VlfgEBL A MS. C. VAN DER F I I C Kj cn akoo ook de handelwijze fan den minister «'koordestelde de Heer Bon- j'ean voor, om het aangevraagde krediet met 5000 fr. te verminderen, welk foorstel dan ook inet 314 tegen 303 stemmen werd aangenomen. Ten ge volge daarvan heeft die minister zijn ontslag genomendoch is reeds vervan gen door den Heer Vaulahelle. In genoemd geschrift, zijnde een schoolboek, komt onder anderen de vraag voor: Is er een middel om de rijken te verhin deren om lui te zijn en de armen om door de rijken te worden uitgezogen? cene vraag die zelve haar antwoord medebrengt. Hel is door den Heer Pag- nerre uitgegeven, en er worden soortgelijke grondstellingen betrekkelijk liet. huisgezin, den eigendom, de echtscheiding ontwikkeld, grondstellingen waar over men in de cluhs kan twisten maar die voorzeker in geene scholen te pas komen, waar alle politieke haat verbannen moet worden. Het getal der gevangen genomen personen bedraagt nu ongeveer 10.000. De lijkplegtigheid ter eere der in het oproer omgekomenen heeft zonder stoornis plaats gehad. Uit vrees voor oproer had menonder voorwendsel dat de kelders van de Kolom van de bastille nog niet gereed waren de kerk de la Madeleine daartoe verordend. 's Morgens vroeg was er al een groote menigte bijeen op het plein van bet paleis der nationale vergadering en genoemde kerk. Buiten de kerk was een altaar opgerigt, staande onder cenen verzilverden koepel, op vier gotliische pilaren, met zwarte geborduurde vlaggen. Ten half tien ure vangt de Bis schop met de dienst aan. De zware lijkwagen met vier lagen doodkisten wordt door 20 paarden getrokken, en 200 Priesters volgen onder liet aanhef fen van het lijkgezang. Ten half elf nadert de trein de kerk, waar de kis ten in de voorloopige grafkelders worden geplaatst. De menigte gaat in stille uit elkander. Bij opneming is de schade in de stad op ongeveer tien millioen begroot. Vele personen willen het land verlaten, en de aanvraag om passen is zoo groot, dat de Regering daartegen maatregelen heeft moeten nemen. De Heer Girardin, uitgever van de Presseis den 5dcn wederom in vrijheid gesteld, en de uitgave van zijn blad zou waarschijnlijk na het ophef fen van het beleg der stad weder worden voortgezet. Men meent hem die op den Aarts-Bisschop gescholen heeft, in handen te hebben. Het Brassclsche dagblad Vindependance deelt cene berekening mede van hel aandeel in de belastingen dat vóór 1830 in België per hoofd jaar lijks werd betaald, uitkomende op 26 francs en 5 centimes; terwijl dit nu zoo bedragen 19 francs en 60 centimes, en men thans in Frankrijk 28 francs en 87 centimes, cn in Nederland 36 francs en 48 centimes zou betalen. ITALIË, De Sardinische troepen zijn, toen zij den 28"cn Junij den Etscli bij Kivoli wilden overtrekken, door de Oostenrijkers teruggeslagen. Tijdingen uit Oppcr-ltalië van den 21stcD Junij, melden dat de verceni- ging van Lombardyë met Sardinië te Turyn zelf tegenstand vindt. Dit wordt daaraan toegeschreven dat men bevreesd zou zijn van in geval van die verccnigingMilaan tot hoofdplaats des lands en tot zetel der Regering ver heven te zien. Te Turyn zouden, even als te Genua, oproerige bewegingen plaats gehad hebben. Een bijzonder schrijven uit Milaan meldt dat dc onderhandelingen, die tusschen Oostenrijk en Lombardyë gevoerd zouden zijn, geheel afgebroken waren. Oostenrijk zou den afstand van Lombardijëtegen overneming van 100 millioen der staatsschuld en het behoud van het Vene- tiaansche gebied, aangeboden hebben, doch de Lombardische Regering had niet alleen de Isonzo tot grens, maar zelfs den afstand van Italiaansch Tyrol verlangd. PRUISSEN. BERLIJN, 5 Julij. Een der nieuwe Pruissische Ministers, de Heer Rodbertus, Minister van Eeredienst, Onderwijs en Geneeskundige zaken, heeft reeds zijn ontslag ge vraagd en verkregen een ander is tijdelijk in zijne plaats benoemd. Men meent ook, dat de President Minister von Auerswald en die van Oorlog Schrec- kenslein hun ontslag zullen vragen. OOiTENRIJK. WEENEN, 3 Julij. De Aartsbisschop van Nisibi, Morichini, bevindt zich sedert cenige dagen al hier. Hij is de overbrenger van een pauselijk schrijven aan Z. M. den Kei zer, waarin de Paus als opperste herder der Kath. kerk, zijne wenscbcn voor de spoedige herstelling van den vrede in Italië uitdrukt en de in krijgsge vangenschap geraakte onderdanen van den Kerkdijken Staat aan de edelmoe digheid van Z. M. aanbeveelt. Mons. Morichini is voornemens spoedig weder naar de pauselijke Staten terug te keeren. Zoodat de tegenwoordigheid van genoemden Prelaat in dc hoofdstad met te voeren onderhandelingen niet in verband staat, FRANKFORT. 5 Julij. De keus van ren Oostenrijksch Vorst als Rijksbestuurder mishaagt zeer aan de republikeinsche partij in de Rbijuprovinciënzoodat men er voor woe lingen en onlusten vreest. De onderhandelingen met Denemarken over den vrede zijn geheel afge broken daar die Staat weigert de genomen schepen teiug te geven en de blokkering der Prnissische havens op te heöen. Bijzondere berigten echter uit Kopenhagen melden, dat er een wapen stilstand van 3 maanden gesloten zou zijn. De Landdag heeft het nieuwe Bondsverdrag met eene meerderheid van 13*- stem aangenomen, na welke werkzaamheid die vergadering is uiteengegaan. In den vroegen morgen van 18 Junij is, gelijk men uit Vevey in Zwit serland meldt, de zeven duizend voet hooge rots, de dent de IS aye ge naamd losgeraakt cn met donderend geraas in de vallei van Montreur ne- dergestort. Over de uitgestrektheid der ramp ontbreken nog de juiste mede- deelingen. Dit alleen weet men nu reeds, dat zeven woningen met alle zich daarin bevindende inenschen en vee onder de ontzettende steenmassa zijn bedolven. RUSLAND. PETERSBURG, 1 Julij. De cholera blijft toenemen van de 1500 tot dus verre door de ziekte aan getasten zijn er omstreeks de 1000 meestal binnen den tijd van 2 of van 4 aren bezweken. Genezem-n vindt men nog niet opgegeven. Volgens een ander berigt van denzelfden datum bedroeg het getal der door de cholera aangetasten 900, waarvan nagenoeg 450 overleden zijn. De ziekte vertoonde zich zoowel onder de aanzienlijken als onder de min deren stand. Volgens de laatste berigten nam de ziekte nog wel niet af, maar was zij niet meer zoo kwaadaardig als in het begin. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad I.EYDEN, ontvangen heb bende eene aanschrijving van den Heer Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland, van den 23slen dezer maandnoodigen bij deze uitalle ingezetenen dezer Stad, die binnen andere gemeenten zijn aangeslagen in de directe belastingen, het patentregt uitgezonderd oin vóór of op den 10Jcn Julij aanstaande ter Secretarie dezer Stad op te geven de plaatsen waar cn het bedrag der som-, men, waarvoor zij zijn aangeslagen, ten einde te strekken tot aanvulling der lijsten van hen, die de vereischten bezitten, om tot Kiezers te worden be noemd. Ley den, 29 Junij 1848. DU R1EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. 'sGRAVENIlAGE, 6 Julij. Ter vervulling der vacatuie ontstaan door het verleende emeritaat aan Ds. Dermoutheeft de Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente, op heden geformeerd het navolgende negental: DD. Pyzel te Dordrecht; Cats Wor, te Mydreclit; Strieker, te Dordrecht; van Koetsveld, te Schoonhoven; van Haaften, te Nyinegen; Bennink Janssonins, te Arnhem; Hazebroek, te Breda; Proes, te Leeuwarden ten Brummeler Andriesse, te Hoorn; de beide laatsten met het lot tegen van Hoogstraten, te Utrecht. LEEUWARDEN, 4 Jnlij. Heden is door den brceden Kerkeraad der Nederd ui Ische Hervormde Gemeenteuit het bevorens gemaakte drietaltot Herder en Leeraar dezer Gemeente beroepen, de Wel Eerw. Zeer Geleerds Heer T. Modderman Azn.Theol. Dr. en Predikant te Oudkerk en Roodkerk. AD VERTEN TIEN. Heden overleed mijn hartelijk geliefde Vader FREDER1K tan CATZ SMAL- LENBURG, Apotheker en Chimist, in den ouderdom van bijna 67 jaren. Leiden, 4 JiiIij 1848. F. H. van CATZ SMALLENBURG. Op den 8,len Julij 1848 overleed te Leiden Vrouwe MARIA LOOF, Weduwe van den Hoog Edel Gestrengen Heer Abraham Schans inleven Gepensioneerd Luitenant-Kolonel. Mr. W. F. OTTEN, Exec. Jest. Eenige Kennisgeving. Hoorn- en Koffijliiiis de T*ink, op Dingsdag den 1 lden Julij 1848, des namiddags ten half 7 ure. Het orchest gedirigeerd door den Heer van Amsterdam. PROGRAMMA 1. Grande Marche. Pummel. 2. Ouverture Clic-Clac des Omnibus. Bender 3. Groote Fantaisie. Snel. 4. Solo voor de Cornet a Pistons, uit gevoerd door den Heer Stutter- heim. 5. Potpourri uit de OpéraRobert Ie Diahle. Meijerheer. Pause. 1. Paganini in China musicalisch quodlibet, Stutterheim. 2. Potpourri uit de Opera: Zampa, {Herald. 3. Variatiën van Mayseder. 4. Militaire Polka. Labitzky. 5. Ouverture, les diamants delaCoa- ronne. Adam. Entrée 50 Cents de Persoon. Bij ongunstig weder zal het Concert in de Zaal plaats hebben*

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3