eenc petitie ingediendten einde de dringende noodzakelijkheid aan te toonen van liet wetsontwerpbetredende het aangaan eener leening, ten einde hen te voldoen. De dagbladen der ultra-repnblikeinsche partij melden dat den 29slcn October een nieuw feestmaal zal plaats hebbenwaarop de redacteurs der demokraliscbe bladen van de departementen zullen genoodigd worden. De hoofdredacteurs der vier voornaamste ultra-demokratisehc bladen der hoofdstad, de Rêformede Conrrier Francaisde Democratie PacPique en de Répu- blique zullen dit maal bijwonen. De bcrigten van den 22sten meldendat twee feestmalen een van dc Socialisten en een van de Plialansteriens, rustig zijn algeloopen. Het schijnt nu dat dc 10llcn December de bepaalde dag is voor de verkiezing van den Voor zitter der Republiek. Men verwacht een voorstel daartoe in de Vergadering van wege het Uitvoerend Bewind daar de Commissie voor dc Staatsregeling het US'1'11 artikel heeft ingetrokken, waarbij bepaald was dat dc verkiezing onmiddclijk na de stemming over de Staatsregeling zou plaats hebben. Men heeft hierover Constantinopcl het berigt ontvangendat de Schach van Pcrsië overleden is. Dit zou, daar de troonopvolger dc meerderjarigheid nog niet heeft bereikt, tot belangrijke verwikkelingen aanleiding kunnen geven tusschcn Rusland en Engeland, welke sedert lang naar ccnen uitsluiten den invloed in Persië dingen. PRUISSEN. BERLIJN, 21 October. Gisteren hebben de werklieden in de katoendrukkerijen in massa opgehou den te arbeiden. Gisteren heeft de begrafenis plaats gehad van dc slagtoflcrs op den avond van den 16den gevallen er was een groote stoet van de demokratcn die op het Opera plein bijeenkwam en ruim een uur noodig had om door dc Friederichsstrasse te trekken naar hel kerkhof Jerusalem. Men merkte vele I roode vaandels en mutsen opvoorts vele geheimzinnige kcntcekenenzoo als kielen met roode linten omzoomddie onder de jassen gedragen werden. Gewapende burgerwachten volgden de kist in groot getal. Behalve de corpo- ratien van handwerkers merkte men op alle Afgevaardigden van de linker zijde, de radicale clubs, dc clnb der demokratisehc vrouwen, het centrale demokraliscbe comité voor geheel Duitschland, de gewonden van den opstand, 5 muzijkcorpseneindelijk de geestelijken, waaronder ook een R. K. priester. De rust is niet gestoord geworden, doch des avonds hebben de werklieden ccne serenade gebragt aan de Afgevaardigden van de inker- en een kclelmu- rick aan die van dc regterzijde. Te Elbing, cene stad met 16,000 inwoners, zijn den 15den hij gele genheid van den verjaardag des Koningsoproerigheden voorgevallen, waar hij de militaire magt lusschen beide is moeten komen en drie oproerlingen gedood en drie andere doodelijk gewond zijn. IT1LIE, ROME, 9 October. Dc H. Vader, te regt beducht, dat bij wanbetaling der 2 milliocn bons der Pauselijke schatkist, waaronder de geestelijke goederen verpand zijn, deze zouden moeten worden verkochtheeft de geordende en wereldlijke geeste lijke aanbevolen eene geringe vrijwillige geldelijke bijdrage te geven om dit ongeval te verhoeden. {de Tijd.) De Paus zou een' brief van den Keizer van Rusland ontvangen hebben, waarin deze de door den Paus gevolgde staatkunde hoogelijk afkeurt; doch evenwel hem troepen aanbiedt, om de orde in den Kcrkelijken Staat te her stellen. Men meldt nit Milaan, dat de Hongaarschc troepen, tot het Oosten- rijksch leger behoorende, de stad hadden verlaten en deze nu nog alleen be zet bleef door dc Croatendie weinig in getal waren. De Oostenrijksche vloot is van voor Venetië vertrokken, zoodat de blok kade dier stad is opgeheven. De Groothertog van Toscane, verontrust door het gebeurde te Weencn, heeft aan dc inwoners van Livorno die dreigden naar Florence te rukken toegegeven en een Ministerie aangesteld in den zin der demokratcn. SARDINIË. TURYN, 16 October. Men meent dat dc constituerende vergadering, thans hier geopend, grooten invloed op de toekomst van het land zal kunnen oefenen. Hare Voorzit ters zijn GiobertiRomeo en Mimiani, terwijl vier Ministers van ons Ka binet zich bij hen hebben aangesloten; het doel is, om een algemeen Ita- liaansch verbond op te rigten. OOSTENRIJK. AVEENEN 18 October. Het is het bepaald besluit van den Keizer om deze stad in te sluiten, daardoor haar te dwingen de burgers en het Akademisch legioen te ontwa penen en aldus den gewonen staat van zaken te herstellen. De Rijksdag heeft gisteren besloten een ultimatum aan den Keizer te zenden en hem te kennen te geven, dat, om alhier rust en orde herstellen, hij Jellachich bevel moet geven af te trekkeneen bepaald getal troepen in de stad te legeren en die onder burgerlijk gezag te stellen. Er is officiële kennis gegeven dat het Hongaarsch leger den 16<,eD dc grenzen is overgetrokken. Het corps vrijwilligers, dat buiten do stad op Belvedère dienstdoet, be loopt reeds 15,000 man. Men is hier vol moeds, en dagelijks komen nog vrijwilligers de stad te hulp. Aan de Gallische grenzen verzamelen zich meer en meer Russische troe pen en de Oostenrijksche worden naar Weencn gezonden. Te Gratz heeft een deel des volks den landstorm opgeroepen, om tegen Jellachich uit te trek kende vrijwilligers die uit allerlei klassen bestaan behalve uit boeren, hebben zich uit het tuighuis van wapenen voorzien. Hier is alles voor het oogenblik stil. Men zegt dat dc Hongaarsche troepen door invloed van Rus land worden teruggehouden. Jellachich heeft zich naar Laxemburg terugge trokken en met Aucrsperg vereenigd. Er loopen ook geruchten, dat de Kei zer van Rusland zich stellig zou hebben verklaard, dat hij des noods met zijne legermagt zou medewerken om den geest des oproers in Oostenrijk, ja zelfs in Italië te helpen bedwingen. Ook zou men te Stettin bcrigten heb ben bekomendat de Keizer den vrede met de Kaukasische stammen zou hebben gesloten en daardoor cene zeer aanzienlijke magt ter zijner vrije be schikking hebben gekregen, op welke tijdingen echter zeer weinig staat is te maken, zoo lang ze niet meer officicël worden bevestigd. De Keizer is te Olhnutz door de bevolking uiterst koel ontvangen alleen de krijgsmagt heeft ccnige vreugde betoond. Terstond na zijne aan komst heeft hij in eene proclamatie te kennen gegeven, dat hij daar voor eerst zou blijven en dat hij op het volk vertrouwde, en zich, alleen uit vrees voor kwalijkgezindcnvan soldaten liet vergezellen. Dat hij zijn Keizerlijk woord zoo houden en de toegezegde vrijstellingen van hccredicnslentienden enz. zou verzekeren. BEI JEREN. MUNCHENr 18 October. Deze stad is eenige uren achtereen, het tooneel der ergerlijkste voorvallen geweest. Een woeste volkshoop, door soldaten bijgestaan, gaf zijne ontevre denheid over het stijgen der bierprijzen luchtdoor brouwerijenherbergen bakkers- en andere winkels, uit te plunderen en ten deele te vernielen. Na dat deze plunderbende lang onbeteugeld had voortgehold, werd zij door landweermannen van het vrijkorps aangevallen en is een vijftigtal rustver stoorders in verzekerde bewaring gebragt. Toen alles gedaan was is de op- roerwet afgelezen, met bedreiging dat, bij verdere zoodanige ongeregeldheden, het standregt zal worden afgekondigd. FRANKFORT. 20 October. De Rijksvergadering heeft gisteren het lste artikel van de staatsregeling aan genomen, hetwelk bevat: dat liet Duitsche Rijk bestaat uit het gebied van het tegenwoordig Verbonden dat de verhouding van het Hertogdom Slees» wijk en de grensbepaling van het Hertogdom Posen tot cene bepaalde regeling blijft voorbehouden. De Oostenrijksche Aartshertog Slephanus, welke hier gisteren was aan gekomen is naar Londen vertrokkenzoo men meent met eene belangrijke zending. Het Rijksministerie heeft de wet ter bescherming der leden van het Parlement afgekondigd, en tevens bekend gemaakt, dat dc staat van beleg der stad is opgeheven. ZWITSERLAND. Ook hier te land is dc treurige invloed van den oproerigen en oorlogzuch- tigen staat van Oostenrijksch-ltalië zeer drukkend. De meeste fabrieken kwij nenonder anderen staan te Geneve zoo veel uurwerkfabrieken stil, dat men het getal werkliedendie thans daardoor buiten broodgewin zijnop 6000 schat. Aiiii mijne Stndgenooien. Dankbaar voor hetgeen van buiten Ley denvooreen Leidscli liefdege sticht, aan het VA'ees- en Oudeliedenhuis mijner gemeente gedaan is, heb ik het voornemen opgevat, gedurende veertien dagen eene Bus te plaatsen aan mijne woning, in welke giften worden te gemoet gezien voor het AVccs- en Oudeliedenhuis te Sclievenitigen daar is de nood hoog gestegen; de woning, in welke de oude Visscher, en de Wees, tot hiertoe een veilig tocvlugtsoord hebben gevonden, wacht op Uwe hulp. Donker is hare toekomst, zij worde helder door de medewerking van velen. Elke, ook de kleinste gift, wordt in dank aangenomen, zullende de verzamelde giften aan HH. Regenten van het AVecs- en Oudeliedenhuis te Schevetiingen worden ter hand gesteld. Leyden23 October 1848. J. E. INCKEL, Predikant. STADS BERIGT E N. De BURGEMEESTER der Stad LEYDEN brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat ingevolge art. 3 van het voorloopig Kiesreglement, van heden af, ter Secretarie dezer Stadvoor het Publiek ter inzage zal liggen de Lijst van Kicsgeregligden tot de benoeming van Leden voor de nieuwe Tweede Kamer en van Candidaten voor de Eerste Kamer der Staten- Generaalterwijl binnen acht dagen, en alzoo vóór den 28sten dezer maand de Ingezetenen hunne bezwaren in geschrifte, vrij van zegel, aan het Plaat selijk Bestuur kunnen indienen. Dc Burgemeester voornoemd, Leyden19 October 1848. DU R1EU.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3