LEYDSCHE COURANT. N 94. 184S. MAANDAG, 7 AUGUSTUS. hïï' T1 BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt l f t f >V i9e JVi/r der Courant is IS »a het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. i /V LEYDEN, 4 Augustus. Sedert heden ligt in de Sociëteit Amicitia alhier ter teeke- ningom ten spoedigste te worden verzonden het volgend Adres aan Zijne Majesteit den Koning Sike! Geven met den meeslen eerbied de ondergeteekenden te ken nen, dat de zoo onverwachte verwerping der beide wetsont werpen, op den 29sten Julij 11., door de Eerste Kamer der Sta- tcn-Generaal, hen met leedwezen vervult niet slechts om het goede en doelmatige dier ontwerpen, maar vooral ook om der gevolgen willedaar die verwerping den tijdelijken Minister van Justitie genoopt heeft om van Uwe Majesteit zijn ontslag te ver zoeken Dat zijeerbiedigende de beweegredenendie den Minister tot dit besluit gebragt hebben, echter gelooven, dat de belangen van Koning en Vaderland dringend vorderen, dat hij aan het hoofd des llestuurs geplaatst blijvej Dat tochnaar hun oordeelde Heer D. Donker Cürtius het vertrouwen van Uwe Majesteit en van de meerderheid der Natie niet alleen bezit, maar ook met het grootste regt verdient, en dat in de tegenwoordige omstandigheden, en bij zoo uileenloo- pende meeningen en verlangens, hij vooral de man is om ons staatsgebouw zoodanig te helpen herstellendat niet maar de eene of andere doordrijvende partijmaar de groote meerder heid der Natie hare goedkeuring daaraan hechten kunne, en orde, rust en vrijheid daardoor duurzaam bevestigd worden; Dat zij daarom meenen een pligt van goede staatsburgers te vervullen, door Uwe Majesteit bij deze eerbiedig te verzoeken hel gevraagd ontslag niet toe te staan, vertrouwende dat de bekende vaderlandsliefde van den Minister hem bewegen zal, om in het verlangen van Vorst en Volk te berusten. 5 Augustus. Men verzekert dat het den Koning behaagd heeft, gisteren avond op het verzoek van den Heer Mr. Dirk Donker Curtius tot het bekomen van zijn ontslag als lijdelijk Minister van Justitie, te beschikken en daarop een gemotiveerd weigerend antwoord te geven. Men verneemt dat de Minister besloten heeft aan 'sKonings uitdrukkelijk verlangen te voldoen. Heden is alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 20s,c geboor tedag van H. K. H. Prinses Louise, Dochter van Mil. KK. HH. Prins en Prinses Frcderik der Nederlanden. De Vcrccniging tot bevordering der Oude Neder!. Letterkunde heeft besloten, om na een vijfjarig bestaan, dat door haar met den mecsten ijver aan de uitgave van belangrijke middelecuwschc dichtwerken is besteed, met den loopenden jaargang voor 1848 en 1849 de nog aangevangene te voltooijen, en uit hoofde van verschil lende omstandigheden de vereeniging te ontbinden. Men verneemt dat aanstaanden Dingsdag, des namiddags ten 4j ure, door liet Handboogschutters-Gezelschap Willem Teil, op den Burg alhier, bet jaarlijks feest van Koning- en Ridderschictcn zal plaats hebbenhetgeen zal opgeluisterd worden door een welhezct orchest. 'sGRAVENHAGE, 5 Augustus. Ter gelegenheid der verjaring van H. K. II. Prinses Louisa, oudste Dochter van 11H. KK. HH. Prins en Prinses Frcderik der Nederlanden, zal er op het buitenverblijf het huis de Paauw, van IIII. KK. HH.cerr familie- diner plaats hebben, en daarna op het Paveljoen van Z. K. II. Prins Fredcrik, te Scheveningeneen thé-dansant worden gegeven. Gisteren middag ten twee ure hebben HH. Excc. de Ministers ccne ver gadering gehouden, die tot omstreeks vijf ure geduurd heeft. Z. Exc. de tijdelijke Minister van Justitie heeft ook aan die vergadering deel genomen. Heden zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal wederom het onderzoek voortzetten over de ontwerpen van wet, strekkende tot herziening der Grondwet. Andermaal heeft de Heer Andringa de Kempcnacr bij openlijk geschrift betuigd geenzins de beschuldiging of het vermoeden te verdienen als of hij tot de onruststokers en gelukzoekers zou behooren. Hij heeft den Heer Minister Donker Curtius bij open brief zulks geschreven en hem onder toejuiching van zijn adres aan den Koning, 'tzij die Heer Minister blijft, 'tzij hij amb teloos burger wordt, zijne belanglooze diensten aangeboden, AMSTERDAM4 Augustus. Den 2den dezer heeft de tijdelijke Minister voor de zaken der Hervorm le Eeredienst enz. in naam des Konings de 13dc algemeene kerkelijke vergade ring der Herstelde Kvangelisch-Luthcrsche Kerk geopend. Ook onze hoofdstad heeft gemeend niet stil te moeten blijven zitten bij het bedroevende schouwspel, hetwelk thans onze Eerste Kamer der Statcn- Generaal oplevert. Het volgende adresmet een aantal ondertcckeningen van achtenswaardige ingezetenen voorzien, is reeds lieden aan den Koning verzonden dSire! De ondergeteekenden naderen vrijmoedig den Troon van U. M. met het ernstig verzoekom het door den tijdelijken Minister van Jaslitic aangeboden ontslag niet aan tc nemen, en daarop zoodanig te beschikken, dat hij voortdurend tot welzijn van Uwer Ms. Huis en tot heil des Volk9 moge kunnen blijven arbeiden. Beiden, wij zeggen het inct volle overtuiging, Sire, zouden door het aannemen van dat ontslag, aan het wankelen worden gebragt, en ccnen terugkeer doen onderstellen tot een stelsel, waarvan de onhoudbaarheid in deze dagen zoo overtuigend is gebleken. »En toch is er, Sire, zonder alles op het spel te zetten, geen terugkeer mogelijk. AVij hebben een Koninklijk woorden U. M. zal den mandie vóór allen geroepen werd om dat woord te volbrengen weten te handhaven op de plaatsdie hij zich in het vertrouwen des volks heeft verworven." Handelsblad. Staat aanwijzende het aantal Reizigers, benevens de Opbrengsten gedu rende de maand Julij 1848 op den Hollandschcn IJzeren Spoorweg. Vertrek van Aantal Reizigers. Opbrengst van Reizigers Amsterdam23,634 f 25,965.10 Halfweg327 - 133.65 Haarlem16,317 10,943.05 De Vogelenzang771 643.95 De Hillegommcrbeek59 37.80 Vcenenburg762 582.35 Piet-Gijzenbrug891 - 841.50 Warmond463 - 367.65 Leyden8,791 - 7,168.10 Voorschoten715 - 506.15 Nieuw Oost-Einde89 289.05 'sGravenhagc20,438 18,042.45 Rijswijk388 263.00 Delft7,995 - 4,185.95 Schiedam5,187 - 2,525.15 Rotterdam 19,016 17,833.25 Vervoer van Goederen enz- 10,836.51 Totaal105,843 101,164.66 Bedrag der vorige opgaaf 403,960 - 423,362.12 Totaal-Generaal 509,803 524,526.78 J. In diezelfde maand zijn over den Rijnspoorweg vervoerd 49,202 reizigers. De opbrengst is geweest voor personen ƒ58,239, voorgoederen ƒ11,998, tc zamen ƒ70,237. AMERSFOORT3 Augustus. Van de 12 jonge lieden, die eergisteren voor de staals-coinmissic hun exa men afgelegd hebbenzijn 9 toegelaten lot de academische lessen en 3 afge wezen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1