De mindere opbrengst der producten is toe te schrijven aan de omstandig heid, dat ten gevolge der staatkundige gebeurtenissen, mindere hoeveelheden producten hebben kunnen worden afgezet dan waarop gerekend was, en dat die mindere hoeveelheden ook lagere prijzen hebben opgebragt. De vermeerdering in de uitgaven is voornamelijk waar te nemen met opzigt tot de wisseltrekking van het Indisch bestuur, de uitzending van goederen en de diverse koloniale uitgaven. Ten dezen aanzien wordt opgcmcikt, dat onder de som voor wissels uitge trokken, begrepen zijn die wissels, welke bet Indisch bestuur vermag te trekken op de opbrengst van tin, hetwelk vroeger in Indië werd verkocht, en thans naar Nederland wordt geconsigneerd. -De verhooging der som voor goederen is een gevolg van buitengewone uit zendingen, welke als maatregelen van voorzigtigheid noodig zijn geoordeeld. De vermeerdering der som wegens diverse koloniale uitgaven is grootcndeels toe te schrijven aan meerdere betalingen voor rekening van derden, waarte genover staat cenc evenredige meerdere ontvangst in de Indische kas. Sedert ccnige dagen, wordt er in de residentie veel gesproken van groote bezuinigingen en vereenvoudigingen die tegen het begin van het vol gende jaar in alle takken van het staats-bchecr zonden worden ingevoerd. Dit zouzegt men ook voor een aanzienlijk bedrag het geval zijn met de be- grooling voor hel Departement van Oorlog. 24 October. Men verzekert, dat, zoo niet alle, de meeste der tegenwoordige tijdelijke Ministers, bij de vestiging van een definitief Ministerie, in hunne tegenwoor dige betrekkingen zullen verblijven. Men verwacht dat de benoeming en vestiging van een definitief Ministerie zal geschiedenhetzij den 3den Novem ber aanstaande, dag der afkondiging van de wijzigingen in de Grondwet, hetzij tegen den tijd, dat de rerkiezingen voor de Staten Generaal zullen zijn afgeloopcn en de nieuwe Kamers der Staten-Generaal zullen bijeenkomen, wanneer het zal blijken of de meerderheid der Kamers aan dat alsdan ge vormde Ministerie haar vertrouwen schenken zal. In verband met de resolutie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land, van den 16dcn dezer, R'°. t, betrekkelijk de uitvoering der wet van den lldeD =©ctober te voren, zijn thans de plaatselijke besturen dier provincie verzocht, om, zoodra de bij 1 dier resolutie bedoelde lijsten der kiesgcreg- tigden zullen zijn opgemaakt, aan den Heer Gouverneur der provincie op te geven bet getal van de daarop gebragte personendaar hij het van belang acht hiervan in tijds kennis te dragen; ook ten einde het aantal der te druk ken stem- en oproepings-biljettenwaarvan het model sub litt. B, C en D bij voorz. resolutie is gevoegd, daarnaar zou kunnen worden geregeld. ©e Commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer, over het wets ontwerp, strekkende tot voorziening in het te kort op de middelen tot dek king van de Staatshehoeften in 1848, is lieden vergaderd geweest en heeft haar verslag opgemaakt. Dat verslag zal onmiddelijk aan de Regering wor den medegedeeld, die daarop onverwijld zal antwoorden, zoodat de behande ling van dat wels-ontwerp spoedig bij de Kamer kan tc gemoet gezien worden. ROTTERDAM23 October. Heden is de Tentoonstelling van VeeVoortbrengselen van en Werktuigen voor Landbouwgehouden door de Afdceling Rotterdam en Omstreken der Hollandsehc Maatschappij van Landbouw, in de localen der Sociëteit Harmonie alhiergeopend. Reeds de 'Catalogus bewijst dat de oproeping tot medewer king niet tc vergeefs door het Bestuur der At'decling gedaan is. Van verschil lend vee en pluimgedierte bevat die Catalogus 113, van voorwerpen en werk tuigen van en voor Landbouw 279 Nomrners. Na het afdrukken zijn nog andere bijgekomen. Reeds een vlugtig bezoek overtuigt dat bet Bestuur lof verdient voor de oordeelkundige en smaakvolle rangschikking en plaatsing der Voorwerpen, terwijl het einde der zaal, op eenc uiterst smaakvolle en gepaste wijze, door de Hcercn Grcvcn en van de Laar, is gedecoreerd. Onder de vrij talrijke bezoekers merkten wij heden ook verscheiden Dames op, en in derdaad ook voor deze bevat de Tentoonstelling veel wat hare aandacht verdient. AMSTERDAM23 October. Van den 16dcn tot den 21stcn zijn hier geboren 117 kinderen, overleden 144 pcrsinen. Sedert 1°. Januarij geboren 5757, overleden 6549 personen. UTRECHT, 18 October. Naar aanleiding van de Ragged-Schools te Londenis men ook alhier be gonnen cene inrigting te stichten voor havelooze hinderen. Er verschijnt daartoe binnoB deze stad maandelijks een nummer van de Weergalmeen blad, waarvan de opbrengst, tegen 3 'sjaars, ten voordeele strekt van de verzorging en opleiding van jeugdige vagebonden der beide kunnen, welke door wangedrag de gevangenis welligt te gemoet gaan. Vier dier inrigtingen op verschillende plaatsen alhier aangevangen, nemen toe in een van lieverlede talrijker opkomen der kinderen. Men is reeds zoekende naar een locaalwaar heen de gehoorzaamste en ondergeschikste knapenals eene belooning voor htm goed gedrag, verwezen zullen worden, ten einde aldaar dagelijks bijeen komende, een ambacht te leeren. Londen geeft hier het voorbeeld, waar men die zwervende kinderen voedt, leert en sticht; waar het genootschap voor de Ragged-Scliools reeds 62 dergelijke scholen telt, waar 7,000 straat kinderen zijn opgenomen en 860 onderwijzers (waarvan slechts 78 salaris ge nieten) zich kosteloos aan die taak wijden; de liefdegiften bedroegen het laat ste jaar 685 (ƒ8,220). Moglen de groote Nederlandsche steden ook iets voor dergelijke bodelaars-kinderen doenzoo als thans binnen Utrecht wordt aangevangen: zedelijke vorming, noodigc kennis en brood geven in den aan staanden winterAnnstCour.) HEMMEN, 18 October. Ilct in de nabijheid van dit dor]), te Sctte, onlangs opgerigte gesticht Steenbeek, eene liefdadige inrigting voor boetvaardige gevallene vrouwen, neemt onder het bestuur eener Christelijke Diacones, die vroeger binnen de stad Utrecht zich aan de verpleging er van wijdde, steeds toe in uitbreidingen vervult meer en meer de wenscben, die men daarvoor koesterde. Onderschei dene ongelukkige, van schuldbesef vervulde vrouwen zijn daar opgenomen; twee zijn bereids in maatschappelijke betrekking geplaatst en gedragen zich aanvankelijk wel. Men is deze stichting onder Gods zegen aan weldadige bij dragen van menschlievende Christenen verpligt. Ook de waardige Predikant onzer gemeente,' Ds. O. G. Heldring, werkte van den beginne af mede, oin deze Evangelische liefde-inrigting tot stand te brengen. \Amst. Cour.) BUITEJNLAJNDSCHE BERlGTEiN. ENGELAND, LONDEN, 20 October. Maandag laatstleden had op den spoorweg tcsschen Stockport en Liverpool het volgende werkwaardig voorval plaats: Mcjufvrouw Slathain zat in eender rijtuigenmet haar vijfjarig dochtertje op den schoot. Na het voorbijrijden van een der stations stond het kind onverwachts op en wilde uit het venster ziende niet goed gesloten deur sprong eensklaps openen het meisje viel terwiji de trein in volle vaart was, naar builen. De radclooze moeder wilde bet achter na springen, maar werd door de andere passagiers tegengehouden. Op hun geschreeuw werd het sein tot stil houden gegevenhetwelk op om trent eene mijl afstands van de plaats geschiedde waar het gevallen was. Bij het zoeken dacht niemand anders of men zou het vermorzeld vinden, maar, tot aller blijde verbazing, was het in de zachte modder gevallen, en geheel onbezeerd zoodat men het behouden en wèl in de armen der dankbare moe der kon terugvoeren. Op den 7.. O. spoorweg is een brugj uist toen er een trein overheen reed, ingezonken; gelukkig was het een goederentrein, en de machinist en stoker hadden nog den tijd van de locomotief af te springen. De Hoogleeraar in de Oostersche taal lo Edinbiirg, W. Fcnnantis II. Zaturdag overleden. Deze week zijn wederom 229,800 oneen zilver aan baren en 111,000 oneen gemunt zilver naar Rotterdam verzonden. Hel reglsgcding van den Heer Meagher duurde gisteren nog voort. Onzeker is het wanneer het speciaal geregtshof zijne zitting zal schorsen. Na een eergisteren gehouden geheimen Raad zeidc men algemeen dat verschei den van oproerige verrigtingen aangeklaagde en in hechtenis zittende perso nenonder ligten borglogt, op vrije voeten gesteld zullen worden, om terug te keereu wanneer men hen oproept. De adressen om gratie voor Smith O'Brien en zijne voornaamste medebeschuldigden worden in een aantal Iersche steden, ook door zoogenaamde Oranjeliedendruk geteekend. Een te Glasgow aangekomen schip meldt eene Amerikaanschc brik ge praaid te hebben, die den 20ste" Sept., op 14 gr. 11 m. zuider breedte en 10 gr. 15 m. ooster lengte, eene zeeslang heeft gezien, die ongeveer 100 voe ten lengte scheen tc hebben; het ondier tot op 40 ellen genaderd zijnde, werd een met spijkers en ander ijzerwerk geladen kanon op hetzelve afgescho ten waarvan de uitwerking was dat de blijkbaar getroffen slang een eind in de hoogte sprong en allergeweldigst in bet rond sloegde inmiddels geval len duisternis was oorzaakdat het zeemonster niet verder kondc worden gadegeslagen. FRANKRIJK. PARIJS, 22 October. De stedelijke Regering heeft besloten dezen winter openbare verwarmings plaatsen te openen voor behoeftige en lcdigloopende werklieden. Nadat in de Zitting der Nationale Vergadering van den 19dc" met al- gemeene stemmen het voorstel der Commissie was aangenomen om den staat van beleg op te heffenis de Heer Marrast voor de vierde maal tot Voorzitter der Vergadering gekozen, met 486 tegen 144 stemmen. De Minister van Justitie heeft daarop een ontwerp aangeboden, waarbij dc vrijheid van drukpers veel meer dan vroeger beperkt wordt. Het 107de artikel van dc Staatsregeling is met groote meerderheid van stemmen dus bepaald: Ieder Franschinanbehoudens de bij de wet bepaalde uitzondering, is dienst verschuldigd bij het leger en bij de nationale garde. De wijze en voorwaar den op welke men zich van de persoonlijke dienst kan bevrijdenzullen bij eene wet geregeld worden. Uit dit artikel blijktdat de plaatsvervanging zal blijven beslaan. In de Nationale Vergadering is daarover gisteren langen tijd beraadslaagd. De Heer Thiers wcderlegde breedvoerig de bepaling van het ontwerp, dat de plaatsvcr- ging werd verboden en toonde aan dat het in Pruissen bestaande stelsel voor Frankrijk allernoodlottigst zou zijn. Zulks werd door den Generaal Lamo- ricièreMinister van Oorlogniet toegestemddie op het afschaffen der plaatsvervanging bleef aandringen. Ten slotte werd met 663 tegen 140 stemmen tot het hehoud der plaatsvervangers besloten. Dc schuldeischcrs van de civiele lijst van Lodcwijk-Filipswelke zich in zeer behoeftigen toestand bevinden, hebben bij de Nationale Vergadering

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2