der stad Leyden, bij «ijze van proefneming besloten bad, een extra trein des avonds ten half elf ure, van 's Gravenhage naar Leyden en terug te doen rijden, des Woens-, Zon- en Feestdagen. De onderteekenaars dier verzoek schriften waren zeer talrijk, zoodat daaruit althans scheen te blijken, dat de behoefte aan eenen zoodanigen extra-trein mede zeer groot was. De uilkomst, na de ondervinding gedurende eene geheele maand, en wel eene zoo gunstige als de nu afgeloopene, beeft echter deze verwachting niet bevestigd. Immers uit den hieronder volgenden staat, dien men ons heeft medegedeeld en voor de juistheid waarvan wij dus kunnen instaan, blijkt, dat die beboette al zeer gering is. Zonder bet nader Ie nemen besluit van de directie te willen voor- oitloopen, meenen wij toch aan hen, die in het voortduren van dien extra- trein belang stellen, maar van die belangstelling nog niet hebben doen blij ken, den welrneenenden raad aan te bieden, zulks wel in ernstige overweging te neinen, daar wij anders reden hebben om te vreezen, dat deze proeft even als zulks, in gelijke omstandigheden, verleden jaar met Rotterdam plaats had niet langer meer zal kunnen genomen worden. Staat van uitgegevene plaatsbricfjes voor den Extra Avond-Treindes W-oens-, Zon- en Feestdagen, beginnende 31 Mei 1848. Van 's llage naar Leyden. Datums. le klasse. 2« klasse. si w V co Totaal plaatshriefj Totaal ontvangst. Datums. 3e klasse. Totaal ontvangst. 31 Mei 4 5 9 f 4 40 21 Mei 2 fo 80 1 Junij 2 12 5 19 11 00 1 Junij 1 0 40 4 a 3 4 11 18 9 50 4 a 5 2 00 7 a a 3 6 9 4 20 7 3 1 20 11 3 7 10 5 50 11 a 3 1 20 12 a 5 26 25 56 30 10 12 16 6 20 14 a 3 1 13 17 8 50 14 a a 0 00 18 a 7 6 22 35 18 60 18 a 1 0 40 21 a 8 14 22 10 40 21 a 1 0 40 25 a 2 6 5 13 7 40 25 a 3 1 20 28 a V 8 9 17 8 40 28 a 3 2 10 25 87 122 225 ƒ118 10 38 ƒ15 90 Van Leyden naar 's Hage. Pinkster-Maandag. Van Leyden naar 's Hage zijn behalve eene plaats van de eerste klasse op den 28sle"alle van de 3Je klasse geweest. (Ned. Stoonip.) De aangekondigde wedrennen en vermakelijkheden zijn gisteren te Sche- veningrn in de beste orde afgeloopen eene groote menigte volks was er bij tegenwoordig. Ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden vereerde de zelve met zijne tegenwoordigheid. 13 Julij. In de zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de Commissie verslag gedaan over het wetsontwerp tot bet verleenen eener buitengewone bijdrage aan de Maatschappij van Weldadigheid. De beraadslagingen daarover zul len den 17den gehouden worden. Vervolgens is beraadslaagd over het wetsontwerp tot aanvulling van ait. 32 der instructie van de Algeineenc Rekenkamer. Na langdurige beraadslagingen is dat ontwerp afgestemd met eene meerderheid van 25 tegen 19 stemmen. Voor hebben gestemd de Heeren Menso, Bijleveld, Telling, Corver Hooft, Wichers, de Jong, Hoffman, Jongsma, Timmers Verhoeven, Scheers van Harenrarspel Cornelivan Heemstra, van Dam van Isselt de Weichs de Wenne, Schooncveld Hooft, Egter, Kien en Boreel. Z. M. zal alzoo eerbiedig worden verzocht, dit ontwerp in nadere overwe ging te nemen. Dit ontwerp is onder anderen bestreden door den Heer de Kempenaer. Dit heeft aanleiding gegeven tot eenige woordenwisseling. De tijdelijke Voorzitter van den Ministerraad heeft daarop verklaard, dat er volstrekt geene scheu ring of verdeeldheid tussuhen de leden van het tegenwoordig Ministerie bestaat en dat er thans geen wetsontwerp wordt aangebodenwaaraan al de Mi nisters hunne goedkeuring niet zullen kunnen schenken. De tegenwoordige voordragt was slechts voortgevloeid uit het beslaan van vroegere Ministeriën. Die verklaring is door den Heer de Kempenaer volkomen bevestigd. ROTTERDAM, 12 Julij. De 5de haringjager is den ll(Jen te Vlaardingen binnengekomen met 234 ton. Heden is nog in de Maas binnengekomen de Vischhoeker, Vrouw Maria, uit de Noordzee, als laatste jager, met 330 ton. De berigten omtrent de lis- schcrij luiden weder niet zeer gunstig. AMSTERDAM, 12 Julij. Door den Achtb. Raad is heden tot Tweeden Onderwijzer in de Wiskunde aan het Stedelijk Gymnasium alhier, in plaats van wijlen den Heer J. J. Ko ning, benoemd, de Heer J. II. Steinigeweg Doctor in de Wis- en Natuur kunde en J.ceraar in de Wiskunde aan het Stedelijk Gymnasium te Kampen. ZWOLLE, 10 Julij. De Provinciale Staten van Overijsselhebben lot leden der Tweede Kamer herkozende Heeren Jordcns en Storm van 's Gravesande. De Luitenants-Ingenieurs Staring en Stieltjes, belast met het opnemen der wateren in Overijsselhebben aan de Staten eene zeer uitvoerige memorie over dc afwateringen en kanalisatie der provincie ingeleverd. Deze memorie, waarbij 4 kaarten der provincie gevoegd zijn, zal binnen weinige dagen de pers verlaten. De onkosten zijn aangeslagen op de som van ƒ300,000. Vrijdag 11. is liet verbeteren der straatwegen in deze provincie, in drie hoofdpercelen aanbesteed voor ruim ƒ200,000, zijnde omtrent ƒ47,000 beneden de raming. MIDDELBURG, 10 Julij. Met veel belangstelling heeft men vernomen dat de sinds ecu' gcruimen tijd aanhangige procedures tusschen de administratie tan de partikuliere do meinen des Konings en den Wilhelinina polder, waarover de Hooge Raad eerlang uitspraak zou moeten doen door afkoop van de ticndpligtigheid dier aanzienlijke bezitting, in der minne zijn afgedaan; en dit voorzeker moet eene groote zelfvoldoening zijn voor den geachten Administrateur van den Polder, den Heer 1. G. J. van den Bosch, die, een der eersten, krach tige vertoogen voor de tóndontheffingonder behoorlijke schadeloosstelling, heeft doen liooren. Hel schijnt overigens, dat die afkoopen thans zeer aan merkelijk toenemen, bijzonder in de provinciën Gelderland cn Utrecht, gelijk men ook in deze provincie daarop begint bedacht te zijn. ÜIjITEINLAj>ÜSCÏIE BERiETEiN. ENGELAND. LONDEN 10 Julij. De Regering heeft besloten den eersten van elke maand een schip naar Zuid-Afrika te doen zeilen. Als een bewijs van toenemende uitbreiding der hoofdstad diene, dat sedert 1830, 440,040 huizen en 134 kerken gefiouwd, en 406 pleinen aangelegd zijn. Uit Ierland luiden de berigten weder ongunstig en schijnen dc clubs ongeveer 50,000 man gewapend te hebben. De stoomboot America is gisteren van New-York aangekomen met brie ven van 27 Junij en van Boston van 28 Junij. Men verwachtte Taylor en Fillmore de overhand te zien behouden en de Whigs in het bewind met eene meerderheid boven die van 1840. De toestand van Yucatan blijft onbeschrijfelijk treurig. Meer dan 100,000 menschen waren in de hoofdstad vergaderd die het ijsselijkste lot te wachten staan indien zij in banden der Indiaansche wilden moglen val len. De geheele kust van Celam tot Catoche Kaap, is thans in handen van Jacinto, PatClii en hunne volgelingen. FRAlVIiRIJfi. PARIJS, 11 Julij. In de zitting der nationale vergadering van gisteren werden de wetsont werpen aangenomen, dat jongelingen van 17 jaren bij de landmagt vrijwillig dienst mogen nemen en dat er een kamp van 50,000 man bij Parijs zal worden aangelegd een crediet van 1 millioen fr. werd verleend aan het Mi nisterie van binnenlandsche zaken cn een pensioen bepaald van 250 fr. voor de mobile garden, die tijdens de Junijdagen gedecoreerd waren. In de zitting van heden zijn eenige belangrijke wetsontwerpen aange boden, waarover de beraadslaging thans moet plaats hebben. De nationale tergadering heeft in geheim comitté beden b.ire begrooting aangenomen in 1847 waren de uitgaven 786,599 fr. en voor de 8 maanden van dit jaar is bet bepaald op 6 millioen 224,217 fr. In bet paleis der vergadering was een bufet, waar de leden zich koste loos van verversehirigen konden voorzien; in 1847 bedroegen de onkosten daarvan 42,000 fr., in de 8 maanden van dit jaar zouden zij meer dan 60,000 fr. bedragen hebben. De vergadering heeft daarom dit bul'ct afgeschaft en te vens niet willen toelaten, dat er een zou open zijn, waar men betalen moest. Het aantal gevangenen groeit nog steeds aan. Zij zijn ten getale van ongeveer 14,000, in 6 der Parijs omringende forten, in het kasteel van Vin- cennes en eenige gevangenissen opgesloten. In het lort van Ivry worden er 1,500 bewaard. In sommige gevangenissen zouden reeds besmettelijke koort sen zijn uitgebroken. In weerwil van zulk eene kracht als de oproerlingen door dit groote getal verliezen, schijnen ze nog steeds voort te gaan om bet bewind te verontrusten, en welligt op een gunstig tijdstip te wachten, om andermaal de oproervaan op te steken. Gedurig worden enkele posten het slagtoficr van sluipmoord, en eenige bewoners der straat Louis le Grand hebben verklaard dat zij 's nachts onderaardsch gedruisch boorden, alsof cr gegraven werd de Regering zou er onderzoek naar laten doen. Het bataillon van barrikade-bouwers, waarvan het Journal des Débats gesproken had schijnt te blijken geen ander geweest le zijn dan de bernebte Monlagnards van Sobrier. Dit korps, aan hetwelk men onvoorzigtiglijk wapenen en krijgsbehoeften gelaten had heeft zich geheel aan de zijde der oproerlingen geslagen. Volgens een hier dezer dagen in het licht gekomen werkje hebben deze in alles uit 38,000 man bestaan, waaronder 20,000 werklieden der nationale werkplaatsen; 5000 van hen, die aan alle oproeren deel nemen, en aan wie dan ook de gepleegde oninenschelijkheden meestal te wijlen zijn12,000 ambachtslieden uit de voorstad SU Antoine, leden van het 12de legioen der nationale garde, waarvan Barbes Colonel was, dien zij dan ook uit zijne gevangenis verlossen wilden, en eindelijk bet ongeveer 700 man sterke corps van Sobrier. Een dagblad geeft op dat van den kant der troepen en burgerwacht na genoeg 2 millioen patronen zijn verschoten cn bij dc 3,000 kanonschoten gedaan. De bezetting te Parijs bedraagt in alles meer of min 70,000 man.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2