tot de verdere vervaardiging van kruid. Het hier uitkomende dagblad voegt bij dit berigt het volgende: Wij beijveren ons, om hier bij te voegen, dat de militaire overheid ten dcten geheel overeenkomstig haar regt, met de meest mogelijke verschooning, en tevens in overeenstemming met Mevr. Loisel ge handeld heeft. Het schijnt, dat men geene kruid-fabriek mogt laten bestaan te midden cene landstreek, die elk oogenhlik in opstand kan geraken. Dit is reeds een der gevolgen van de gebeurtenissendie het land beroeren. De schoone en uitgebreide fabriek staat rin stil en zal te gronde gaan ten gevolge van Limburgs afscheiding van Nederland. De voortbrengselen der kruid- fabriek van Houthem werden verzonden naar Nederland en naar de Nederland- sche koloniën. Als Limburg eenmaal in Duitsobland ingelijfd zal wezen zullen die voortbrengselen, in weerwil van hunne voortreffelijke hoedanigheid, welke ten minste gelijk staat met die van het Engelsche buskruidde mede dinging van de kruid-fabrieken in Bergsland moeten doorslaan, tegen welke zij, wat den prijs betreft, niet kunnen opwerken. Hetgeen met de fabriek van Mevr. Loisel gebeurt, zal het lot zijn van vijftig andere, indien wij van de Nederlandsche markt worden afgesneden. BUlTfcjNLAiM)SCHË BERlGTEft. ENGELAND. LONDEN 27 Julij. In het Lagerhuis heeft een lid het volgend voorstel gedaan Dat het Huis vcrklare van oordeel te zijn dat de koloniale uitgaven van het Britsche Rijk reu onderzoek vcreischten met het doel tot hare vermindering; en dat, tot bereiking van dit doelen tot waarborg van grootere tevredenheid en welvaart der kolonisten, deze met eene uitgebieide magt tot beheering hunner plaat selijke belangen moeten bekleed worden. Ofschoon de hoofdstad van Ierland rustig is, blijft er op het platte land sterke gisting hecrschcn, die ieder oogenhlik tot ecnen opstand dreigt uit te barsten. De Engelsche bladen deelen de berigten van het voorgevallene te Bata via (zie beneden) zeer overdreven mede; volgens hen zou onder een der eischen vau de ontevredenen ook de ontbinding zijn van de Handelmaatschappij. FRAMRIJH. PARIJS, 27 Julij. De Minister van Justitie heeft aan de Procureurs-Generaal geschreven, dat cr geen Julij-feesteu zullen gehouden worden, en voortaan slechts de stichting der republiek zal worden herdacht. In de Nationale Vergadering van gisteren heeft de Heer Thiers verslag uitgebragt, omtrent het finantiele voorstel van het lid Proudhon. Het voorstel van dien Heer bevatte, dat de pachters en hunrders voor een derde gedeelte vrijgesteld zouden worden van de hetaling der reeds ver vallen of nog te vervallen termijnen van hunne pacht en huur, alsmede dat vrijdom zou verleend worden van de betaling van een derde der rente van hypothecaire schulden en onderhandsche ohligatien, terwijl de Slaat op zijne beurt zou worden vrijgesteld van de betaling van een derde gedeelte der op het grootboek ingeschreven renten en van de pensioenen of bezoldi gingen slechts een gedeelte zou voldoen, welk gedeelte van 5 tot 50 pet. voor de verschillende sommen zou bedragen. Het bedrag der aldus ingehou den gelden zou in twee gelijke deelen worden verdeeldwaarvan het eene zou worden afgestaan aan de huurders, pachters en schuldenaars van allerlei aard, terwijl het andere in de Staatskas zou worden gestort als belasting op het inkomen. Daardoor zou cene som van 3000 millioen worden verkregen waaruit de belangrijkste voordeden zoo voor particulieren als voor den Slaat zouden ontstaan. Vooreerst zouden de particulieren door de bedoelde vrijstel ling eene som van 1500 millioen te hunner beschikking erlangen, waardoor handelnijverheid en arbeid aanmerkelijk zouden kunnen worden opgebeurd. Tevens zou door de daaruit ontstane vermindering van productie-kosten, het geproduceerde tot veel minder prijs kunnen worden afgeleverden zouden daardoor zijdie in hun inkomen getroffen mogten zijneene evenredige ver goeding verkrijgen. Ten andere zou de Staat in het overige zesde gedeelte, dat is, insgelijks 1,500 millioen, ongeveer zooveel ontvangen, als de te genwoordige, bij de begrooling vastgestelde staats-inkomsten bedragen, en zou daardoor in staat worden gesteld om zekere belastingen af te schaffen of te verminderen, groote etablissementen van crediet te stichten, en aan de nijverheid aanzienlijken onderstand te verleenen. Boven dat alles zou men nog daardoor in staat zijn om disconto-kantoren in departementen op te rig- ten banken voor den landbouw en de nijverheid te slichten, alle mogelijke ondernemersfabrikantenhoofden van werkplaatsen als anderzins te on dersteunen. De Heer Thiers heeft in eene uitgebreide memorie al de dwaasheid onge rijmdheid, de verkeerde berekeningen en onregtvaardigheid dier herschen- schimmen, met veel juistheid enonder veel goedkeuring, zegevierend wederlegd. In de Vergadering van lieden is het 13de artikel van de constitutie, op de clubs, zooals de Commissie dat ontworpen had, aangenomen, zoodat voor taan geene vereeniging, zelfs geene staatkundige, geene letterkundigewe tenschappelijke of godsdienstige vergadering zal kunnen gehouden, zonder toestemming der Regering. PORTUGAL. LISSABON, 20 Julij. De Finantic-Commissie van de Kamer der Afgevaardigden heeft het verslag opgemaakt van de begrooting van 1849. Er zou een tekort wezen van 1,304 contosom dit te dekken stelt zij voor 20 4 25 pCt. te korten op de Iractc- menten der ambtenaren en 25 pCt. op het dividend der binnen- en buitcn- landsche schuld. Het is echter hekend dat de buitenlandschc schuldeischers hoegenaamd geen dividend ontvangen. ITALIË, ROME, 16 Julij. Tot heden is het hier nog rustig; de spanning echter tusschen den Paus en den Minister Mamiani was zoo groot, dat het binnen 24 uren lot eene beslis sing moest komen. De Minister legde het er op toe, om den Paus geheel van het wereldlijk gezag te ontzetten. Het bevestigt zich dat de Sardinische troepen aan de Oostenrijksehc, bij hunnen terugtogt uit Ferrara, eene gevoelige nederlaag hebben toegebragt, waarbij zij vele dooilen en gekwetsten400 krijgsgevangenen, 2 vaandels en 4 kannonen verloren hebben. De toebereidselen voor de belegering van Mantua worden door Karei Albert met kracht voorlgezet. Den 15den waren te Venetie Piemontesche troepen binnen gerukt. Met den Oostenrijkschen bevelhebber was eene overeenkomst tot uitlevering van ge» vangenen gemaakt. De hoop op eenen spoedigen vrede was geheel opgegeven. NAPELS. 20 Julij. Er worden hier uitgebreide maatregelen genomen oin Sicilië aan te tas ten, ten gevolge der benoeming van den Hertog van Genua tot Koning. Alle eenigzins bruikbare schepen worden tot eenen krijgstogt naar Sicilië gereed gemaakt. De laatste berigten meldendat de Calabrische opstandelingen eene geheele nederlaag hebben geledenen dus de opstand moet beschouwd wor den als gedempt te zijn. PRUI§§Eli. BERLIJN, 26 Julij. Aan de hoeken der straten was eergisteren cene oproeping aan het volk aangeplakt, waarbij het wordt aangespoord om zich te verzetten tegen de be sluiten van het Duitseh Parlement te Frankfort. Bij de burgerwacht en het leger wordt gewerkt, om den eed van getrouwheid aan den Rijksbestuurder te weigeren en den Pruissischen wapenroem en eenheid niet te vergeten. WURTEMBËRG. Het Hof leeft te Stuttgarlt zeer stil en afgezonderd, en de Koning heeft bepaald, dat de Hof-Schouwburg dit jaar zal gesloten blijven, om bezuini gingen te maken. 7.. M. begeeft zich eerlang voor zijne gezondheid naar Meran, in Tyrol. HONGARYE. PESTH, 19 Julij. De Stenden hebben zich stellig daartegen verklaard, dat er Ilongaarsche troepen naar Italië zouden gezonden wordenzelfs is een voorstel gedaan dat de thans in Italië aanwezige Hongaren naar hunne haardsteden moesten terugkcercn. De nieuwe Hongaarsche schatkisthilletten zijn in de vijf onderscheidene talen des lands gesteld. De nieuwe munten hebben opschriften in de Hon gaarsche en I.atijnsche taal. Er zijn tnsschen de troepen en de opstandelingen onderscheiden bloedige gevechten geleverd, waaromtrent echter nog geene zekere berigten zijn inge komen. Gisteren is hier de groote kettingbrug gebroken, waardoor vele menschen zijn omgekomen en andere deerlijk gekwetst. FRANKFORT. 26 Julij. Hel algemeen Rijksbestuur schijnt overal en op velerlei wijze aansloot te geven, ergernis te zullen doen ontstaan en alzoo de vrees te doen ontkie men dat het in plaats van eene instelling tot de vorming van het ideaal van een eendragtig Duitseh rijk een rijke bron van oneenigheid voor gansch mid den Europa zou kunnen worden. Z,oo heeft de Rijksminister van Oorlog de Duitsche Staten aangeschreven, dat de Aartshertog als de opperste leiding hebbende van de gezamenllijke Duitsche magt, de bondstroepen den 6den Augustus parade moeten houden om hem te huldigen. Tegen dit besluit zijn reeds verscheidene protesten in gekomen, en eene petitie is gerigt aan de Pruissische Nationale Vergadering, daar men in Pruissen zulk een blijk van ondergeschiktheid niet wil geven. De Deensche oorlog wier oorsprong uit Frankfort is uitgegaan, het ligtzin- nige besluit om Limburg als met een pennestreek tegen allen historischen grond van Nederland af te scheuren geeft veel ontevredenheid en reglmatig beklag en moet op het tegendeel uitloopcn van den wensch van dat bestuur, hetwelk zoo het geene regten van anderen eerbiedigtzich geenszins door Duitschland zal zien eerbiedigen, noch er in slagen zal om de algemeene be langen onder één opperbestuur te vereenigen maar veeleer Duitschland door tweedragt zal verdeelen en de bijzondere Regeringen en bevolkingen scherper afscheidendan ze ooit geweest zijn. URKYE. BUCHAREST11 Julij. Door het bekend worden van het inrukken der Russische en Turksche troe pen in de Vorstendommenis de opstand als met ééncu slag vernietigd. De

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2