Voüits zijn schuldig verklaard aan plundering met openbaar geweld, dodh tonder zamenrotting, Alvenaar, Eerbeek, Mercier, Jagtman, de Vries en Olivier, en veroordeeld de ls'«, 2de en 5Je tot geescling en tuchthuisstraf voor 12, 10 en 8 jarende 3de, 4Je en 6Je tot een uur tepronkslelling en 6 jaren tuchthuisstraf. Mosink, Paradies en Krieger, zijri schuldig verklaard aan verbreking van sluitingen, en veroordeeld de eerste tot 1 jaar, de beide laatsten tot 6 maan den correctionele gevangenis. MAASTRICHT, 1G Junij. Bij het Koninklijk Athenaeum alhier tal met 1°. September aanstaande begeven worden de betrekking 1°. van Leeraar voor de Geschiedenis en Nederduitsche taal bij de 2Je Afdeeling dier inrigting (Industrieschool), op eene vaste jaarwedde van 1000, voor welke betrekking gevorderd wordt de graad van Doctor in de Wijsbegeerte en Letteren, zullende de geschiktheid om ook onderwijs te kun nen geven in de lloogduitsche taal teer bijzonder in aanmerking komen 2". van Principaal der Kostschool, aan welke, behalve bet vrije gehruik van ruiine Localen en eenige Meubelen, alsmede tegemoetkoming voor een aan te stellen Studiemeester, alleeo de voordeden op het houden der Kost leerlingen zijn verbonden ui l inachtneming echter van de voorwaarden en verpliglingcnhij eene afzonderlijke instructie omschreven. Vereischte is een letterkundige graad of onderwijzers-rang. Zij die voor deze betrekkingen wenschen in aanmerking te komen, worden uitgerioodigdzich hij vrachtvrije brieven, vergezeld van de noodige beschei den aan te melden hij den Raad van Bestuur van voornoemd geslicht, uiter lijk op den 10ctc'n Julij eerstkomende. 151;ITEJNL/IJNDSCHE BEKSE'I E\ algemeens rijks-belangen als ten opzigte dur provinciale en gemeente-belan gen, een billijke invloed moet worden toegekend. Ten einde aan heide deze bedoelingen gevolg te gevenwas het noodza kelijk de gehcele Grondwet van 1815 te herzienen werd het daardoor te vens noodzakelijk om op punten van minder belang, verduidelijking daar te stellen en rcll'9 acht te slaan op verbeteringen in stijl en taalwaartoe dan ook de hulp is ingeroepen van eenen mandie dagelijks medewerkt tot de uitbreiding van den roem onzer letterkunde. De Regering was intusschen gebonden aan de bepalingen der bestaande Grondwet omtrent veranderingen en bijvoegselen. Niets ware gemakkelijker geweest, dan een geheel nieuw ontwerp van Grond wet te vervaardigen. Moeijelijk was het daarentegen om het oude gebouw geheel te vernieuwen, en den weg te volgen bij de bestaande Grondwet afgebakend. De Regering is van die moeijelijke taak niet afgeschrikt geworden. Zij weetdat de minste stap buiten den wettigen gang van zaken tot ontbinding en wanorde leidten zij schrijft wel het behoud van rust en orde hier te lande bovenal aan den bezadigden zin van het trouwe Nederlandsche volk toe; maar zij gelooft daartoe te hebben medegewerkt, door het vermijden van alle staatsschokken en het ongeschonden b,waren der beslaande wetten. Eene geheele herziening intusschen der Grondwet, geschoeid op art. 227 en volgende, heeft het gevolg, dat de wets-ontwerpen welke aan de Staten- Gencraal worden aangeboden, eeri onbehagelijk aanzien hebben. Maar, wan neer men naast elkander legt de Grondwet zoo als die is, en het geheele ont werp der herziene Grondwet, vallen als van zelve de wijzigingen in het oog, en 19 het niet moeijelijk na te gaan wat behouden, wat veranderd zal worden. De Regering heeft intusschen gemeend uit hoofde van de wijzigingen in het oorspronkelijk voorstel der Commissie van 17 Maart jl. gebragt, bij de twaalf wets-onlwerpcnhoudende de elf hoofdstukken der Grondwet, en bij de addilionnele artikelen, uitmakende het laatste ontwerp, afzonderlijke toe lichtende memonen te moeten voegen, daar de toelichting, door de Com missie gegeven wel blijft een belangrijk historisch stukdat dikwijls met nut zal kunnen worden geraadpleegd, maar niet altijd voor de ontwerpen, zoo als zij nu liggentot rigtsnoer kan dienen. Nadat de wets-ontwerpenuitmakende het voorstel tot grondwetsherzie ning waren ingekomen, werd besloten, om dezelve te verzenden naar de af- deelingen van Maart en April, en zulks wegens het verband met de naar die afdeclingen vroeger verzondene 27 ontwerpen. Ingevolge het door den Heer Beerenbroeck schriftelijk gedaan verzoek om uithoofde van zijne afwezigheid ten gevolge zijner betrekking van 's Konings Commissaris voor de Duilsche Bondszaken in Limburg, als lid van de Com missie tot de verzoekschriften te worden ontslagen, wordt de Heer Storm van 'sGravesande als zoodanig in zijne plaats benoemd. Er zijn sedert de laatste vergadering, zoowel van regeringswege als van den kant van bijzondere personen, een aantal missiven en stukken ontvangen, waarvan achtervolgens door den Heer Grillier mededccling wordt gedaan. Gedurende een half uur is er door dezen voorgelezen de lijst der ontvangene verzoekschriften, waarvan het getal bijzonder groot is en waarvan de meesten betrekking hebben tot het door de staats-commissie van 17 Maart, aan den Koning aangeboden ontwerp van Grondwet. In vele dier verzoekschriften wordt op de aanneming van de meeste hoofdbeginselen van dat ontwerp aangedron gen, terwijl in een groot getal, bedenkingen in verschillenden zin daartegen worden geopperd. Alle deze adressen zijn aan de Commissie verzouden die deswege nader verslag zal doen. Onder de ingekomen stukken merkt men op eene missive van den tijde- lijken Minister van Finantiën waarbij mededeeling wordt gedaan van eene op 's Rijks kosten vervaardigde aigemeene statistiek van den handel en de scheepvaart over den jare 1846. Plaatsing in de boekerij. De Voorzitter geeft kennis, dat tot rapporteurs over het ontwerp tot in- diensthouding van de manschappen der ligting van de Nationale Militie over 1843, zijn benoemd de Heeren: Enschedé, Hooft, van Panhuys Gevers en van Rosenthal. [Wij stellen ons voor om de twee belangrijke toelichtende memoriën hij de hoofdstukken over de godsdienst en het onderwijsin het ontwerp j van Grondwet, voor welker plaatsing ons thans geen ruimte overblijft, in het volgend nommer mede te deelen.] Morgen ten 12 ure zal de Tweede Kamer der Stalen-Generaal eene zit ting houden. Men verneemt dat onder de eerlang voor te dragen wetten, die wegens eene belasting op de inkomsten, van 1 tot 10 pCt. zal behooren. Het maxi mum, lOpCt., zou geheven worden van een inkomen van ƒ20,000 en daar boven. De belasting zou strekken tot vervanging van die op het gemaal cn geslagt. Heden morgen is in de residentie aangekomen en in het Hotel de l'Europe afgestapt, de Heer Gregoire Kanontoff, Russisch Kabinets-courier, komende van Londenmet depêches voor de Russische ambassade alhier. AMSTERDAM, 21 Junij. Gisteren heeft het Provinciaal Hof van Noord-Holland uitspraak gedaan in de zaak der 19 beschuldigden, ten gevolge van den oploop van 24 Maart jl. De drie beschuldigden, Hanke, Gödeke en Martin, tegen welke de doodstraf was geëischt, zijn vrijgesproken. Het Hof heeft overwogen dat hnnne schuld niet wettig en overtuigend wa9 bewezen. Nog zijn bij gebreke van genoegzaam bewijs, vrijgesproken, Luning, Albers, Eskes, Randelhof, Sasse en Wijn bergen deze laatste ah hebbende gehandeld zonder oordcel des onderscheid?. ENGELAND, LONDEN, 20 Junij. In den beestentuin te Liverpool was Zaturdag II. een der oppassers be zig den stal van den olifant Rajah te reinigen en gaf hierbij het dier een duw met den bezemsteelten einde het van standplaats te doen veranderen. Daar het dier zicii om dezen stoot niet bekreunde, herhaalde de man den duw, waarop de olifant woedend werd, den man met zijnen snuiten tanden tegen den wand drukte, hem zoodanig bezeerde, dat hij op den grond neder- zeeg, en toen doodtrapte. De eigenaar, de Heer v, Ambergh besloot den oli fant te dooden dewijl nu reeds de tweede oppasser op die wijze was omge komen. Hij verzocht de hulp van eenige soldaten. Een kapitein met 36 man, gevolgd door een stuk geschut, rukte naar den tuin en gaf, nadat de werking van vergif te vergeefs op den olifant was beproefd een salvo van twaalf geweerschoten, die geene uitwerking deden, daarop volgde eene tweede losbranding en nu deed een der bij de schouders ingedrongen kogels het dier dood nederstorten. De olifant was 35 jaren oud cn had den eigenaar 11 jaren geleden 600 guinjes gpkost. BELGIË, GEND. 20 Junij. Aanstaande Maandag den 26sten dezer zal het gedenktceken even baiten Gend op het graf van den Vlaamschcn schrijver en dichter J. T. Willems, plegtig worden ingehuldigd, waartoe zich des morgens een optogt van de gil den en maatschappijen, van het stadhuis derwaarts zal begeven, zullende er voorts des avonds ten 6 ure een feestmaal worden gehouden. Ook de Maat schappij van Ned. Letterkunde te Leyden is daartoe uitgenoodigd. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Junij. In de zitting der Vergadering van den 19<IcD dezer, is het ontwerp der nieuwe staatsregeling dat uit 139 artikelen bestaat ingediend, het wordt voor afgegaan door eene verklaring van dc pligten en regten van den mensch. Die pligten worden aldus omschreven: ceibied voor de constitutie, gehoorzaamheid aan de wetten, verdediging des vaderlands, vervulling der familiepligtenen de broederlijke naleving van den stelregelWat gij niet wilt dat anderen u doendoe dat ook niet aan anderen. Daarentegen worden gewaarborgd: vrijheid, gelijkheid, veiligheid, onderwijs, arbeid, eigendom en onderstand. De voornaamste bepalingen zijn: Frankrijk is eene republiek. De sonvereiniteit berust bij de burgers. De wetgevende rnagt is opgedragen aan eene vergadering van 750 vertegenwoordi gers. 'De verkiezingen zijn regtstreeks. Alle Franschen 21 jaren oud en in het genot hunner regten zijn kiezers. Verkiesbaar zijn zonder census, alle die 25 jaren oud zijn. De vergadering wordt voor driejaren verkozen; de aftre dende vertegenwoordigers zijn weder verkiesbaarafzetbare ambtenaren kun nen geen leden zijn. Geen ontwerp van wet of besluit zal, huiten dringende noodzakelijkheid, worden aangenomen dan na drie lezingen, met tusschenstand van minstens tien dagen. Het uitvoerend gezag wordt opgedragen aan een President, geboren Fransch- man en dertig jaren oud, voor vier jaren en dieniet dan na vier jaren weder verkiesbaar is. Hij beschikt over de krijgsmagt, zonder ooit het bevel daar over te mogen voeren. Hij wordt gehuisvest op kosten der republiek en ont vangt eene bezoldiging van 600,060 franken, benoemt Ministers, diploma tieke agenten, bevelhebbers der land- en zeemagt, de gouverneurs der kolo niën de prefectende procureurs-generaals en andere hooge ambtenaren. De

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2