De Hoeren Victor Hugo en Thiers doen rich op als Camlidalen bij de ver kiezingen voor de Nationale Vergadering. Twee clubs van vertegenwoordigers des Volks, die der Pvramiden en die van den Raad van State, hebben zich onder het voorzitterschap van den Heer Dupont (de l'Eure) vereenigd en tellen thans te zarnen 200 leden. - Bij besluit van den Minister van Marine is de raad van admiraliteit weder ingesteld. De Minister van Openbare werken, Trélat, heeft aan de Commissie van den arbeid verklaard, dat de nationale werkplaatsen thans kosten 172.000 l'r. per dag, uitmakende 3,500,000 fr. per maand, of 42,000,000 frs. per jaar!!! Het comité van openbare werken heelt van den Heer Trélat, Minister van Openbare werkende verzekering ontvangen dat de nationale werk plaatsen opgeheven zouden worden. Deze tijding is met genoegen ontvangen uithoofde van de meerdere veiligheid der hoofdstad het belang der schatkist en de waardigheid der arbeiders. De nieuwe Prefect van PolicieTrouvé Chauvel, heeft aan de bewoners van Parijs eene proclamatie gerigt, waarin hij hen aanspoort om het oor niet te leenen aan de oproerige redenen der voorstanders van regeringloosheid en te vens hen waarschuwt om aan geene zamenscholingen deel te nemen. Een Commissaris der Regering, die, in verscheiden gewigtige omstan digheden gebruikt, zich steeds van den hem opgedragen last eervol heeft gekweten, de Heer de Riaucourt, is plotseling verdwenen, zonder dat men weet waar hij gebleven is. Hij was met eene bijzondere zending naar Havre belast. Het dagblad van Rouaan zegt dat deze verdwijning het gevolg is van een bevel van den regter, als zijnde hij beschuldigd van te I.illebonne een jongeling te hebben omgobragt. De club dor revolutie, waarvan Barbès President is, had sedert 13 Mei goene bijeenkomst gehouden, ten gevolge der gebeurtenissen van 15 Mei. Gis teren avond is zij heropend. Eenige heethoofden zijn voornemens een feestmaal te houden ter eere van de llceren Albert, Barbès enz. Het zou te Saint Mandé, niet verre van hel fort van Vincennes, gehouden worden. De inschrijvers zouden ieder 25 centimes betalen en daarvoor wijn brood en kaas genieten. De aanlegger van deze manifestatie heeft gerekend op 150,000 deelnemers. De ambtenaren van de douane hij de barrière de la Vilette hebben gis teren 6 vaten buskruid ontdekt, die in andere vaten verborgen waren. Ten gevolge van een daarop ingesteld ondeizoek werden nog 44 kisten met ge weren gevonden aan liet huis van denzelfden voerman, die het buskruid in Parijs moest brengen. Ondanks alle nasporingen echter, is liet nog niet mo gen gelukken te ontdekken welke bestemming deze oorlogsbehoeften hadden en waarheen ze gebragt moesten worden. Gisteren is het eindelijk gelukt Blanqui in handen te krijgen, in de straat Montliolon gisteren avond ten zes ure begaf de commissaris van po litie Yon met drie agenten zich derwaarts. Op de tweede verdieping werd alles doorzocht, maar men vond niets; en nu vond men in een der vertrek ken van de tweede verdieping een geheimen trap naar eene derrie. De Heer ¥on ging met de drie agenten naar boven en vond daar Blanqui met drie zij- Her vrienden aan een alles behalve karig diner. De commissaris rigtte zich terstond tot Blanqui en zeide: »ln naam der wet, arresteer ik u;" zcide, dat Blanqui zich moest overgeven, en, zoo hij wederstand bood. dat alsdan de nationale garde, welke buiten stond, hem een slechten trek zou kunnen spelen. Geen enkel nationale garde bevond zich op straat, maar dit woord maakte zulk een indruk, dat zijne drie makkers de deur uitsnelden en hij ïelf zich overgaf. Blanqui werd later naar Vincennes vervoerd. Het in hechtenis nemen van Blanqui gaf heden aanleiding tot zamenscho- lingen in de nabijheid van liet stadhuiser zijn troepen derwaarts getrokken als mede naar het paleis der Nationale Vergadering. Blanqui is op zijnen togt naar Vincennes vrij wat van zijn stuk geweest, dan schreide hij, dan zong hij weer. Hij wilde zeide hij, niet hij Barbes zitten die zijn rol gemist had. Toen de wachter hem eten bragt, zcide hij: zeg dat ze 't hoofd van Blanqui wel hebben, maar hel overige niet; eer wij een maand verder zijn zal ik hooger zijn dan alle hoofdkerken, zeg hun dat. De werkelijke sterkte der op dit oogenblik in Parijs aanwezige troepen bedraagt 46,000 man. Brieven van den Prins dc Joinville, heden morgen ontvangen, mel den, dat hij naar Brazilië vertrokken is. Naar men zegt, zal dc Kapitein- ter-zee Touchard hein als Secretaris vergezellen. ITALIË. Te Parma heeft er op den 19den des avonds eene groote menigte zich voor het Bisschoppelijk paleis begeven, en den Bisschop St. Jean Ncuschel bevolen, dadelijk de stad te verlaten. De Bisschop, geene hulp ziende opdagen, be loofde dadelijk te zullen vertrekken, waarop de geheele bevolking besloot de stad tc illumineren. Dc Bisschoppelijke wapens werden van zijn paleis afge rukt, in stukken geslagen en verbrand. De menigte ging eerst uiteen, toen zij den Bisschop in een rijtuig de stad 7ag verlaten. Het beleg van Peschiera wordt met kracht vooortgezet. Den 19deD was het vuur der Sardinische batterijen zoo hevig geweest, dat men den grond zelfs te Brescia voelde dreunen. Bij het eerste kanonvuur zou de klokketoren te Peschiera zijn nedergestort. Den 21sten Mei is het vnur der Piëmontesche hatteiijen tegen Peschiera wederom geopend. In den nacht van den 17den op den 18den is het legercorps van den Graaf Nugent, onder aanvoering van den Generaal Graaf Thurn uit de leger plaats voor Trcviso naar Verona opgebroken en hetzeve zal spoedig met het leger van den Maarschalk Radctzky vereenigd zijn. Graaf Nugent is uit hoofde van den staat zijner gezondheid naar Gorz teruggekeerd. De brug over de Brenta is in goeden slaat. De blokkade van Venetië is zoo goed als geëindigd. Builen het Lido ligt eene Fransehc gewapende stoomboot, een Engelsch fregat, een korvet, henevens onderscheidene Engclsche stoomschepen. De Engelsche schepen zijn onzijdig; de Fransche meer op de zijde cler Vcnolianen. NAPELS. Omtrent dc ijselijkheden waarvan deze stad den 15Jcn het droevig schouw spel is geweest, geeft het Dagblad van Piemont vau den 21,l1'" het volgende verslag Den 14<|CD, hij de opening der Kamers, wilden de Afgevaardigden den eed niet onderteekenen dien de Koning hun wilde opleggen. De ochtend verliep met hezendingen van de Kamer aan den Koning, om de wijziging te bewer ken van zijn besluit, dat de Afgevaardigden moesten zwcerenom niets to veranderen aan de staatsregeling van 19 Januarij. De nationale garde verze kerde dat zij de Afgevaardigden zou ondersteunen. Te drie ure nam het ministerie zijn ontslag. De Koning gaf toe. De Afgevaardigden bleven bij elkander en verlangden volstrekt dat de Koning een besluit nam waarbij hij zijne 'toetreding ontwikkelde en waarborgde. Hij reloofde dit den volgenden dag te doen. 's Nachts trok veel krijgsvolk de stad binnen. De nationale garde verontruste zich en riep verraad, versperde de gansche lange hoofdstraat Toledo, en maakte zich ten getale van 4 a 5,000 man tot eene manmoedige verdediging gereed. 'sMorgens den 15;l«n waren meer dan 20,000 man, Zwitsers en andere troepen onder de wapenen met 10 stukken geschut. De Zwitsers beweren dat zij geen aanleggers zijn geweest. De nationale garde bewaakte met eenig volk de versperringen, Eenige onvoorzigtige geweerschoten gaven het toeken tot dien vreeset ijken strijd. Het vuur duurde van 's morgens 10 ure tot 's avonds. De eerste versperring werd door het geschut vernield. Er zijn honderde Zwitsers gevallen. De huizen waaruit de nationale garde zich ver weerde, vernielde men met geschut, en de troepen van barbaren er binnen geraakt zijnde, bedreven er ongehoorde gruwelen. Kinderen werden uit da vensters gesmeten, vrouwen geweld aangedaan, korlom de stad aan al de ijselijkheden van eene inneming door bestorming overgeleverd. Men ontzag noch leeftijd, noch sekse, noch natie. Engelschen en Franschen werden gedood. De Lazzaroni(de beruchte Napelsche bedelaars,) plunderden en roofden overal, onder 't zwaaijen van 'sKonings vlag. Er zijn twee paleizen verbrand, waaronder het schoone paleis van Gravina. De nationale garde is, na eene dappere verdediging en overdekt met roem, omtrent geheel vermoord; terwijl de troepen niets dan schande behaald hebben. Na het einde van den strijd is al wat den soldaten in handen was gevallen, op last des Konings, gedood. Velen die men had laten loopenzijn aan boord van een schip ge bragt waar er meer dan 500 bijeen zijn. Het Fransche eskader is voor de slad komen liggen, en heeft gedreigd het paleis te bombarderen. Gisteren heeft de nationale garde orde gekregen om binnen 24 uren hare wapens aan de bevoegde magt over te geven, op straffe van terstond te worden doodgeschoten. Napels is een onder krijgsgeweld staand graf. De Koning heeft Borelli gelast een nieuw ministerie te vormen. Men wacht opstand in de provinciën. Twee honderd Franschen hebben zich aan boord hij Generaal Baudin bege ven zij vonden hem juist toen hij eencn brief aan den President van den Ministerraad verzegelde; zie hier wat daarin vermeld stond: »Zoo gij binnen drie uren geene wacht geplaatst hebt voor de dear der huizen door mijne landslieden bewoond, ter bescherming van hun leven en hunne goederen, dan zal ik na verloop van die drie uren 600 man tot dat einde doen ontschepen." Het nieuwe Ministerie bestaat uit Borelli, Binnenlandsche Zakeri en voor- loopig met Openbaar Onderwijs belast; Prins IschiteilaOorlog en Marine; Torrelli, Landbouw en Koophandel, voorloopig ook met de Kerkelijke Zaken heiast; Corascosa, Publieke Werken en Paelo Ruggiero, Finantiën. De keuze dezer mannen is allerongelukkigst en zet op de bloedige reactie, waaraan Napels thans onderworpen is, waardiglijk de kroon. Een groot aantal burgers is in hechtenis genomen en zonder eenigen vorm van proces dadelijk doodgeschoten. Men noemt onder dezen den Prins Civillo en zijne twee zonen, de een 14, de andere 19 jaren oud. Een Hertog en zijne gemalin zijn in hechtenis genomen. De echtgenoot is aan boord van het oorlogschip Amelia gebragt en de Hertogin in een klooster opgesloten. Volgens 'berigten uit Livorno van den 20sten Mei, was de strijd te Napels hervat; duizende opstandelingen, met Romeo aan het hoofd der Ka- la hrezennaderden de hoofdstad met geforceerde marschen. Berigten van den 18deD melden, dat er op nienw in de stad appèl werd geslagendaar de verbittering van het volk ten toppunt was gestegen en een corps van 20,000 Calabriërs de stad naderde. De tijding van het gebeurde, dat zich als een loopend vnur door ge heel Italië verspreid heeft, heeft allen, zelfs de meest gematigden, met af schuw en woede vervuld, en algemeen en eenstemmig is de vloek, die geheel Italië over Ferdinand van Bourbon heeft uitgesproken. Te Turyn, te Milaan, te Genua, te Florence, kortom in geheel Italië is het ééne kreet van veront waardiging en schreeuwt men om wraak voor de gruwelen welke die van 1799 nog overtreffen. Alle bladen, zelfs de ollicieëlc, sporen dc Napolilanen aan, het voorbeeld van Palermo na te volgen, dat is te zeggen, de Konink-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2