Sloofden die (jouwens weinig in getal warenzijn in allerijl do's nachts uit deze stad vertrokkeneene proclamatie aan de ingezetenen achterlatende waarin zij hen aanmanen, om standvastig te blijven, tot dat zij van buiten hulp ontvangen. De bevolking heeft echter terstond alle kokarden afge legd, de vanen weder opgerold, en zijn zeer tevreden met het naderend einde der revolutionnaire heerschappij. [Bij tractaat in 1812 tusschen Kusland en Turkyë werd de provincie Wallachye van welke Bucharest de hoofdstad is, onder heider bescherming gesteld.] DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 22 Julij. De jongste berigten van de onderhandelingen luiden, dat in den morgen van den 9l|en de Kamerheer Keedtz en Generaal Oxholmbenevens de En- gclsche en Zweedsche Gezanten Wijnn en Lagerhjelm waren aangekomen. Dadelijk werden er estafetten naar de beide bevelvoerende Generaals afgezon den Generaal Hedemann kwam terstondmaar vertrok weder na een kort verblijf. Generaal Wrangel kwam niet, maar zond den Graaf Pourtales, inet wien nu de overige Afgevaardigden (ene zeer lange conferentie hielden. Men vermeent, dat alle onderhandelingen zijn afgebroken en de afgezanten terug gekeerd. De oorlogstoerustingen beginnen dan ook trouwens weder met nieuwe le vendigheid. OOST-INDIE. BATAVIA, 27 Mei. Het stoomschip Batavia, onder bevel van Luitenant Ancmaet, is den 26sten April van hier vertrokken met 2,043 brieven voor de Overlandposten den 15den dezer inet de brieven van Europa teruggekeerd. Aan boord bevond zich de Schout bij-Nacht E. B. van den Bosch, laatstelijk bevelhebber der zeemagt in Oost-Indie. Bij zijn vertrek hebben de aanwezige Hoofd-Officieren en eenige hooge ambtenaren hem een hartelijk vaarwel komen brengen. Ge noemde hevelhebber heeft buitendien nog een zeer vereerenden brief van dank- zegging van scheepsreedersassuradeurs en kooplieden te Batavia ontvangen, voor het veelvuldig nut dat hij heeft gesticht, als: de verbetering der toe gangen tot de reede van Soerabaija; de geprojecteerde oprigting van ecnen vuurtoren in Straat Sunda; de begonnen daarstelling van een maritiem eta blissement op Onrust; de verbetering en vcrkrijgbaarstelling van de kaarten der Indische zeeën en zeegalen de regeling der Overland-Coinmunieatie met Europa; de belangstelling voor de opbeuring der Nederlandsche-Indische kust vaart, en de hulpvaardigheid bij ongelegenheden aan de scheepvaart be wezen. Den l8len dezer heeft het Iloog-Geregtshof eene openbare zitting gehou den in tegenwoordigheid van Z. Exc. den Gouverneur-Generaalde leden van den Baad van Indië en vele hooge ambtenaren en officieren. De Voorzitter Jhr. Mr. H. L. Wichers verklaarde het lloog-Geregtshof ge vestigd, en schetste den staat der vroegere wetgeving in Nede»lands-Indië welke van heden af van kracht is, in eene redevoering, welke door den Procureur-Generaal hij het Hoog-Geregtshof werd beantwoord. Genoemde Voorzitter had den Gouverneur-Generaal, de leden van den Baad van Indië, de hoofden van departementen, de civiele ambtenaren en hoold-officierenmitsgaders de geestelijken en voornaamste handelaren en in gezetenen van Batavia uitgenoodigd tol eenen maaltijd, in de gebouwen van de sociëteit de Harmonie. Aan deze uitrioodiging werd algemeen voldaan. De Minister van Staat, Gouverneur-Generaalstelde bij die gelegenheid den eersten feestdronk in gewijd aan den Koning, tot tronw jegens Wien de reglerlijke ambtenaren ziel) op lieden nicuwlings hadden verbonden; die op verschillende tijdstippen van Zijne loopbaan en van Zijne regering steeds bewezen beeft bloed en goed voor hel vaderland veil te hebben, zonder acht te slaan op eenige opofferin gen: en terugwijzende op de laatste nit Europa ontvangene berigten, welke ten duidelijkste tot bewijs strekkendat de uitkomst der zaken niet ligt in de hand der menschen, maar in die van God, spoorde Zijne Exc. een ieder aan, dit edel voorbeeld te volgen, en steeds ieder op zijnen post de pligten van getrouwheid jegens Koning en vaderland te vervullen. De Staatsraad, President van het Hoog-Geregtshof, stelde daarna in, den dronk op den Minister van Staat, Gouverneur-Generaal, door wiens beleid, binnen het bepaalde tijdvakde nieuwe wetgeving voor Nederlandsch-Indië tot stand heeft mogen koincn, en tot wien een ieder met vertrouwen opzag iu de moeijelijke omstandigheden, wclligt over het vaderland en de kolonie beschoren. De Minister van Staat, Gouverneur-Generaal, beantwoordde dezen dronk, door hulde toe te brengen aan de kunde, de werkzaamheid, het doorzigt, beleid, en vooral aan de menschenkennis van den Staatsraad, Jhr. Mr. II. L. Wichers, die eene nieuwe wetgeving voor Ncderlandsch-lndië tot stand bad weten te brengen, in weerwil van de hinderpalen welke de verschillende bestanddeelen der maatschappij opleverden, en alzoo had weten te bewerken, dat aan de inwoners van deze gewesten ten deel is gevallen eenheid van wet geving cn zekerheid van regt, door de wijze beschikking des Konings aan Zijne onderdanen in deze bezittingen van den Staat weldadig toegedacht. Uit bijzondere brieven van Batavia in de Singapore Free /press medege deeld, blijkt dat het bekend worden der staatkundige omkeeringen en bewegin gen in Europa ia het algemeen en bijzonder in het Vaderland, ook te Batavia een dergelijkcn geest had doen ontwaken. Na toestemming van den Gouver neur-Generaal tot het houden eencr bijeenkomst, bad die met grooten toe loop plaats, óp den 22"en Mei, in de ruime zalen der Harmonie. Men be noemde den Heer Dr. W. B. Baron van Hoëvell, Predikant te Batavia, met geringe meerderheid tegen den Heer Mr. P. Myer, Vice-President van het Hoog-Geregtshofbeide mannen van bekende regtschapenheidhelder oordeel cn uitstekende bekwaamheden, tot Voorzitter. Voorts benoemde men eene Commissie, bestaande nit de Hoeren: P. Myer W. Bosch, Cantervisscher, T. H. Donker Curtius, Menu, P. C. Ardesch A. A. van Vlooten, A. Prins. A. H. Dibbets, B. T. Weimar, Uhlenbeck, T. H. Cremer, G. H. Bensing, W. H. du Cloux, Binia van Nauta en de Veer, tot het ontwerpen van een adres in hetwelk de volgende punten zouden wor den opgenomenvrijheid van drukpers met sterke bepalingen tegen mis bruik; vertegenwoordiging van in Indië zijnde Nederlanders in de Tweede Ka mer; opheffing der Delftsche Academie tot uitsluitende opleiding voor O. I. ambtenarenen verbetering van het openbaar onderwijs. Op deze bijeen komst die des avonds te 7 ure aanving, schijnt het echter van lieverlede vrij onstuimig te zijn toegegaan zoodat eerst de Heer v. Hoëvell zich aan het voorzitterschap onttrokdaarna ook de Heer Myer, en vervolgens de Heer Ardesch, die nog door onderscheidene anderen werd opgevolgd, doch van welke niemand de luidruchtigheid en verwarring meer kon keeren en waar van de oorzaak uit het hier volgend uittreksel uit een bijzonderen brief ge noegzaam blijkt; waardoor deze bijeenkomst zeker tot groote ergernis en leed wezen van mannen als de eerstgenoemden op eene wijze eindigde, die Z. Exc. den Gouverneur verdere vergaderingen heeft doen verbieden. Later is toch hel adres rondgezonden, door ruim 200 ingezetenen geteekend en (net een be geleidenden brief aan Z. Exc. aangeboden. Uit een hijzonderen brief uit Batavia van 27 Meiwordt in de Amst. Com. een uittreksel medegedeeld, waarin omtrent die bijeenkomst het vol gende gezegd wordt: »Op den 22stcn dezer hadden eenige fatsoenlijke lieden plan te vergaderen, om liet adres te ontwerpen; hiervan kregen eenige wargeesten cn geëxalteerde hoofden de lacht, zoodat tegen verwachting eene verbazende menigte in het societeits-gebouw de Harmonie stroomde; gelukkig dat de fatsoenlijke lieden, die eenvoudige menschen, meest inlandschc kinderen, wisten neder te zetten, en dat het Gouvernement eene ferme houding aannam; de militairen waren gereed, sterke patrouilles eavallerie gingen de straten rond, en daardoor is de rust niet verstoord." De Singapore Free pi ess berigt dat de expeditie tegen Balie, bestaande uil 700 man infanterie, 100 sappeurs en mineurs, 12 veldstukken cn eenige andere artillerie, den 30sten April van Batavia is vertrokken, gelijke magt zou tevens van uit Samarang, met omstreeks 1000 Madurezen worden afgezonden en beide zich te Bezoekie vercenigenin afwachting van gunstige tijding uit Europa. De Balinezen maken zich tot duchtigen wederstand gereed en de geest is zeer vijandig tegen de Nederlanders. De zoon en vermoedelijke opvolger van den Bajah van Klong Klong is onlangs door een schot van een Neder- landsch oorlogschip doodgeschotenen zij zijn vol vuur om zijnen dood te wreken- STADS BERIGTEN. BURGEMEESTEB ek WETHOUDERS der Stad LEYDENbrengen hij deze ter kennisse van de Miliciens der Ligting van den Jare 1843, voor deze Stad in dienst gesteld, dat derzelver Paspoorten, dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, des Voormiddags tusschen 10 en 1 ure verkrijgbaar zullen zijn ter Secretarie dezer Stad, mits zich daartoe in persoon aanmeldende. Burgemeester en Wethouders, Ley den., 28 Julij 1848. DU KIEU, Ter Ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen, uitnaam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Finnntiën van 27 Julij 1848, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Konink lijke Ned. Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de tweede week der trek king van de laatste klasse der 205de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Vei hoop. Geheele Loten76.00. Halve- 38.00. Vijlde- 15.20. Tiende- 7.60. Twintigste- 3.80. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ30.00. Halve15.00. Vijfde6.00. Tiende- 3.00. Twintigste- 1.50. Wordende de belanghebbenden hij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. M'. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Leyden29 Julij 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3