COURANT. LEYDSCHE BINNENLANDSCUE BERÏGTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 13 SEPTEMBER. vit Zaturdug avond. LEYDEN, 12 September. Men verneemt met veel belangstelling dat de Regering besloten heeft, behalve bet jaarlijksche getal troepen aan bet Indische leger, ten einde bet voltallig te houden nog 1000 man uit te zenden welke men uit het leger bier te lande zal trachten aan te werven. Deze uilzending geschiedt niet alleen ten gevolge van het mislukken der expeditie van Balie, maar voorna melijk om de gebeurtenissen in Europa waarvan de gevolgen niet kunnen voorzien worden. Wel onderrigte personen geloovcn, dat Balie, mits de expeditie met meer beradenheid cn voorzigtigheid geleid worde, wel zonder versterking ware te kastijden. Als onze gewone magl in Indië genoegzaam was om Sumatra ten onder te brengen, dan gelooft men zeker te zijn, dat deze ook Balie wel zal overwinnen. Jntusschen moet het plan beslaan, om, als bet mogelijk is, zelfs meer dan 1000 man naar de Oost-Indië te zenden. Naar men verneemt, zijn de slotsommen der langdurige zittingen van de Synode der Ncderduitschc Hervormde Kerk hoogst belangrijk geweestcn doen eene geheel andere wijze van Kerkbestuur, op de beginselen van zelf standigheid en autonomie der Kerk rustende, te gemoet zien. Zoo zal (wordt bet Concept-Reglement der Iloogc Kerkvergadering in werking gebragt) voort aan alle magt cn wetgeving van de Gemeenten zelve uitgaan, die, in de vergaderingen der klassen ook door hare Ouderlingen vertegenwoordigd, regtstreeks de benoemingen zullen uitbrengen, zoo voor de Klassikale Com mission van Bestuur en Provinciale Commissienals voor de leden dei Synode, in welke alle de klassen zullen vertegenwoordigd zijn; zoo zullen de examina der Candidalen voor de Heilige dienst niet meer door de Provin ciale Kerkbesturen, maar door eene bijzondere Commissie, daartoe te benoe men, afgenomen worden; zoo zullen de Kerkeraden niet meer zich zelve ver kiezen, maar, het zij op voordragt, bet zij daar builen, door de Gemeenten verkozen worden, cn welke dergelijke bepalingen meer zijn, die men meent dat door den geest des tijds, door den drang der omstandigheden., door de behoeften der Gemeenten, of door baar meer ontwikkeld zelfbewustzijn, ge vorderd worden. Men verzekert, dat ook de nog bestaande Kerkvoogdijen in de Kerkcraden zullen worden opgelost, cn bet beheer over alle kerkelijke goederen, waarop de Slaat tot dus ver ccnen onmid lelijken invloed uitoefende, op de Kerk zelve en hare vertegenwoordigers zal worden overgehragt. Met verlangen ziet men het gevvigtig Synodaal Concept-Reglement te ge- inoclbc-twelk wij hopen dat in den handel voor allen verkrijgbaar moge worden gesteld. RottCour.) 'sGRAVENHAGE, 11 September. Z. M. heeft benoemd tot Ingenieur der 3lle klasse voor de mijnen in Oost- Indiëden Heer Cornets de Groot. Z. M. is Zaturdag namiddag van hier naar Tilburg vertrokken. H. K. II. de Prinses van Oranje beeft aan de bestuurderessen van eene Loterij, ten behoeve der armen te Zoctcrmecr en Zegwaard, een' fraaijen prijs toegezonden. De tijdelijke Minister van Marine cn Koloniën zal op Vrijdag den 15lIen dezer geen gehoor verleenen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in hunne buitengewone vergadering van den O4®" dezer, verkozen tot buitengewone Leden van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal I. Jhp. Mr. F. van Ilogendorp, Lid der Staten; bij de derde stemming met 54 van de 79 stemmen. II. D. Blankenheym Lid der Staten, Wethouder van Rotterdam; bij de Tweede stemming met 5.7 van de 81 stemmen. III. Jhr. Mr. tl. J. CaanLid der Staten; bij de derde stemming met 48 ■van de 75 stemmen. IV. Mr. A. Boxman, Lid der Staten, Burgemeester van Gorincbeinbij de derde stemming met 43 van de 78 stemmeD. V. Mr. J. L. Lotsy, Lid der Staten, Advocaat te Dordrecht; bij de derde stemming met 60 van de 77 stemmen. VI. Jhr. Mr. G. L. II. Ilooft, Lid der Staten, Burgemeester van 'sllage; bij de derde stemming met 46 van de 77 stemmen. VII. A. van Weel Az., Lid der Staten, Burgemeester te Middelharnis; bij de derde stemming met 39 van de 78 stemmen. Bij deze derde stemming staakten de stemmen tusschen den Heer van Weel en den Heer van Dam van Noordeloos. Toen besliste de ouderdom ten voordeclc van den eerste. VIII. Mr. J. van Dain van Noordeloos, Lid der Staten; bij de tweede stem ming met 47 van de 81 stemmen. IX. Mr. P. L. Begram van Jaarsveld, Lid der Staten, President der Rcgt- bank te Gorinchem, bij de derde stemming met 54 van de 79 stemmen. X. A. Kwak van Zwarlewaal, Lid der Staten Burgemeester van Zwarle- waalbij de derde stemming met 40 van de 81 stemmen. (Er waren blanco biljetten). XI. Jhr. Mr. P. II. van de Wall, Lid der Staten, bij de derde stemming met 49 van de 81 stemmen. (De Heer Mr. L. Mctrnan, Advokaat te 's Hage, bekwam bij deze stemming 29 stemmen.) XII. Mr. 11. Cock, Lid der Staten, Hoogleeraar te Leydcn; bij de tweede stemming met 54 van de 81 stemmen. Deze vergadering heeft geduurd van des morgens 11, tot des avonds 7* ure, met eene pauze van slechts een half uur. Zie hier eene ontwikkelde opgave dezer verkiezingen. Men ziet dat doorgaans de meerderheid eerst bij eene derde stemming is gebleken. I. III. I. II. III. I. 11. III. Jhr. Mr. F. v. Hogcndorp, IQ O CQ vH NH S. Kluyt, 15 19 27. Jhr. Mr. H. J. Caan, 4 1. Mr. Lotsy, 11 17. A. Vogelsang, 17 21 25. Jhr. Caan, 26 39 43. Mr. Begram van Jaarsveld, 3 1. Mr. Blanken, 1. Mr. J. J. Lotsy, 6 3. G. P. van Onteren 2. D. Blankenheym 11 21. Van Dam van Noordeloos, 2. Ridder van der Heym van D. van de Wijnpersse, 2. Duyvcndijke, 1. Van Hees van Berkel 2. Elinck Sterk Jr., 1. Jhr. Ilooft, 4. Mr. D. Donker Curlius, 1. Herkenracdt, 2 1. Mr. Blanken 1. Geraerds Thesing, 1. Prof. Tydcman, 3 1. Mr. Begram van Jaarsveld, 4 1. Jhr. G. L. H. Hooft 4. Prof. Cock 1 1. Bar. v. Zuylen v. Nyevclt, 1. Van Maancu, 1. Van Hees van Berkel 1. Fauchy 1. Prof. Thorbeckc, 5. Rijnbende, 2 1. Van Dam van Noordeloos, 2 1. Mr. van Berkel, 1 1. Elout 1. Collot d'Escury, 1. D. van de Wijnpersse, 2. Jhr. Mock, 1. Mr. J. C. de Jonge, 1. Mr. de Grave, 1 1. Jhr. Mock 1. Blanco 0 0 6. Mr. de Grave, 1 1. IV. J. Mees, 2, Mr. Boxman, 19 31 43. Blanco 0 0 2. G. P. van Outercn 6 8. II. Mr. J. J. Lotsy, 14 23 35. Mr. J. J. Lotsy, 4 1. Van Hees van Berkel, 1. D. Blankenheym 37 57. Rijnbende, to Jhr. Caan, 18 19. Prof. Tydeman, 3 1. Mr. Begram van Jaarsveld, 5 1. Mr. van Berkel, 4 2. Jhr. G. L. H. Ilooft, 1. Van Dam van Noordeloos, 3 1. A. Vogebang, 5. D. van de Wijnpersse, 1 1. D. van de Wijnpersse, 1. Mr. A. Veder, 1 1. Van Dam van Noordeloos 1 2. S. Kluyt, 4. Pi of. Thorbecke, 1. Mr. L. Asser, 1. Van Hees van Berkel 1. Mr. Diemont 1. Mr. W. Wijnaeudts, 1. J. Mecs, 4 3. Collot d'Escury, 1 1. Van Westreenen van Tiel- Mr. Me telerkamp, 1. landt 1. Mr. Melort 1. Vaillant 1. Jhr. Mock 1. Van Maanen, 1. Mr. Blanken 1. Mr. Begram van Jaarsveld. 3 1. Ten Zeldam Ganswijk. 1. Jhr. Hooft 5 6.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1