LEYDSGHE COURANT. 1848. MAANDAG, 3 JULIJ. %SS N°. 79.; RINNENLAN DSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VC De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 1 J ulij. De Loterij van Hand- en Kunstwerken daargesteld door de Jufvrouwen liresser en Wynstroomonder medewerking van den Wel-Eerw. Heer Inckel, heeft niet de giften na aftrek van alle onkosten opgehragt, de belangrijke som van ƒ5432.861. Niet te vergeefs werd de belangstelling ingeroeppn in bet Wees- en Oudelicdcnhuis der Evang. Luth. Gemeente. De Koninklijke Familie ging voor in het weldoen, en werd gevolgd van velen zonder onder scheid van geloofsbelijdenis, zoodat nu de gemeente de hoop mag koeste ren. met de tot biertoe goedgunstig verleende subsidie van Stadswege, cn bij eene voortdurende werkzaamheid der liefde, behoorlijk te kunnen voorzien in het lot van weezen en ouden van dagen. Gods zegen ruste op allen, die daartoe hebben willen bijdragen, en in deze woelige tijden nog in liefde aan wees en door ouderdom verzwakten hebben gedacht. Den 30sten is in de Maas binnengekomen een Vlaardinger vischhoeker van de haringvloot, als haringjager, met eene volle lading; de beriglen omtrent de vangst zijn nu gunstig. 'sGRAVENHAGE, 1 Julij. In de Zitting van de Tweede Kamer van gisteren is ontvangen eene missive van den Heer L. Beereribroekdie zich verpligt ziet, uithoofde van andere ambtsbetrekkingen, zijn ontslag te nemen als lid der Kamer. Tot lid der huishoudelijke Commissie, in plaats van den Heer Luzac, wordt gekozen de Heer Gevers van Endegcest, met 33 van de 46 stemmen. Daarna heelt de Commissie tot de verzoekschriften onderscheiden ver slagen op in bare handen gestelde stukken gedaan. Ook deze hebben mecrcndeels betrekking tot de Grondwetsherziening en zullen ter Griffie wor den nedergelegd. Heden morgen is de H.E. W. Heer Carlo Belgrado, Nuntius Apostolicus van den Heiligen Stoelbij Z. M. den Koning ten gchoore ontvangentot het overhandigen van zijne geloofsbrieven, waarna Z. li. E. W. zijne opwach ting heeft gemaakt bij H. M. de Koningin. Naar men verneemt heeft thans ook de Heer Star Busmann verzocht bij de verkiezingen van leden der Tweede Kamer, niet weder in aanmerking te komen. In deze residentie is aangekomen cn aan het hotel den Ouden Doelen afgestaptde Heer M. P. 1). Baron van Sytzama Gouverneur der Provincie Vriesland en Baron van AsbcckKamerheer van Z. M.komende van Leeuwarden. De Koningin van Groot-Brittanje heeft den Heer Howard, thans Secre taris van het Gezantschap te 'sHage, verplaatst naar Lissabon, cn bij de Le gatie te 's [lage benoemd den Heer Elliot, thans attaché bij het Gezantschap te Petersburg. In de residentie is aangekomen en aan het hotel de l'Europe afgestapt de Sehout-bij-Nac.ht E. B. van den Boschkomende uit de Oost-lndiën. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Junij. De rust is sedert Dingsdag morgen niet verder gestoord. De eigentlijke aan leiding tot het oproer schuilt nog in het duister. Geen der gevangenen heeft nog de aanleggers willen noemen. Het geheele getal der oproerlingen wordt op ongeveer 50,000 geschat, waarvan 20,000 in de voorstad St. Antoine waren. Verscheidene Afgevaardigden staan onder zwaar vermoeden van de hand in het oproer te hebben gehadwaaromtrent door nader onderzoek van de Commissie zal moeten blijken. De oproerlingen die zich nog in de buitenste voorsteden du Temple, Poissonière en Montmartre hadden genesteld, zijn van daar verdreven, en worden verder ten platte lande door de ruiterij vervolgd. In de zitting van den 27slen is eene Commissie van 12 leden benoemd die omtrent al het gebeurde de bescheiden zal verzamelende namen dergenen opsporen, die zich bijzonder hebben onderscheiden, en de lijkplegtigheden voor de gevallenen in den strijd regelen. Bij de inneming van het Pantheon die Zondag plaats hadzijn een groot aantal oproerlingen in de ondernardsche gewelven gevlugt, die uit de kel ders van het Pantheon toegankelijk zijn, welke onderaardsche gewelven of catacoinbes uitgegravene steengroeven zijn, die zich bijna onder geheel Parijs uitstrekken en tallooze menschenbcenderen bevatten, die daar uit de vroegere begraafplaatsen en kerken zijn verzameld en in orde opeengestapeld. Men hcel't nu de ingangen naar die gewelven in het Pantheoneen gebouw aan de nagedachtenis van Frankrijks beroemde mannen gewijd, digi gemetseld, cn aan de overige uitgangen der catacombes in de wijk St. Jacques posten ge plaatst. Het voorkomen dier wijk cn van de voorstad St. Antoine, is als van eene stad die eene belegering heeft uitgestaan; straten zijn vernield, gansche rijen huizen zwaar beschadigd en sommige geheel door het geschut verwoest. Het schieten in den nacht tusschen Maandag en Dingsdag zou uit misver stand zijn ontstaan. Een afdceling gerangenendie niet meer in de Tuil- leriën was te bergenstond op het plein van het carrouselom naar elders te worden overgebragt. Bij het heengaan vallen eenige koppels geweren en ontbranden de burgerwacht daardoor verschriktschiet in den blinde, waardoor nog menig een gevallen is. Dit voorval op het Carrousel wordt in sommige berigten toegeschreven aan eene poging, welke de gevangenen gedaan zouden hebben om te ontvlugtcn; en waarbij de hen vervolgende troepen op eene patrouille nationale gardes ge schoten zouden hebben. Heden morgen zou er aldaar weder een opstand on der de ge\angencn hebben plaats gehad. Het getal van deze moet overigens zeer aanzienlijk zijn men begroot het reeds op meer dan 6000. Zij worden in de kelders der Tuileriën, in die van het Nationaal Paleis, van de kerk Notre Dame, het paleis der wetgeving, de prefectuur van policic, de concier- gerie en de abdij opgesloten gehouden. In de binnenpleinen van de concier- gerie zag men 1500 man dier gevangenendie er in groote verslagenheid rond gingen, niet anders verwachtende, dan dat men hen zou doodschieten. Er is een besluit genomen, dat de gevangenen naar de koloniën, behalve naar Algiers, zullen worden verbannen, met verlof aan vrouwen en kinderen om hen te volgen. Het getal dooden is nog niet bekend, maar er zijn wel 14 van de burger wacht of de troepen gevallen tegen cenen oproerling, daar deze achter de verschansingen en in de huizen veilig waren. Men begroot het geheele getal op 10,000. De verliezen der oproerlingen zullen nooit juist bekend worden, daar zij de meeste lijken in de Seine hebben geworpen. Onder de dooden worden verscheidene mannen van naam betreurd; onder anderen de Generaals Negrier en Bréa, de Afgevaardigde Charbonnelcn de onverschrokken Aarts bisschop Affrc die als bode des vredes aan de verraderlijke wonde, hem bij de versperring toegebragt, na twee dagen lijdens is bezweken. Den 26sten waren reeds meer dan 500 lijken naar liet kerkhof Mont martre vervoerd. In de voorstad St. Antoine zijn ontzettende hoeveelheden wapenen gevon den, sommige van den zonderlingsten aard. Zoo hij voorbeeld had men de schachten van groote candelabres tot eene soort van kannonen pogen om te vormen er waren ook kleine ijzeren kanonnetjesdie van een zeer oud maaksel schenen; eenige werklieden waren met smids voorhamers gewapend. In de voorstad St. Denis hadden de opstandelingen eene soort van bomketels gegoten, waaruit zij met schroot vuurden. Al de oproerlingen, die zeker huis der straat l'étrelle hij St. Lazare bezet hielden, schoten met windbuksen; men hoorde de kogels fluiten zonder dat er een slag vernomen werd dit zelfde is in andere wijken, vooral hij het stadhuis, opgemerkt. Ook werd er veel gebruik gemaakt van schietkatoen dat zij door apothekers en chi- mistcn deden vervaardigen, of dat hun zonder veel moeite werd toegevoerd. Op verscheiden huizen hadden zij ook eene soort van telegrafen opgerigt, die overal vernield worden. Men verzekert, dat er van elders te Parijs niet minder dan 50,000 na tionale garden zijn binnengerukt, welke manschappen echter niet allen met den besten geest moeten bezield zijn. Het is zekerdat vele leden der Bur gerwacht te Parijs, vooral van het 5de, 7de, 9de en 12ie legioen zich aan dc oproerlingen hebben aangeslotenzelfs eenige hoogere en lage officieren. Vele zijn in hechtenis genomen en reeds wordt het 12de legioen ontwapend; er zijn 52,000 geweren opgehaald. Vreeselijke wreedheden door dc oproerlingen bedrevencn onwaardig» listen, waarvan zij zich bediend hebben om nagenoeg straffeloos hunne tegen standers te bestoken, komen meer en meer aan het licht. Hier cn daar

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1