LEYDSCHE COURAN N°. 85. MAANDAG, 17 JULÏJ. B I NN EN L AN DSCHE BERIGTEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN15 Julij. Gedurende de vier eerste dagen dezer week zijn de Jaarlijksche Examina onder de Leerlingen van liet Stedelijk Gymnasium gebonden, ten overstaan van 11H. Curatoren en Docentenin tegenwoordigheid van ettelijke daartoe uitgenoodigde particulieren, die, uit belangstelling in het Onderwijs, het verlangen hadden te kennen gegevendat zij het onderzoek aangaande de kennis en de vorderingen der Leerlingen in verschillende vakken van onderwijs gaarne eens wenschte te komen bijwonen. Naar wij vernemen is dit onderzoek in de beste orde afgeloopen, en hebben de meeste Leerlingen allezins voldoende proeven gegeven van wèlbesteden tijd en loffelijk aangewenden ijver. Aan dezulken, die zich gedurende den gan- schen jaar-cursus boven anderen hadden onderscheiden, zijn door HU. Curato ren voorloopig de Prijzen toegewezen, welke later, als naar gewoonte bij eene in het openbaar te houden Promotie en Prijsuitdcelingzullen worden uit gereikt. Omtrent de aardappelenziekte zijn de berigten van verschillende plaat sen zeer ongelijk. In dezen omtrek zijn nog al vele akkers aangetastsom mige vrij algemeen. De zandgronden blijven meer bevrijd. In Drenthe is er nog geen spoor van te vinden. Daar dezen zomer de aardappelen in groote menigte zijn geteelt en de graanoogst uitermate gunstig belooft te zijnbestaat er veel hoop dat er nog genoegzamen goede voorraad tegen rede lijken prijs zal overblijven. 'sGRAVENHAGE, 15 Julij. Bij Kon. besluit van den 7<lcn dezer, is aan de onderstaande R. K. geeste lijken, een pensioen verleend als: Aan II. Wolters, afgetreden Pastoor te Indoornik en Heteren prov. Gel derland ten bedrage van 293 en aan P. van Nuisafgetreden Pastoor te 'l'cckopprovincie Utrecht, ten bedrage van ƒ600; op grond van artt. 1 en 2 van het reglement, vastgesteld bij Kon. besluit van den 5<lcn Mei 1838 [Stil. n». 14). Naar men verneemt zal H. AI. de Koningin dezen zomer eenige weken U'Hummelo, op bet kasteel te Enghuizcn, toebehoorende aan den Hoog AVcl- Geb. Heer Baron van Ileeckeren van Engbuizen, doorbrengen. Reeds worden aldaar tot dat einde,toebereidselen gemaakt. Het vertrek van II. AI. derwaarts zal in het laatst dezer maand, waarschijnlijk den 29slen plaats liebhen. De Graaf van der Duyn van Maasdam is van zijne zware ziekte thans hersteld. Bij een wetsontwerp, op 11 Julij ter Tweede Kamer ingediend, stelt de Regering de hegrooting of regeling voor van een bijzonder fonds, voort spruitende uit koopprijzen van domeinen. Toen het amortisatie-syndicaat werd opgeheven, bepaalde de wet van 27 Dec. 1840 (Sbl. 77), art. 5, dat de domeinen voortaan onder beheer van een of meer ministeriële de partementen zouden komen, welke ook belast zouden zijn met het invor deren der kooppenningen van door het Syndicaat verkochte domeinen. De Regering maakte van die en volgende koopprijzen een afzonderlijk fonds, staande onder het departement van finantiënbuiten de rijksbegrooting. De onwettigheid, die hierin mogt gelegen zijn, werd gedekt door drie han delingen der wetgevende magt; in 1844 en 1845 werd namelijk het fonds belast: 1°. met ƒ110,000 ten behoeve van den achterstand van 1840 en vroeger; 2°. met 276,075.5G) ten behoeve van het fonds voor het munt wezen 3°. met 300,000 ten behoeve van 's Rijks middelen voor elk der dienstjaren 1846 en 1847. Gezamentlijk bedroegen deze lasten986,175.56) Hierbij komen, nog door gcene wet bepaald, diver:C onkosten38,061.80) Domein-Losrenten door de koopers van domeinen in bela- ling gegeven1,027,400. Voor het muntwezen op de begrooting 1847 uitgetrok ken, waarvoor de middelen bij de wet van 31 Alaart 1847 (Sbl. 15) niet zijn aangewezen3,574,000. Verhooging van laatstgem. som volgens wet van 30 Alaart 1848 (Sbl. 7)110,000.— Maakt5.735,637.37 Art. 1 van het wetsontwerp dient om deze uitgavensedert 1 Januarij 1842 tot 31 December 1847 te vereffenen. t Art. 2 wijst daartoe aan ten eerste het batig slot van het fonds der koop prijzen bij de schatkist op 1 Januarij 1842 aanwezig en ten andere van 1842 47 in de schatkist overgebragte kooppenningen, en baten van dat fonds; terwijl omtrent hetgeen er dan zal blijken over te schieten nadere wettelijke bepalingen zullen worden gemaakt. De afdeelingcn der Tweede Kamer zijn gisteren vergaderd geweestom deze ontwerpen van wet, betrekkelijk de domeinen en den achterstand van 1840 en vroeger te onderzoeken. Het verslag van de Commissie van rapporteurs over de ontwerpen tot her ziening der Grondwet is den 13den dezer vastgesteld en reeds gedrukt en rondgedeeld. In afwachting van de antwoorden der Regering op de ge maakte bedenkingen, zijn verscheidene leden voor een paar weken huisvvaaits gekeerd. Intusschcn worden de werkzaamheden der Kamer voortgezet. De onderscheiden Alinisters verleenen gehoor als volgt: De Minister van Finantiën: Donderdag 12 uur. Binnenl. Zaken: Zaturdag 12 Buitenl. Zaken: AVoensdag 12 Justitie:Dingsdag 12 Oorlog:12 Marine:Vrijdag 12 Koloniën: AVoensdag 12 R. C. Eeredienst: Donderdag 1 Hervormden: 12 AAISTERDAM, 14 Julij. AA'ij vernemen dat de Hoogleeraar AIr. J. van Hall dezer dagenten gevolge van zijne benoeming tot Iloogleeraar aan de Iloogeschool te Utrecht, zijn ont slag als Iloogleeraar aan het Athenaeum Illuslre ter dezer stede, bij den stcdclijken raad alhier heeft verzocht. UTRECHT, 13 Julij. In den avond van den ll<ten dezer zijn alhier, door een tot dus verre on bekend persoon, valsche tiengulden-stukken uitgegeven, vermoedelijk ver vaardigd van zilveren halve gulden stukken waarvan de gekartelde rand is glad geslepen, en daarop het omschrift God zij met ons is geplaatst, voorna melijk kenbaar aan de cijfers 10, alsmede aan de meerdere dikte dan de echte ticngulden stukken. De Staats-Courant van heden beval de aankondiging van Z. Exc. den tijdelijkcn Minister van Binnenlandsche Zaken, dat er aan 'sRijks Verartscnij- school te Utrecht, tegen den aanstaanden winlercursus, die met 1° October begint, eenige plaatsen open zijn voor jongelingen, die aldaar voor eigen re kening de lessen willen bijwonen, bij welke tevens de vcreischlen zijn opge geven om tot dat onderwijs te worden toegelaten. •STAPHORST, (prov. Overijssel), 12 Junij. De landverhuizing gaat hier steeds voort; thans zijn reeds weder onderschei dene vaste goederen aan den slag, waarna de veiling der roerende gewoonlijk volgt; allen van huisgezinnen in deze gemeente, tot den bemiddelden boeren stand behoorende, uit welken stand de gcheelc gemeente, met uitzondering der ambtenaren, bestaat. Na afloop dezer veilingen zal reeds in alles eene tonne gouds van hier naar Noord-Amerika zijn overgehragteene schade voor deze gemeente, die niet te berekenen is. De opbrengst der goederen is reeds zigtbaar veel minder liet verschil bij die van voor 4 jaren is reeds 20 en 30 pCt. MIDDELBURG, 10 Julij. In dit jaar zijn er weder een aantal huisgezinnen uit het vierde district naar Noord-Amerika vertrokken, waaronder een paar echtelieden, met 26 kinderen, behuwd- en kinds-kinderenvan welke echter een reeds te Ant werpen is overleden. Intusschcn luiden de berigten hier uit Noord-Amerika ingekomen, ten aanzien van velen die vroeger zijn vertrokken, weinig gunstig. Zoo is thans een man, derde knecht bij een landman te Borselen in Zuid- Beveland, terwijl hij vroeger zelf landman in dit eiland was, op een bedrijf met 4 a 5 paarden, doch dit verkocht hebbende, na afbetaling zijner schul den, ruim ƒ1,200 overig had, waarmede bij naar Noord-Amerika is vertrok-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1