BUITEiNLAJNDSCHE BEKiGTËi\. dferlanda leiden zou. Dat adres, hetwelk door vele anderen wordt gevolgd, is van dezen inhoud Sire! Geven met versclmldigden eerbied te kennen, dat zij met bijzonder leedwezen hebben ontwaard, dat de vrees niet als ongegrond mag worden Beschouwd, dat het systcma van behoud is overgegaan in een systema van tegenstand tegen al hetgeen vooruitgang, verbetering en ontwikkeling van den volksgeest betreft. Het ontslagdoor Uwe' Majesteit aan den lieer Minister van Justitie te verleenenzou die partij van tegenstand doen zegevieren en onafzienbare on heilen voor het Vaderland voorbereiden. Reden waarom de ondergeteekenden met vurigen eerbied van Uwe Majesteit durven vragen, het gedane verzoek om ontslag van den Heer Mr. Dirk Donker Curtius niet in te willigen, opdat het welzijn van Uwer Majesteits Huis en het welzijn des Volks niet in de waagschaal mogen worden gesteld. Aan de leden der Tweede Kamer is medegedeeld de volgende beslissing van de Commissie van Rapporteurs Do Commissie van Rapporteurs voor de twaalf wetsontwerpengezamenlijk bevattende een volledig ontwerp van Grondwetsherziening, is, na kennis ge nomen te hebben van eene op heden door den tijdelijken President van den Raad van Ministers ingezondenc memorie van beantwoording, op het wegens die wetsontwerpen vastgestelde verslag van den IS'16» Julij jl., alsmede van de daarbij behoorende bijlage, nota van wijzigingen en het gewijzigde ont werp van wet n». XII, van oordeel, dat te dezer zake eene nadere overweging in de afdeelingen noodig is. 3 Augustus. D'e Minister Donker Curtius ontvangt onafgebroken vele bezoeken, ook van aanzienlijken, om te trachtenhein van besluit te doen veranderen. Een groot getal ingezetenen toont zijne belangstellingen gehechtheid aan den Minister. Tot hiertoe is er nog niets bekend nopens 's Konings besluit omtrent het ontslag, door den Heer Donker Curtius. Tegen morgen is er weder eene vergadering van den Raad van Mini sters belegd. In deze residentie is aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt de Heer Hora Siccama, Directeur van Finantiën in Nederl. Indië, komende van Batavia. AMSTERDAM2 Augustus. In de Raadsvergadering van hedenis tot Hoogleeraar in de Regten aan bet Athenaeum albier benoemd, Mr. M. des Amorie van der Hoeven, Advocaat hier ter stede. De verwachting, die wij hadden van de onderneming van den Heer Dr. Sarphati alhierschijnt Diet te leur gesteld te zullen wordenimmers wanneer wij, uit hetgeen reeds nu korten tijd na de vestiging zijner maat schappij ter bevordering van Landbouw en Landontginningverrigt is, tot een gunstige beoordeeling voor de toekomst mogen besluiten. Nog slechts weinige weken bestaat de maatschappijen reeds zijn duizende lasten mest verzameld en voor den landbouw behouden, die anders zouden zijn verloren geraakt of door het IJ weggespoeld, of wat nog erger is, gedeeltelijk in stra ten en grachten overgebleven, en door de onreinheid te bevordereneenen nadeeligen invloed op de gezondheid der inwoners zouden hebben uil geoefend. Overal zagen wijbij ons jongste kortstondig verblijf te Amsterdamlieden bezig die zich met de inzameling en het wegvoeren van ineslspeciën bezig hielden. Geheele schuiten met afval van groenten en soortgelijkendie men anders gewoon was in de grachten te werpenzagen wij wegvoeren. Wij gelooven dus ons niet te vergissen, wanneer wij nu reeds in de uiterlijke zin delijkheid der hoofdstad, eene verandering ten goede mecnen opgemerkt te hebben. Maar er is meer. Het personeel in dienst der maatschappij moet naar men ons verzekert, schier met eiken dag vermeerderd worden, waardoor honderde gezinnendie thans broodeloos zouden zijneen voldoend bestaan vinden. Handelshl Het Genootschap voor Leeraren van de Ned. Gymnasiën hield alhier Zaturdag 11. zijne 18,le Algemeene Vergadering, in den tuin de Nederlanden, onder voorzitting van den Heer W. H. D. Suringar, die dezelve met eene korte aanspraak opende, en daarbij het verlies betreurde van een verdiens telijk lid, den Heer J. J. Koning, die gedurende vele jaren het Secretariaat had waargenomen. De Heer D. J. Veegensdie het verslag deed van het merkwaardige, dat in het afgeloopen jaar voor het Genootschap was voorge vallen, schetste daarna in korte trekken de verdiensten van zijnen te vroeg ontslapen ambtgenoot. De Heer J. H. Nicuwvecn werd met algemeene stem men tot Secretaris benoemd, terwijl de Heer Suringar zich de kenze van voorzitter voor het volgende jaar liet welgevallen. Na de beraadslaging over vele belangrijke punten, werd eene Latijnsche verhandeling: de Aristopliane comicovan den Heer N. J. B. Kappijne van de Capello, voorgelezen, die echter zelf de bijeenkomst niet had kunnen bijwonen. De Heer Suringar besloot de vergadering met eene belangrijke mededceling omtrent de inrigting van het Stedelijk Gymnasium te Leyden, die tot levendige discussiën aanlei ding gaf. Vooral om bet groote nut van eene dergelijke wisseling van ge dachten over de inrigting en behoeften van het onderwijswas het jammer dal niet meerdere leden van het Genootschap de vergadering bijwoonden. LEEUWARDEN, 31 Julij. Den 27sleD Julij is de 60s,e vergadering van het Friesch Genootschap voor Geschied-, Oudheid en Taalkunde gehouden, onder voorzitting van deu Heer J. van Leeuwen. De Heer Mr. U. A. Evertsz hield eene belangrijke verhandeling over hei regt van stemmen en verkiezen van Overheden en Leeraren, uit de oude Fricsche reglsbronnen historisch ontwikkeld en loegelicht. De lieer Mr. J. IJ. Beucker Andreae stelde daarop voor, het Bestuur te ver zoeken, om de middelen te beramen en deswege de noodige voorstellen aan de HH. Staten van Friesland te doen, om de boeken, welke zich nog in het gebouw van het voormalig Athenaeum te Franeker bevinden nog bestaande uit eene verzameling van kostbare en zeldzame werken, wier waarde steeds veel te laag wordt geschaten aldaar voor de Fricsche geleerden niet toegan kelijk zijnnaar Leeuwarden te doen overbrengen en in een daartoe geschikt locaal te plaatsen. Dit voorstel werd nagenoeg met eenparige stemmen aan genomen. Tot Honorair Lid is voorts benoemd de Heer Giuseppo Mezzofanti, Kardinaal en Minister van Onderwijs te Rome, en tot Gewoon Lid is aangenomen de Hoog Welgeb. Heer L. H. W. Baron van Aylva Rengers, Majoor bij het 5<le Regiment Infanterie, te Leyden. GRONINGEN, 31 Julij. Den 27ste™ had wederom plaats het examen der kweekelingen van het alhier gevestigde instituut voor doofstommen. De Heer Mr. H. O. Feith President der hoofd directieopende deze feestviering met eene belangrijke redevoering, inhoudende eene korte beantwoording der vraag: welken in vloed brengt het onderwijs op ons Instituut op het karakter der doof- s tonimen te weeg Nadat de leerlingen blijken hunner vorderingen hadden gegeven, volgde de prijsuitdeelingwaarna 12 kweekelingen eervol van liet instituut, met een boekgeschenk, ter herinnering aan hun veeljarig verblijf aldaar, ontslagen werden. Op het Instituut zijn thans 146 kweekelingen aanwezig, als: 81 jongens en 65 meisjes. Van deze zijn: Gereformeerd 100, afgescheiden Gerefor meerd 1, Roomsch-Katholijk 20, Doopsgezind 5, Evangelisch-Lutersch 1, Hoogduitsch-lsraëlitisch 16 en I'ortugeesch-Israëlitisch 3. BELGIË. BRUSSEL, 1 Augustus. De Luitenant-Colonel Geoffroy heeft te Leuven bij een kruidenier een hand schrift ontdekt, dat zeer belangrijk is voor de geschiedenis der Duitsche wet geving. Het is in folio en 200 bladzijden grootde kruidenier stond op het punt het te versnijden om het in zijnen winkel te gebruiken. Het schrift is eene sierlijke Duitsche cursijfletter van de zestiende eeuw randnoten in het Latijn strekken tot verklaring van den tekst. Achter in het boekdeel zijn verscheidene charters en diploma's gevoegd waaronder een origineel charter van Keizer Maximiliaan. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Augustus. De vroeger aangekondigde interpellation van den Heer Mauguin betrekkelijk de buitcnlandsche aangelegenheden hebben in de zitting van gisteren plaats gehad. De Generaal Cavaignac en de Minister Baslide hebben de Regering verdedigd zonder in bijzonderheden te treden. Voorts waren in deze zitting aan de ordede beraadslagingen over het beruchte voorstel van den Heer Proudhon, die het ontwikkeld heeft op eene wijze waardoor de verontwaardi ging der vergadering hij herhaling in hooge mate gaande gemaakt is. Zij heeft niet toegelaten dat zijne langdurige rede beantwoord werd, en met algemeene stemmen op twee na een besluit genomenwaarhij zij haren af schuw van zijne leerstellingen in de nadrukkelijkste bewoordingen te kennen geeften omtrent zijn voorstel tot de orde van den dag overgaal. Eene algemeene Vergadering of Nationale Synode der Hervormde Kerk genootschappen van Frankrijk, zal den Sd™ September aanstaande te Parijs gehouden worden, om eene nieuwe organisatie der kerken daar te stellen. Die vergaderingen, welke in de eerste tijden der hervorming dikwijls plaats had den, werden sedert de herroeping van het Edict van Nanles verboden. De laatste Nationale Synode werd in 1659 te Laudun gehouden. ITALIË, MILAAN, 27 Julij. De door nieuwe troepen versterkte vijand beproefde eenen aanval op de ge heele linie, waarbij hij voornamelijk op Mantua, Legnano en Verona steunde. Zondag (23 Julij) moesten de aangetaste legerafdeelingen bij Rivoli en Somma Campagna, door groote overmagt deze stellingen ontruimen. Op Maandag (24) snelde de Koning van Marmirolo naar Villafrancaen de onzen bemecs- terden op nieuw de stellingen van Somma Campagna. De strijd was langdurig en bloedig; het verlies van den vijand aanmerkelijk grootcr dan het onze. Op Dingsdag kwam een nieuw vijandelijk korpsonder bevel van Radctzky uit Verona opdagen en viel de onzen in den rug. Na eenen voor den vijand moorddadigen wederstandtrok het leger naar Villafranca terug, vanwaar het des nachts, 2,500 gevangenen met zich voerende, zonder dat de vijand het durfde vervolgen naar Goïto trok om zich van de vermoeijenissen van dit driedaagsehe gevecht te herstellen en met het reserve-korps aan de Mincio te vercenigen. Peschiera wordt door den linker vleugel onder Generaal Soin- naz, dapper verdedigd.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2