hoofdstad te verlaten(zoo als wij in onze vorige melddenwordt gezegd dat de Generaal Narvaez dien Gezant daarbij eene eigenhandige nota had doen toekomen, waarin hij hem die redenen ontvouwde. In die nota werd de Heer Bolwer beschuldigd de oproerige bewegingen te Madrid te hebben bevorderd en bepaaldelijk een werkdadig deel genomen te hebben aan den op den 13Jen dezer te Sevilla uitgebarsten opstand onder de bezetting dier stad. De Gene raal verklaarde dat de Regering, ten gevolge van de spanning waarin de be volking van Madrid zich bevond, niet meer voor de veiligheid van den Gezant zou kunnen instaan, ingeval bij zijn verblijf in die stad verlengde. De lieer Bulwer heeft daarop dien eigen avond Madrid verlaten met alle tot het Gezant schap behoorende personenmet uitzondering van den eersten geattacheerde aari welken de last was opgedragen om paspoorten te teekenenen van den Engelschen Consul die uitsluitend met het bestuur van de handelszaken be last is. ITALIË. Het voorloopig bewind van de Venetiaansche republiek heeft eene leening van 10 millioen lires, (ruim 1 millioen Neder).a 5 pCt.uitgeschreven, om in de behoefte van het oogenblik te voorzien. De leening wordt gewaar borgd door 29,456 aandeden in den spoorweg, van Venetië naar Milaan, welke een nationaal eigendom is geworden. Het eenige nieuws van eenig belang is de aanval op Pesehiera. Vol gens brieven uit Venetië van 13 dezer, had een ernstig gevecht bij de Piave plaats gehad. Udine was door de ltaliaarische troepen hernomen; de poorten van Treviso zijn gesloten. Uit Napels zijn geen nadere berigten dan dat het gevecht in de straten der hoofdstad maar al te waar is. E'RUISSES. BERLIJN, 24 Mei. Gisteren heeft Z. M.vergezeld van de Prinsen, eene wapenschouwing ge houden over de burgerwachtde schutters gilden en het vliegend corps der studenten, kunstenaars enz., ter gezamelijke sterkte van 20,000 man, en is door hen met gejuich begroet. De Prins van Pruissen is door de Kreits Wirsitz in Posen tot Afgevaar digde benoemd bij de constituerende vergadering, hierdoor schijnt het vraag stuk van den terugkeer van dezen Prins in zekeren zin reeds beslist. Uit Breslau wordt gemeld, dat bij onderscheiden handelshuizen aldaar, een schrijven van den Minister van Finantiënvan den 181,cn dezer, ontvan gen is, houdende, dat de algemeenc directie van den zeehandel zich bereid verklaard heeft, om bij de aanslaande wolmarkt het vertier aldaar en in Berlijn zoo veel mogelijk te hulp te komen, en te dien einde niet alleen de tot dus verre gewone inkoopen van wol, van wege den zeehandel, in matigen omvang voort te zeilen, maar ook aan de zich er bevindende Engclscne wol- opkoopers de benoodigde gelden te verschaffen, door het disconteren der wis sels, die zij ingevolge credietbrieven op goede bankiersbuizen in Londen zouden j kunnen trekken. SAKSEN. DRESDEN, 21 Mei. Z. M. heeft heden den builengewonen Landdag in persoon geopend met eene rede, waarin hij onder anderen wees op de groote veranderingen welke er waren voorgevallen, sedert hij zich de laatstemaal van de Vertegenwoordigers omringd zag. Z. M. herinnerde, dat hij, ook vóór dat die stormen uitge barsten waren aan de wenschen van zijn volk had toegegeven. Getrouw zou hij daarmede voortgaan, en evenzeer zonden zijne pogingen daarheen strekken, om krachtige eenheid in het Duitsche Vaderland tot stand te brengen. Z. M. was ook bereid daartoe opofferingen te doen. In de groote Boekhandelaars-Beursverreriiging te Leipzig, is den 21 bij acclamatie besloten, tot het bijeenbrengen eener som van 1,000 rijksdaalders, ter ondersteuning van het plan om eene Duitsche vloot op te rigten. HESSEA-DARMSTAI8T. MAINTZ, 24 Mei. De gemoederen zijn een weinig tot bedaren gekomennadat den vorigen dag eene Commissie uit het Franklorter parlement was aangekomen, die met het onderzoek van het voorgevallene belast is, en op wier aandrang de staat van beleg wederom opgeheven was. Intusschen vielen er nog steeds botsingen tusschen de Burgers en de Pruissische soldaten voor en begon men meer en meer de noodzakelijkheid in te zien om deze laatste uit de stad te verwijderen. «OSTE\ R I.I Si. WEENEN22 Mei. Men houdt zich hier meer en meer overtuigd dat het vertrek des Keizers niet aan vrees maar aan eene poging der Hofpartij moet worden toegeschre ven om als voorwaarde der terugkomst des Monarchsinwilligingen van de ingezetenen te verwerven. In Tyrol is eene Katholieke constitutionele associatie gevormd met het doel om al de zedelijke kracht der Katholieke bevolking zamen te vatten voor de verdediging van de belangen der kerk bij de Oostenrijksche Volks vertegenwoordiging. (De Tijd.) 1NSPRÜCK, 23 Mei. In den avond van den 19dcn werd alhier de tijding aangebragt, dat Z. M. de Keizer spoedig zou aankomen. Onverwijld werd de nationale garde onder de wapenen geroepen, alle vensters geïllumineerd, en een corps burgers trok onder fakkellicht den Keizer te gemoet. Werkelijk kwamen 1111. MM. ten 10£ ure, onder een onbeschrijfelijk gejuich der menigte, de stad binnen vergezeld van H. M. de Keizerin-Moeder, den Aartshertog Troonopvolger, de- Aartshertogin Sophia met twee jeugdige Prinsen. Op een kwartier afstands der stad werden de paarden van de Koninklijke rijtuigen afgespannen, en deze door het volk voortgetrokken, bij fakkellicht en het eindeloos gejubel der menigte. HH. MM. op de burgt aangekomen, vertoonden zich onmiddelijk op het halcon. Den 21sten had inen te Wceneu geen berigt nopens de reis van HH. MM., het geen zich door den spoed, waarmede de reis is geschied, natuurlijk laat verklaren. De Wiener Zeitung hield in haar officieel gedeelte wederom een artikel in, dat de strekking had, om de gemoederen gerust te stellen. Zoo wordt daarin gezegd, dat aan den oppersten Kaïnerheer door den Ministcrsraad de meest zorgvuldige bewaring was opgedragen, van alle tot het staatsvermo gen behoorende kleinoodiën en andere in den hof burg zich bevindende goede ren van waarde. Ook wordt in het artikel tegengesproken het gerucht, alsof er gevaar voor een staats bankroet zou wezen. leder (wordt in het arti kel gezegd), die de rijke hulpbronnen der Oostenrijksche Staten overziet, zal het kwaadwillige en ongegronde van dergelijke geruchten gemakkelijk erken nen en die alleen aari dn bemoeijingen der anarchisten toeschrijven." De Oostenrijksche regering had het tegenwoordig wel moeijelijk, naardien men van alle zijden met groote vorderingen ten laste van den Staat opkwam, maar de middelen tot dekking bleven niet achter, en men koesterde de hoop, dat de moeijelijk heden met den dag zouden afnemen. 31 OYGA1UE. Uit Pesth wordt van den lGdel1 geschreven, dat de geheele stad in ontstel tenis was, naardien een estafette het berigt aangebragt had, dat 60,000 man Serviërs met 50 stukken geschut de Hongaarsehe grenzen waren overgetrok ken en bereids Semlin hadden ingenomen. FKABfKFfiiFzT. 23 Mei. In zijne zitting van gisteren heeft het Parlement zich bijna uitsluitend oii- ledig gehouden met eene motie van den Afgevaardigde Rcvcaux, «strekkende dat geen Duitsche staat wetgevende kamers zal bijeenroepen, of eene nieuwe constitutie aannemen, alvorens de algemcene Duitsche constitutie door het Parlement beraadslaagd en aangenomen is." Dit voorstel was gerigl tegen het bijeenroepen der constituerende kamers in Pruissen en gaf aanleiding tot lange en levendige beraadslagingen. De bekende afgevaardigde Venedy zeide onder anderen, dat het thans moet blijken, of Pruissen Duitsch, dari wel of Duilschland Pruissisch moest heeten. Uit hoofde van de talrijke amendemen tenen dewijl vele leden de zaak van te veel gewigt beschouwden, om dade lijk tot eene stemming over te gaan, werd zij aan eene commissie verwezen, die waarschijnlijk reeds morgen haar verslag zal uitbrengen. Onder anderen werd nog de belangrijke motie gedaan strekkende, dat het Parlement al de door Duitsche Staten tot den lsten Mei jl. gedane leeningen zal waarhorgen wijders dat al de nog iri het binnenste gedeelte van Duitschland geheven wordende tollen, naar de uiterste grenzen van Duitschland zullen verplaatst worden; met andere woorden, een algemeen tolstelsel vooral de Duitsche Staten, zonder uitzondering. Het Duitsche Parlement heeft zich in vijftien afdeelingen verdeeld. Het heeft besloten, om ten spoedigste twee commissien te benoemen, ieder van welke uit 30 leden zal bestaan, waarvan de eene zich bezig zal houden met het ontwerp eener constitutie voor Duitschland, en de andere met de over weging van de vraagwat ten behoeve van den werkman kan worden gedaan, en wat men ten aanzien van den handel en de regten van in- en uitvoer zal bchooren in acht te nemen. Voorts zal er nog eene derde Commissie worden benoemd, die uit 15 leden zal bestaan, en die zal moeten onderzoeken, over welke voorstellen, uit den boezem der vergadering voortkomende, en over welke petitiën van elders, in de eerste en voornaamste plaats moet worden beraadslaagd. HAMBURG. 24 Mei. De vrijcorpsen hebben in plaats van ontbonden te worden, bevel ontvangen om naar Kiel te trekken. Van het Hamburger contingent zijn reeds 2 compagniën naar Sleeswijk vertrokken de ruiterij en de andere compagniën volgen morgen. De Deenen hebben onder bescherming hunner oorlogschepen, van Alsen naar het vaste land pene pontcbrug gelegd. De Börsenhalle bevat het volgende: Volgens geloofwaardige tijdingen heeft Rusland, welks bemiddeling in het Sleeswijksche'geschil door Denemarken is ingeroepen geworden, eene nota aan de Pruissische regering gerigt, waarbij het zich geenszins gunstig uitlaat over de door Pruissen namens Duitschland gedane vorderingen, en het voornemen aan den dag legt om eventueel tot eene gelijke defensive medewerking over te gaan, als waartoe Zweden besloten heeft. Berigten uit Berlijn melden, dat het antwoord op deze nota den 20slen van daar naar Petersburg is afge zonden en gunstiger luidt dan onder andere omstandigheden het geval geweest zon zijnzoodat men verwachten mogtdat de vrede spoedig gesloten zou worden. KW IT SE RE AA 18. De Landdag heeft besloten, in elk geval de onzijdigheid krachtdadig te doen eerbiedigende noodige toebereidselen worden gemaaktom des noods het geheele Bondsleger, sterk 70,000 man, dadelijk in dienst te roepen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2