Doch er bestaat nog eene tweedeniet minder gewigtige redenwelke ik voornamelijk aan tnijne vroegere ambtgenootcn ter beoordeeling onderwerp, en die ik mij overtuigd houde door hen gebillijkt te zien. Acht en vijftig Leden zijn ons toegevoegd geworden. Zij hebben tot de keuze van den tegenwoordigen Voorzitter niet medegewerkt, en wie gevoelt het intusschen niet, dat in de tegenwoordige omstandigheden die keuze eene politieke handelingeene politieke handeling niet zonder bcteckenis is. Wel nu, E. M. H.zoudt gij het niet afkeuren, indien onze nieuwe ambtgenooten niet in de gelegenheid gesteld werden om ook aan die handeling deel te ne menom óf als meerderheid tot die voordragt mede te werken, óf als min derheid van een tegenovergesteld gevoelen te doen blijken? Dat is een regt, waarop ieder lid eener politieke vergadering prijs moet stellendat is een regt, waarvan dan ook voorzeker de helft der leden eener vergadering tot zulk eene hoogst gewigtige beslissing als deze geroepen, niet verstoken mag blijven. Ziedaar, E. M. H.de beide gewigtige bedenkingen die mij tot het besluit gebragt hebben, mijn ontslag als Voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal aan den Koning te vragen. Op dat verzoek is nog geene be schikking gekomen. Wanneer die beschikking ontvangen zal zijnzullen U. E. M. behooren over te gaan tot het opmaken van eene aan den Koning aan te bieden opgave van drie leden voor de vervulling van het Voorzitter schap." Daarna wordt de Vergadering onmiddelijk gescheiden. Jn de Zitting van heden is ingekomen eene missive van den lieer Hooft van 's Gravenhagedie daarbij kennis geeft dat hij, ten gevolge van onge steldheid, verhinderd wordt de vergadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. De Heer Boreel, die alsnog het voorzitterschap waarneemt, vat het woord op en geeft te kennen, dat bij gisteren aan de Vergadering de redenen heeft kenbaar gemaakt, die hem hebben doen besluiten, zijn ontslag te verzoeken als Voorzitter van de Tweede Kamer. Hij ziet zich thans vcrpligt, de ver dere toedragt dezer zaak aan de Vergadering mede te deelen. Bij Koninklijk Besluit van gisteren is op het ingediende verzoek geantwoorddat bij den Koning zoodanige gewigtige bezwaren tegen de inwilliging van het gedane verzoek bestonden, dat Z. M. verpligt was in de inwilliging van het verzoek te difliculterenen bij welk Besluit dat verzoek wordt gewezen van de hand. Hij, tijdelijke Voorzitter, heeft echter gemeend, in dat besluit niet te kun nen berusten en heeft derhalve gemeend den Koning nuder eerbiedig te moeten verklaren, dat bij op het bekomen van bet ontslag meende te moeten blijven aandringen. Op dat nader verzoek heeft het Z. M.bij Besluit van heden behaagd, hetzelve alsnu in te willigen en Jhr. W. Boreel van Hogelan- rlen, op zijn verzoek te ontslaan als Voorzitter der Kamer. Dat besluit wordt voorgelezen. Het is gecontrasigneerd door den tijdclijken Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. M. de Kempenacr. Ingevolge de bepalingen van het reglement blijft de Heer Boreel het Voor zitterschap tijdelijk waarnementot dat er een andere Voorzitter zal zijn benoemd. Er moet derhalve worden overgegaan tot het verkiezen van drie Candidaten voor het Voorzitterschap der dubbele Kaïner, waarvan de lijst aan den Ko ning zal moeten worden aangeboden. De tijdelijke Voorzitter stelt voor daartoe over te gaan op morgen ochtend ten 11 ure. Van alle zijden wordt er op aangedrongen dat zulks onmiddelijk plaats hebhe. Daartoe wordt besloten. Tot stemopnemers worden benoemd de HeerenGeversDuymaer van Twist, de Bruyn Kops en Baron van Keede van Oudshoorn. Bij de eerste stemming voor den eersten Candidaal verkrijgt de Heer Boreel yan llogelanden 74 stemmen, Verwey-Mejan 21, Duymaer van Twist 2, Mutsacrs 1, van Hall 1, Schoonevcld 2, INederburgh 1 en Faher van Riems dijk 1terwijl 1 briefje in het geheel niet en een ander verkeerd was inge vuld. Mitsdien heeft Jhr. W. Boreel van Uogclanden de volstrekte meerder heid van stemmen op zich vereenigd en wordt hij als eerste Cnndidaat op de lijst geplaatst. Bij de eerste stemming voor den tweeden Candidaat vereenigen zich 3 stemmen op den Heer AlhardaVerwey-Mejan 36van Panhuys 37Duy maer van Twist 3, de Man 2, van Heioma 1, van Hall 11, Gevers 3, van Rosenthal 2, Uytwerf Sterling 1, Ncpvcu 1, Mackay 1, Kien 1, van Dam van Isselt 1 en twee blanco biljetten. Geen der leden erlangen alzoo de volstrekte meerderheid. Bij de tweede stemming voor den tweeden Candidaat erlangde de Heer Verwcy-Mejau 55 stemmende Heer van Panhuys 35dc Heer van Hall 8 dc Heer de Man 2 stemmendc Heer Mackay 1 de Heer Nepveu 1 en de Heer Gevers 1 stem terwijl 2 blanco briefjes in de bus gevonden werden. Mitsdien hoeft de lieer Verwey-Mejan thans de volstrekte meerderheid op zich vereenigd en wordt hij als tweeden Candidaat op de lijst geplaatst. BÜ de eerste stemming voor derden Candidaat heeft de Heer Mutsaers bekomen 42 stemmen, v. Dam v. Isselt 2, van Hall 13, van Rosenthal 1, van Panhuys 27, Faber van Riemsdyk 2, Kien 1, Schooneveld 3, Nep veu 3Romme 1de Man 3Reael 1de Vos 1 de Weichs de Wenne 1 Nicnhuis 1de Jong 1 en blanco 2. Niemand heeft alzoo de volstrekte meerderheid bekomen. Per Telegraphische Depêche vernemen wij, dat bij eene derde stem ming de Heer Mutsacrs de meerderheid van stemmen als derde Candidaat heeft bekomen. AMSTERDAM, 18 September. Wij vernemen, dat de uitrusting der oorlogschepenwelke naar Java be stemd zijn, met den meesten spoed wordt voortgezet. Als een aangenaam blijk van dezen spoed kunnen wij o. a. berigtendat in deze week de beide fregatten Prins van Oranje (60 stukken) en Sambre (44 stukken) na door de sleepboot Amsterdam van de reede in de haven van het Nieuwe-Diep te zijn geboegseerd, met de volle batterij aan boord binnen het drooge dok zijn ge bragt en na aldaar onderzocht en gekalfaterd te zijnweder in de haven zijn gebragt, alles in den korten tijd van vijf dagen. Men is thans druk bezig beide vaartuigen geheel zeilklaar te maken. De zeildag is bepaald op 12 Oc tober. De Prins van Oranje zal 150 man en de Sambre 100 man troepen medenemen. De korvet Boreas ligt geheel gereed en getuigd om dadelijk in dienst te wor den gesteld. Men zegt, dat dit geschieden zal met 1». October. De korvet Juno ligt nog op de reede van Texel, de stoomboot Cycloop met twee kan- noneerbooten in de haven van het Nieuwe-Diep. Tegen 1°. October zijn 16 Adelborsten, lsle klasse, tot Luitenants der 2de klasse benoemd. De Generaal-Majoor van het Oost-Indische leger, Penning Nieuwland, met eene zending naar Zweden belast, beeft bevel bekomen, zijn verblijf aldaar te bekorten, ten einde zich zoodra mogelijk naar Java terug te begeven. Naar wij vernemen, is de Generaal reeds gisteren te 'sGravenhage aangekomen. HARDERWIJK, 17 September. Den 5d(!n October vertrekken van hier 120 onderofficieren cn soldaten, on der het kommaudo van den Majoor Hegie en begeleid door de H. II. Officieren Beelaerts van Emmichoven en Timmermans, alsmede Doctor Vrede, om met het schip F.lisa Susanna, Kapt. Dijkema naar Oost-Indië te zeilen. Ook zullen een paar dagen later, met het schip Menado, nog 100 a 120 man schappen verzonden wordendoch het personeel der HH. Officieren is nog onbekend. Het aantal Nederlanders, dat hier dagelijks aankomt om dienst te nemen, is ui vergelijking van andere jaren groot en kan op drie a vier personen per dag begroot worden. Opmerkelijk is het hoe spoedig het uiterlijk dezer manschappen gunstig door liet geregeld levengoede voeding en verpleging en gezette bezigheid verandert. Waarlijk, wanneer men dit gadeslaat, is het onbegrijpelijk dat er toch nog zoo velen gevonden worden die bet bedelen ledigloopen of het verblijf in de koloniën van weldadigheid verkiezen boven de eervolle militaire loopbaan. Binnen kort worden de 1000 man uit het leger, om als buitengewoon contingent naar de Oost-Indiën te vertrekken hier verwacht cn cr worden toebereidselen voor de ontvangst gemaakt. MAASTRICHT, 15 September. Ten gevolge van eenige ongeregeldheden, welke voor weinige dagen in dc gemeente Geleen hebben plaats gehadzijn aldaar vier notabele ingezetenen gearresteerd, en, onder geleide van een detachement dragonders heden al hier gevankelijk overgebragt. Voor het overige blijft het in de provincie zeer rustig en hcerscht bij voortduring de beste verstandhouding tusschcn de land lieden en de militairen die aldaar in gering getal nog garnizoen houden, of schoon het niet aan kwaadwilligen ontbreekt, die alles in het werk stellen, om twist en tweedragt te stoken, en die de logenachtigste berigten naar de Akcnsche en Frankfortsche couranten zenden. B I I TEA L A DSC H E BEK 1CTEA ENGELAW». LONDEN, 16 September. Deze week zijn van hier naar Rotterdam verzonden 28,000 oneen aan zil vergeld cn 144,000 oneen aan zilverstaven. Den 8sleD dezer is hier de nieuwe R. K. Kathedraal kerk plegtig inge wijd door Dr. Walsch, Apostolisch Vicaris van het centraal district. Hij was vroeger Protestant en omhelsde nog jong zijnde de K. K. Godsdienst, en heeft het Collegie te St. Umer bezoebt. Onder 't schrikbewind was bij in Frankrijk en op last van Robespièrre onderging hij 18 maanden gevangenis straf. Hij heeft den ouderdom van 72 jaren bereikt. Zijn Coadjutor is de Eerwaarde N. Wiseman, een der kundigste geleerden der R. K. kerk. Men doodverft hem als opvolger van Dr. Walseh. De toren der kerk zal 180 voeten hoog worden en de spits 140, alzoo is 't geheel 320 voeten; de muren zijn 8 voet dik. De Eerwaarde Dr. Doyle, stichter der kerk, zegt dat hij nog ongeveer 135,000 schuldig is voor den bouw, en daarenboven noodig heeft ter voltooijing ongeveer 100,000. De aanhangers der verschillende Afgescheiden gemeenten alhier nemen reeds maatregelen ten einde zich te verzetten tegen het voorgenomen plan der Regering om de lersche Katholieke geestelijkheid door den Staat te be zoldigen. Uit Ierland luiden do berigten weder minder gunstig. Op verscheidene plaatsen in het zuiden is de bevolking op nieuw in opstand geraakt, of heeft eene dreigende houding aangenomen. Dingsdag ochtend waren al dc hoog ten rondom Carrick-on-Suir met gewapende lieden bezet, welke van de aldaar gevestigde pachters levensmiddelen hadden afgevorderd. Bij Newtown-hill hadden zij zich vereenigd cn eene legerplaats betrokken. Des nachts was Curraglunore, hetwelk door den Markies van Waterford was versterkt, door eene bende opstandelingen aangevallen, en er zijn dadelijk troepen derwaarts

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2