 160 onderofficieren en manschappen; en den 25sten met het schip Hendrika onder bevel van den Kapitein Keurenaar en den 2dc Lui tenant Riesz, 200 onderofficieren en manschappen. AmstC BÜITEJNLAjYDSCHE BERiGTEJN. ENGELAND. LONDEN, 30 October. Voor eenige dagen werd de uitgaaf aangekondigd van 80 stuks teeke- ningenvervaardigd door de Koningin en baren Gemaal. Deze teckeningen waren ondertusschcn uit de vertrekken van H. M. ontvreemd en op aangifte daarvan door Prins Albert, is de uitgaaf verboden. Het Rritsch museum alhier is dezer dagen verrijkt geworden met een oud gedenkstuk van grooten omvang, dat een wijd veld voor de studie der oudheidkundigen zal openen. Het is in gedeelten door den beroemden en geleerden Engelschen reiziger Karei Fellows ontdekt, bij de uitgravingen, welke hij heeft doen bewerkstelligen, op de plaats, waar vroeger de oude stad Xanthe, in Lycië, in Klein Azië, stond. Het is zamengcsteld uit cene groep van vier beelden, welke wapenen en andere voorwerpen, tot ecne oorlogs-tropée gevormd, dragen, geheel uit marmer en geplaatst op een vierkant granieten voetstuk. De stukken zijn zeer wel bewaard gebleven en passen nagenoeg op elkander. Het gedenkstuk weegt ongeveer 300 centenaars. Het is opmerkelijk, dat men het in Lycië gevonden hebbedaar het marmerwaarnit het vervaar digd is, niet uit dat land, maar van het eiland Paros is. De stijl van het beeldhouwwerk heei't veel overeenkomst met dien der stukkenwelke men meent afkomstig te zijn van bet beroemde graf van Mausolus, en die insge lijks in het Britsch museum bewaard worden. Men verondersteltdat dit gedenkstuk verbroken is tijdens de verwoesting van Xanthein bet jaar 547 vóór onze tijdrekening, door Harpagos, een der veldhcercn van Darius-Hys- taspes. De deputatie van bel vredcs-congrcshetwelk onlangs te Brussel werd gehoudenis gisteren bij Lord John Russell toegelaten en heeft hem baar adres overgereikt, nadat dit eerst door den President, den Heer Visschers was voorgelezen. Zijn Lordschap zeide dat hij acht zou slaan op de in het adres vervatte voorstellen, gaf zijne hooge belangstelling, zoowel als die der overige leden van het Ministerie te kennen in bet behoud van den vrede, en uitte verder de mceningdat dusdanige vergaderingen, als de te Brussel ge- boudene, zeer berekend waren om gematigdheid en vriendschap tusschen de verschillende volken van Europa te weeg te brengen. Men meldt uit Ierland dat de toestand der bevolking zeer ongunstig is en de uilzigten voor den winterkommervol. Niet alleen baart dit bezorgd heid maar ook de botsing met de geestelijkheid schijnt een nieuwe bron van onrust en moeijelijkheid voor de Regering te zullen worden. Omtrent dit laatste wordt het volgende medegedeeld De Iersche dagbladen deelen thans cene aanschrijving van den Pauselijkcn stoel aan de Aartsbisschoppen mede, waarin de vooreen paar jaren van re geringswege voor het hooger onderwijs in Ierland opgeriglc leerscholen door de H. Congregatie en den Paus bepaaldelijk afgekeurd wordenals gevaarlijk voor de Kalh. Kerk. De ministeriële bladen betreuren dit besluit zeer, omdat daardoor de gelegenheid, welke de bedoelde collegiën aanbieden tot weten schappelijke opleiding van geestelijken, waaraan vooral in Ierland behoefte is, verijdeld wordt. In de bedoelde aanschrijving wordt het verlangen uitgedrukt, dat in Ierland cene uitsluitend Katholieke hoogeschool zal worden opgerigt. BELGIË. BRUSSEL, 31 October. De Regering is voornemens eenige bezuinigingen te bewerkstelligen waar door omstreeks 4 millioen francs bespaard zal worden; het derde gedeelte dezer som zou op de kosten voor het leger worden gevonden. Eerstdaags wordt de Zitting der Wetgevende Kamers geopend reeds zijn vier ontwerpen van wet in gereedheidom alsdan terstond te worden ingediend. Het eerste betreft de brevetten van uitvinding en invoer, het tweede den arbeid der kin deren en grijsaarts in de fabrieken, het derde het landbouwkundig onderwijs, en het vierde de vestiging eener kas van voorzorg en levensverzekering ten voordeele der werklieden. In de Independence wordt het volgende medegedeeld In eenige gemeen ten ten zuiden van Brugge, keert men terug tot het oud gebruik, om met koeijen en ossen te ploegen. Men beweert dat dit werken, de mclkkocijen bij eene kleine vermeerdering van voedselniet beletten zalovervloedig melk te blijven geven, en in dat geval zal het voordeel, hetwelk de land bouwer uit dit tcrugkecren tot bet oude trekken zal, niet gering zijn. Het paard toch is hem een kapitaal, dat ieder jaar in waarde afneemt, en ein delijk op de enkele waarde van de huid neerkomt, terwijl de koe en de os integendeel gedurigtot op het oogenblik van den verkoopin waarde toenemen. Men berekent dat de werkpaarden een vierde van een gewonen oogst ver bruiken. De staat van het platte land maakt bet dringend noodzakelijk, aldaar patrouilles der Nationale Garde te organiseren. De diefstallen nemen hier en daar op eene onrustbarende wijze toe. Zoo werd op een nacht, waarop de policie vijf verdachte personen in hechtenis nameen tuinhuis in een tuin te St. Willebrord en eene boerenwoning onder St. Laurent, aan den straatweg van Berchem geplunderd. De policie is niet sterk genoeg om overal genoeg zaam voor de veiligheid te waken. FRANKRIJK. PARIJS, 31 October. Gisteren zag men op de muren dezer hoofdstad een groot biljet geplakt, waarboven deze woorden prijkten: De Presse van gisteren en de Presse van morgen. Dat dagblad beroemde zich steeds op de standvastigheid zijner gevoelens en de trouw aan zijne beginselen, ofschoon verscheiden staaltjes van het tegendeel te vinden zouden zijn hiervan had men thans ook gebrnik ge maakt en het vermelde aanplakbiljet hield twee artikels uit de Presse over Lodewijk Napoleon in, welke nevens elkander gedrukt waren, bet een uit een nommer van 1840, het andere uit een van 1848. In het eerste, bij gelegenheid van het te Boulogne voorgevallene geschreven, wordt gezegd, dat niemand in Frankrijk voor Lodewijk Napoleon de minste gehechtheid noch bet minste medelijden kan gevoelen dat de zoon van den gewezen Koning van Holland niet meer geest dan hart heeft; dat hij te Straatsburg niet er varener is geweest dan in Zwitserland, toen hij, om de verbanning te ont gaan, zich niet schaamde le zeggen dat hij geen Franschman maar een bur ger uit Thurgau was; ten slotte wordt gezegd: hij is zelfs geen partijhoofd, hij is er slechts de karikatuur van. Geheel anders loidt het artikel van 1848: Lodewijk Bonaparte, zoo leest men daar, wil den luister van een roemrijken naam doen voortdurenstaande houden. Alen kan niet aarzelen tusschen zijne candidatuur en die zijner medestanders. In één woordLode wijk Napoleon is de toekomst. De Heer Emilc de Girardin is door dit stuk zeer in het naauw gebragt en heeft nu een briet openbaar gemaakt, in welken hij zegt de verantwoorde lijkheid niet op zich te nemen van een artikelwaarvan hij de schrijver niet is, en dat strijdt met de gevoelens, welke hij steeds heeft geuit gedurende de gevangenschap van Lodewijk Bonaparte op het fort Ham. Het gerucht loopt dat binnen eenige dagen aan de Nationale Vergadering eene beraadslaging te wachten staat, die ongetwijfeld vele hartstogten zal in beweging brengen. Er zou namelijk plan bestaan om die vergadering, bij gelegenheid der eindstemming over de constitutie, een amendement aan te bieden, waarbij de leden der familiën die over Frankrijk geheerscht hebben, van de Candidatuur naar het Voorzitterschap worden uitgesloten. Reeds vroeger is bij den loop der beraadslagingen over de constitutie een dergelijk amendement aangeboden maar bijna eenstemmig verworpen. Nu is de slag te opcntlijk tegen Bonaparte gerigt, dan dat zulk een voorstel niet de hartstogten zoude opwekken zoowel in de Vergadering als bij de natie. Vele kundige staatslieden, die tegen de keus van Napoleon gezind zijn, keuren echter dit plan ten hoogste af, omdat als de pogiug misluktzoo als wel te verwachten is, de haan, die Napoleon naar het presidentschap voeren moet, slechts gemakkelijker en breeder zal gemaakt zijn en het volk, ziende hoe veel vrees die candidaat der regering inboezemt, er behagen in zal schep pen hem zijne stem te geven. Men verzekert dat het onderhouds-geld, aan de gewezen Koninklijke fami lie, staande de verevening des boedels, daaruit toegezegd, de som van 100.000 fr. in het jaar bedraagt; en dat de schulden van dien boedel zoo groot zijn dat men deze som bezwaarlijk zou kunnen verhoogen. Een der voornaamste juweliers alhier, de Heer Viette, heeft een paarden tuig in diamanten, smaragden en paarlen vervaardigd, ter waarde van een millioen franken. Dit allerprachtigst meesterstuk is naar Turkye verzonden. Thans nemen de vakken van mode- en wceldc-artikelen wederom in bloei toe. De handel van vederen en bloemendie sedert Februarij bijna geheel te niet was, heeft nieuw leven verkregen en wedijvert met de beste dagen van vroeger tijd. Vele vreemdelingen doen bestellingen en onderschei den fabriekanten herinneren zich niet, er ooit zoo veel in hunne magazijnen gezien te hebben. Eene dame te Toequeville in 86 jarigen leeftijd overleden, leefde ofschoon zij een vrij aanzienlijk vermogen bezat, zeer zuinig, alleen aan linnen be steedde zij grootc sommen, dit was haar lust en leven. Bij het opmaken van den inventaris bleek dat in veertien verschillende kasten voorhanden was meer dan 300 paar kousen, bijna 600 hemden, 10 dozijn servetten, 12 do zijn lakens, eene ontelbare menigte mutsen, doeken enz., en eindelijk nog linnen in stukken, genoegzaam om rijkelijk in de behoeften van meer dan 50 personen te voorzien. ITALIË. ROME, 20 October. De Paus heeft 2000 man Zwitsers voor 3 jaren in dienst genomen. Het Pauselijk Bewind heeft een ontwijkend antwoord aan dat van Sar-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2