De Heer de Man stelt voor, de gehoudene aanspraak te doen drukken en ronddeelen. Dat voorstel wordt algemeen ondersteund en dien overeen komstig wordt besloten. Niets meer aan de orde van den dag zijn, zoo wordt de vergadering gescheiden Na afloop dezer zitting zijn al de afdeelingen vergaderd en heeft men een aanvang gemaakt met het onderzoek van de 12 wetsontwerpen tot her ziening der Grondwet. ROTTERDAM20 September. Gisteren aanvaardden de Ileeren M. Polano en C. A. J. A. Oudemans hunne betrekkingen als Lectoren in de Chirurgie cri Botanieaan de Geneeskundige School alhier, met het geven eener openbare les in de gehoorzaal van het Theatrnm Anatnmicum de eerste, die benoemd is ter vervanging van den als Hoogleeraar naar Leyden beroepen IVel Edel Zeer Gel. Heer Dr. F. W. Krieger, handelde over de Geneeskunde als natuurkundige wetenschapterwijl de Wel Ed. Zeer Gel. lieer Oudemans, na een hartelijk woord aan de nagedach tenis van zijn voorganger en vriend, Dr. N. H. van Charante, gewijd te heb ben over het nuttige en aangename van de beoefening der Kruidkunde vooi aanstaande Geneeskundigen handelde. Naar men verneemt is door de Arrondissements-Regtbank te Dordrecht opgemaakt liet volgende drietal kandidaten voor de betrekking van Regter in dat collegie, opengevallen door het overlijden van Mr. D. Pierra, als de Hoe ren: 1°. Mr. C. A. Vriesendorp, Plaatsvervangend Regter hij die Regtbank 2°. J. C. P. Graaf van Hogendorp, Kantonregter te Gorinchem, en 3°. Mr. P. A. Struyck, Procureur te Dordrecht. AMSTERDAM, 20 September. Ten gevolge van oneenigheid tusschen de Amsterdamsche en Rottcr- damsche leden van den Koninklijken Ncderlandschen Yacht-Club is hier ter stede cene dergelijke vereeniging tot stand gebragt. Den 30stCD dezer zal een eerste wedstrijdop het IJ plaats hebben. Overigens zijn de inrigting het doel en de strekking dezer nieuwe maatschappij dezelfde als die te Rotterdam en bestaat het eenig verschil daarin dat, iu plaats van (tot groot ongerief voor hen die met de Engelsche taal niet bekend zijn) den wcidschen naam van Koninklijke Nedcrlandsche Yacht-Club aan te nemen, zij zich de een voudige maar Hollandsehe benaming van Rederlandsche Zeil- en Roei-Ver- eeniging zal getroosten. Wij wensciien van harte, dat deze nieuwe inrigting dien bijval moge ontmoeten, dien zij om hare bedoelingen verdient, en zijn daarvan dan ook trouwens reeds te voren overtuigdwanneer hier te lande drie wedren-vereenigingen genoegzame ondersteuning en medewerking kunnen vinden dan zullen ook voor het waterrijke" Holland twee Zeil- en Roci- Vereenigingen niet te veel zijn. Ten 8) ure zal de vlag der Nederlandsche Zeil- en Roei-Vereeniging ge- heschen worden en de tribune voor de leden geopend zijn. Ten 10 ure zal de wedstrijd eenen aanvang nemen eerst met vijf soorten van roeivaartuigen, en daarna met zes soorten van zeilvaartuigen, waaromtrent de bijzonderheden in de programma's te vinden zijn. De Staats-Courant van heden behelst een uitvoerig verslag van de op den 7()cn dezer alhier gehouden vergadering der Tweede Klasse van het Ko ninklijk Nederlandsch Instituut van wetenschappen letterkunde en schoone kunsten. Daaruit blijkt, dat de klasse hare hulde heeft betuigd aan de zorg en moeite door de Commissie, belast met de voortzetting van van Loon's penningwerk, aan dezen arbeid besteed, alsmede aan de ijverige bemoeijingen van den Heer Mr. J. de Vries Jz.die aan de Commissie op haar verzoek was toegevoegd. In dezelfde zitting is door den Heer H. J. Koenen een schriftelijk voorstel ingediend betrelfende eenige middelendie door de klasse konden worden aangewend tot het ordenen cn verrijken van den schat onzer vader- landsche taal. De Heer I. da Costa heeft een dichtstuk voorgedragen, ten opschrift voerende: Vit Palaestina. Het verslag besluit voorts met eenige taalkundige opmerkingen over de woorden eerlangevooi lange onlangschemeermaligeandermalige voorradige, werkvatbaarge daag des se wier gebruik de klasse gemeend heeft, om hunne onlogische zamenstelling en verkeerde afleiding, bepaald te moeten afkeuren. In de vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeenop den 8stcn en 9den Augustus, is verslag uitgebragt: dat op A van de 7 opge geven prijsvragen antwoorden waren ingekomenwaarvan eenonder de zinsprenk Rerkaauwteer dat gij enz. Cats, op de vraag: eene zedeleer in korte spreukenmet goud werd bekroond, zijnde de schrijver, Ds. J. R. Eilers KochEvangelisch-Luthersch Predikant te Nieuwe Pekel A; en een ander geteekendUien n'est beau que le vraiop de vraag: welke gron den voor ontginning geschiktzijn in ons land nog voorhandeninsge lijks bekroond werd waarvan schrijver was de Heer J. v. Konijnenburg Cz. Directeur der Koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid te Frcderiksoord. Op de eerste vraag waren tweeop de laatste drie antwoorden ingekomen. De nieuwe prijsstoffenbenevens de meer bijzondere voorwaardenwaarop de maatschappij die verlangt beantwoord te zien, zijn te vinden in het Pro gramma, zoo als dit geplaatst staat te worden achter de te drukken Han delingen dér Maatschappijde Vaderlandsche Letteroefeningen en den Recensentook der Recensenten. GRONINGEN, 19 September. Als een blijk van het groot gewigt van den uitvoer van vee uit ons land naar Engeland, dienc de volgende, uit goede bronnen opgemaakte opgave, dat.in de week van den 27tten Augustas tot den 2deD Septemberte Londen ingevoerd zijn llit Harlingcn Rotterdam Bremen Hamburg Havre Antwerpen Oporto Rund. 187 507 176 90 61 71 Schapen 937 3607 35 Lamm. 79 50 Kalv. Varkens 74 348 5 Te zamen 1092 4579 129 430 5 ln de Noordelijke buitenhavens van Engeland zijn in dat zelfde tijdsverloop ongeveer 3,000 stuks vee aangekomen uit Nederland en Duitschland en 135 ossen, in uitnemenden toestand, uit Portugal, te Sonthampton. TILBURG, 19 September. Z. M. heelt bij het verlaten dezer stad hoop gegeven van in de maand October haar andermaal met een verblijf van eenige dagen te zullen ver eeren. Daar Z. M. ook de noodige bevelen gegeven heeft om het nieuw gebouwde paleis verder in orde te brengen, maakte men daaruit op, dat hij bij de eerste komst alhier dat gebouw in gebruik zal nemen. 15UJTE_\ LANDSCHE BER1GTEJN. EKGELAN». LONDEN, 18 September. Op den Great-Western spoorweg heeft gisteren een trein die door eenige werklieden niet bemerkt was, daar de gewone trein reeds was voorbijgegaan, drie van deze letterlijk verpletterd en twee de armen en heenen verbrijzeld. Na de nederlaag van O'Brien te Ballingary deed alles gelooven aan cene geheele mislukking van het oproer in Ierland, doch te strenge vervolging heeft veel kwaad gedaan. Voorts hebben sommige groote grondeigenaars van de tegenwoordigheid der Engelsche troepen gebruik willen maken, om die pachtes van hunne domeinen te verdrijven, wier contract vervallen was, te gelijk met al degenen, die zich tegen hunnen wil op hunnen grond hadden ne dergezet. Een enkele eigenaar heeft op die wijze 800 personen doen verdrijven. Dat een en ander voerde de verbittering der boeren ten top. De clubs werden weder werkzaamen men vernamdat de Ieren een algemcenen op stand beproeven wilden, waarhij veel bloed zoude slroomen. Een gehcelen nacht bleven de troepen cn konstabels op de been maar er gebeurde niets en zoo duurde het tot jl. Maandag. Op dien dag vormde zich een kamp van boeren in het gebergte van Slievenamon des avonds waren op alle hoogten vuren aangestoken en barstte de opstand uit en wel ten gelijken tijde in twee graafschappen, namelijk in Tipperary en in Waterford. Twee der opperhoof den O'Mahony en Üohony, namen ieder het bevel eener afdeeling insurgenten op zich. De oproerlingen van Tipperary zijn thans te Slievenamon gelegerd dit is een scherp uitloopendc, ontoegankelijke berg, waar ook in 1796 een kamp lersche opstandelingen was gelegerd, cn nimmer uiteengedreven kon worden; eerst toen in geheel Ierland de vrede hersteld wasgaven zij zich bij ver drag over. O'Mahony voert op dien berg het bevel en de boeren stroomen naar hem toe; hij neemt echter slechts diegenen aan, die wapenen en levensmiddelen voor verscheidene dagen medebrengen. Hij heeft een mobiel corps zamenge- steld, hetwelk ongeveer 1000 inan sterk, met buitengewone vlugheid en spoed de graafschappen Tipperary cn Kilkenny doorloopt en van al de pach ters brandschattingen heft. O'Mahony heeft reeds verscheidene door de policie bezette posten aangevallen en genomen en bezigt zijne hoeren tot het snijden van hout voor pieken en tot het vernielen van al de bruggendie naar den berg Slievenamon leiden. Dohony voert het bevel in het graafschap Waterfordwaar hij dezelfde taktiek volgt, en waar dan ook alleen het ontwikkelen van eene aanzienlijke krijgsmagtde vernieling der schoone brug van Waterford heeft voorkomen. Hij heeft zijn hoofdkwartier te Portlaw gevestigd cn het dorp Curraghmore veroverdhetwelk aan den Markies van Waterford toebehoorde en versterkt was. Hij heeft voorts een kamp gevormd op den berg Newson, juist tegen over een kamp Engelsche troepen. In de omstreken van Clonmel cn Carrick-on-Suir ziet men geen enkelen boer meer; allen hebben zich op de naburige hoogten begeven en de gis ting onder de bevolking der beide steden wordt alleen door de tegenwoordig heid der Engelsche troepen in bedwang gehouden. BELGIË. BRUSSEL, 19 September. De vrije invoer van grof vee is bij Koninklijk besluit verlengd tot 31 De cember. De Luxemburgsche grenzen zijn van dien maatregel uitgesloten. Van elk stuk vee, en van elke 1,000 Ned. meel of gruttenzal een waag geld van 10 centimes betaald worden. FRANKRIJK. PARIJS, 19 September. De Regering heeft van het plan afgezien om Commissarissen naar de depar tementen te zenden. De Nationale vergadering heeft den 18dcn de beraadslagingen over de constitutie hervat, en onder anderen het 5deartikel, waarbij de doodstraf voor politieke misdrijven wordt afgeschaft, goedgekeurd. Een amendement, het-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2