B(JITKi\LAM)SCiIE BER1GTEJN Gisteren middag heeft Z. Exc. de Gouverneur der Provincie Luxemburg, den Heer G. J. de la Fontaine, ten hove gedineerd. In de zitting der Tweede Kamer van heden, 3J ure geopend, waarin meest alle de Ministers tegenwoordig waren, is besloten in Comité Generaal over te gaan; waarschijnlijk tot. het ontvangen eener inededeeling nopens het Limburgsche vraagstuk door den Minister van Buitenlandsche Zaken. ROTTERDAM 22 Julij. De Iraaije en uitmuntend ingerigte suiker-raffinaderijtoebehoord hebbende aan den Heer W. Suermondt Ez., is gekocht door den Heer P. H. Tromp alhier, voor zich en cene combinatie van Rotterdamsclie belanghebbenden die fabriek zal spoedig in werking komen. AMSTERDAM, 21 Julij. Den 13dcn en 2 volgende dagen heeft de iVederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid alhier, hare 715te jaarlijksche vergadering gehou den, onder voorzitterschap van den Heer Mr. W. H. van Voorst, welke de vergadering met eene gepaste rede opende. UTRECHT, 21 Julij. De alhier gevestigde Commissie tot het oprigtcn van een gedenkteeken voor wijlen den Heer A. van den Ende heeft aangekondigd dat de daartoe gedane inschrijvingen het bedrag van 850 hebben bereikt, en dat zij voorloopig bepaald heeft, dat op het graf des vereerden ontslapenen eene hardsleenen zuil, met attributen, ijzeren hek, enz., zal gesteld worden. Indien de in schrijvingen nog iets mogten klimmen, hoopt zij, aan eiken inschrijver, eene steendrukplaat van het gedenkteeken te kunnen aanbieden. LEEUWARDEN, 19 Julij. BÜ eenparige stemmen is door de Provinciale Stalen van ons gewest tot bunnen Voorzitter benoemd de Heer van Burmania Baron Rcngers. In de maand Februarij van dit jaar bestond de veestapel in onze pro vincie als volgt: 30,436 runderen heneden 1 jaar, 31,115 beneden 2 jaren, 111,525 boven 2 jaren81,376 schapen11,354 varkens en 211,733 paarden. EINDHOVEN, 19 Julij. Te Leende hebben eenige ongeregeldheden plaats gehadbij gelegenheid dat de Barones van Tuyll van Serooskerken de tienden wilde doen inza melende personen daarmede belast, zijn onverrigter zake moeten vertrek ken. Hetzelfde is geschied in de gemeenten Maasheeze, Soerendonk en Mierlo; in deze laatste plaats zijn twee mijten tienden, aan het domein behoorende, in brand gestoken. Er is van hier naar de genoemde gemeenten krijgsvolk gezonden, om de rust te helpen herstellen en de belhamels gevangen te nemen. ENGELAND. LONDEN 19 Julij. De brrigtcu uit Ierland zijn verontrustend. Bij besluit van den geheimen raad zijn de stad Dublin en het geheele graafschap, alsmede de steden Cork cn Waterford en eenige omliggende streken in staat van beleg verklaard. Een katholijk geestelijke de Heer Byrne die uil hoofde van opruijing was ge vangen genomen, is met de overige gevangenen door het volk bevrijd, zon der dat de gewapende magt die geen bevelen hadzulks beeft zoeken te keeren. Tc Waterford zijn nog drie hoofden van clubs in verzekerde bewaring ge nomen doch later in vrijheid gestelduit vrees voor hevige tooneelen. De Onderkoning Lord Clarendon ziet gevaar in de gewapende clubs en wil krachtdadige middelen tot beteugeling hebben aangewend met welk denk beeld de Ministers zich nog niet kunnen vercenigcn. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Julij. üc Nationale vergadering heeft gisteren tot Voorzitter ter vervanging van den tot Minister van Justitie benoemden Heer Marie, den Heer Marrast verkozen. De verwachting dat de Heer Lacrosse, de Candidaat van de par lementaire vereeniging in de Rue de Poitiers, de bovenhand zou behouden heeft zich geenszins bevestigd. Bij eene eerste stemming erlangde hij 341 en zijn mededinger, de Heer Marrast, 386 stemmen, terwijl bij eene tweede stemming, die noodzakelijk was, omdat zich bij de eerste geene volstrekte meeiderbcid had opgedaan, 411 stemmen zich op laatslgemelden vcreenigden. Tot Onder-Voorzitter is benoemd de Heer Bixio. De Heer Dornes is aan zijne wonden overleden. De wond van den Generaal Bedeau staat zeer beden kelijk en de Generaal Bethmont is ook zeer ziek. Het ontwerp van eene belasting op schuldvorderingen onder hypotheek te leggen, is door de iinantiele Commissie verworpen, als schadelijk voor het crediet. De Regering is in de uiterste geldsverlegenhcid. De Heer Gondchanx die de overdragt van den Lyonschen spoorweg niet wilde afslaan had allerlei onaannemelijke voorwaarden gesteld om die maatschappij af te schrikken, maar deze beeft in dezelfde verlegenheid al aangenomen wat haar werd voor gelegd om er af te komen. De Regering zal evenmin als de maatschappij den weg kunnen voortzetten en de actiehouders verliezen inmiddels 60 ten honderd. Eergisteren avond heeft de Generaal Cavaignac zijne eerste receptie ge houden welke door eene grootc menigte bezocht is. Drie uren lang heelt .de Generaal de personen moeten begroeten die hem groetende voorbijgingen. Koning Karei Albert heeft hier 100,000 kapotj assen en soldatenrokken bestelden het laken er voor overgezonden uit de fabrieken van Turyn. De oorzaak daarvan is, dat bijna alle Sardinische en Italiaansche werklieden on der de wapenen staan ook in Engeland heeft men aanzienlijke bestellingen van laarzenhoedenlinnengoed enz. moeten doen. Uit een bijzonder berigl in de Rolt. Courant ontleenen wij het volgende: Afgaande op de berigtenin de laatste dagen door de dagbladen omtrent die stad medegedeeld verbeeldde ik mij haar gebukt onder het strengste mi litair despotismusgeheele wijken der stad verwoest te zien; diepe rouw in hare straten; allerwcge moedeloosheid en verval. Mijne bevinding was ge heel anders. Even als vroeger heerscht in alle wijken der stad eene verdoovende drukte. Duizende wandelaars, nieuwsgierigen en ledigloopers bedekken als altijd hare boulevards cn voornaamste straten. Allerlei rijtuigen, omnibussen, muzie kanten en uitventers, vooral van dagbladen, vervullen de lucht met ge- druisch en geschreeuw. Bij fraai weder beweegt zich des avonds in de Champs Elysées eene onafzienbare rij van rijtuigen en wandelaars. Alle openbare vermakelijkheden zijn daar in vollen gang. In het Palais Royal heerscht dezelfde drukte van wandelaars en nieuwsgierigen als weleer. Alleen daar, waar het hevigst gevochten werd, zijn de sporen der ver woesting zigtbaar. Slechts op weinige uitzonderingen na, is alles toeganke lijk. Vreemdelingen ondergaan hoegenaamd geen letselbij het binnenkomen van Parijs wordt bun zelfs niet naar de reispas gevraagd. Aan opgesierde vrijheidsboomen ontbreekt het niet, en geen enkel monument is van de woor den: VrijheidGelijkheid en Broederschap verschoond gebleven. De Tuil- leriën zijn thans tot een hospitaal ingerigt, maar hebben uiterlijk niets ge leden. Op de boulevards zijn eene menigte boomen gekapt. Met veel belangstelling woonde ik eene Zitting der Nationale vergadering bij. De Voorzitter Marie, nu tot Minister benoemdscheen met veel beza digdheid de zaken te leiden. In deze vergadering heerschte toen meer kalmte en orde dan ik mij voorgesteld had. De meeste mannen zag ik daar veree nigd, welke in de laatste maanden ons werelddeel zoo zeer geschokt hebben; op sommiger gelaat was blijkbaar neerslagtigheid te lezen. De zaal draagt alle blijken voorloopig opgeslagen te zijn. Groot is het getal bedelaars, groot het getal hótels die te huur of te koop aangeslagen zijngroot het getal ledigloopers. De handel heeft veel geleden en gaat nog onder zware rampen gebukt. Algemeen heerscht veel bewondering voor de mobile garde, meerendeels zamengesteld uit de bekende gamins de Paristen einde die na de Februari dagen van de straat te krijgen. Deze mobile garde heeft in de Junij-dagen wonderen van dapperheid gedaanen het algemeen gevoelen is datindien zij de zijde der insurgenten gekozen hadonoverzienbare rampen Parijs ge troffen zouden hebben. Intusschen beginnen die jongeliedenstout op hun nen roem, zich cenigzins te emanciperen, en tracht men reeds maatrcgcleu te nemen om hen aan eene meer strenge krijgstucht tc onderwerpen. Het arresteren van verdachte of aangeduide personen duurt nog steeds voort, en het ophalen van wapenenbuskruid enz. wordt met de meeste gestrengheid volgehouden. De toestand van Parijs komt mij geheel transitoir voor. Algemeen is men met het bestuur van den Generaal Cavaignac te vreden en verheugt zich dat met meer klem gehandeld wordt. Van Lamartinc hoort men weinig spreken; algemeen doet men hulde aan zijne regtschapcnheid en talenten, maar ontzegt hem de minste geschiktheid om in de tegenwoordige omstandig heden aan het hoofd van het bestuur te staan. De meest gemaligden vreezen dat de bestaande orde van zaken niet lang zal duren; wangunst tegen hen die aan het bestuur zijn, begint zich reeds to vertoonen, hetwelk, gevoegd bij de vele zaden van onzedelijkheid en begin selloosheid in de maatschappij, gedurige botsingen en omkceringen doet te gemoet zien. Voor het oogenblik is op vele punten eene sterke militaire inagt ontwikkeld, en dit hondt de gemoederen in bedwang; de staat van beleg kan echter niet lang meer duren, en dan vreest men voor herleving der hartstogten. De geldelijke toestand van Parijs moet bedroevend zijn. Ongetwijfeld heeft die stad bovendien door het verlies der rijke hofhouding van Louis Philippe een' onherstelbaren slag gekregen. Dit laatste beginnen velen reeds te gevoe len en het zal moeijelijk worden om Parijs op den duur zijnen onbepaalden voorrang in Frankrijk te blijven verzekeren. Gelukkigerwijze beginnen de dagbladen zich meer met de dwaze grondstel lingen van hel communisme cn socialisme in te laten en het verderfelijke dier leer te bewijzen. Zeer uitgebreid waren echter de wortels, welke zij in alle standen der maatschappij in deze stad geschoten haddenen het zal veel moeite kosten om de gevaarlijke leer van Proudhon, Cahet en anderen uit te roeijen. Zonder dit laatste is een voortdurende staat van rust in Frankrijk, en vooral in Parijs, naar mijn oordeel, ondenkbaar. Wat het lot dezer nog jeugdige Republiek zal wezen, is voor ons men- schelijk verstand niet te voorzien. Zeker is het dat hier niet weinig op den bijval van Europa gepocht wordt. Het ergste lot voor Frankrijk is, dat men het geene afleiding naar buiten verschaft, cn aan zichzelve overlaat. Veel zal het nog moeten ondergaanzeer moeten veranderenvoor dat het op den duur eene koningskroon zou kunnen ontberen. Op de scholen alhier, welke de stad gesticht heeft en onderhoudt, genieten slechts 38,400 kinderen onderwijsechter beloopt het getal kinderen dat daaraan deel moest nemen 84,300, zoodat cr nog 45,000 van onderwijs verstoken zijn.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2