LEYDSCHE COURANT. 18 48. VRIJDAG, 29 SEPTEMBER. u BIJYNENLAJN DSC HE RER I (.'TEN. l)e Courant wordt MaandagW oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zat urdag avond Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 23 September. Het Genootschap Mathesis Scienliarum Genelrixontving dezer dagen van deszelfs Beschermheer Z. M. de Koning, een gift van Twee Honderd, Guldenals hlijlt van belangstelling en goedkeuring in het onderwijs en tut tegemoetkoming in de kosten, welke aan cene doelmatige uitbreiding van hetzelve noodwendig verhonden zijn. tiet Bestuur kan daardoor blijven zor gen, dat het onderwijs geregeld gpgeven wordt, zoodat de Winteilessen met den 2Jon October aanstaande wederom kunnen aanvangen en zullen gegeven worden in de gewone bouwkundige en koopmans-rekenkundede stel- en meetkunde, het handlcekcncn naar voorbeelden en pleister, het bouwkundige teekenen de doorzigtkunde, de eerste beginselen der natuur- en werktuig kunde en van het handels-onderwijs. Door de bevordering dezer kundighe den wordt de weg gebaand tot ecneook in deze dagen, zoo wenscbelijke vorming van den werkman, tot opleiding van verstandige burgers, tot be vordering der nijverheid en door dit een en ander tot algemeene volkswelvaart. Men mag dan ook voltrouwen dat tan deze voor Leydens jongelingschap be staande gelegenheid zoo veel mogelijk worde gebruik gemaakt, opdat deze nuttige inrigting in stand blijvp. In strijd met hetgeen vóór ecnige dagen gemeld werd, dat de Koning van Wurtemberg zijne dochter de Prinses van Oranje een bezoek zou komen brengen, wordt nu berigt, dat II. K. H. zelve Maandag naar Slutgardt ver trekt, o:n haren vader te bezoeken. De Minister van Binnenl. Zaken, vergezeld van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, belast met het toezigt over de bands gebouwen, den Heer Beyerinck, heeft dezer dagen de Zaal op het Binnenhof, te 'sGraven- hage, thans in gebruik voor de zittingen der Provinciale Staten, in oogen- schouw genomen, ten einde daarin zoodanige veranderingen te brengen, als noodig mogtcn zijn, om die te kunnen doen dienen tot het houden van open bare bijeenkomsten der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaalzoo als daaromtrent bij de gewijzigde Grondwet bepaald is. Als middel tegen de longziekte van het vee, worden in de Staats-Cour. van heden, de lijsterbessen aanbevolen, waarvan een aftreksel aan het zieke vee innet worden toegediend. Uit het thans openhaar gemaakte vierde verslag van den toestand en de verrigtingen der Neder!, vcreeniging tot afschaffing van sterken drank blijkt o. a.: dat de vcreeniging in Junij jI., had 19 afdeelingeu en 148 correspon denten, gevestigd in 130 steden of dorpen; te 'sGravenhage telde zij in April jl. 849 leden in het geheele rijk 5134. In April 1847 bedroeg het getal der leden 3836, zoodat het sedert inet 1248 vermeerderd is. 'sGRAVENHAGE, 28 September. De Commissie van Rapporteurs heeft thans verslag uitgebragt van de overwegingen door de Dubbele Kamer omtrent de Grondwets herziening. Bij den aanvang der overweging, is in de Al'deelingen over het standpunt gehandeld, waarop deze Kamer zich met opzigt tot de wets-ontwerpen ge plaatst zag. Algemeen achtte men, dat de roeping der leden zich, nu dit hoogstgewigtig werk zoo ver gevorderd is, tot het uitbrengen van een goed- of afkeurend votum alleen beperken moest, en dat het doelloos zou zijn van hunne zijde op nog nadere wijzigingen of veranderingen aan te dringen. Desniettemin erkende mendat een onderzoek in de Afdeelingeu niet alleen een hij de Grondwet voorgeschreven pligt is, maar ook allezins nuttig kon zijn. De gelegenheid werd toch zoo doende geopendom van dc zijde der Re gering nadere ophelderingen of geruststellende verzekeringen uit te lokken omtrent liezwaren, die bij de leden der Kamer tegen de gedane voorstellen ble ven bestaan. Tevens zouden door de wisseling van denkbeelden bouwstoffen worden geleverd voor de uitlegging van zoodanige voorschriften der herziene Grondwet, omtrent welker waren zin twijfeling bestaat; in zooverre namelijk als het uit de gewisselde stukken blijkbaar zou kunnen worden, dat dc Re gering, met opzigt tot zulke punten, een met de denkwijze der Kamer over eenstemmend gevoelen omhelst. Eindelijk zou het ten gevolge van het vooraf gegane onderzoek opgemaakte verslag ligt hier en daar wenken bevatten, die óf de Regering óf eene volgende wetgeving zich tot heil des vaderlands ten nutte zou kunnen maken. Alvorens tot de ontwikkeling dier beschouwingen over te gaan, gevoelt de Commissie van Rapporteurs zich gedrongen bier te vermelden, dat gedurende deze overweging, bij herhaling door zeer vele leden de overtuiging is uilge sproken, dat de voorgestelde hervorming in onze staats-instellingenhoe wen- schclijk zij in vele opzigten ook moge zijn en welke heilrijke vruchten zij in het vervolg ook moge kunnen voortbrengen, als zij eenmaal wordt ingevoerd, geenszins aan de hooggestemde verwachting, die bij velen beslaat, zal beant woorden. Inzonderheid meent men zulk eene uitkomst te moeten duchten, omdat de natie nog eene andere behoefte heeft, niet minder diep en algemeen gevoeld, dan die aan uitbreiding van staatkundige regten, dc behoefte name lijk aan een vereenvoudigd, minder kostbaar staatsbestuuren omdat velen buiten de Kamer zich maar al te zeer hadden gevleid, dat dc Grondwets her ziening tot het voldoen aan die behoefte zou kunnen leiden, en dus cene zeer aanmerkelijke vermindering in de rijks-uitga ven en in de lasten des volks zou kunnen te weeg brengen. Deze verwachting zal worden te leur gestelden ofschoon nu de leden der Kamer daarin geenszins ten volle gedeeld maar integendeel steeds het gevoelen voorgestaan hebben, dat cene Grondwets-her- ziening, hoedanig ook ingerigt, geenen zeer merkbaren invloed op den toestand van 's Rijks geldmiddelen kon uitoefenen, mogten zij dit gewigtig punt hier niet onaangeroerd laten; te minder, vermits, naar hunne meening, de Re gering, in de enkele gevallen, waar bij liet beramen der voorgestelde veran deringen in de Grondwet, bezuiniging en vereenvoudiging in haren weg lag, zich die gelegenheid niet genoegzaam ten nutte heeft gemaakt. Men heeft dezerzijds die handelwijze betreurd en zich ook daarom verpligt geacht met na druk den wensch te uiten, dat, als de Grondwets-herziening werkelijk zal zijn lot stand gebragt, wezenlijke bezuiniging cn vereenvoudiging het doel moge zijn waarnaar door de Regering en de dan opgetredene volksvertegen woordiging rusteloos worde gestreefd, in de overtuiging, dat er geen beter waarborg voor de onafhankelijkheid des vaderlands bestaat dan welgeregelde linantiën. Mogten dan te gclijker tijd Regering en Vertegenwoordiging steeds het oog gevestigd houden op de bronnen van 's volks welvaart, in dien geest vooral, dat alle overgeblevene belemmeringen voor de ontwikkeling der nijver heid in hare verschillende takken wierden opgeheven, dan zouden ook zij die omtrent de goede werking der in te voeren nieuwe staats-instellingen in sommige opzigten minder gunstig denken, met vertrouwen de toekomst te gernoet gaan. Voorts zijn er verscheidene aanmerkingen omtrent de bijzondere ontwerpen in het midden gebragt, in welker mededeeling plaatsgebrek ons verbiedt hier te treden. Het verslag is geteekend door de Ilceren van NaamenWiehers, Duymacr van Twist, van Goltstein den Tex van Panhuys, van Beeck Vollenhoven. En aan het slot is cene nota geplaatst van den volgenden inhoud: De ondergeleekendenin overweging nemende, dat, overeenkomstig de thans nog bestaande Grondwet, de aanmerkingen en beschouwingen der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalin dubbel getal vergaderd gecnc aanleiding kunnen geven om van de zijde der Regering in de thans aanhan gige ontwerpen van wet eenige veranderingen of wijzigingen daar te stellen hadden gaarne gezien dat de leden dezer Afdceling met hen het gevoelen had den gedeeld, dat alle voorloopige deliberaliën over die ontwerpen overbodig kunnen geacht wordencn dat in allen geval het opmaken van een verslag dier deliberatiën en het mededeclen van hetzelve aan de Regering, als lot niets leidende, hadden kunnen worden achtergelaten. Daar de meerderheid der leden dezer Afdceling echter geoordeeld heeft, dat gevoelen van dc ondergeteekenden niet te kunnen deelen, hebben zij geene zwarigheid gemaakt aan de deliberatiën deel te nemen; doch zij wenschen van hunne bovengemelde meening te doen blijken en voor het overige te blijven in hun geheelen achten zich alzoo door de in deze Afdceling gehoudenc de liberatiën in niets gebonden. W. J. C. vak Hasselt. 'sGravenhage, 22 Sept. 1848. I'. B. J. Vegilin van Claerbergen. ROTTERDAM, 27 September. Het Alr/em. Handelsblad van den 14Jen dezer, behelsde een berigt uit Rotterdam, volgens hetwelk de marktmeesters of commissarissen der aardap- pelenmarkt aldaar, het Stedelijk Bestuur monsters van Duitsche aardappelen zouden hebben aangeboden, om daarvan tegen 80 ets. aƒ1.10 de malter (circa lf mud) te leveren; met bijvoeging dat, indien het Bestuur daartoe

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1