plaatsen zij vrouwen voor zichwaardoor de nationale gardes niet durfden schieten. Op andere plaatsen veinsden zij te willen onderhandelen en wan neer de parlementairs naderden schoten zij er op. Eene gisteren gearresteerde vrouw bekende met eene ijzingwekkende rondborstigheid dat zij drie mobile gardes het hoofd had afgesneden. Op verscheidene barricaden waren afgesneden en met schakos bedekte hoofden ge plaatst. Eindelijk nog had men een hoofd op een piek gezet, den mond vol pek gegoten en er eene brandende lont in gestoken. De ellendelingendie deze afgrijsselijke barbaarschheid bedreven hadden, dansten en zongen rondom deze soort van zegeteeken. Heden nacht heeft een soort van muiterij onder de militairen plaats ge had. Een der regimentendie het meest hebben geledenwilde zijne gevan genen over de kling doen springen. De stem der Officieren en van den Co lonel was reeds miskend, toen de Generaal de Lamoriciere, die zich in de nabijheid bevond, toesnelde, en het geluk had hen van dit voornemen terug te doen komen. De proclamatie welke de Nationale Vergadering besluit aan het volk uit te vaardigen, is de volgende: Vrijheid gelijkheidbroederschap. Franschen De regeringloosheid is onderdrukt. Parijs heeft de bovenhand behouden en er zal regt gedaan worden. Eer aan den moed en de vaderlandsliefde van de nationale garde van Parijs en der departementen Eer aan ons dapper en roemrijk leger! aan onze jeugdige en onverschrok ken mobile garde! aan onze scholen, aan de republikcinsche garde en aan zoo vele edelmoedige vrijwilligers die hun leven gewaagd hebben voor de ver dediging van orde en vrijheid Allen hebben, met geringschatting van het leven en met bovenmensche- lijken moed, de misdadigen die, zonder beginsels en zonder vaandel, zich alleen gewapend schenen te hebben tot moord en plundering, van barricade tot barricade teruggedrongen en tot in hunne laatste schuilhoeken vervolgd. De banden van bloedverwantschap, de instellingen, de vrijheid, het vader land alles werd in het hart aangetast en de beschaving der negentiende eeuw dreigde onder de slagen dezer nieuwe barbaren te niet te gaan. Maar neende beschaving kan onmogelijk te niet gaan. Neen de repu- j bliek, het werk van God, de levende wet der menschheid, de republiek zal niet ten onder gaan. Wij zweren het bij geheel Frankrijkdat met afgrijzen de barbaarsche leerstellingen verwerpt, volgens welke bloedverwantschap slechts een naam, en eigendom diefstal is. Wij zweren het bij het bloed van zooveel edelmoedige slagtoflersdie het broedermoordende lood heeft doen vallen. Al de vijanden der republiek hadden zich tegen haar vereenigd, in eene hevige en wanhopige poging; zij zijn overwonnen en voortaan zal geen hun ner kunnen beproeven om ons weder in een bloedigen strijd te wikkelen. De verheven geestdrift, welke van alle punten van Frankrijk die duizenden burgers-soldaten naar Parijs heeft doen oprukkenover wier vaderlandsliefde wij nog getroffen zijn, getuigt die niet genoeg, dat het, bij het bestaan van algemeene en reglstreeksche verkiezingende grootste der misdaden is wan neer men tegen de souvereiniteit van het volk in opstand komten de be sluiten der nationale vergadering zijn zij niet mede daar, om ellendige laste ringen te beschamencm te verkondigen dat in onze republiek geene standen, geene privilegiën meer mogelijk zijn, dat de werklieden onze broeders zijn dat hun belang voor ons altijd het heiligste belang geweest is, en dat dan, wanneer wij de orde krachtdadig hersteld en eene strenge regtsoefening ver zekerd hebbenonze armen en onze harten geopend zijn voor alle onze mede burgers die werken en die lijden. Franschenvereenigen wij ons in de heilige liefde voor ons vaderland, laten wij de laatste sporen onzer burgertwisten uitwisschen, laten wij alle overwin ningen der vrijheid en der democratie krachtig handhavendat niets ons van de beginselen onzer omwenteling doe afwijken; maar laten wij nooit vergeten, dat de maatschappij bestuurd moet wordendat de gelijkheid en de broeder schap zich niet kan ontwikkelen dan te midden van eendragt en vrede, en dat de vrijheid orde noodig heeft om zich te vestigen en zich tegen hare eigene uitspattingen te verdedigen. Het is op die wijze dat wij onze jeugdige republiek op hechte grondslagen zullen vestigen en dat wij haar meer en meer eene toekomst van grootheid en voorspoed te gemoet zullen zien gaanterwijl zij eene nieuwe kracht en nieuwe waarborgen van duurzaamheid zal putten uit de beproevingen zelve die zij heeft doorgestaan." De vergadering vereenigde zich met algemeene stemmen met dit ontwerp en daarop betrad de Generaal Cavaignac te midden van eene diepe stilte het spreekgestoelte en zeide het volgende: Gelijk ik de eer had gisteren aan de nationale vergadering te verklaren zoo kom ik in hare handen de magt nederleggen die zij mij wel heeft willen toevertrouwen. Gelijk ik gisteren deed opmerken bestaat er geen noodzake lijk verband tusschen de beide feiten den staat van beleg die moet worden gehandhaafd, en de dictatoriale magt waarmede gij mij de eer hebt gedaan mij te bekleeden en die niet moet voortduren. Ik kom derhalve mijne magt in handen der vergadering nederleggen. Ik voeg er bijdat de ministers zoo even bun ontslag aan mij hebben ingeleverd. De vergadering besluit met algemeene stemmen aan den Generaal Cavaignac dank te betuigen. Vervolgens werd het besluit vastgesteld, om bet uitvoe rend bewind aan den Generaal Cavaignac op te dragen; hij zal den titel van President van den Ministerraad aannemen en zijn ministerie benoemen. Dit nieuwe Ministerie is het volgende: Bastide, Buitenlandsche ZakenGoudchaux, Financiën; Sénard Binnenlandsche Zaken; Bethmont, Justitie; Lamoricière, Oorlog; Thourret de l'Allier, Koophandel; Ilccurt, Openbare Werken; de Admiraal Le Blanc, Marine, andere noemen Verninhou St. Maure; Carnot Openbaar Onderwijs. Generaal Changarnier is tot Opperbevelhebber der natio nale garde benoemd en Generaal Bedeau tot Gouverneur van Parijs. Daarna werd het geheele voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Nog wordt het volgend besluit aangenomen: De nationale vergadering beschouwt het als haren pligt om de gevoelens van eerbied en diepe droefheid te doen blijken, waarmede zij wegens de heldhaftige zelfopoffering van den Aartsbisschop van Parijs vervuld is. De Generaal Cavaignac heeft zich reeds vroeger door dapperheid onder scheiden en uitstekenden roem ingeoogstofschoon van adclijke geboorte, was hij sedert lang door zijne republikeinsche gevoelens bekend. SPANJE. MADRID, 23 Junij. Alle diplomatieke betrekking met Engeland is afgebroken gisteren kwam hier een kabinets-courier aan, bevel brengende aan de Secretarissen en atta chés van het Britsch Gezantschap om naar Londen terug te kceren. De En- gelsche Consul alleen zal blijven. ITALIË, Daar het verschil van gevoelens tusschen den Pans en zijn Ministerie voort duurde en geen schikking mogelijk was, heeft het zijn ontslag gevraagd. Venetië wordt van de landzijde door den-Oostcnrijkscben Generaal Wel den geblokkeerd. De Finantiën van Sardinië zijn in cenen treurigen staat. De Minister van Finantiën heeft in de Kamer eene leening voorgesteld van 12 millioen livres. NAPELS. 14 Junij. De toestand der Regering is nog steeds zeer ongunstig, zelfs meldt het offi- ciëel dagblad, dat in een groot deel des lands geene belasting meer wordt betaald. Er waren reeds 6,000 man in het rijk teruggekeerd van het vroeger naar Lombardye gezonden en later teruggeroepen leger. PRUISSE2 2e. KEULEN, 29 Junij. De jongste gebeurtenissen te Praag, FrankfortBerlijn en voornamelijk te Parijs hebben alhier diepen indruk gemaakt, met dat gevolg, dat de Regering meer dan ooit krachtige maatregelen nam en het volk daar en tegen zijne buitensporige eisschen verder dan ooit te voren uitstrekte. De militairen zijn thans alle naar de forten overgebragt en er zijn schildwachten op de stads wallen uitgezetmet gestrengheid wordt de handelwijs der troepen nage gaan en diegenen onder hen die blijken tot de eene of andere demokratische verecniging te behooren, dadelijk verwijderd en naar andere garnizoens-plaat- sen overgebragt. Zendelingen van allerlei demokratische verccnigingen ver spreiden zich door het geheele land om op de gemoederen van het volk te werken en de bij hetzelve heerschende ontevredenheid aan te vuren. Wan neer men bedenkt hoe vele lieden niet alleen van werk ontbloot zijn, maar ook het uitzigt jop werk verloren schijnen te hebben, dan zal men kunnen begrijpen hoe gereedelijk deze zendelingen ingang vinden en hoe vele bereid zijn zich aan; hen aan te sluiten. In plaats ook van, zoo als in andere ja ren onze spoorwegen met reizigers uit alle streken van Europa te zien opge vuld, die de kalme Rijnoevers komen bezoeken, zijn het thans militairen, verdachte personen, zendelingen van allerlei clubs die heen en wedertrekken. Den 29steD hebben in die slad weder ongeregeldheden plaats gehadwaar toe eene groote vergadering van ambtsbeden aanleiding gaf, die uitgenoodigd waren om op het Domplein bijeen te komen. Spoedig is groote verwarring ontstaan, en zoo gezegd wordt, werd door straatjongens eene versperring op geworpen de burgerwacht heeft de menigte uiteengedreven en onderscheiden personen in hechtenis genomen. BEIJEBEN. Op den weg van Munchen naar Salzburg, is de Keurvorstin-Wed uwe Maria Leopoldina van Beijeren op eene treurige wijze omgekomen. Een wagendie van den berg kwam afhollen, wierp haar rijtuig om, waardoor zij eene doo- dclijkq wond ontving en weinige minuten daarna den geest gaf. Zij was 71 jaren oud en sedert Februarij 1799 weduwe van den Keurvorst Karei Theodoor. OOSTENRIJK. AVEENEN, 25 Junij. Gisteren is de Aartshertog Johann hier aangekomen. Na zijne aankomst heeft hij eene proclamatie afgevaardigd, waarin hij onder anderen zegt, te rekenen op de algemeene medewerking en liefde van het volk jegens Keizer cn Vaderland, en op zijn zucht voor orde en rust, als grondslagen der ware burgerlijke vrijheid. De opening van den Rijksdag is nu bepaald op den 13den Julij. De Aartshertog is ruim 66 jaren oud. De Zoon van Vorst AA'indischgrazdie bij het oproer te Praag zwaar gekwetst werd, is overleden, daar hij zijn been niet wilde laten afzetten, het verkieselijker rekende te stervendan met één been te leven cn geen sol daat meer te kunnen zijn.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2