welk strekte om de doodstraf geheel af te schaffenis met 498 tegen 210 stemmen verworpen. Uit de stemmingen in de elf arrondissementen nog vier omliggende gemeentenen die van het leger en het Hötel der Invaliden blijkt dat Bona parte heeft bekomen 52,769 stemmenFould 45,640Raspail 38,053 Thoré 37,271; Cabet 37,180; Roger 34,221 Bngeaud 30,370; Delessert 28,580; Adam 26,612; en de Girardin 15,310. In het Departement du Nord heeft Bonaparte bekomen 14,130, Negrier 13,770 en de Genoude 8,722 stemmen. In een geschrift van den bekenden Thomas, die te voren aan het hoofd heeft gestaan der nationale werkplaatsen, komt voor, dat het Voorloopig Bewind in Maart het legioen had doen organiserenhetwelk bestemd was om de Nederlanden (België en Nederland) in opstand te brengen. Uit verschillende oorden verneemt men nog gedurig klagten over de werkeloosheid. Te Anbnsson in het departement van de Creuseberoemd door zijne tapijtfabriekenliepen meer dan 4,000 werklieden zonder werk en was de ellende groot. Te Ronaan was eenige verbetering gekomen, en ook te Elbocuf waren de werkzaamheden hervat. 1TALIK. ROME, 4 September. De Italianen zijn na ook, op het voorbeeld der Duitschers, op het denk beeld gekomenom een voorloopig Parlement in eene stad van Midden-Italië bijeen te roepen, en dan een Italiaansch volkenverbond te stichten. Er is reeds eene nitnoodiging aan de verschillende Staten gedaan en de bekende Gioberti staat aan het hoofd der onderneming. Er liep een gerucht, dat den 8sten, zijnde het Maria feest, de republiek hier zou uitgeroepen worden. Do finantiën zijn in den hagchelijksten toe stand en de Regering weet niethoe de zaken langer gaande te houden. Berigten hier uit Bologna ontvangen, luiden zeer ongunstig; het moor den bleef er voortduren, reeds meer dan 30 personen hadden door sluipmoord liet leven verloren. Karei Albert heeft te Turyn den Ministerraad en den Lombardischen consulta bijeengeroepen en daarin de verlenging van den wapenstilstand ter sprake gebragt. Deze zou 6 weken verlengd worden. NAFELS. 7 September. Er zijn in de hoofdstad weder onlusten uitgebroken, ten gevolge van het door den Koning op 5 dezer uitgevaardigd besluit, waarhij de wetgevende Kamers tot 30 November geporogeerd worden. Dienzelfden dag tegen 3 ure in den achtermiddag, trok een hoop vagaböndenmeest Lazaroni's, door de stad, onder het roepen van: Leve de Koning! Weg met de Constitutie! De bewoners van het district Montecalvario, vertoornd over deze handelwijze, wierpen zich in groote menigte op deze bende en verstrooide haar; maar de troepen onder voorwendsel van de orde te handhavenlosten eenige schoten op de liberalen, welke die van hunne zijde schijnen beantwoord te hebben, althans aan beide kanten moeten er dooden gevallen zijn. Des anderen daags zijn 35 bewoners van Montecalvario, bekend om hunne vrijzinnigheid, door de policie in hechtenis genomen. Al de troepen waren in de kazerne gecon signeerd en de stad had het voorkomen, als of zij in slaat van beleg verkeerde. ilCILIE. De inneming van Messina bevestigt zich. Den 7<len hebben de Napolitaan- sche troepen zonder slag of stoot al de forten ingenomen. Van beide kanten zijn de vreeselijkste gruwelen gepleegd; er zijn lijken aan stukken gehakt, gebraden en gegeten; zoo hebben de Sicilianen met een vijftigtal Zwitsersche en Napelsche krijgsgevangenen gehandeld. Den 9den is de orde hersteld. Ge- heele kwartieren der stad zijn grootendeels afgebrand, en meer dan 10,000 personen hebben op de Engelsche en Fransche schepen een schuilplaats ge zocht. PRUISSEN. BERLIJN, 19 September. De Regering beeft eene nota naar Frankfort gezonden, waarin zij verklaart den wapenstilstand met Denemarken in allen geval te zullen handhavenen de te Malmoë gesloten overeenkomst des noods als eene afzonderlijke met Denemarken te beschouwen. Daar de Heer Beckenrath, die met het vormen van een nieuw Ministe- terie belast was, een demokratisch-monarchaal programma aan den Koning had aangeboden, heeft Z. M. daarmede geen genoegen genomen en is het vormen van een Ministerie aan den Heer von Pfnel opgedragen. KEULEN 19 September. Eergisteren hielden de demokraten van hier en verschillende andere plaat sen een reeds te voren bepaalde bijeenkomst op een weiland, ten getale van bijna 7,000 personen. Er werden onderscheiden redevoeringen over vrijheid gelijkheid, broederschap en arbeid gehouden, en ook vastgesteld, om zich met alle magt tegen de ontwapening der burgerwacht alhierwaarvoor men bevreesd is, te verzetten. Ook heeft die vergadering zich met algemeene stemmen verklaard voor de demokratisch-socialistische, dat is de zoogenaamde roode republiek. Wij hebben heden morgen van onzen Keulschen correspondent ecnen brief ontvangenwaarin de toestand niet alleen van die stad maar van de de geheele Rhijn-provincie als hoogstzorgwekkend wordt afgeschilderd. Meer en meer neemt de overmoed en kracht der democraten of liever roode repu blikeinen in die oorden toe en een enkele vonkeene op zich zelve onbetcc- kenende gebeurtenis kan voldoende zijn om dien slaat van gisting in eenrn staat van openbaar oproer te veranderendie te heviger zijn zalnaarmate er langer tijd is noodig geweest, om dien te doen uitbarsten. (Amst. Cour.) OOSTENRIJK. WEENEN 16 September. Ten gevolge van de onlusten van den 13dcn dezer is bet veiligheids-comité weder hersteld. Ook heelt de Ministerraad eene bekendmaking uitgevaar digd, waarbij zamenscholingenstrekkende tol geweldadig verzet tegen de openbare magt, met gevangenisstraf van 6 tot 20 jaren bedreigd worden. Bovendien verklaart bet Ministerie in eene bekendmaking, gedagteekend 15 dezer, dat het niet eer rusten zal, voor dat orde en vrede in de-residentie te ruggekeerd zijn. Het verschijnen der linietroepen heeft geenszins ten doel, aan de vrijheden, door den Keizer gewaarborgd, afbreuk te doen, daar deze in tegendeel onder eene goede en krachtige bescherming meer en meer moeten bevestigd worden. Tc gelijk wordt gewaarschuwd tegen overdrevene geruch ten alleen uitgestrooid om gisting in de gemoederen te veroorzaken. De Rijksdag heeft het aangevraagd crediet van 2 millioen toegestaan om in de behoefte der arbeidende klasse te voorzien. FRANKFORT. 18 September. Door het Parlement is nog op voorstel van vier afgevaardigden van Sleeswijk- Holstein, het volgend amendement aangenomen: de Vergadering besluit de voltrekking van den wapenstilstand van 26 Augustus, in zoo verre die thans nog uitvoerbaar is, niet te verhinderen; het centraal bewind uit te noodigenom de gevorderde stappen te doen, ten einde ten spoedigste de noodige veranderingen in het verdrag gemaakt wordenwaartoe de Deenschc Regering zich heeft bereid verklaard; en het centraal bewind te verzoeken, om de noodige maatregelen te nemen tot het spoedig aanknoopen van vredes onderhandelingen. De onrustige bewegingen welke in den avond van den 16Jen alhier ten gevolge van het besluit der Nationale vergadering om den met Denemar ken gesloten wapenstilstand goed te keurenzijn voorgevallenhebben zich hervat en zijn van een ernstiger aard geworden. In den namiddag van den 17<len is 0p eene weide buiten de stad een volksvergadering van duizende rnen- schen gebondenen bepaald1°. dat de vergadering de leden der meerder heid die den Deenschen wapenstilstand goedgekeurd hadden voor verraders van het Duitsche volk zou verklaren2". dat dit besluit aan het Duitsche volk zou worden bekend gemaakten 3". dat eene bezending hetzelve den volgenden dag in de Panlskerk ter kennis van dc leden der meerderheid zou brengen. Deze voorstellen werden bij acclamatie aangenomen en bepaald, dat men des avonds in massa naar het hötel zon trekkenwaar de leden van de linker zijde der Nationale vergadering zich gewoonlijk vereenigenten einde deze uit te noodigen om zich te verklaren aangaande de gedragslijn welke zij thans dachten te volgen. Daarna ging de volksvergadering uiteenen bleef het dien avond nog rus tig. Den 18den is echter een ernstig oproer uitgebarsten. In den afgeloopen nacht kwamen met spoortreinen omstreeks 2000 man Oostenrijkschc en Pruissische rijkstroepen uit Mainz alhier aanen bezetteden heden morgen het Paulsplein en de omliggende straten. Door de opgewonden volksmenigte werden versperringen opgeworpenomstreeks 1 ure na den mid dag hadden de troepen er verscheidene ingenomen. Ten 3 ure is het tol een hevigen strijd gekomen, die tot 5 ure aanhield, wanneer men omtrent eene wapenschorsing overeenkwam, welke tot 7 ure duurde. De Vorst Lichnowsky is, door vijf kogels getroffen, in de Plingstgasse ge vallen von Auerswald is zwaar gekwetst. Na 7 ure is het gevecht weer be gonnen. Men vuurt op de Zeil met het kanon. Hessische ruiterijwelke zoo even binnengerukt iszuivert de straten. AKADEMIE-NIE U WS UTRECHT, 18 September. Den 22s,ea zal dc Heer B. J. Lintelo de Geer zijne betrekking als Hoog- lceraar aan onze Hoogeschooi aanvaarden, met het houden eener plegtige rede voering in het Groot Auditorium. KERKNIEUWS. Z. M, heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Nederd. Herv. gemeen ten van Gaast, Ernmen Bunnik, en Elspeet en door dien der Waalsche ge meente te Amsterdam nitgebragte beroepen op DD. C. J. C. Venema te Wons, T. A. Hoen te Wirdum, en de Candidaten W. T. van GriethuyzenP. A. van Toorenenbergen en F. L. F. Chavannes. ABVERTENTIEN. Heden beviel voorspoedig van een ZOON, GEIITI1UDIS JACOBA de BPiUYN, geliefde Echtgenoote van Leiden, 19 September 1848. H. J. II. H. van WENSEN. De Ondergeteekende betuigt zijnen verschuldigden dank voor de menigvul dige blijken van belangstelling hem betoond, bij het afsterven van zijnen oudsten Zoon WILLIAM FERDINAND, op den 111,011 September jongstl, in den Brielle overleden. P. A. VAN REEDE VAN OUDTSIIOORN.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3