icten van deu President rijn niet geldig dan wanneer lij door een minister mede-ondcrteekcnd zijn. Er is een vice-president, die op voordragt tan de President door de vergadering voor vier jaren wordt benoemd. Er is een staatsraad van veertig leden door de vergadering voor drie jaren benoemd, doch weder verkiesbaar. Deze is belast met de redactie der wets- ontwerpen. Met uitzondering der vrrderegtersworden alle regters voor hun leven be noemd. Er is voor geheel Frankrijk een opperste administratief geregtshof, dat over alle contcntieuse zaken Her administratie uitspraak doet en waar van de zamenstelling en bevoegdheid hij de wet geregeld wordt. Een lloogc 1 Raad van justitie doet uitspraak over de beschuldigingen door de nationale vergadering tegen hare eigen ledentegen den president of de ministers ingebragt, alsmede over alle misdaden tegen de veiligheid van den Staat. Elk Franschman is verpligt tot de persoonlijke krijgsdienst. Het rempla cement is verboden. De doodstraf voor politieke misdaden is afgeschaft. De verbeurd-verklaring der goederen mag nooit weder worden ingevoerd. De slavernij mag in geen Fransche bezitting bestaan. De vrijheid van drukpers is verzekerd, behou dens de noodige waarborgen voor de openbare orde en de belangen van bij zondere personen. Over alle overtredingen door middel der drukpers begaan, beslist de jury. Een ieder vermag vrijelijk zijne godsdienst te belijden, en ge niet voor zijne eeredienst eene regtmatige bescherming; de bij de wet erkende bedienaren der godsdienst hebben regt op eene bezoldiging van staatswege. De vrijheid van onderwijs wordt uitgeoefend onder den waarborg der wet ten en onder het opzigt van den Staat. Dat opzigt strekt zich uit tot alle gestichten van opvoeding en onderwijs, zonder cenige uitzondering. Geen belastingen kunnen anders dan krachtens de wet worden gelieven. De directe belastingen worden slechts voor één jaar topgestaan de indirecte be lastingen mogen voor meerdere jaren worden vastgesteld. De waarborgen voor het regt tot den aibeid zijn: vrijheid van den arbeid zeiven, bevoegdheid tot associatie, gelijkheid der betrekkingen tusschen de werkbazen en arbeidslieden, kosteloos onderwijs, instellingen van onderstand en crediet, en groote werken van openbaar nut, door den Staat te veror denen ten einde in tijden van werkeloosheid arbeid te verschaHen. De constitutie waarborgt de openbare schuld. De natie heeft ten allen tijde het regt om de constitutie te veranderen of te wijzigen. Het Journal des Débats zegt er van, dat de opstellers getrouw zijn ge bleven aan de beginselen die zij willen vestigen. Nooit is er meer radicale en democratische staatsregeling bij eenig volk voorgesteld. Het rapport van het Comité van Financiën strekt om te bewijzen dat de staat der Schatkist niet toelaat, den inkoop der spoorwegen te doen. Daarvoor zouden twee duizend millioen fr. noodig wezen. De handel in voorwerpen van weelde is thans zeer verflaauwdruim een 20-tal fabriekanten in die artikelen hebben hunne magazijnen gesloten en zijn uit de stad vertrokken. Ruim drie vierde dier fabriekanten had se dert de omwenteling in Februarij bijna niets verkocht. Van den opstand te Queret wist men nog niets naders, alsdat eene menigte boeren de stad te liulp kwam in den omtrek van Macon had men reeds tweemaal gepoogd het kasteel van Latnarline in brand te steken. ITALIË, ROME, 10 Junij. Gisteren is hier de tweede zitting der twee Raadsvergaderingen gehouden, Graaf Mamiani heeft eene rede gehouden, waarin voorkwam dat de Paus de oorlog niet verlangde. De Graaf daartoe uitgenoodigd, verklaarde dat deze rede het vereenigd werk was van de Ministers, en door den Paus volkomen goedgekeurd. Hierop volgde uitbundige toejuiching. Het gerucht loopt dat de Paus aan Gioberti zou beloofd hebben, om zich naar Milaan te begeven ter wijding van Karei Albert, tot Koning van Opper-Italië'. De stad Vicenza is den 10den Junij door de Oostenrijksche troepen, onder den Maarschalk Radetsky ingenomen; ook zou Cadore door die troepen veroverd zijn. Het gebeurde te Napels had op Sicilië groot misnoegen verwekt, en het Parlement had besloten 9,000 man met 4 stukken geschut te doen opruk ken om de Napolitanen te hulp te komen. Cozensa, Basilicata, Teramo hebben de vaan des opstands opgestoken. Koning Karei Albert heeft een Kahinets-courier naar Napels gezonden, om de onmiddellijke betaling te vorderen van de onkosten, door de Napelsche vrijwilligers in Lombardye veroorzaakt, alsmede een nieuw contingent solda ten. Indien aan dezen eisch geen gevolg wordt gegeven, zal hij, wanneer de onafhankelijkheid van Italië bewerkstelligd wordt zonder de hulp van Napels, zich onmiddelijk na den oorlogaan het hoofd van zijn leger voor die stad vertoonen. De Kabinets-courier verwacht het antwoord en zoo dit niet gun stig is, moet de Sardinische Zaakgelastigde zijn wapen inhalen en vertrekken. PRPISSER. BERLIJN, 19 Junij. De Minister van Buitenlandsche Zaken en Voorzitter van den Raad von Arnim heeft zijn ontslag gevraagd en bekomende Koning heeft in zijne plaats den Vrijheer vod Sleitnitz benoemd, doch deze heeft stellig geweigerd die portefeuille te aanvaarden. aCSTEVRIJK. WEENEN, 17 Junij. De Zeitung bevat een regeringsartikel, waarin verklaard wordt, dat na' de verovering van Vicenza, het oogenblik gekomen was, om te Milaan over den vrede te onderhandelen, en dat Radetzky gemagtigd was vooreerst eenen wapenstilstand te sluiten. Uit Innsbriick wordt van den 15den gemeld, dat de Keizer ziek is, het geen eene vertraging zou kunnen teweeg brengen in zijne terugreis naar Wecnen. De Pauselijke Nuntius, die te Innsbriick met vredesvoorslagen voor het Hof was aangekomen, is den 13den van daar weder vertrokken met eene bijzondere zending naar Frankfort. De Italiaansche Admiraals Bua en Albini hebben aan de Regering van Triësl den 12den doen berigten dat zij de blokkade der haven den 15deo be ginnen zouden, omdat de stad als middelpnnt slrekt voor alle tegen de kust van Venetië gcrigte vijandelijkheden de blokkade voor vreemde schepen zou den 15den Julij beginnen. De Consuls der vreemde Mogendheden alhier hebben tegen die verkla ring der Admiraals geprotesteerddoch van hen geen bevredigend antwoord bekomen. BOHEMER. PRAAG, 16 Junij. Vorst Windischgratz is na hevig beschieten der stad ineesler gebleven, maar heelt echter aan de muitelingen nog al veel moeten toestaan, waar van de bijzonderheden nog niet hekend zijn. Nadat zijne gemalin door een doodelijk schot was getroffen, begaf hij zich onder de menigte om haar tot bedaren te brengen, doch werd toen door een paar oproermakers geval, die hem met een strik om den hals naar een lantaarnpaal sleepten, toen de sol daten hem nog in tijds bevrijdden. Vorst Windischgratz heeft, volgens eene telegraphische depêche, zijnen post nedergelegd en voorloopig is tot bevelhebber benoemd de Graaf MensdorlF. Nadat de versperringen weggenomen warenzouden de troepen in massa de stad hinneokomen. HONGARTE. PESTH12 Junij. Er zijn hier groote ongeregeldheden voorgevallen; er ontstond twist tus schen een Italiaansch en Hongaarse!) soldaat, waaraan spoedig de landslieden van beiden deel namen. De geheele stad geraakte daardoor in oproer het kwam tot een gevecht de Italianen verschansten zich in hunne kaserne, doch door het overige garnizoen en de burgerwacht aangevallen, moesten zij zich eindelijk overgeven. Er zijn onderscheiden dooden gevallen en nog ineer gekwetst. AKAPEMIE-RIEPWS. Privaat Den 213ten Junij de Heer VV. F. van Doorn, van Middelburg, in de Reg- ten, na verdediging van zijn Specimen, continens: Observationes quasdam de cura civil alls er ga pauper es. Publieks Den 22slen Junij de Heer P. Heybrock, van Amsterdam, in de Medicijnen, na verdediging zijner Dissertatie, continens quacdamde Pneumonia. Dienzelfden dag. de Heer J. P. Gildeineestervan Amsterdam, in de Medi cijnen na verdediging van zijn Specimencontinens quaedam de Spondy- larlhrocace. KERKRIEPWS. DELFT, 20 Junij. Uit het bevorens gemaakte drietal bij de VVaalsche Gemeente alhier, is tot Herder en Leeraar beroepen D3. J. II. Guyete Maastricht. VERE, 19 Junij. Gisteren zijn door den Kerkeraad der Hervormde ge meente alhier, uit een te voren gemaakt twaalftal van Predikanten, het vol gende zes- en drietal, ter vervulling van de bestaande vacature, opgemaakt: DD. Creutzberg, te Chaam Ernst Vetten, te Serooskerke; Hentzepeter, te Berkel; Kam, te Oost- en Westsouburg; Sprenger van Eyk, te llilvarenbeek; Janssen, te Onze Lieve Vrouwe Polder, de beide laatsten met het lot tegen D3. van Striente Kleverskcrke. Drietal: DD. Creutzberg, Janssen en Ernst Vetten. AD VERTERTIER. Getrouwd: W. J. ELSENHORST, van Haarlem soeier wotjde, en 22 Junij 1848. M. J. ZAALBERG. Eenige Kennisgeving. Voor de veelvuldige blijken van deelnemingontvangen gedurende de ziekte en bij den dood hunner Moeder en Behuwd-Moeder J. van ECK, Wed. J. Poppe brengen de Ondergeteekcnden hunnen welgemeenden dauk toe. Q. H. POPPE. Letden, T. A. FRANCHIMONT, Poppe. 23 Junij 1848. N. A. FRANCHIMONT.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3