De Generaal Cavaignac heeft de hoegere geestelijkheid dringend ver zocht om opentlijke dankzeggingen te doen voor de onderdrukking der oproe rige partijen in hunne gebeden de gewonden te gedenken welk blijk van godsdienstigheid gunstig wordt opgenomen. De Protestantscbe leeraren hadden door den Heer Coquerel aan de Vica rissen-Generaal doen verzoeken, dat eenigen hunner, als blijk van hoogach ting voor den overleden Aartbisschop, zijnen lijkstoet zouden mogen volgen, indien dit geschieden kon behoudens hunne godsdienstige begrippendoch men heeft geantwoord dat men ofschoon hunne gevoelens waardeerendehun geen plaats kon aanwijzen, omdat de gehcele plegtigheid van Katholieken aard zou zijn. Eene omstandigheid, die van gewigt kan zijn, ofschoon zij op zich zelve nog geen bewijs van schuld oplevert, is dat de door den Heer Arago aangeklaagde Heer Landrinals lid der Commissie van onderzoek, zijne demissie genomen heeft, voor rede gevende dat het zou kunnen gebeuren, dat hij als getuige voor de Commissie opgeroepen wierd. Uit Algiers wordt berigt dat er troepen in allen baast naar Bougie gezon den waren, hetwelk de'Kabylen, die geheel in opstand waren, bedreigden. Ken vrij groot getal Europeanen zou onverwachts overvallen en gedood zijn de Kabylen zouden de stad willen ncinen en de bezetting niet sterk genoeg zijnom lang tegenstand te bieden. ITAL.I E, ROME, 27 Junij. Het Collegie van Kardinalen beeft op den feestdag van St. Petrus cn Paulus een consistorie gehoudenen toen eenparig verklaarddat zij zich verder onthouden zal van alle inmenging in wereldlijke aangelegenheden. Deze verklaring heeft op het volk eene gunstige stemming tcwceggebragt. Er is eergisteren hier eene deputatie uit Venetië aangekomenverzoe kende eene nieuwe bezending van troepen en vrijwilligers voor de Venetiaan- sehe provinciën. Den 25steD is alhier eene aardbeving gevoeld, waardoor de schellen op het Quirinaal aansloegenvoor 14 dagen had men dezelfde beweging des nachts waargenomen. NAPELS, 3 Julij. De tiestaud van het koningrijk is allerellendigst. Den lslcn Julij zijn de Kiimeis geopend door den ex-Minister-President Serra Capriola. De troonrede door hem in naam des Konings uitgesproken, noemen sommige een meester stuk van huichelarij, terwijl andere minder scherpe beoordeelaars haar flaauw, droog en niets bcteekencrid noemen. Zeker intusschen is het, dat op den dag der opening de straten ledig waren en er eene doodsche stilte heerschte: de Koning hield zich den gcheelen dag in zijn paleis opgesloten. De 84 opge komen Vertegenwoordigers hebben de lezing van de troonrede onverschillig aangehoord, zonder den minsten heilwcnsch voor den Vorst te uilen. De koninklijke vertegenwoordiger is dadelijk vertrokken. De openingsrede was in ongeveer zeven minuten gelezen. De opstand in de provinciën neemt hand over hand toeherhaaldelijk worden do koninklijke troepen geslagen, geheele benden loopen naar de oproerlingen over, en vruchteloos zendt men uit Napels de eene versterking na de andere. De toestand van de hoofdstad zelve is echter zeer veranderd, op die neerslagtigheiddie ontmoediging die sints 15 Mei in deze stad heersch te, is thans meerdere bedrijvigheid gevolgd, de plannen zijn gesmeed en met snelle schreden nadert liet oogenhlik der uitvoering. Politieke placaten be dekken de muren, de verstandige lieden bespreken en behandelen den tegen- woordigen toestand, men begint zich met de oproeriger) in de provinciën in betrekking tc stellen, in één woord, de worsteling neemt een aanvang. Men ziel den Koning, door gestadige ongerustheid gekweld nimmer in het open haar, en hij alleen van de geheele Koninklijke familie is nog in de hoofdstad ac! tergehlcven, PKUISSEN. BERLIJN, 9 Julij. De Minister van Justitie, de Heer Marcher, wil de in deze tijden ongepaste bepaling, dat geen adelijk persoon met eene vrouw die niet tot den adel be hoort, een huwelijk niet de regterhand mag sluiten, doen vervallen. Men verneemt dat werkelijk het 600-jarig eeuwfeest van den Doorbouw te Keulen, van den 14deD tot den 16den Augustus zal gevierd worden. Te Dusseldorp zijn eenige leiders van de volkselubs gevangen genomen. Te Petersburg is een begin van opstand geweest, doordien liet volk de cholera aan het vergiftigen van het water toeschreef; het is echter gelukt het volk door toespraak tot betere gedachten te brengen. HANOVER. 8 Julij. Bij de opening der Kamers op heden las men een brief, door af de Minis ters onderteekend, waarbij kennis werd gegeven: dat de Koning de keuze van den Aartshertog Johan tot Rijksbestuurder erkende; maar overigens deed ver klaren, dat indien deze betrekking invloed mogt hebben op de onafhanke lijkheid der bijzondere regeringen, de Koning het land zou verlaten, en dat daarom aan de Rijksvergadering te Frankfort zekere grenzen moesjen worden gesteld; welke verklaring diepen indruk maakte. Voorts werden de zittingen der heide Kamers bij Koninklijke boodschap verdaagd. De Eersle Kamer heeft tegen de benoeming van den Aartshertog protest doen aanteekenen cm dat zij alleen door de vergadering te Frankfort was gedaan. OOSTENRIJK, WEENEN, 8 Julij. De Aartshertog Jobaubenoemd tot Rijkshestunrderheeft de volgende proclamatie aan het Duitsche volk afgevaardigd: »De Duitsche nationale vergadering te Frankfort heeft mij tot Rijks Stede houder verkozen, en mij door hare Afgevaardigden uitgenoodigdom aan deze eervolle roeping onverwijld te beantwoorden. Oosten rij kers I Gij kent mijne onveranderlijke gehechtheid aan ons ge meenschappelijk Duitsche Vaderland gij kent mijne vurige wensclren voor zijn welzijn zijne magt en zijnen roem. «Die wensclren, ik weet het, stemmen volkomen met awe gevoelens over een, en ik heb liet dus een heiligen pligt geacht de waardigheid aan te nemen, welke uwe vertegenwoordigers te Frankfort, en met hen al uwe Duitsche broeders mij toevertrouwen. ïDie waardigheid, ondersteund door de nationale vergadering, cn beves tigd door het gansche Duitsche volkzal het denkbeeld der eenheid van Duitschlarrd verwezenlijken. Zij zal voor de vrijheid en voor het regt des Duitschen volks, voor de wet cn orde in het gansche Duitsche gebied een nieuwen waarborg opleveren. »Ik meen derhalve aan de door onzen Keizer voor den tijd zijner afwezig heid aan mij opgedragen pligten als regent niet te kort te doen, ik meen ze zelfs met hoop op een beleren uitslag te vervullen, wanneer ik die beide even belangrijke en innig te zaam verbonden roepingen aanvaarde. »lk zal met de aan mij afgevaardigde bezending naar Frankfort vertrek ken om de huoge waardigheid van Rijks Stedehouder te aanvaardenen vervolgens tot u terngkeeren om als Stedehouder des Keizers, op den 18lle,< Julij den Rijksdag te Weenen te openen." Het geheele Ministerie Pillersduif heeft zijn ontslag gevraagd cn het van den Aartshertog Johaun gekregen. Dobblhof is door den Aartshertog be last een nieuw Ministerie te vormen. De oorzaak der aftreding is dat het Comité van veiligheid het beschuldigd heeft van oneerlijk en trouwloos ge handeld te hebben. Sedert eenige dagen vielen alle dagbladen liet nu afge treden Ministerie aan. Volgens het Piegeringsbladis den 22ste" Junij in Wallachye eene volks beweging uitgebroken, waaraan zich ook de Hospodar heeft aangesloten. De oorzaak was: het verkrijgen van grootere vrijheden onder eene nienwc staats regeling met ontheffing van vreemden invloed hoewel met erkenning van de 'J'urksche opperheerschappij. FRANKFORT. 7 Julij. De door de vergadering benoemde commissie voor het krijgswezen heeft een verslag uitgebragt over den tegenwoordigen staat van Duitschlands weerbaar heid cn over de middelen om die te verbeteren. Volgens dit verslag bedraagt het Duitsche bóndsleger 428,000 man met inbegrip van alle contingenten en naar het bondsmalcrieel van 1819 berekend. Intusschen wordt dit bedrag als te klein voor de tegenwoordige omstandigheden geacht. De commissie slaat dus voor: 1°. om volgens het tegenwoordige getal der bevolking eene nieuwe uitschrijving te doen, waardoor het leger met 140,000 man vermeer derd zoude worden, aangezien de bevolking sedert 1819 met 30 pC't. is aan gegroeid 2°. om ingeval van buitenlandschen oorlog dit getal troepen met nog 340,000 te versterken, door buitengewone liglingen, als wanneer dan de legermagt van Dnilschland uit 908,000 man bestaan zal. Naar aanleiding daarvan zullen de regeringen uitgenoodigd worden, önr met den meestcn spoed tot eene algemeene volkswapening over te gaan. EGYPTE. ALEXANDR1E, 19 Junij. Daar uil een consult van geneesbeereu aan Ibrahim I'acha bleek dat tijn vader Mehemed-Aliniet ligt van zijne verstandsverbijstering herstellen zou, heeft hij hevel gegeven dat tot den Onderkoning niemand meer zou toegelaten worden, dan die tot zijne dienst noodzakelijk waren. STARS BERIGT E N BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER STAD LEYDEN, Gehad hebbende het verzoek van HüBERTDS BeïKE, Kuiperwonende alhier, strekkende tot bekoming van de vereischlc vergunning om in de huizingo staande en gelegen op de Middelstegracht, Wijk VII N°. 642, eenen Kuipers- Schoorsteen te doen plaatsen. Gelet op Zr. M®. besluit van den 31sten Jannarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naasthij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Inlormatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Maandag den 17den Julij aanstaande, des middags ten twaalf ure; zul lende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij ge houden zullen worden, tegen die inwilliging van hetzelve zich niet te heb ben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU. Ley den13 Julij 1843. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMKR.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3