LEYDSCHE COURANT» aft ti 1848, De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG, 21 JUNIJ. N' «5 fi l V' - Itc Prijs der Courant is f 12 ia het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLAN DSC HE BERIGTEN LEY OEN, 20 Junij. 'Ij. M. Leeft bij rle dienstdoende schutterij alhier benoemd: tot lslco Luite nant den 2(l('n Luitenant Mr. P. J. Cunaeusen tot 2den Luitenant Mr. H. W. de Graaff. Van hier is een adres verzonden naar de »Staten-Generaalhetwelk de onderteekening draagt van onderscheidene leden van het stedelijk bestuur, 15 Hoogleeraren en vele andere Notabelen dezer stad. Adressanten geven daarin hunnen wensch te kennen, dat in de aanstaande Grondwet van Nederland in plaats van art. 13 van het laatstelijk voorgestelde ontwerp, gelezen worde: »de uitoefening van het regt. der ingezetenen lot vereeniging en vergadering wordt door eene wet geregeld;" in plaats van art. 159: «alle openbare oefening van godsdienst wordt toegelaten binnen de gehouwen daartoe be stemd en in zoo verre, enz." in plaats van art. 162 ade betrekking tussehen den staat en de verschillende kerkgenootschappen wordt hij eene af zonderlijke wet op eenparigen voet geregeld." Voorls verlangen de ondertee kenaars dat de 2l1e alinea van art. 183 betreiïende de vrijheid van onder wijswegvallc en ook deze aangelegenheid door de wet geregeld worde; en eindelijk dat aan de evenzeer onjuist uitgedrukte als onreglvaardige bepa ling, welke in art. 86 aangaande de geestelijken geschreven staat, in de toe komstige Grondwet van Nederland eene plaats ontzegd worde. Het getal lammeren op de vier dagen van onze jaarlijksche lammeren- markt aangehragt, bedroeg dit jaar 34,521. De Nederlandse/ie Stoompost deelt mede, dat bij Koninklijk besluit aan de Aken-Maastrichlsclie Spoorweg-Maatschappij eene verlenging van twee* jaren is toegestaan van den primitief bepaalden termijn tot het vollooijcn en in exploitatie brengen van dien spoorweg. Ook meldt dit bladdat er eerie deelneming zal worden opengesteld in eene geldleening groot ƒ550,000, ten behoeve van eene te Monnickendam opgerigte maatschappij tot droogmaking der Monnik- en Noord merengele gen onder de gemeente Monnickendam, Broek in Waterland en Landsmeer, waartoe concessie is verleend aan de Hoeren C. Kater Tz. en T. Kater Cz., beslaande eene oppervlakte van 600 bunders. Langs den Hollaridschen spoorweg zijn gedurende de drie eerste dagen der vorige week 20,313 personen vervoerd, en is ƒ16,679 ontvangen. Bij het ter perse leggen dezer ontvangen wij het ontwerp van Grondwet. Onder de voornaamste veranderingen wordt gevondendat men om leden der 2<le Kamer te kunnen kiezen 20 tot ƒ160 in de Directe belastingen zal moeten betalen in plaats van 20 tot 225, zoo als het ontwerp der Com missie had bepaald. Het ontwerp der Commissie stelde krijgslieden heneden den rang van Hoofd officier niet benoembaar, het herziene ontwerp stelt krijgslieden wel benoem baar, doch gedurende dien tijd op non activiteit Het ontwerp der Commissie stelde de leden der Eerste Kamer voor drie, het herziene ontwerp voor negen jaren, waarvan J om de driejaren aftreedt. Het ontwerp de Commissie: benoeming der Prov. Staten voor 3 jaren, van welk jaarlijks een derde aftreedt, gewijzigd ontwerp: zes, met aftreding van de helft om de 3 jaren. Het gewijzigd Ontwerp bevat het volgende toevoegsel tot art. 132 van het Ontwerp der Commissie: «oin kiezer in eene gemeente te zijn, moet men de helft betalen der gevorderde belasting voor de kiezers van leden voor de Tweede Kamer. Bij het artikel van het ontwerp der Commissie omtrent de openbare oefe ning van de Godsdienstis in het gewijzigde gevoegdx> binnen gebouwen en besloten plaatsen." Art. 160 van het ontwerp der Commissie, over de tractementen enz., wordt in het gewijzigd ontwerp niet gevonden, blijvende deze alzoo onbepaald verzekerdvolgens de vorige Grondwet. Art. 162 van het ontwerp der Commissie luidt nu als art. 9, aldus: «De tusschenkomst der Regering wordt niet vereischt bij de briefwisseling met de hoofden der onderscheidene kerkgenootschappen, noch, behoudens verantwoordelijkheid volgens de wetbij de afkondiging van kerkelijke voor schriften." Bij bet ontwerp der Commissie is ten opzigte van den Waterstaai nog ge voegd dat de Prov. Staten ook toezigt op die werken hebben binnen hunne provincie. Het art. van het Ontwerp der Commissie omtrent de vrijheid van onderwijs luidde: het geven van onderwijs is vrij, behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid des onderwijzers en het toezigl der overheid, beide door de Wet te regelendat in het gewijzigde Ontwerp luidt aldus: >3Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezigt der overheid, en bovendien, voor zoover het middelbaar en lager onderwijs betreft, behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid des onderwijzers; hot een en ander door de wet te regelen.'' Ten slotte zijn in het voorloopig kiesreglement, eenige meest geringe wij zigingen gehragt; tijd en plaatsgebrek verbieden ons de opgave. Alleen zij hier nog gemeld dat de census voor de Leden der Eerste Kamer, in het ontw. der Commissie voor de verschillende provinciën bepaald van ƒ1,200 tot ƒ300, nu op 1,200 tot ƒ500 is gebragt. KATWIJK aan den RHYN, 19 Junij. Onlangs heeft eene dienstbode alhier den vijftigsten verjaardag gevierd van hare indiensttreding bij eene familie, bij welke zij onafgebroken al dien tijd woonde, en hij een lid waarvan zij nog heden eene verzorgster is, wier liefde en trouw, gedurende die halve eeuw vaak in moeijelijke tijden, als een even zeldzaam als navolgenswaardig voorbeeld mag worden vermeldal maakt de nederigheid die haar versiert, daarop geen aanspraak. 's GRAVENIIAGE 20 Junij. Z. Exc. de tijdelijke Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst, de Heer Luzac. is, voor den tijd van vier weken, tot herstel zijner gezondheid, uit deze residentie naar zijn buitenverblijf hij Leyden vertrokken. Ook de tijdelijke Minister van Oorlog heeft voor een gelijken tijd en om dezelfde reden, tot het doen eener reize, verlof erlangd. Z. Exc. de Minister van Staat Graaf van der Duyn heeft een vrij rusti- gen nacht doorgehragt, doch bevindt zich in denzclfden gevaarvollen toestand. Gisteren is ter Algemcene Rekenkamer overgebragt voor eene som van ƒ4,150,000, aan ingetrokken muntbiljetten van ƒ100 en 500, zoodat er thans, met inbegrip der hij vorige aankondiging vermelde som van ƒ12,889,000, voor een bedrag van ƒ17,039,000 aan muntbiljetten is inge trokken. Bij arrest van den Hoogen Raad is het beginsel aangenomen, dat een militair pensioen niet onvervreemdbaar kan geacht worden. AMSTERDAM, 13 junij. Den 13'teii dezer js alhier de gewone jaarlijksche vergadering der Neder- landsclie Handelmaatschappij geopend met eene aanspraak van den President dier inrigtinguit welke de volgende bijzonderheden ontleend zijn: Met 180 schepen werden in 1847, onder meerdere, de volgende producten aan de consignatie der maatschappij aangevoerd, als: 911,002 balen koffij, 248,605 kianjangs en kanassers suiker, 12,406 kisten indigo, 20,130 kisten Java-thee, 123.987 schuitjes tin, en gedurende de 5 eerste maanden van 1848, met 93 bodems: 510,236 balen koffij, 160,967 kranjangs en ka nassers suiker, 6,413 kisten indigo, 1,922 kisten thee en 59,188 schui tjes tin. Door de maatschappij werd in 1847 verkocht: voor ruim 25,500,000 aan koffij, ruim ƒ15,500,000 suiker, ruim 4,000,000 aan indigo, ruim ƒ3,300,000 aan tin. Het totaal der verkoopen bedroeg ruim ƒ49,625,000 tegen ongeveer ƒ44.340,000 in 1846. Met inbegrip der specie en goederen, ten dienste van het Indische Bestuur, door de maatschappij aangeschaft, bedroegen hare uitzendingen in 1847 eene gezamenlijke waarde van 6,000,000. Eene gezamenlijke ruimte van 73,928 uitleverende lasten werd in 1847 bevracht en alzoo 17,926 meer dan in 1846. Het totaal der voldane terngvrachten bedroeg ruim ƒ9,579,000, eri dat der uilvrachten ƒ153,000; terwijl aan assurafltie-premiën voor ruim 747,000 betaald werd. Het kon niet anders (wordt in de aanspraak gezegd), of de zoo buitenge wone tijdsomstandigheden moesten eenen belemmerenden en benadeelenden invloed uitoefenen op den werkkring en de aangelegenheden der maatschappij. Zij heeft nogtans ten krachligen steun kunnen blijven verstrekken voor de

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1