ting van 45 opcenten groote moeijelijklieiddaar liet volk er zich tegen ver zet. Te Gueret onder anderen, in het departement vandeCreuze, is het lussehen de burgers en soldalen tot een gevecht gekomen en er zijn 17 dooden gevallen. ITALIË, ROME, 6 Junij. De Kardinaal Altieri hcel't gisteren in naam van den Paus de Wetgevende Kamers met de volgende aanspraak geopend «Mijne lleeren van den tloogen Raad, Mijne Hecren de Afgevaardigden! Zijne Heiligheid zendt mij te midden van u lieden, met den zoo aange- namen als vereerenden last, om, in zijnen naam, de twee wetgevende raads vergaderingen te openen. De Heilige Vader wil, ter zelfder tijd, dat ik u aankondige, hoezeer zulk eene handeling zijner souvereiniteit voldoening verschaft aan zijn hart, we gens het vertrouwen, dat hij koestert, om, met uwe medewerking, het stelsel der openbare administratie verbeterd te zien. Hij verheugt zich met u en hij dankt God, dat het hem gelukt is, om in zijne staten de staatkundige vormen in te voeren, welke door de eischen des tijds gevorderd en vereenigbaar zijn met den aard zijns Pauselijken beslunrs. Thans is het voortaan aan u, Mijne Heeren! om uit de nieuwe instellingen de weldaden te putten, welke Zijne Heiligheid gewenscht heeft te versprei den door ze toe te staan. De Heilige Vader zal niet ophouden te bidden tot den Vader der lichten ten einde Hij in uwen geest de ware wijsheid storle, en opdat de instellingen en wetten, waaraan gijlieden de hand zult gaan leggen, bezield mogen zijn met dien geest van regtvaardigheid en godsdienst, welke de hechte en wezent- lijke grondslag is van alle vrijheid, van eiken waarborg, van allen vooruitgang. De Heilige Vader heeft aan zijne Ministers de zorg opgedragen, om u voor te lichten en vooral alle bijzonderheden mede te deelen, die tot den staat onzer wetgeving en administratie betrekking hebben. Hij heeft in het bijzon der bevolen, om u in te lichten van den staat der schatkist, ten einde de meest geschikte middelen te kunnen voorslaan, om dien te herstellen, met de minst mogelijke lasten voor de bevolking. Daarenboven heeft hij den Ministers gelast, u binnen weinige dagen de wetsontwerpen aan te bieden, welke de constitutie belooft. De Heilige Vader beveelt in nwe braafheid en in uwe zorg de binnen- landsche orde en eendragt aan. Door deze, Mijne Heeren! zal de vrijheid ten voordeele van allen gedijendoor haar zullen de heste wettende groote hervormingende wijze instellingen hare ontwikkeling erlangen. Door eene langdurige en moeijclijke ondervinding voorgelicht, steunpilaren der heilige godsdienst, waarvan de zetel binnen deze muren gevestigd is, hebt gij reden te hopen dat de volle mate van alle goeds u niet geweigerd zal worden door God, ten einde alzoo, al meer en incer, de waardige mededingers uwer roem ruchtige voorzaten te worden." Deze aanspraak werd door levendige toejuichingen beantwoord, waarna de vergadering uiteenging. Het ministerie heeft zijn ontslag weder teruggeno menalleen is de President van den Raad, Ciacchivervangen door den Kardinaal Ceroni. Een dagblad meldt omtrent deze troonrede het volgende: Het schijnt, dat het Ministerie eene openingsrede had opgesteld, die Pius IX niet had willen goedkeuren, zoodat datgene wat door Kardinaal Altieri gesproken is, geenszins als de uitdrukking der gevoelens van het Ministerie kan beschouwd worden. De Ministers verlangdendat de troonrede de staatkunde zoude blootleggen die zij sedert hun optreden gevolgd hadden, eene staatkunde die, zoo als men weet, niet met de inzigten van den Paus strookte en door hem niet gebillijkt werd. Hij heeft niet kunnen dulden dat men eencn Kardinaaldie belast was om in zijnen naam te spreken woorden zoude in den mond leggenin strijd met diewelke hij in de aanspraak van 29 April en het moiii proprio van 1 Mei had uitgesproken. Hij heeft op nieuw geweigerd als souvereiri dat gene te zeggen en te doen, wat hij als Paus niet doen kan, namelijk om zich voor den oorlog tegen Oostenrijk te verklaren, zoo als het kabinet dit van hem vorderde. Behalve deze oorlogsvraag was er nog eene andere, waarop het Ministerie insgelijks aandrong, te weten de aankondiging en de belofte van den verkoop der kerkelijke goederen ook omtrent dit punt heeft de Paus niet willen toegeven. De vraag is dus slechts, te weten of het ministerie in zijne gevoelens zal volharden en die ontwerpen aanbieden, welke Pius IX weigert voor te stel len, en in dat geval aan welken kant zich de meerderheid in de Kamers scharen zal, of het den Paus zal verlaten en het Ministerie volgen, of wel zich met de gevoelens van den eerste vereenigen. Het slaat intusschen ook nog te bezien, of het volk in deze worsteling lussehen den Pans en de Ka mers zoude willen dulden, dat hij gedwongen werd een gedrag te volgen, strijdig met zijne inzigten. De Piemontesche troepen hebben Rivoli bezet, nadat de Oostenrijkers, die minder in magt waren, terug waren getrokken. Daardoor heeft Koning Karei Albert de verbindingslinie bemagtigd tnsschen Tyrol en Verona. Padua, Vicenza, Trevizo en Rovigo, voormalige provinciën van het oude Vcnetiaansche Koningrijk, zullen zich ook aan Sardinië aansluiten. PRIIISE N BERLIJN, 15 Junij. Blijkens bekendmaking van het Staats-Ministerie is het bedrag der wacht gelden voor ambtenaren bijna de helft, verminderd. Eergisteren verkeerde dc stad weder in groots onrust. Bij het palcis wilde men de ijzeren hekken inhangen die het kleine slotplein sluiten; doch het volk wierp er een in de Spreeen gaf het andere aan de studenten in bewaring. Vervolgens eischte de menigte wapenen aan het tuighuis; dé hevelhebber antwoordde dat hij bevel had om na twee sommatiën te vuren. In weerwil daarvan schijnt de Bevelhebber de zwakheid te hebben gehad zich door valsche geruchten van volslagen opstand, en uit dien hoofde beweerde onhoudbaarheid van het tuighuis, te hebben laten bewegen om stil af te trekken en om de oproerige menigte meesteresse {e laten, waarop deze een partij van 2,000 nieuwe gewerenmodellen van geschut en andere belangrijke en kostbare voorwerpen heeft geroofd. Gednrende den nacht van gisteren zijn vele personen gevangen genomen. Bij het begin van den oploop trokken de soldaten uit de staden keerden eerst des morgens ten 3 ure terug, toen alles rustig was. Vele familiën heb benten gevolge der voorvallen van eergisteren, gisteren morgen in aller ijl Berlijn verlaten. Het grootst gedeelte der garde-du-corps heeft verklaard on der generlei omstandigheden naar Berlijn in garnizoen terug te willen kceren. De Minister van Oorlog heeft een beroep gedaan op de vaderlandsliefde der Berlijners, door hen uit te noodigenom het, ten gevolge van den eer gisteren nacht hier ter slede plaats gehad hebbenden aanval op het tuighuis, groote aantal geweren en andere kostbare wapens, die bij die gelegenheid weggeroofd zijn, terug te geven. De President van de criminele regtbank heelt aan die oproeping kracht bijgezet, door ieder te waarschuwen voor de strenge straffen, bepaald voor diefstal met openbaar geweld gepleegd, en die toegepast zullen worden op ieder, in wiens bezit de gestolen wapens gevonden mogten worden. De Ministers van Onderwijs, Oorlog en Buitenlandschc Zaken, hebben linn ontslag ingediend. De Nationale Vergadering heeft beslist, dat zij geene gewapende magt meer verlangt om haar te beschermen, maar dat zij zich stelt onder de be scherming der Berlijnsche bevolking. Ook heeft dc Nationale Vergadering dc gedane verkiezing van leden voor het Comité voor het ontwerp van staatsregeling wettig verklaard; maar daar entegen het beginsel van onschendbaarheid der leden aangenomen. Daar de rust in Posen hersteld is, is dc krijgswet opgeheven. Te Potsdam is den IS116" een hevig onweder uitgebarstenwaardoor groote verwoesting is aangerigt cu door het omslaan van bootenverscheiden menschen het leven hebben verloren. LUXEMBURG. 9 Junij. De Stenden hebben na langdurige beraadslagingen art. 24nopens hot onderwijs, aldus veranderd aangenomen De Staat houdt een waakzaam oogdat elk Luxemburger het lager onder wijs geniete. Hij vestigt de noodige inrigtingen voor het middelbaar- en leerscholen voor het hooger onderwijs De wet wijst de middelen aan, om in het openbaar onderwijs te voorzien, evenzeer als den aard van het toezigt der Regering en van de gemeentenzij regelt bovendien alles wat tot het onderwijs betrekking heeft. Elk Luxemburger is vrij zijne studiën in het Groothertogdom of buiten 'slands te doen, en de universiteiten zijner keuze te bezoeken, behoudens de bepalingen der wet nopens de voorwaarden voor de toelating tot posten of de uitoefening van zekere beroepen. Daarna is goedgekeurd art. 25nopens de vrijheid van zegel voor de dag bladen, zoodat voortaan in Luxemburg de hinnenlandsche bladen ongezegeld het licht zullen zien. Gedurende de beraadslagingen hebben onderscheidene redenaars ten deze op het voorbeeld van Frankrijk en België gewezen. Nog zijn in deze zitting onder anderen aangenomen: art. 26, nopens de vrije, ongewapende verceniging; art. 32, inhoudende, dat geene ambtenaren buiten de wet van hnnne bedieningen of pensioenen kunnen ontzet worden. HESSEN-DARMSTABT. 17 Junij. Gisteren is de Groothertog Lodewijk II, in den ouderdom van 72 jaren overleden. Den 5(lcn Maart 11. had hij zijnen oudsten zoon den Erfgroother- tog Lodewijk, tot Mede-Regent benoemd, en zich sedert van alle deelneming aan de Regering onthouden. OOSTEN RIJ ft. AVEENEN15 Junij. De Keizer heeft bij eene proclamatie aan de inwoners van Neder-Oostcnrijk gerigt, zijne tevredenheid kenbaar gemaakt over de bewijzen van getrouwheid hem gegeven hij belooft daarin de vervulling van de door hem gedane belof ten en verklaart den Rijksdag alhier in persoon te zullen openen. B O HE MEN. PRAAG, 13 Junij. Gisteren brak in deze stad, alwaar het Slavonisch congres vergaderd is, ecu hevigen opstand uit. De maatregelen van voorzorg door den bevelhebber genomen en zijne weigeren om de studenten en burgers 24 stukken geschut, 2000 geweren en 80,000 patronen te geven, hadden de uitbarsting verhaast. Nadat door een' Slavonisch geestelijke in de openlucht eene godsdienstoefening was gehouden, rigttc het volk versperringen op. en werd op bedreiging van den bevelhebber, dat hij geweld met geweld zon kceren, een schol op zijne

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3