BÜ1TENLANDSCHE BEK IGTEJN. hij wenscht dat de herziening der Grondwet plaats vindc met het oog op de finantiële gesteldheid des landsop de geaardheid der Nederlandsche natie op de eenvoudigheiddie wij verlangen, en met eerbiediging van het Konink lijk gezag. Spreker kau de ontwerpen niet beschouwen als meesterstukken dier wijze staatkunde, en gelooft niet dat daardoor bet geluk van den Staat zal worden gewaarborgd* bij vreest daaruit voor ecne zeer nadeelige wankel baarheid in het bestuur en houdt de bestaande Grondwet niet voor de eenige of voorname oorzaak van de hier en daar opgerezen klagten. Per Telcgraaph. 5 ure. De beraadslagingen duren voort. Achttien leden hebben gesproken, meest alle voor; onder welke de HH. v. Hall, den 'J'exde Bosch Kemper. Voort zetting morgen ochtend ten 10 ure. AMSTERDAM, 2 October. Naar wij vernemen zal de Heer M. des Amorie van der Hoeven, benoemd tot Hoogleeraar in het Romeinsche en hedendaagsch burgerlijk regt aan het Athenaeum lllustre te dezer stede, op Maandag den 9llen October, des voor middags ten 1 urezijne betrekking aanvaarden met eene plegtige redevoe ring, te houden in liet groot auditorium. De aangekondigde Wedstrijd van de Nederl. Zeil- en Roei-Verecniging is II. Zaturdag gehouden, door het heerlijkste en helderste weder en de meest g instige wind begunstigd. Uit de sierlijk gedecoreerde tribune, door de leden met hunne datnes bezet, zag men een onnoemelijk aantal vaartuigen van aller lei grootte, en vorm. van allerlei kleur en maaksel doorsneden, die langs elkander heen voeren en dreven, zonder in het minst de orde te sloren ol in d n vaart te belemmeren. Langs de vqer den strijd afgebakende vaart strekte zich tot in het onzigtbare cene rei vaartuigen uit van alle soort, die, met nieuwsgierigen opgevuld, been en weder voeren de Oosterdoksdijk en alle kanten van den vasten grond waar meri slechts iets ontwaren kon waren met ecne digte massa opgevuld. Z. K. 11. Piins Hendrik der Nederlanden heeft het feest met zijne tegen woordigheid vereerd na eerst in eigen jersoon een der zeil- en roei-vaartuigen bestuurd te hebben, kwam Z. K. H. aan wal en bleef tot bet einde toe den verderen alloop van den strijd en de uitdeeling der behaalde prijzen hijwonen. De prijzen zijn behaald als volgt: N°. 1. Vicrrieins-giekenprijs een zilveren bekeraan de Nimf van K. A. van Karnebcek te 'sGravenhage, door de leden van de Rotterdamsche roei club. N°. 2. Zesricms gieken prijs ƒ150, aan Walborg van W. J. Belh Dz., te Amsterdam. N°. 3. Vierriems-giekcnprijs ƒ150, aan de Nimf van II. A. van Karne- beefc, te'sGravenhage. N°. 4. Vicrriems-jollen en sloepen, prijs ƒ100, aan de boot Vijf Vrienden van A. van den Enden, te Rotterdam. N°. 5. Alle soorten van plalbode roeivaartuigen; l4te prijs ƒ60, aan de Het van J. Berkhout; de 2Je prijs ƒ40, aan de schouw van J. II. J. Staal; 34e prijs ƒ30, aan de schouw van A. Meytelaar; 4de prijs ƒ20, aan de praam van C. de Grootalle te Amsterdam. N°. 6. Overdekte kotters, schoeners, enz., prijs een zilver tafel garnituur aan de kotter Maasnyrnph van J. van Hoboken, te Rotterdam. N°. 7. Beurt-, vracht- en veerschepen, prijs 175, aan het jagt de Vos van J. P. Dekkerte Koog. N". 8. Jachten, hoeijers, enz., prijs een zilveren olie- en azijnstel, aan bet Friesche jagt de Leeuw van A. Heynian te Amsterdam. N°. 9. Jachten, bncijers, enz., prijs ƒ100, aan de Vriesche boot Ampbi- Irite van 11. Santra, te Sncek. N°. 10. Sclieeps-Barkassen, prijs twee zilveren presenteertrommeltjes, aan den Prins Maurits van G. C. Bosch Reitz, te Amsterdam. N°. 11. Visscbers vaartuigen, prijs ƒ100, aan P. Prins, te Zaandam. N\ 12. Plaisiervaartuigen, prijs Nederlandsche Vlag, aan de open boot Mijn Genoegen van Zeilinga, te Amsterdam. Alles is zonder cenig ongeluk in volmaakte orde afgeloopen. Door de Handelmaatschappij zijn bevracht voor deze stad 2 en ook voor Rotterdam 2 schepen, LEEUWARDEN, 30 September. Wij vernemen dat II. Dingsdag avond, omstreeks 6| ure, te Woudsend, door den Rijks Commies Knapper, een Arend is geschoten, die zich op de korenmolen aldaar vertoonde. Het dier is schoon van gestalte en vederen en heeft eerie vlugt van 5J voet. Zoo men zegt zoude dit een voorbode van eenen sterken winter zijn. In de laatste jaren is de aanvorr van levensmiddelen uit de Vereenigde Staten naar Groot-Brittanje aanmerkelijk toegenomen. De aanvoer van rund en varkensvleesch die in 1843 10,000 vaten bedroeg, was in 1847 ruim 140,000 vaten. De aanvoer van spek was geklommen van 656,000 op 14,367,000 Reuzel van 4,570,000 op 17,800,000 Boter van 1,060,000 op 1,235,000 Kaas van 2,314,000 op 13,662,000 Wanneer wij ons herinneren datnog niet zeer lang geledenonze ge westen schier uitsluitend in de behoeften van de Engelsche kaasmarkt voor zagendan gevoelen wij ons verpligt onze zuivelmakende landgenooten op merkzaam te maken op den aanvoer van Amerikaansche kaas in Engeland t door het inspannen van alle krachten en door alle mogelijke proeven te trachten, zich van zulk eene voortreffelijke markt niet te laten verdringen. MIDDELBURG 29 September. Door de Provinciale Staten is tot lid der Tweede Kamer benoemd den Heer Mr. J. J. Slicher. Die benoeming heeft plaats gehad bij cene tweede stemming met 25 van de 34 stemmen, en zulks nadat Jhr. P. D. van Cit- ters en de Heer Ph. van den Broccke, welke hij twee vorige stemmingen op- volgelijk de volstrekte meerderheid van stemmen hadden hekomenvoor de op hen uitgebragte keuze hadden bedankt. ENGELAN». LONDEN, 30 September. Den 27<teD heeft voor den Lord Mayor de zaak gediend van de weerspan- die in 4 jaren tijds 6 maal grooter geworden is, en hen aan te sporen om nige bemanning der tnssehen Londen en Vriesland varende stoomboot Lion. Het blijkt, dat terwijl het schip met eene lading boter en vee te Marlingen tot vertrek gereed lag, het scheepsvolk weigerde dienst te doen, omdat de Kapitein niet had willen vergunnen dat cene hoeveelheid gevogelte door den ecrslcu machinist naar Londen werd medegenomen. De Kapitein was genood zaakt de hul]) der autoriteiten in te roepenom mishandeling te ontgaan, doch kon eerst drie dagen daarna met behulp van andere matrozen naar En geland vertrekken, waaruit alzoo veel schade voor de rceders voortvloeide. De uitspraak is nog niet gevolgd. Zondag 1. 1. zijn te Loith 40 schepen van vreemde havens binnen gekomen, waaronder 30 met granen. FRANKRIJK. PARIJS, 30 September. In de Nationale Vergadering is den 29sleD het artikel van de staatsregeling aangenomen, waarhij die Vergadering voor 3 jaren wordt gekozen en telkens geheel vernieuwd. De Conslitutionnel heeft de mcdedecling begonnen van het werk van Thiers over den eigendom. In de voorrede zegt de schrijver: omdat de Fransche maatschappij tot dien staat van zedelijke verwarring is gekomen dat de meest natuurlijke, de meest duidelijke, de meest algemeen erkende denk beelden in twijfel worden getrokken, stoutmoedig worden ontkend, zoo zij het ons vergund ze toe te lichten als of ze zulks noodig hadden. Dat is cene langwijligc en moeijclijke taak, want er is niets langwijligerniets moeijelijker dan de duidelijkheid van eene zaak aan te toonen. Zij toont zich zelve, tnen toont ze niet aan. In de bibliotheek der vergadering is een klein zoogenaamd helsch werk tuig ontdekt. Een beambte, Pradier Bayard, beeft, bij het in orde zetten der boekcDin bet vak van de linkerzijde der zaalop een der boekenplan ken achter de verzameling van wetten van den Heer Sirey, twee kartonnen dozen ontdektin elke waarvan 700 wigtjes buskruid gevonden zijn van cene kleur, die doet denken, dat het niet uit de landsfabrieken voortkomt. Oin de geringe hoeveelheid kruid die zich in de dozen bevond gelooft men niet dat de bedoeling was eene uitbarsting, maar alleen die om brand te verwek ken. Welke middelen de brandstichter zou aangewend hebben om het kruid te ontsteken, wordt niet gemeld. Berigten omtrent het dcmokratisch banket te Toulouse melden dat door den prefect een toast op de Nat. Verg.en vervolgens door een ander een op den Generaal Cavaignac ingesteld, doch beiden met teekenen van algemeene afkeuring en gefluit ontvangen werden. Des avonds hebben de gasten een optogt gedaan onder allerlei oproerige kretenalsleve Barbes I leve Robes pierre! leve de guillotine! weg met de Nat. Verg.! weg met Cavaignac! enz. De banketten nemen toe in de departementen. Op dat van Toulouse zijn die van LyonBourges en Neulchatci gevolgd. De Zitting der Nationale Vergadering van gisteren is zeer onstuimig geweest. De Heer Denjoy somde de banketten op, tot herdenking van de ves tiging der eerste Republiek gehoudenop dat van Toulouse zag men de roode kleur, op den stok van het vaandel was eene roode muts geplaatst; toen door den Piefekt een toast werd ingesteld op de Nationale Vergadering, beant woordde men zulks met het geroep van: Neen! neen! weg met de Nat. VergaderingDit ergerlijk schouwspel herhaalde zich hij een toast op den Generaal Cavaiguac, en een I'refekt, leden der Prefektuur, een Maire, zijne Adjuncten, een Procureur-Generaal en zijn Parket, een Rector en de leden der Akadcmiedie allen inedc aanzatenzagen zulks lijdelijk aan en schenen daardoor hunne goedkeuring aan hetgene voorviel te hechten. Na het banket is men met de muzijk der nationale garde de stad doorgetrokken, onder de kreten: Leve BarbèsLeve Marat! leve Robespierre! leve de Bergman nenen zelfs leve de guillotine! Onder zijne rede was het rumoer in de zaal hand over hand toegenomen bij deze laatste woorden uitte men aan den eenen kant kreten van veront waardiging, aan den anderen ontkende men het aangevoerde ten sterkste. De spreker ging echter voort: »Ik vraag," vervolgde hij, of men door het gebeurde van 1793 in bet geheugen te roepen, door aan de jeugdige Re publiek de assignatenden buitenlandschen oorlog te belovenen ongetwij feld ook de guillotine Nu ijlden eensklaps verscheiden leden der uiterste linkerzijde van hunne I plaatsen en uitten zich in lievige bewoordingen tegen den spreker, en drie a

Leydse Courant | 1848 | | pagina 4