BUITEjNLAJNDSCHE BEBIGTEJN. nationals belangen van handelscheepvaart en nijverheiden gaat voort met aan hare roeping te beantwoorden. BARNF.VELD, 16 Jnuij. Op een boeren-erfhnis van wijlen de weduwe Rijertje van Zurk alhier in de nabuurschap, zou eene oude kleederkist ter verkoop worden opgebragt bet toeval wilde echter, dat twee boerenknechts gemelde kist voorat'eens wilden bezigtigen en bemerkten dat uil een, gelijk later bleek, dubbelen aangespijkerden bodem een oude lap uitstak. Hieraan trekkende kwam eene belangrijke som gouden en zilveren specie voor den dag; bovengenoemde Rijertje van Zurk was berucht wegens hare overdrevene spaarzaamheidzoo dat men vroeger reeds in eene kast, ja, zelfs tot onder de daksparren, bij het leggen van een nieuw rieten dak, onderscheidene belangrijke sommen gelds, waar onder in den laatsten tijd oude ongangbare specie, gevonden beeft. Sx. ANNA PAROCHIE, 15 Junij. Heden ontvingen wij bij particulier schrijven de tijding, dat door het Ge nootschap tot verzorging van Nederlandsche Landverhuizers, of liever door de Directie van het Nederlandsche Emigratie-kantoor te New-Yorktot Gids voor die Landverhuizers was aangesteld de in het vorige jaar van hier ver trokken S. J. Osinga. Daar wij genoemden persoon, bij zijne vroegere inwoning in deze gemeente, gedurende geruimen tijd, vermeenen te hebben leeren kennen als van be proefde eerlijkheid, onkreukbare goede trouw en regtscbapenheidzoo ver wekte dit berigt bij ons, als deelnemende in het lot van al de zoodanigen, die, hoe braaf dan ook, zich door omstandigheden gedrongen gevoelden, bunnen Vaderlandschen grond te verlaten eene hartelijke vreugdeniet alleen om het belang van den persoon, die daardoor verbetering van zijn tijde lijk bestaan erlangde, maar ook in het belang van gedachte Verccniging en ter bevordering van de goede bedoeling, die door deze benoeming van de zijde der Bestourderen van die inrigting doorstraalt, daar toch het groote nut van die Vereeniging, voor de zoodanigen, welke den drang der omstandigheden noodzaakt aldaar een nieuw Vaderland op te zoeken, wel niet zal kunnen worden ontkend, immers als deze aan hare roeping naar eisch beantwoordt, en hiertoe behoort wel voornamelijk eerlijkheidtrouw en belangstelling der bestuurderen en geëmployeerden. Vertrouwende dat de benoemde deze eigenschappen sedert zijn vertrek niet zal hebben afgelegd, durven wij hem, in de betrekkingen waarin hij werk zaam is, gerustelijk aan allen aanbevelen, die door hunne lotsbestemming eenmaal naar die plaats mogten worden heengevoerd. •s HERTOGENBOSCH 16 Junij. Alhier is de Genie druk bezig de aardewerken der vesting te doen herstel len daarbij is de artillerie werkzaam met bet vestinggescliut, waarvan naar gezegd wordt, een gedeelte in batterij zal gebragt wordenook moet het plan bestaan om het fort Papenbril in behoorlijken staat van verdediging te stellen en onder meer andere werken de aldaar bestaande oude militaire ge vangenis voor een gedeelte af te breken en die wijders bomvrij te maken. ENGELAND. LONDEN, 18 Junij. De Minister Russel heeft in het Lagerhuis te kennen gegeven, dat het ver trek van den Spaanschen Gezant niet het gevolg was van eene terugroeping zijner Regering, maar wel van eene woordenwisseling tusschen dien Gezant en Lord Palmerston, over het door de Spaansche Regering gegeven afscheid aan den Engelschen Gezant Bulwer. In het laatst der vorige week zijn hier, op éénen dag van Rotterdam, Antwerpen en Havre ongemeen groote hoeveelheden vruchten aangebragl, onder anderen door de Batavier en de Ocean, beide uit Rotterdam, 1,370 manden kersen. De uitvoer van edel metaal gedurende de laatste week is wederom be langrijk geweest; er ging, onder anderen, naar Rotterdam 1,700 oneen goud geld en 51,500 oneen zilvergeld, benevens 138,500 oneen aan baren. BELGIE, BRUSSEL, 18 Junij. De Monileur van heden maakt het programma bekend van de opening der zitting van de kamers. Den 26sten dezer, ten 1 ure, zal de Koning zich met de gebruikelijke plegtigheden naar het huis der natie begeven om de zitting te openen. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Junij. In de Zitting der Nationale Vergadering van den 16den beeft de President eencn brief van Lodewijk Bonaparte, geteekend Londen 15 Junij, voorgelezen, waarbij bij verklaart van de eer van afgevaardigde te zijn voorals nog af te zien, en waardoor dus voor dit oogenblik aan zijne partij de gelegenheid om wanorde in zijnen naam te slichten wordt ontnomen. De brief is van den volgenden inhoud »Ik was er trotsch op, van te Parijs en drie andere departementen tot vertegenwoordiger des volks gekozen te zijn. In mijne oogen was dit eene vol ledige vergoeding voor dertig jaren verbanning en zes jaren gevangenschap maar de lasterlijke vermoedenswelke mijne verkiezing heeft doen geboren worden, maar de onlusten waarvan zij tot voorwendsel strekt, maar de vijan delijkheid der Uitvoerende Commissie ten mijnen aanzienleggen mij den pligt op, om eene eer te weigeren, welke men gelooft slechts door kuiperij, verkregen te zijn. Ik wensch de orde en de handhaving van eene vcrslan- dige, groote en wijze republiek, en daar ik onwillekeurig de wanorde be gunstigleg ik, niet zonder levendig leedwezen, mijn ontslag in uwe han den neder. [De vergadering geeft luide hare goedkeuring te kennen.] Weldra zal, hoop ik, de kalmte herboren zijn, en zulks mij veroorloven, om naar Frankrijk terug te keeren als de eenvoudigste der burgers, en gelijk tijdig als de meest gehechte aan de rust en den voorspoed zijns lands. Ont vang, Mijnheer de Voorzitter! de verzekering mijner hoogachting." De nationale vergadering heeft in haar bureaux een ontwerp decreet behandeld, strekkende om op nieuw eene som van 3 millioen francs te be stemmen voor de nationale werkplaatsen. De algemeene meening in alle bureaux was, dat deze werkplaatsen zoo spoedig mogelijk moesten ontbonden worden. Gisteren is door den Minister van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp ingediendhoudende aanvrage om buitengewone credieten ter mobilisering van 300 bataillons der nationale garde. Zij zullen worden aangeworven onder de ongehuwde nationale gardes, oud tusschen 20 en 35 jaren. Het plan bestaat om hen niet onmiddelijk van hunne baarsteden te verwijderen; zij blijven ter beschikking van de regering en zullen ondertusschen de vereischte militaire instructie ontvangen. De Minister van Finantiën heeft in de vergadering het volgende ver klaard: Ik verzoek de Kamer, mij te willen veroorloven haar te herinneren, dat ik geene gelegenheid heb laten voorbijgaan, om op dit spreekgestoelte te gen alle uitgave van papieren geld te protesteren. Ik ben overtnigd, dat de belemmeringen van den tcgenwoordigen toestand grootendeels daaruit ont staan dat het publiek niet genoegzaam nopens de bedoelingen der vergadering te dien opzigte verzekerd is. Wat mij betreft, ik kom hier in mijnen naam en in dien der Regering verklaren, dat wij nimmer, zoo lang wij in bet bewind zullen blijven, cenige uitgave van papieren geld, noch zelfs'van schatkist biljetten met lange vervaltijden, zullen voorslaan. De afkeer van geheel de natie tegen eene herleving der assignaten is daarenboven bij ieder bekend. Ik ben overtuigd, dat onze opvolgers daaromtrent even zoo zullen denken als wij en dat geen hunner het ontwerp zal vormen om Frankrijk met zulk eene ramp te teisteren. De Moniteur bevat een besluit der Uitvoerende Commissie, waarbij de premiën van uitvoer, op de bewerkte voortbrengsels, met de helft verhoogd worden, en eene premie van 4| pCt. gesteld wordt op den uitvoer van zij den, garen, hennep en linnen-stoffen van Fransch fabrikaat. Van 15 Junij tot 31 December e. k. zal dit besluit in werking blijven. De Commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp op de wederinvoering van de echtscheiding heeft, met 13 van de 17 stemmen er tegen gestemd. Eenparig werd de maatregel voor ontijdig verklaard. Onder de petitiën, ter tafel gebragt bij het comité van wetgeving, behoort ook een van den burger Barète te Parijs, die vraagt, dat men meer dan eene vrouw tegelijk zal mogen huwen. Het is onnoodig te zeggen, dat het comité daarop dadelijk tot de orde van den dag is overgegaan. De Commissie voor het Openbaar Onderwijs, die aan bet Ministerie zijne zittingen houdt, heeft de grondslagen vastgesteld van een wetsontwerp, be palende dat het lager onderwijs gratis zal zijn, en alle kinderen in de Republiek verpligt zullen zijn het bij te wonen hierop zullen straffen worden gesteld. De Commissie voor de staatsregeling heeft hare taak afgewerkt. Het ontwerp bevat 139 artikelen en zal morgen in de bureaux worden rondge deeld. Het ontwerp van wet om de hypothecaire schuldvorderingen te belasten, is door de Commissie voor de geldmiddelen met groote meerderheid verworpen. De Heer Thiers heeft vooral gewezen op bet groote gevaar van allerlei belas tingen te beproeveneer men de voordeelen en bezwaren rijpelijk heeft over wogen. Gisteren meldde de Heer Degonssée in de bureaux der kamer dat 22,000 vrijgelatene galeiboeven, aan wie bij de wet het verblijf in de hoofdstad ont zegd was, nog in de nationale werkplaatsen arbeiden. In een der bureaux beeft de Heer Mortimer Ternaux berigtdat op 24 Fcbruarij 22 millioen francs in de stadskas aanwezig waren en thans sleahts 6 a 7 millioen. Dezer dagen zijn onder het volk vele medailles, met het afbeeldsel van Lodewijk Bonaparte, uitgedeeld, vooral aan militairen en arbeiders; zij zijn voorzien van een oogje, om ze aan het knoopsgat te hechten. Op de boule vards zijn zij in grooten getale verkocht. Zij schijnen tot tceken van ver eeniging te moeten strekken. Jl. Vrijdag avond ten 7 ure hebben 400 werklieden, die uit de natio nale werkplaatsen hun afscheid gekregen haddenhet plein van het palcis Bourbon, tijdens de nationale vergadering zitting hield, overgetrokken, en zich naar den Minister van openbare werken begeven om te reclameren tegen den maatregel, die ten hunnen opzigte genomen was. Men zal zich herinneren dat de Keizer van Rusland 50 millioen aan Frankrijk geleend heeft. Een agent van de Russische Regering is, met bij zondere volmagt bekleedhier aangekomenom deze zaak te vereffenen. Te Toulouse zijn over bet houden eener processie op Pinksteren groote onlusten uitgebarsten en de legitimisten hebben baar gebruikt als eene ma nifestatie hunner partij, door een vaandel in den stoet rond te dragen. De militaire magt is tusschen beide moeten komen, er zijn eenige personen ge kwetst en de gemeenteraad heeft zijn ontslag ingediend. Op onderscheiden plaatsen verwekt de inning der buitengewone belas-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2