LEYDSCHE SCHOUWBURG. van de noodclooze en aanzienlijke uitgaven die voor liet vervoer van stukken geschut naar de Oostelijke grenzen zijn gedaan en het nuitelooze dat aan vele daar geleden vestingen verbonden is. Z. Exc. de tijdelijke Minister van Oorlog toont de noodzakelijkheid van eene welgeregelde krijgsmagt aan. Z. Exc. moet voorts ten sterkste bestrijden het denkbeeld, door den Spreker nit Overijssel geuit, nopens eene demora lisatie, die uit de conscriptie zoude voortvloeijen. Mij zelf heeft zich meer dan eens met de bewoners van het platte land, en zelfs met de Burgemeesters aldaar, over dal punt onderhouden en juist tegenovergestelde berigten daar over vernomen. Die instelling heeft integendeel op menig onbeschaafden per soon ecnen allergunstigsten uilslag gehad. Z. Exc. vestigt voorts de aandacht op de nieuw voorgestelde bepalingen, nopens de nationale militie, als minder kostbaar en incer doelmatig ingcrigt. Aan den ecnen kant is de dienstplig- tighcid minder drukkend geworden door korteren duur; aan den anderen kant is voor deze instelling meer vrijheid aan de Regering gegeven, om naar ge lang der omstandigheden, de getal-sterkte hij de wet te doen bepalen. Wal de verdediging aan de zijde van Hanover betreft, de sterkten aldaar zijn ge vestigd in tijden, die geheel anders waren dan nu. Bij de gebeurtenissen, die destijds aan de Oostelijke grenzen plaats haddenwas bet noodig voorzie ningen te maken die een' onverhocdschen aanval te keer gingen de uitga ven daartoe aangewend mogen in geenen deele den naam van geldverspil ling verdienen. Ten aanzien van de aangegevene volkswapening, kan Z. Ex. het nut daarvan niet inzien. De Heer Storm van 's Gravesande houdt insgelijks de aangewende kosten aan de bedoelde vestingwerken, voor nutteloozc geldverspilling; hetgeen hij breedvoerig ontwikkelt. De Heer den Texde Minister van Oorlog en die van Marine en Koloniën voeren nog kortclijk liet woord, waarna ontwerp VIII van de Defensie wordt aangenomen met eene meerderheid van 110 tegen 4 stemmen. Tegen de Hoeren: Ncderburghvan Goltslein, Sloet (Overijssel) en Ilooft (Noord-Holland). j Thans wordt beraadslaagd over Hoofdstuk IX van den Waterstaat. De Heeren Anemaet, de Bruyn Kops, Hooft (Z.-H0II.), I.otsy, van Dam van Noordeloos, d'Ablaing van GiessenhurgSloet (Gel Ierland), Mees, Cats, Kwak van Zwartewaal en Boxman brengen eenige bedenkingen in het midden. Het Hoofdstuk wordt aangenomen metlOO tegen 13 stemmen. Tegen de Heeren: Schooneveld, Nederhurgh, d'Ablaing van Giessenhurg, van Dam van Noordcloos, van de Wall, Opperdoes Alewijn, Hooft (Z.-Holl.), de Bruyn Kops, van Leeuwen, Anemaet, Mackay, Corver Hooft en Boreel. De Zitting wordt te middernacht opgeheven tot morgen ochtend ten 10 ure. 7 October. In de Zitting van heden wordt beraadslaagd over Hoofdstuk X van het onderwijs en het armbestuur. De Heeren van Lynden. Sloet (Gelderland), Macktty, Nienhuis, van Rycke- I vorsel en van Dam van Issclt voeren daarover liet woordde Ministers van Jusslilie verdedigt het beginsel van vrijheid van onderwijs. Het Hoofdstuk wordt aangenomen met 108 tegen 5 stemmen. Tegen de Heeren van Haersoltc, Borski, Cock, van Rosenthal en van Goltslein. Thans wordt beraadslaagd over Hoofdstuk XI, van veranderingen in de Grondwet. Nadat de Hoeren de Monehy, van Hasselt, Nepveu, van Hall en den Tex hebben gesproken, zegt de Minister van Justitie dat de Regering hier minder haar werk verdedigt dan dat van de meerderheid der gewone Tweede Kamer, die zij overtuigd was dat hier hetere voorstellen dan zij gedaan had. Alvo rens nu tot de verdediging zelve over te gaan moet Z. Exc. een woord ant woorden op hetgeen nopens de aftreding van een Ministerie gezegd is. Z. Exc. gelooft dat daaromtrent gecne vaste regelen kunnen worden gesteld. Dit hangt geheel van de omstandigheden af. Voornamelijk in het aangevoerde geval verkeert het Ministerie in een' exceptionelen toestand. En wal nu de voordragt betreft, zegt Z. Exc., dat hier geen sprake is van gewone wetgeving, maar van de Grondwetd. i. de wet der wetten. Er moet hij verandering van deze fundamentele beginselen ook eerbied geloond worden ten aanzien van de minderheid. Dit is bij elk ander genootschap van welken aard ook, hetzelfde geval. Het is eene natuurlijke zaak. Daarna wordt het Ontwerp aangenomen met eene meerderheid van 109 tegen 4 stemmen. Tegen: de Heeren Nienhuis, van Nagell, Nepveu en de Monchy. Eindelijk wordt beraadslaagd over art. XII, Additionele attikelen. Per Telegraapli. 6 ure. Door de Tweede Kamer is heden aangenomen Hoofdstuk XII. Additionele Artikelen) met 92 tegen 21 stemmenthans is alles aangenomen. hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigtc der Information de Commodo et Incommododoor Burge meester en AVethouders zal worden gevaceerd op liet Raadhuis dezer Stad op Maandag den 9llcn October aanstaande, des middags ten twaalf ure; zul lende de belanghebbenden vcrpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvan zij ge houden zullen wordentegen die inwilliging van hetzelve zich niet te heb ben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, DU RIEU. Legden5 October 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. IWeiiscIienvrïemleii Eene ongelukkige A\reduwe, die voor weinige maanden in haren Man alles verloor, en nu met 4 kinderen (waarvan de jongste geboren koit na den dood des vaders) met eiken dag haren kommer ziet toenemen, vestigt, naast God op uwe weldadigheid al hare hoop. Zij heeft letterlijk niets om, zells in het noodigste, te kunnen voorzien, en moet zonder uwe hulp van gebrek omkomen. Zij die iets, hoe gering ook, ter barer redding zouden willen afzonderen, gelieven hunne giften te adresseren aan liet Bureau der Legdsche Courant, voor Letter D. G. Zullende van de ontvangst in deze Courant met dankbaarheid worden melding gemaakt. AnVERTENTIEN. Heden beviel voorspoedig var. eene DOCHTER, Vrouwe 0. C. A. van HEUKELOM, Geb. Steenlack. Leyden, 3 October 1848. AVij ontvingen heden van onzen Schoonzoon Z. J. B. BROEKMEIJER, te Rotterdamde voor ons verblijdende tijding der voorspoedige Bevalling zijner Echtgenootc, onze geliefde Dochter CLASINA ANNA FREDER1CA van eene welgeschapene DOCI1T E R. Levden, C. C. van der HOEK, 7 October 1848. J. J. van der HOEK, Algemeene Kennisgeving. Nagtglas Versteeg. j Al degenen die iets te vorderen hebben vanverschuldigd zijn aan of goederen of papieren onder zich mogten hebben behoorende tot den Boedel van den AVel-Ed. Heer AVILLIAM FLEMING, gewoond hebbende binnen Legdenen aldaar op den 23sten Julij 1848 overleden, gelieven daarvan opgave, betaling- of toezending- te doen, ten Kantore van den Notaris A. B. BARKEY Nz. te Legdenvóór of uiterlijk op den IS11™ October 1848. Eigenaren derzelve hebben de eer aan de Ingezetenen dezer Stad te berig- ten, dat zij weder voor het AVinter-Saizoen eene overeenkomst getrolïen heb ben met den Ileer A. PETERS, Directeur van den Koninklijken Holland- schen Schouwburg te s Dageen hijhebbend Gezelschap, ten einde geregeld voorstellingen te doen geven van de nieuwere gcliefdkoosdc Treur-, Tooneel-, Blijspelen cn Vaudevilles. Eigenaren gaarne willende voldoen aan het uitgedrukt verlangen, ten einde j een Abonneuiciit daar te stellen, gevoelen zich daarmede vereerd, en bieden daartoe de gelegenheid aan zullende voor bepaalde plaatsen Toegang- Biljetten in blanco verkrijgbaar gesteld worden bij den Bureaulist II. T. Sleyffers, in het Noordeinde alhier, bij wien eene Inteeken-Lijst en Voor waarden gereed liggen alsmede opgave van personeel cn provisioneel rejiertoire. De opening van het Tooneel is bepaald op Maandag den 16,Jen October. De Albchcs zullen aan het Bureau worden afgegeven hij liet nemen of be spreken der plaatsen. Legden, 9 October 1848. MHrecteuren van het Fonds, ter instandhouding van hel AVccs- liuis der Stad Vlaardingen opgerigtadverteren aan de Houiters <1hp Oblig-atiën en Instervende lijfrenten ten laste van dat Fondsdat conform de Conditiën der Aieg-otiatiehet jaar Interest, ver schenen 1°. October 1848, zal kunnen worden ontvangen ten Kantore van de Heeren JOHs. ECK EN ZOON, te Rotterdamof van den Notaris Mr. J. H. KNOTTENBELT te Vlaardingenen dat zal worden betaald als volgt, te weten Van de Obligatiën 2.47 per ƒ100 Kapitaal, cn van de Instervende Lijfrenten 2.13 portie lslc Klasse, 4.17 2d<: 9.11 3dc 74.10 4<lc AVordcnde bij deze herinnerd, dat conform de Conditiën der Negotiatie, de Interessenwelke na verloop van 7 maanden na den verschijndag niet zijn afgehaald, vervallen ten behoeve van liet gemelde AVeeshuis, en dat, hij gebreke van de Tnlevcring der Attestatiën de Vita, staande op de achterzijde der Coupons, gedurende den tijd van 5 achtereenvolgende jaren de Lijfren ten voor verstorven moeten gehouden worden. Zullende men zich stich telijk aan deze bepaling houden. AV. van AVARMELO. Vlaardingen, J. II. KNOTTENBELT. I October 1848, J. G. BETZ. P. J. A. GOUDRIAAN. Wegens de uitgebreidheid van de binnenlandsche berigten, zijn wij genood zaakt de buitenlandsche, welke bovendien van weinig belang zijn, thans weg te laten. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende het verzoek van Willem Reinier Pieters, Smid, wonende alhier, strekkende tot bekoming van de vereischlc vergunning om in de hui- zinge staande en gelegen aan den Ouden Rhijn op den hoek der Vestcslraat, Wijk VI N°. 202, eerie bekwame Smids-Schoorsteen te doen daarstcllcn. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31steD Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot, bet

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3