COURANT. LEY DSCHE N°. 109. BINNENL AN DSCHE BER1GTEN. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 11 SEPTEMBER. vit Zatvrdag avond. LEYDEN, 9 September. De gemeenteraad te Bodegraven zal den 25stcn dezer aanbesteden het maken van een Schoolgebouw en Onderwijzers woning in de Meye, onder Bo degraven alsmede cenige Schoolmeuhelenmet de leverantie van de benoo- digde Bouwstoffen. Uit Groningen wordt gemeld, dat men in die provincie in den laatsten tijd buitengewoon veel sprinkhanen had opgemerkt; het vorige jaar had dit ook plaats gehad. 'sGRAVENHAGE, 8 September. Bij Z,r. Ms. besluit van den 27sten April 11., houdende reorganisatie van het wapen der artillerie, is bepaald, dat bet eerste regiment artillerie voor taan den naam zal dragen van regiment vcld-artillerie, het tweede regiment artillerie dien van 2de regiment vesting-artillerie, en het derde regiment artillerie dien van lste regiment vesting-artillerie. In verband met die reorganisatie zijn tevens cenige miliciens van het regiment veld-artillerie (voormalig lste regiment artillerie) overgeplaatst bij het lste of 2(le regiment vesting-artillerie. H. M. de Koningin zal nog ongeveer een paar weken op het buitenver blijf Enghuizen in Gederland doorbrengen. Het voorloopig berigt, aangaande het gereed maken van oorlogschepen voor de Oost-Indiënbevestigt zich. Reeds zijn orders gesteld tot het spoe dig zeilklaar maken van de fregatten Prins van Oranje en Sambrebenevens de korvet Boreas, voerende 60, 44 en 28 stukken; terwijl ten spoedigste zul len vertrekken de stoomschepen de Phoenix van 125 en de Bromo van 220 paardenkracht: welke bodems, zoo men beweert, eerlang zullen gevolgd wor den door nog een stoomschip en meerdere zeilschepen. Ongetwijfeld worden bij het Ministerie van Oorlog de noodige orders gesteld ter uitzending van het benoodigde getal landtroepen. Deze maatregelen, met regt krachtdadig te noemen, znllcn zoo wij hopen, met het gewenschte gevolg bekroond worden, doch men vindt daarin aan leiding tot de opmerking, boe toch de tijdelijke Minister van Marine en Ko loniën, welke slechts gedurende zes maanden dit laatstgenoemde departement bestuurt, eensklaps kan verwezenlijken, hetgeen vroeger achtereenvolgende zoo zeer gewenscht en bcnoodigd was. Wanneer er dus genoegzame schepen voorhanden en gereed waren ter versterking onzer zeemagl in Oost-lndië en van deze daartoe geen gehruik werd gemaakt, dan komt men onwillekeu rig op het denkbeeldóf dat er gcene genoegzame fondsen of gecne gereede medewerking van den kant van den voormaligen Minister van Koloniën kon den erlangd worden. Dan wat hiervan zijn moge. in beide gevallen is het te betreuren, dat men niet de zoo lang en met zoo veel aandrang gevraagde versterking van zee- en Iandmagt beeft kunnen bekomen waaraan alsnuwelligl gedeelte lijk het onheil op Bali kan worden toegeschreven, onverminderd het ver lies van veel tijdwelken de vijand zich heeft ten nutte gemaakt en nog zal ten nutte maken, om een' hardnekkigen tegenstand te bieden en de zceroo- vers gaande weg tot stoutmoedigheid aan te zetten. Gaarne echter brengen wij hulde aan den tijdelijken Minister Rijk, welke, gelijk reeds bij eene vroegere gelegenheid openlijk weid verklaard, blijkt door drongen te zijn van het gewigt eener uitbreiding onzer strijdkrachten in den Indischen Archipel en thans de handen vrij hebbende, daaraan gevolg geeft, ten einde onze bezittingen te beschermen en onzen roem te handhaven. Is onze berekening niet onjuist, dan zal na aankomst van bovengemelde schepen, onze zeemagt in Oosl-Indië tijdelijk bestaan in 4 fregatten, 3 kor vetten, 4 brikken, 18 schoonerbrikken en schooners en 10 stoomschepen; eene zeemagt, die hoezeer bij afwisseling, wel behoort vermeerderd maar niet verminderd te worden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare Zitting van gisteren wederom langdurig beraadslaagd over de ontwerpen van wet strekkende tot herziening der Grondwet. Alle de Ministers woonden die beraadslagingen bij en sommige hunner hebben aan de gehouden beraadslagingen deel genomen. Vijf der ontwerpen zijn wederom aangenomenzoodat reeds de helft der ontwerpen de goedkeuring der Eerste Kamer beeft weggedragen. Morgen ochtend ten elf ure zullen de beraadslagingen worden hervat over de zes nog overige voordragten. Ontwerp II, wijziging van Hoofdstuk II [van den Koning) is aangenomen met eene meerderheid van 16 tegen 10 stemmen Ontwerp III, herziening van Hoofdstuk III (van de Staten-Generaal), wordt aangenomen met eene meerderheid van 14 tegen 12 stemmen. Ontwerp IV, de verandering van Hoofdstuk IV van de Provinciale Staten en de Gemeente besturen), aangenomen met eene meerderheid van 23 tegen 3 stemmen. Ontwerp V, (Hoofdstuk V, van de Justitieaangenomen met algemeene stemmen. En Ontwerp VI (Hoofdstuk VI, van de Godsdienstaangenomen met 22 tegen 4 stemmen. In de Zitting van heden zijn de overige ontwerpen aangenomen. Naar men verneemt, is ontwerp n». VII (financiën) aangenomen met al gemeene stemmen; n°. VIII defensiemede met algemeene stemmen; n°. IX waterstaatmet 24 tegen 2n°. X onderwijs en armbestuur) met 23 legen 3; n°. XI (van veranderingen) met 25 tegen 1; n°. XII (additionele art. en voorloopig kiesreglement) met 15 tegen 11 stemmen. Het Staatsblad n°. 42-47 behelst reeds de wetten van 7 September jl. tot herziening van de zes eerste hoofdstukken der Grondwet. Deze wetten zijn de eergisteren en gisteren ook door de Eerste Kamer aangenomene ontwerpen. Zij zijn alle den 7Jen dezer uitgevaardigd en inede-onderteekend door den tijdelijken Voorzitter van den Raad van Ministers, den lieer Bentinck. In het laatste art.betreffende de toezending aan de Provinciale Staten tot be noeming van buitengewone leden der Tweede Kamer, staat, even als in de ontwerpen: nvoor den.... 1848." Naar men verneemt, zijn de zes eerste wetten, strekkende tot herziening der Grondwet, gisteren avond te 10 ure per courier uit deze residentie naar de hoofdplaatsen der provinciën verzonden. De verkiezingen van de buitenge wone leden der Tweede Kamer zullen derhalve morgen voortgang kunnen hebben. De Tweede Kamer, in dubbelen getale; zal tegen Maandag 18 September aanst. bijeengeroepen worden. Gisteren zijn in de residentie aangekomenen aan het hotel le Maré- chal de Turenne afgestaptde lleeren J. A. LicbeRaad van Legatie van Brunswijk buitengewoon Gezant der Nationale Vergadering te Frankfort bij het Ned. Hof en K. BernardiGedeputeerde bij de Nationale Vergadering te Frankfort, als Raad van Legatie, beiden komende van Frankfort. De Heer I.iebe is op de gebruikelijke wijs, met een hofrijluig afgehaald en naar 's Konings paleis geleidalwaar hij zijne geloofsbrieven aan Z. M. heeft aangeboden. Heden heeft genoemden Heer bij Z. M. gedineerd. Heden is aangekomen en aan het hotel de Bellevue afgestapt William Wyon, lid van de Koninklijke akademie te Londen en van de Koninklijke akademie in België, komende van Londen. Het gerucht, dat de Koning van Wurtcmberg voornemens zou zijn een bezoek bij het Koninklijke gezin alhier af te leggen, schijnt zich al meer en meer te bevestigen. Immers is gisteren van het stedelijk badhuis te Sche- veningen vertrokken II. K. H. de Prinses Maria van Wurteinherg. Nu had II. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, naar men verzekert, het voorne men opgevat, haar naar Wurtemberg te vergezellen. Doch van dat voorne men is afgezien, omdat Z. M. de Koning van Wurtemberg, vader der Prinses van Oranje, eerlang alhier verwacht wordt. 9 September. Z. M. de Koning vertrekt heden middag van hier naar Rotterdam om van daar verder per stoomboot de reis naar Tilburg voort te zetten. Z. K. H. Prins Hendrik is heden morgen naar Zandvoort vertrokken ter bijwoning der wedrennen. Gisteren avond heeft er bij Z. Exc. den Heer Disbrowe, Minister van En gelandeene groote en luisterrijke soirée plaats gehad. Deze soiree werd bijgewoond door HH. KK. HH. den Prins en de Prinses van Oranje, Prinses Frederik en Prinses Louisa, Prins Hendrik, Prins George van Pruissen, het corps Diplomatiek, Ministers, den Burgemeester der residentie en vele andere aanzienlijke personen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1