B ITE N L A JNDSCHE BE RIG TEW. Je ongelijke verhouding tusschen de steden en liet platte land. Hij kan daarom zijne stem aan het ontwerp niet geven. De Heer Gevers heeft twee bedenkingen: de heerlijkheden, hieromtrent ver- eenigt hij zich met den Spreker uit Noord-Holland de wijze van uitvoering van het reglement. Volgens Spreker zullen er in elke vergadering minstens 1000 kiezers zijnSpreker vraagt hoe daar zal kunnen worden gewerkt. Ook blijkt bij art. 24 niet wat do loop der zaak zal zijnin geval bij de eerste stemming zich gecne volstrekte meerderheid heeft verklaard. Spreker zal zeer afdoende inlichtingen moeten ontvangen, wil hij het ontwerp aan nemen. De Heer Alewijn en de Heer de Moncliy hebben hoofdzakelijk dezelfde bo zwaren tegen het kiesreglement als de vorige spreker. De lieer Nederburgh maakt cenige bedenkingen over de schadevergoeding aan hen, die ten gevolge der herziening aftreden, door de wet te regelen. De Heer Holfman verccnigt zich met vorige redenaars betrekkelijk de be zwaren nopens de heerlijke regten, en de bepalingen van het kiesreglement. De Heer Wichers deelt niet in de bezwaren van sommige Sprekers tegen art. 4 alinea 1 betreffende de afschaffing der heerlijke regten. Hij maakt onderscheid tusschen regten bij de Grondwet gewaarborgd en die uitsluitend bij eene politieke wet zijn vastgesteld. Dc Heer Faber van Riemsdijk heeft mede bezwaren tegen art. 4 (do heer lijke regten) en tegen het kiesreglement, dat men het beginsel heeft aange nomen van volstrekte meerderheid van stemmen. De Heer Mulsacrs toont aan dat de heerlijke regten in 1793 zijn afge schaft; dat ze herleefden bij het Souvcrcin besluit van 1814 dat dit besluit was een maatregel van den Wetgever, en tie Wetgever van 1848 voorzeker bevoegd is zonder schadeloosstelling terug te nemen wat gratis gegeven is. De lieer van Ilaersoltc zal, indien hij geene voldoende inlichtingen ont vangt, legen het ontwerp stemmen, op dezelfde gronden door den lieer van Riemsdijk aangevoerd, nopens het kiesreglement. Z. Exc. dc Minister van Binnenlandschc Zaken zal dadelijk overgaan lot de korte beantwoording der gemaakte opmerkingen, die zich hoofdzakelijk tot drie bepalenhet 2lIe additionele artikel over schadevergoeding voor verlies van vaste betrekkingen ten gevolge der Grondwetsherzieningde heerlijke regtenen het kiesreglement. De eerste bepaling was noodzakelijk, wilde de Regering vereenvoudiging en bezuiniging mogelijk maken. Daartoe moet zij noodwendig betrekkingen sloopenen daarom is bepaald dat de wet dc schadevergoeding zal regelen en dit overlaten aan den lateien Wetgever. Eene tweede aanmerking betrof art. 4. Z. Exc. wijst op het verschil van beide onderdeden van dit artikel. Het eerste, betreffende de heerlijke reg ten, aangaande dc voordragt of aanstelling van personen tot openbare betrek kingen; het tweede bepaalt de opheffing der overige heerlijke regten, en de schadeloosstelling der eigenaren. De Kamer heeft die regten van voordragt of aanstelling van personen vernietigd, door de groote beginselen, welke in de vorige Hoofdstukken zijn vastgesteld de andere soort zijn voorwerpen van burgerlijken eigendomen van daar het beginsel van schadeloosstelling. Z. Exc. komt tot het andere bezwaar, namelijk het voorloopig kiesregle ment. Dit is alleen een ovcrgangsmiddcluit aanwezige hcslanddcclen ver kregen; uit besta nd deel eningcrigt tot geheel andere doeleinden; maar men heeft er zich mede moeten behelpen, en die zich behelpt, kan niet allen voldoen; want men weet het nood breekt wet. Daarom is dat kies reglement dan ook niet volmaakt genoemdmaar deze Kamer heeft hare bedenkingen in het midden gebragtwaaraan de Regering telkens gerec- delijk heeft toegegevenzoodat dit reglement het gemeenschappelijk werk is van Regering en Kamer. Dc Regering mag en moet er dus op rekenen, dat die medewerking ernstig en volledig zij. Wat is dc behoefte der Natie? Die behoefte is voorzeker, dat gij dc Grondwet, die ge helptet oprigten, zoo spoedig mogelijk helpt ten uitvoer brengen, opdat weldra tie grondslagen mogen zijn gelegd voor verdere bcmocijingen, die de zedelijke en stoffelijke be langen der Natie betreffen. Van dat standpunt is het antwoord op de gere zen bezwaren niet moeijelijk. Z. Exc. heldert heknoptelijk artt. 2 en 24 toe. De lieer van Leeuwen herhaalt zijne bezwaren omtrent bet onderwerp der heerlijke regten en vindt zich vcrpligt, om, in weerwil van des Ministers op lossingen, bij zijne bedenkingen te blijven volharden. De Heer Scheers van llarcncarspel heeft juist naar aanleiding van des Minis ters rede, nieuwe bezwaren nopens hetzelfde onderwerp' in het midden gebragt. Dc beraadslagingen worden gesloten en het ontwerp aangenomen met eene meerderheid van 40 tegen 10 stemmen, Tegen de Ileeren van Leeuwen, Verwey-MejanAnemact, Kien, Scheers van llarcncarspel, van Ilaersoltc, Gevers, Faber van Riemsdijk, Nap, Schoone- veldHoffman, Opperdoes Alcwyn, Hooft, van Beeck Vollenhoven, Borski en de Moneliy. Is ingekomen eene Koninklijke Boodschapten geleide van een ontwerp van wet, vergezeld van eene Memorie van Toelichting, en behelzende een eenig artikel over verrekening met de Rekenkamer van gelden die het Departement van Oorlog te vorderen heeft voor voorwerpen of hulpbetoon geleverd of ge daan aan dc koloniën, vreemde of plaatselijke besturen of bijzondere personen. Nog is ingekomen eene Koninklijke Boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, met eene memorie van toelichting, strekkende tot verhooging van Hoofdstuk X Oorlogder staalsbegrooting over 1848. Verzending naar de afdcelingen. De Zitting is daarna opgeheven. In de zitting van heden (2G Ang.) zijn heide ontwerpen, na eenige beraadslaging, met algeracene (45) stemmen aangenomen, waarna de ver gadering gesloten wordt. AMERSFOORT24 Augustus. Den 21sten dezer zijn alhier 12 jongelieden geëxamineerd, en 10 tot de Akademische lessen toegelaten; den 225tcn zijn van dc 12, 8 toegelaten, den 23stcn zijn 11 jongelieden geëxamineerd en 9 toegelaten, en den 24ste" zijn 4 van de 12 geëxamineerden afgewezen. BELGIË. BRUSSEL, 24 Augustus. Dc verkiezingen voor de gemeentebesturen zijn meest in eencn gematigden liberalen zin uitgevallen; dc ultra-liberalen of liever Republikeinen, zijn allen geweerd. In dc Hoofdstad is voor het eerst een Israëliet als lid van den Raad gekozen, de Heer Bishofsheim. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Augustus. Dc benoeming van den Afgevaardigde de Laissac, voor Montpellicr, is door dc Nat. Vergadering nietig verklaard, welk besluit groote opschudding heeft te weeg gebragt. De Minister van Finanticn heeft een wetsontwerp medegedeeld omtrent de belasting op dc inkomsten; hij begroot de opbrengst op CO millioen. De Minister van Marine en Koloniën heeft een erediet van 90 millioen aangevraagd, om de Kolonisten schadeloos te stellen voor de vrijlating hunner slaven. Hier riep een stem uit, waar moeten die van daan komen? Bij een wetsontwerp is voorgesteld, de stedelijke belasting op bet geslagt te Parijs weder in te voeren, daar gebleken was dat de afschaffing wel voor deel aan de vlecschhouwers, doch niet aan de burgers had aangebragl. De zitting der Nationale Vergadering van heden was vrij kahn. Het vaste brievenpost a 20 centimes (10 centen) het geheele land door, is aangenomen. Er loopt een gerucht dat Hendrik V morgen hier binnen komt; zoo veel is zeker dat het Bestuur voortgaat met maatregelen van voorzorg. Dc huurders in de straat der Universiteit, tegen over de fontein bij het gebouw der Ver gadering, hebben aanzegging gekregen om ten spoedigste te verhuizen, omdat die huizen moesten bezet worden. Morgen middag komt het bewuste verslag der Commissie ter tafel. De Abt de Genoude is gevangen genomen. De strenge maatregelen tegen de dagbladen duren voort. Nu is dc Gazette dc france en nog een andere verboden. In eene vergadering van dagblad-uitge vers is heden een vinnig protest tegen dergelijke maatregelen ontworpen. Men schrijft uit Lyondat vele werklieden naar Parijs trekken. Om werk, of om oproer te stichten De 8 krijgscommissiën zetten hare werkzaamheden nog voort; zij hebben tot nu toe over bijna 4000 opstandelingen uitspraak gedaan, van welke ruim 2100 in vrijheid gesteld, bijna 200 naar den krijgsraad zijn verwezen en de overigen tot deportatie veroordeeld. Een verzoekschrift van 20,000 werklieden, om naar Algeric te verhui zen, is door eencn Afgevaardigde tot een ontwerp van besluit gemaakt, en schijnt veel bijval te vinden. In de oostelijke Departementen wordt gedurig brand gesticht. Een der boosdoenders is gevangen genomen en heeft bekendvan hooggeplaatste personen daartoe geld ontvangen te hebben, NAPELS. 14 Augustus. In dc stad was het zeer onrustig. De Lazaroni liepen haar door, schreeu wende: weg met de constitutie, leve de absolute Koning! De Ministers hadden hun ontslag ingediendmaar 7.. M. had het nog niet aangenomen omdat er bijna geen kans was, om een nieuw Ministerie te benoemen. De expeditie naar Sicilië was nog altijd op tilmaar tot dus ver niet vertrokken men meent door invloed van Engeland en Frankrijk. Er wa ren van daar bcrigten tot den 10,Jcn. Messina werd nog gedurig door de Napclschen beschoten; overal werden toebereidselen gemaakt, om dc troepen aan dc zeekant dapper te ontvangen. Het geheele land was gewapend. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennissc van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen een aanvullings Kohier voor de Belasting op het Personeel, dienst 1848 en 1849, hetwelk op den 22slcn dezer maand is executoir verklaarden op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Ley den, 26 Augustus 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. De in onze vorige vermelde benoeming van den Wei-Eerwaarden Heer Cha- vannes, tot Predikant bij de Waalsche gemeente, is, bij staking der stem men tusschen den Heer Chavanncs cn den lieer Gnve van Maastricht, bij het lot geschied.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3