LEYDSGHE COURANT N°. 1 1848. WOEINSDAG, 4 OCTOBER. T '1 BL\\E\KA> DSCHE BEK ICTE\. De Courant wordt MaandagWoensdag en g uitgegeven. Die van Maandag komt vrijdas vit Zuturdag avond. ft S -- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven teii deze Courant belioort een Uijvoeg'selhetwelk gratis wonlt uitg-eg-even. LEYDEN3 October. Hoe weinig plaats ook, bij de medcdccling van liet verbandeble in de Dubbele Kamer, overschiete, moge echter het volgende fragment uit een dichtstuk van den Heer A. P. van Groningen, Prerl. te Ridderkerk, hier ter herinnering aan Leydens Ontzet plaats vinden. Wel had de vloed, zijn bed ontvloden, Al kabblend over beemd en veld, Een heillicht in dien nacht van nooden, Helaas! een ijdle hoop, gespeld: 'tNoordwesten, vijand onzer kusten, Nu afgesmeekt, lag 't hoofd te rusten; De orkaan sliep op het stille meer. Hel laatste wee komt grimmend nader, En Willem, Ncérlands trouwe vader, Ligt jammrend op hetkrankhed neêr. Dit Leyden nog! en 't bloed der helden Heeft vruchteloos dengrond besproeid En de eenmaal vrijgevochten velden Zijn wcêrin Spanjes juk geboeid! Daar kraakt, daarstort demuurin puincn! Daar slaat de schrik detrotsche kruinen! De magt des vijands stuift uiteen De vloed ontspringt, de stroomen zwellen De Geus rijst op, de booten snellen, En Leydens rampen zijn gclcén! De IIEER staat op, en Leyden ademt weder! De honger vlucht; God geeft zijn kindren brood! De Hemel daalt in zegeningen neder! De dog gaat op, het leven uit den dood! De Inspecteur der Registratie alhier, Mr. J. C. van de Watering, is door Z. M. benoemd tot Ontvanger der Registratie te Delft. Er is weder ingetrokken aan muntbiljetten van ƒ500, ƒ100, 20, ƒ10 en 5, voor eene som van ƒ2,300,000, zoodat nu het geheel som der ingetrokken muntbiljetten bedraagt 22,289,000. Particuliere brieven uit Batavia verzekeren dat de hooggeachte Predikant Baron van Iloëvcl aldaar zijn ontslag heeft genomenten einde in het moe derland de belangen van Nederl. Oost Indië voor te staan. Dezelfde brieven melden als aanstaande het huwelijk van den Heer Gou verneur-Generaal Rochussen met Mcj. Vincent. Handelsblad. KATWIJK, 2 October. In het begin de/es jaars kwam er te Katwijk .aan Zee eene zeer doelmatig ingerigte openbare Bewaarschool tot stand, geheel voor rekening der gemeente gesticht, en voornamelijk bestemd voor kinderen van behoeftige ouders. Heden werd te Katwijk aan den Rijn eene bijzondere Bewaarschool geopend, zijnde eene particuliere onderneming der Plaatselijke School-Commissie alhier en daargesteld ten behoeve van kinderen uit den fatsoenlijken burgerstand. Bei de deze inrigtingen voldoen geheel aan hetgeen men thans daarvan mag vorderen. 'iij deze gelegenheid komt het niet ongepast voor te vermelden dat builen de opgenoemde twee klein-kinder scholen, zich nog binnen deze gemeente be vinden: een Gymnasium meteen lOOlal leerlingen, eene Jonge-Jufvrouwen Kostschool, drie openbare Scholen van lager onderwijs, met ongeveer 500 scho lieren mitsgaders op beide de dorpen Herhaling-, Volkszang-, Brei- en Naai scholen welke laatstcnals kortelings opgerigtnog in hare opkomst zijn. Met regt mag men dus van Katwijk zeggen dat er voor het onderwijs en de opvoeding der jeugd van verschillenden stand en leeftijd, wel zorg wordt gedragen. 'sGRAVENIIAGE, 2 October. Z. M. heeft aan den Heer R. U. Esser, op zijn daartoe gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van Gouverneur van Curasao en onderhoorighedenonder toezegging van pensioen, en in diens plaats ad interim benoemd Jhr. J. J. Rammelman Elsevier, thans koloniale Secretaris, majoor Commandant van de corpsen schutterij en landstorm te Curasao. De Minister van Marine en Koloniën zal aanstaanden Vrijdag geen gehoor vcrleenen. De Commissie van Rapporteurs uit de dubbele Tweede Kamer, voor de ontwerpen van wet tot herziening der Grondwet, is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Beantwoording, op het den 27sten Sept. opgemaakte Verslag wegens deze wetsontwerpen, van oordeel geweest, dat te dezer zake geen nadere overweging in de Afdeelingen gevorderd wordt; zoodat het ge noemde verslag als het Algemeen Verslag omtrent de ontwerpen van wet tot herziening der Grondwet moet worden beschouwd. In de Zitting van de dubbele Tweede Kamer van heden zijn de beraad slagingen aangevangen over de twaalf wetsontwerpen tot herziening der Grond wet en wel vooreerst de algemcene beschouwingen. De Heer van Reede van Oudtshoorn heeft het eerst het woord. De spreker acht het van belang in de eerste plaats na te gaanop welke gronden en beginselen die ontwerpen gegrondvest zijn. Daarvan is de deugdelijkheid en de duurzaamheid derzelve afhankelijk. Daarmede zijn de bloei en het geluk des "lands ten naauwste verhonden. Vroegere instellingen waren niet op een maal ontstaan, maar zijn gevormd naar mate van de behoeften, zeden, be grippen en gewoonten van den tijd, waarin zij tot stand kwamen, en had den steeds eene nationale kracht. De nieuwere tijd heeft de regten en be voegdheid der slaatsmagten met meer beperktheid omschreven, om perk te stellen aan willekeur en misbruik van gezag. Vandaar dat elders verschillende staatsregelingen spoedig elkander opvolgden, naarmate men oordeelde, dat de nieuwe meer tot den bloei en de welvaart des volks zouden kunnen bijdragen. Zoo zijn in Frankrijk in naauwelijks zestig jaren reeds tien conslitutiën ont worpen. Van waar die veranderlijkheid De oorzaak ligt in den verkeerden grondslag waarop men de regeling en behartiging van 's volks belangen heeft doen rusten, in het huldigen van een stelsel, wier goede uitkomsten door dé geschiedenis worden gelogenstraft. De spreker verklaart dat wanneer het stel sel van de oppermagt des volks mogt zijn toegepast, hij zich daarmede niet zou kannen vereenigen. Hij acht dat in strijd met de wezenlijke belangen des volks. Hij zal in geene breedvoerige wederlegging tredenhet weder- spreekt zich zelf door de gevolgen in de toepassing eldersonrust, wanorde en wat dies nicer zij, waren er de uitvloeisels van. De Staat is eene vcreeniging van menschen door onderlinge overeenkomst onder een gezag geplaatst, dat niet naar willekeur kan gekozen en teruggeroepen worden. Er staat geschreven alle magt komt van God het staat niet aan de volkeren, hunne overheden als zaakgelastigden te beschouwen maar zij zijn er gehoorzaamheid aan ver schuldigd, behoudens beperkingen; er zijn regten aan de souvereiniteit ver bonden, even heilig als de oorsprong der souvereiniteit zelve. De regten, aan de ingezetenen bij deze ontwerpen toegezegd, zijn die van vrije vereenigino- vrijheid van godsdienstoefening, vrijheid van onderwijs en vrijheid der druk pers. Die regten zijn hoogst gewigtig; maar behalve deze, zijn er nog an dere; er zijn verkregen regten, die ook door den Souvercin zijn verkregen. Deze verkregen rpglen zijnvolgens spr. niet geëerbiedigd. AVaar men op houdt die regten te eerbiedigenzijn de schadelijkste gevolgen Ie wachten. De Vorst moet regeren cn daarin kan het volk nietdeelen; het kan alleen voor de handhaving van zijne regten waken. Verliest men die waarheid uit het oog, dan geen rust, geene welvaart op den duur, maar willekeur en verwarring. Het democratisch element is nu uitgebreid. De koninklijke magt wordt merkelijk verzwakt en van steun beroofd. De Regering zelve spreekt van «voldoening aan de wenschen van het volk." Dus heeft men ten doel het volk mede-regering toe te kennen. En dit bestrijdt spr. met den meestcn nadruk. En nu vraagt hij zich af: of hij, omdat de beginselen dezer ont werpen in strijd zijn met zijne gevoelens, ze daarom in massa zal verwerpen? Dit zal hij nietwegens de inoeijelijke stelling waarin de Vorst verkeert. Hij moet hulde brengen aan de regtschapcn mannen die thans aan het bestuur der zaken zijn geplaatst, ofschoon hij niet in beginselen met hen overeenkome; aan hen toch is het te dankendat de rust en orde in het vaderland zijn be waard gebleven. Hij zal deze ontwerpen niet in massa verwerpen, omdat men anders misschien weder wordt teruggebragt tot het stelsel van behoud; omdat hij op hoogen prijs stelt de thans erkende en toegezegde regten. Nogtans zijn bij hem bezwaren overgebleven. Hij kan zich niet verecnigen met art. 4 van Ontwerp I, houdende het regt lot vcreeniging of splitsing der provinciën. De zelfstandigheid van elke provincie is een verkregen regt. Hij vreest, dat door eene vereeniging de belangen van kleinere provinciën zullen worden opgeofferd aan die van grootere. Spr. acht zich verpligt aan dit ontwerp, waarbij de weg is geopend lot slooping der provinciën, zijne stem te onthouden. Omtrent het stelsel der vertegenwoordiging, behoudt hij zich voor daarover het woord te voeren bij de afzonderlijke behandeling daarvan.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1