SU 11 UT TE 11 IT. T E N R U WEENEN, 18 Junij. Ten gevolge van de ongesteldheid van Z. M.heelt hij besloten om lijnen broeder, den Aartshertog Frans Karei, als zijnen plaatsvervanger, met uit gebreide volmaglen naar Weencn te zenden, ten einde alle Staats- en lie ge rings zaken in naam van Z. M. te regelen. De Aartshertog zal daar met het verantwoordelijke Ministerie alle toebereidselen tot den ophanden zijnde con- stituerenden rijksdag maken, en tot op de, met Gods hulp spoedige herstel ling van Zr. Ms. gezondheid en terugkomst te Weenenvoor de spoedige behandeling der zaken zorg dragen. De Aartshertog die dezen last met de meeste bereidwilligheid heeft op zich genomen, zal op den 19de» Innsbruck verlaten, op den 21sten te Lintz aankomen, en van daar, na een verblijf van één dag, naar Weenen vertrekken, om zich aldaar op den 23,lcD te be vinden. De toestand van Z. M. zal dagelijks aan de bevolking medegedeeld worden. De constituerende vergadering voor Oostenrijk zal in plaats van den 26sten dezer, zoo als vroeger bepaald was, eerst den 6deQ Julij bijeenkomen. Triest is den 15deD in staat van beleg verklaard en ten gevolge daarvan is aldaar de krijgswet afgekondigd. FRANKFORT. 20 Junij. In de zitting van heden beeft het Duitsch parlement, met eenparigheid van stemmen en onder het gejuich der tribunen, het besluit genomen dat een vijandelijke aanval tegen Triest of elke andere Duitschc haven aange zien zal worden als eene oorlogsverklaring tegen geheel Duitscldand. Ook heeft het Parlement, naar aanleiding der gebeurtenissen te Praag, besloten om de regeringen van BeijerenPruissen en Saksen uit te noodigen troepen te doen oprukken ter verzekering der rust naar Bohemenwanneer zulks mogt verlangd worden. OOST-IN DIE. Het stoomschip Batavia is 1°. April II. met 2097 brieven voor Europa, voor den overlandpost vertrokken, en den 17dcD met dien van Februarij uit Europa teruggekeerd. De Javasche Cour. bevat eene proclamatie van 23 April van den Gouv.- Generaal behelzende eene oorlogsverklaring aan de drie Vorsten van Klongkong, Karong-Assam en Bcliling op bet eiland Bali, vau wege bun kwade trouw, icerooveiij en weerspannigheid. Voorts worden daarbij gevoegd drie officiële brieven aan de genoemde vor sten, den 7dcn Maart 11. afgezonden, waarbij zij nog vermaand werden binnen 14 dagen aan zekere vooorwaardeo te voldoen en zich bij pleglig gezantschap te onderwerpen, van welke brieven de aanhef aldus voor bet doel in Ooster- schen stijl is opgesteld. Van wege den verheven en beminden grooten beheerscher Jan Jacob Rochus- senMinister van Staat, Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, der orde van den Rooden Adelaar van Pruissen der Leopoldsorde van België Groot officier van het Legioen van eer van Frankrijk en Groot Dignitaris van het Zuiderkruis van Brazilië, Gouverneur-Generaal, die magt heeft te ge bieden over geheel Nederlandsch Indië en met vele grootheid gezeten is op den Koninklijken troon in bet landschap Batavia op het eiland Java, wordt, door de hulp van den beheerscher des Heclals, aan zijne Hoogheid te ken nen gegevenenz. STADS BERIBT. KENNISGEVING. Bl'RGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat de alphahetische uaamlijst van al de personen, die, overeenkomstig de wet van den Ud«n April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretarie dezer Stad, van den 21sleD tot den 29strn Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 tot 's namid dags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis, en wel: Op Vrijdag den 30stCD Junij 1848, 's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich hier ter Stede met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, inede op Vrijdag den 30sten Junij aanstaande's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de Loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en bet uur in deze Kennisgeving uitgedruktterwijl de zoodanigendie verhinderd mogteu worden zelve tot de Loting op te komen, zich door een geinagtigden kunnen doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigde comparerende, zal de Loting ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit bet Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij de genoemde Loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aan voeren; waarom het voor hen, die zoodanige reden tot vrijstelling mecnen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte belet selen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel bekenden gemagtigde, de Loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaaktdat de vrij stellingen, bij de wet toegekend, zijn de navolgend» 1°. Die msi ziekte of gebreken zijn behabtwelke ben tut den wapenhan del voor het tegenwoordig oogenblikof wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en 570 strepen. 3°. De Geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholen, Athenaea en Scminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6". Die den rang van Officier in dienst van den Staatte lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn zoo lang zij niet in ecnen gelijken of hoogcrcn rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in boogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde gemeente kunnen gehouden worden, de ver- pligting niet, om zich te doen inschrijven. 9°. De broeder van hem die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hanne ouders inwonen. Terwijl zij voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijgesteld, met dc bepaling nogtans, dat zij tot dc werkelijke dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophoudenwaarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens ge plaatst doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10°. Zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brand spuiten zijn aangesteldzoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast. 11". Lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belas ting wordt betaald waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12°. Zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestich- ten opgevoed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde eener der bovengemelde redenen, aanspraak mogten verrneenen te kunnen maken, zoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereisebt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van Nummer willen verwisselen, kenbaar moeten maken aan de Commissie, op Zaturdag den 8stcn Julij aanstaande, des mor gens lusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen voor zoo veel zulks bij de Loting niet mogt zijn ge schied zullende op de reclames zoo wel als over de goed- of afkeuring der personendoor welke men zich verlangt te doen vervangennader door de Commissie van onderzoek uilspraak worden gedaan. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 19deD Junij 1848. DU R1EU Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADERIE-NIE UW§. PROMOTIE AAN DE LETDSCUE HOOGESCHOOL. Den 23steD Junij de Heer N. A. Seret, van Heusdcn in de Medicijnen, na Openbare verdediging zijner Dissertatiede usu Sulphatis Chinines externa. Dienzelfden dag de Heer N. H. de Lange, van Alkmaar, in de Reg ten met Theses. UTRECIITSCOE HOOGESCHOOL. Den 22stcn Juriij heeft de Hooggel. Heer A. J. G. von Banmhauer Phil. Theor. Mag. Litt. Hum., Med. Chir. et Art. Obs. Doet., zijn Hoogleeraar- ambt in de Medicijnen aan onze Hoogeschool aanvaard met het honden van eene redevoering, in de groote gehoorzaal der Akademie, handelende over de noodzakelijkheid die er bestaatom klinisch onderwijs op eene ruime schaal te geven en de behoefte die daai uit voortvloeitom ruime ver zamelplaatsen voor zieken op te rigten. PROMOTIE- Den 2tsten Junij de Heer H. Dikkers, van Rijssen, in Overijssel, in dc Regten met Theses. AD VER TENT I EN. Getrouwd: M. P. MEERBURG Leiden, en 21 Junij 1848. C. J. JONGENEER. Getrouwd: W. J. ELSENHORST, van Haarlem soeterwodde, en 22 Junij 1848. M. J. ZAALBERG. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3