gezonden. Twee regimenten zijn in der haast naar Carrick getrokken, ter wijl de opstandelingen de brug van Grancy deels hadden afgebroken en deels versperd. FRAKKRIJH. PARIJS, 17 September. De Generaal Cavaignao heeft een maatregel willen nemenstrekkende om de bevolking in de departementen voor te lichten, omtrent de wezenlijke bedoelingen van de Nationale Vergadering en van het uitvoerende Bewind. Een zeker aantal Afgevaardigden was ten dien einde bij den Voorzitter van den Ministerraad ontbodenom zich te willen belasten met eene zending naar de departementen. Dit denkbeeld heeft echter geen bijval gevonden, daar de zendelingen van den lieer Lcdru-Rollinof de zoogenaamde Republikeinsche Commissarissen, in der tijd genoegzaam hebben doen zien wat men te verwachten heeft van lieden, die worden afgevaardigd, met het bepaalde doel, om de menigte als het ware, staatkundig te bekeeren. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de Heer Sénardheeft getracht den voorgenomen maatregel te verdedigen, doch is niet gelukkig daarin ge- geslaagd. Onder anderen heel't hij verkondigd, dat de Republiek nog slechts openlijk afgekondigd is, en dat het thans noodig is om haar op hechte grond slagen te vestigen. Deze laatste woorden hebben een geweldigen storm doen ontstaan. Nadat de spanning een half uur had geduurdheeft de Voorziter Marrast het volgende amendement voorgesteld: »De Nationale Vergadering besluit, na de inlichtingen te hebben geboord, om over te gaan tot de orde van den dag. Zij laat de jniste waardering en beoordeeling van den voorgenomen maatregel aan de verantwoordelijkheid van het hoofd van het uitvoerende Bewind over." Na zich met den Generaal Cavaignac en den Minister Marie te hebben onderhouden, beeft de Heer Marrast de Afgevaardigden vermaand, om elke beraadslaging over dit onderwerp, die tot niets goeds kon leiden, na te laten, en zijn voorstel aan te nemen. Hieraan is gevolg gegeven, en slechts 10 of 12 Afgevaardigden hebben zich daar tegen verklaard. Men acht intusschen deze gebeurtenis van groot aanbelang; te meer, omdat de Generaal Cavaignac de man schijnt te zijn, tegen wien de aanvallen ge- rigt waren. Voorts is het in de stad onrustig. In de voorsteden hebben zamenseho- lingen plaats. De armoede is onbeschrijfelijk groot en vermeerdert nog dage lijks. Gisteren avond is eene ultra-Republikeinsche club op den Boulevard Bonne-Nouvelle door de policie gesloten't welk met groote bezwaren gepaard is gegaan. Men rekent dat tusschen de 15 a 18,000 meuschen bij die gele genheid op de been zijn geweest. In de departementen begint men zich met meer hevigheid uit te laten over de nadeelige voogdijschap, die Parijs over het overige Frankrijk uitoefent, en daardoor bespeurt men oo^een meer bepaalde afscheiding, welke tot ern stige gevolgen kan aanleiding geven. Omtrent de stemmingen meldt de Pressedat die van het leger en van het Hotel der Invaliden bekend zijn. Zie hier de namen bij het eerste: Napoleon 4760 stemmen; Adam 2717; Fonld 2710; Girardin 2319; Bu- geaud 2220; Delessert 1929 en Thoré, Roger, Cabet en Raspail van 900579 i stemmen. De stemming in het Hotel der Invaliden is geweestNapoleon 2151; Ney, Dumoulin Du Petit Thenars, Emile de Girardin, Piat en Bu- geaud van 529327 stemmen. Verder zijn er nog geene stemmingen hekend. SICILIË. Den 7den is Messina na een hevig bombardement ontruimd. De bevolking moest de tot puin geschoten en brandende stad verlaten. Den 8sten zijn de Napelsche troepen er binnen geruktde bevolking door die van het platte land geholpen hebben nog weêrstand trachten te bieden doch toen zij in zagen dat zulks vergeefs was. hebben zij mijnen laten springen, waarbij wel j 20.000 Napolitanen zouden zijn omgekomen. Wat er van dit laatste, waar schijnlijk overdreven berigt ook zij, Messina, die scboonc, door oudheid en gedenkteekenen merkwaardige stad, is bijkans vernield, en jammer en ellende over hare bevolking van 70,000 inwoners uitgestort. Koning Ferdinand heeft eene vreeselijke zegepraal behaald. PRVISSEK. BERLIJN, 15 September. Omtrent eene soort van soldaten-oproer dat de Potsdam eergisteren heeft plaats gehad, wordt het volgende medegedeeld: Eenige dagen geleden wer den door den Commandant van het battaillon fnselicrs der garde te Pots dam, aan sommige compagniën, die den 18den Maart 11. in deze stad met groote verbittering tegen het volk gestreden haddenniet onaanzienlijke som men uitgedeeld, ten behoeve van bij die gelegenheid gewonde soldaten. Daar door achtten zich de anderen, die te Berlijn niet gewond waren, hcleedigd, terwijl sommigen dit geld zelfs een bloedgeld noemden, dat geen eerlijk sol daat mogt aannemen. Van lieverlede nam de ontevredenheid onder deze militairen toe men be gon de officieren te dreigen en dit had ten gevolge, dat 6 man in arrest gebragt werden en twee compagniën, gedurende een geheelen, kouden nacht, tot straf onder den blooten hemel moesten doorbrengen. Hierdoor nam de gisting nog meer toe. Men schoolde te zameu en des avonds toog eene groote menigte naar de stad, heleedigde onderscheidene officieren en eischte van den Commandant de vrijlating van de gevangene soldaten. Daar dit geweigerd werd, trok een troep naar hel huis van arrest, dat inmiddels door gewapende militairen bezet was, om de gevangenen met geweld tc bevrijden. Dit ge lukte nu wel niet, doch men verbrijzelde alle vensters van het gebouw en de oploop nam toetot dat de ruiterij zich tegen de menigte in beweging stelde. Het volk hierdoor woedend geworden begon eenige barrikaden op te werpen. Alle poorten waren sterk bezet, de militairen onder de wapens en zelfs de artillerie was gereed vuur te geven. Het bataillon fuseliers wilde naar de stad, om hunne kameraden te hulp te snellen en werd slechts met moeite teruggehouden. Het volk bleef aanvankelijk zeer gematigd en alge meen riep mendat men met geen steenen zou werpende lijfgarde hieuw er echter met den blanken sabel op in waardoor onderscheidene personen ge wond werden. Het eerste regiment van de garde volgde eene geheel andere gedragslijn. Toen men uit het volk riep: gij schiet toch niet! hoorde men vele stemmen uit de gelederen antwoorden: wij vuren iti de luchi! Ein delijk mengde zich de burgerwacht in den strijd, hetgeen algemeen gelaakt wordt. Na 11 ure des avonds was de rust hersteld. SAKSEN. LEIPZIG 14 September. Te Chemnitz, eene fabriekstad met 16,000 inwoners, midden in Saksen gelegen is eergisteren een ernstig oproer uitgebarsten van staatkundigen aard hetwelk gisteren nacht door met den spoortrein in allerijl aangevoerde troepen uit Dresden is bedwongen. De oproermakers hadden versperringen opgeworpen en schoten uit de huizen, zoodat de troepen wel 20 dooden tellen. Van hen zijn er 14 omgekomen en 40 zwaar gewond. Men denkt dat het oproer voor goed bedwongen is. OOSTENRIJK. YVEENEN ,14 September. Heden en gisteren hebben er weder oproerige tooneelen plaats gehad. De bevolking is een staat van gisting en opgewondenheid die bij de geringste aanleiding tot oproer overslaat, en welks bedwang niet zelden strijd en bloed storting ten gevolge heeft. Een geheel Joodsch huisgezin waarvan het hoofd de Rabbijn der ge meente was, is te Lemberg door eenen dweepzieken Jood vergiftigd. De Rabbijn en een zijner kinderen zijn reeds overleden en 7 andere leden van zijn gezin zijn nog ernstig ziek. De misdadiger moet tot eene zekere partij hehoorendie den Rabbijn beschuldigen al te hervormingsgezind te zijn. FRANKFORT. 15 September. De Vice-President van het Parlement, Ilerrman, is ook niet kunnen sla gen, om een nieuw Ministerie bijeen te brengen. Het Parlement heeft in zijne Zitting van hede.n, het voorstel der meer derheid der Commissie tot verwerping van den wapenstilstand met Denemar ken verworpen met 258 tegen 237 stemmen. ZWITSERLAND. Den 12llcn is door den Landdag het nieuwe Bondsverdrag aangenomen. Het gebulder des geschnts verkondigde van alle kanten deze door de groote meer derheid met vreugde begroete gebeurtenisop alle bergen waren des avonds vuren ontstoken. CO It it E Hf O \l> E WTIE Niet regulier liet Handelsblad lezende, krijg ik eerst heden in handen het n°. van Zaturdag 9 September II. Met leedwezen (om geen sterker woord te gebruiken zie ik daar mijn naain onder de aangeprezenen aan de Provin ciale Staten, ter verdubbeling der Tweede Kamer, met «zoodanige man- ncnvan wie zij het vertrouwen mogten koesteren, dat zij de voorgestelde «ontwerpen zonder tegenstand zullen aannemen" «die zich gaarne bij de tegenwoordige herzienings-welten zullen kunnen nederlcggenen daaraan «openlijk voor het oog der natie het zegel hunner goedkeuring willen hecli- »ten" en «aan wie die gewigtige aangelegenheid" te recht aldaar eene «min schitterende en min verhevene roeping" genoemd (van twaalf malen ja te gaan zeggen want waartoe dan lange redeneeringen dan liever «Ja, sans phraseveilig zou kunnen worden lochctrouwd. Gaarn laat ik aan mijne mede-Candidaten van het Handelsbladwien de cere der benoeming is te beurt gevallen, over om aan die dagblad instructie al of niet te voldoen wat mij betreftindien zoodanige ook de geest der Provinciale Staten van Zuid-Holland is geweest (gelijk ik wel geloof), dan hebben die wel gedaan, met mij niet te benoemen. Het schijnt wel, dat het er thans, met deze Grondwet-verpoetclingzoo dóór moetinaar ik reserveer mij nu reeds inijnc Bijdrage tot eene nieuwe Herziening der Grondweten vind des wege mij verpligt, nu reeds tegen de insimulatie van het Handelsblad nopens mijne ^'«-gezindheid te protesteren. M>'. H. W. TYDEMAN. AKAMËMIE-NIEITWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. M*uhliek s Den 19*" September de Heer S. E. Rosen, van Amsterdam, in de Medi cijnen na verdediging zijner Dissertatie continens quaedamde Dysenteria. Den 19den dito, de Heer E. F. Hoyackvan Amsterdam, in dc Medicijnen, na verdediging van zijn Specimen continens quaedam de Chorioiditide.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3