LEY I) SC HE COURANT. J 848. VRIJDAG, 22 SEPTEMBER. BI\\E\LA.M)SCHE BEKÏGTEiN. lie Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. No I De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 21 September. De stembiljetten tot verkiezing van leden van bet Kieskollegie in de Raads vergadering van den 20sten dezer maand geopend zijnde, is bij stemopneming gebleken, dat door de stemgeregligde ingezetenen zijn verkozen de HH. P. H. Baron Tacts van Ainerongen tot Natewisch Prof. J. R. TliorbeckeC. W. M. RoskesC. Dros, Prof. J. Bake, Mr. J. T. Bodel Nyenhuis, C. de Fremery, A. C. Leembruggen, Mr. J. B. C. P. Can, Prol. H. YV. Tydeman, Prof. H.Cock, Mr. K. J. F. C. Kneppelhout, Dr. R. P. A. Dozy, llr. J. E. Goudsmit, Mr. J. G. La LauJbr. AIr. J. L. Cremer van den Bercb van Heemstede Dr. H. R. de Breuk en J. H. J. Groothols. In ons volgend nornmer zullen wij, tevens met de Publicatie, den uitslag plaatsen der stemmingen die ons, gelijk in het vorige jaar, daartoe zal wor den medegedeeld. Onze geleerde en werkzame oudheidkenner Dr. L. J.F.Janssen, heeft in de maand Augustus in de provincie Limburg de overblijfselen van eene hou ten brug, vlonder of weg onderzocht, die te Broek-Sittard in een moerassige streek voor ecnigen tijd waren ontdekt. Na een naauwkeurig onderzoek is hem gebleken dat deze brug in de wijze van aanleg en zamenstelling volko men overeenkwam met de Veenbrug in Drenthe, en beider bekende Romein- sche oorsprong buiten twijfel stelde. Voorts vond de Heer Janssen ter nadere bevestiging van gevoelen, in liet nabij gelegen Tudder, ruim een half Ned.el onder den grond op drie plaatsen dien houten wpg terug, terwijl in een nabij gelegen hoogen akker van meer dan 300 ellen bij eene kleine opgraving velerlei Romcinschc overblijfselen van tegels en vaatwerk werden gevonden. De Commissie van beheer en toezigt over de Droogmaking van het Haarlemmermeer, zal den 2llen October aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aanbesteden: liet inaken van Bergplaatsen voor brandstoffen bij mits gaders het stellen van de vereischte Rasterwerken tot Afsluiting van de Stoom- Etablissementcn de Crnquius en van Lijnden, en de levering der tot 1° Julij 1849 benoodigdc Steenkolen tot drijving van de Stoomtuigen voor de ge melde Droogmakerij. Nadere inlichtingen zijn onder anderen te bekomen bij den Heer J. A. Beijerinck, Ingenieur, alhier. 'sGRAVENHAGE, 21 September. Men verzekert dat II. M. de Koningin voornemens zou wezen een bezoek af te leggen bij hare dochter, II. K. II. de Erf-Grooth. van Saxen-Wciniar-Eisenach, cn dat zulks zou plaats hebben vóór de bevalling der Erf-Groothertogin. De tijdelijke Minister van oorlog heeft ter kennis gebragt van ouders en voogden, die verlangen mogten hunne zonen of pupillen als kadet op de Koninklijke Militaire Akadcrnie geplaatst te zien, dat, met wijziging in zoo verre van het bepaalde bij art. 5 der lste afdeeling van liet reglement voor ge zegde akadcrnie, en te beginnen met het jaar 1849, het minimum van den ouderdom als kadet bij de bedoelde inrigting, op 15 jaren is vastgesteld. In de zitting van den Hoogen Raad, Kamer van Strafzaken, van heden, heeft de Advocaat-Generaal Arntzenius conclusie genomen in de zaak van C. C. van der Marck, tegen het bekende arrest van het Prov. Iluf in Zuid- Holland, nopens de valsche muntbiljetten. Adv.-Gen. heeft de aangevoerde middelen ongegrond geoordeeld en mitsdien geconcludeerd tot verwerping van het ingestelde beroep. De uitspraak is bepaald op 10 October. De Arrondissemcnts-Regtbank bier ter stede, heeft bij vonnis van den Uilen dezer, S. YV. schuldig verklaard aan het zonder wettige vergunning houden van een leen- of pandjeshuis, en te dier zake veroordeeld tot eene ge- vangennisstraf van eene maand, eene geldboete van 50 en in de kosten. Deze personen namen 10 cents van den gulden per week of 520 pCt. 's jaars. In de Zitting der Tweede Kamer van eergisteren zijn ingekomen eenige verzoekschriften betrekkelijk de Grondwetsherzieningen gesteld in handen der daartoe hestaande commissie. Een adres uit Leyden, over hetzelfde onderwerp, cn wel betrekkelijk de Godsdienst, wordt, als ongezegeld, ter zijde gelegd. De tijdelijke Y'oorzitler stelt voorom thans over te gaan tot het zanten- stellen der afdeclingendoch nu met afwijking van art. 63 van het Regle ment van orde der Kamer, het getal afdeclingen voor deze dubbele Kamer, even als in 1840, van vijf te brengen op zeven. Dienovereenkomstig wordt besloten. Door de afdeclingen worden tot Voorzitters cn tweede Voorzitters gekozen de Heeren Voorzitters. Tweede Voorzitters. Eerste Afdeeling de Man. Lnyben. Tweede van Dam van Isselt. van Rosenthal. Derde Verwey Méjan. Duymaer van Twist. Y'ierde Gevers van Endegeest. van Goltstein. Vijfde Schooneveld. den Tux. Zesde van Hall. van Panhuys. Zevende Cats. Romme. Niels meer aan de orde van den dag zijnde, wordt de Zitting opgeheven. De Commissie van de Tweede Kamer der Staten Generaalbelast met het aanbieden aan den Koning der lijst van drie kandidaten voor hel voorzit terschap der Dubbele Kamer, is gisteren morgen ten 11 ure hij Z. M. toege laten en heeft zich van hare taak gekweten. Naar men verneemt zal Z. M. zich onverwijld met het doen eener keuze bezig houden. In de Zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Gencraal van heden, hebben de Heeren Nispen van ZevenaarRaron Sloet en Mp. Sehiff, benoemd tot Afgevaardigden voor de Dubbele Kamer uit de Provincie Gelderland, nu alle bescheiden in behoorlijke orde zijnde, zitting genomen. Is ontvangen een Koninklijk Besluit van gisteren, waarbij tot Voorzitter der Kamer, gedurende den verdelen loop barer zitting, benoemd wordt Jhr. YY'. Boreel van Hogelanden. De benoemde Voorzitter aanvaardt zijne betrekking met de volgende aan spraak Edei Mog. Heeren! Door uwe keuze en door de benoeming des Konings is mij bet Y'oorzitter- scliap der Tweede Kamer thans in dubbelen getale vergaderd, opgedragen. Die uitstekende onderscheiding schat ik hoog, omdat ik daarin meen te mogen zien een blijk van goedkeuring van mijne handelingen als lid der volksvertegenwoordiging, als Voorzitter dezer vergadering. Die goedkeuring moet ik op hoogen prijs stellen. Ik ontveins mij niet, E. M. H., dat de eervolle taak mij opgedragen gcwiglig cn moeijelijk is, en, indien ik die thans met minder schroom dan voor eenige maanden aanvaard, dan is het niet omdat ik nu meer op eigen krachten stenn maar omdat ik in de ver- loopene maanden zoo vaakzoo aanhoudend ondervinden .inogt wat uwe me dewerking, wat uwe ondersteuning vermogen. Die medewerking, die onder steuning zal ik thans in dobbelen mate behoeven bij het gewigtig werk dat ons thans nog te doen overblijft. Ik noem het gewigtig E. M. II.wanneer wij thans geroepen worden ter beoordeeling der voorgestelde wijzigingen in onze grondwettige instellingen dan weten wij E. M. II. dat wij reeds beslissen kunnen dat de gewijzigde instellingen niet tot Staatswet in Nederland verheven zullen worden, maar dat de hestaande Grondwet voor alsnog onveranderd zal blijven Ik zal trachten E. M. 11., uwe beraadslagingen te dier zake met orde en onpartijdigheid te leiden; daartoe zult gij mij behulpzaam zijn: daartoe be hoef ik U gcene kalme beraadslagingen aan te bevelen onze reeds zoo ver gevorderde zitting beeft bewijzen genoeg opgeleverd dat in Nederland de volksvertegenwoordiging gevoelt hoe de waardigheid cn het welbegrepen be lang der Natie, vorderen dat in moeijelijke tijden, vraagstukken van teederen aard en van moeijelijke beslissing in deze vergaderzaal behooren behandeld te worden. Deze onze arbeid zal wel de laatste dezer zitting zijn. YY'elligt de laatste gewiglige die wij als leden der volksvertegenwoordiging te volbrengen zul len hebben, maar, tot den einde toe zullen wij onzen pligt met ijver, met moed, zonder schroom voor miskenning vervollen. E. M. 11. bij het aanvaarden onzer eervolle en gewiglige betrekking stelden wij ons allen slechts één doel voor: de bevordering van het welzijn des Y'a- derlands. Dat wij dan ook, wanneer wij welhaast deze onze betrekking zullen nederleggen en welligt geheel tot het ambteloos leven terugkeeren, het bewustzijn mogen hebben dat door den zegen des Allerhoogstenons ijverig streven naar dat doel, ten nutte van Nederland gestrekt heeft. E. M. tl. ik verklaar het voorzitterschap te aanvaarden. YYij geven dien zin dien we verklaren niet te begrijpen liever zóó als we dien straks van onzen Correspondent ontvingen dan door gewaagde verandering den Spreker iets te laten zeggen wat hij niet bedoelde. Dat die zin door eenig abnis verminkt is, schijnt builen twijfel.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1