LEYDSCHE COURANT N°. 64. MAANDAG, 29 MEI. B1NNENLAJNDSCHE BEKIGTEJN. AM)SCl"EimÜGTEIN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. IT14 hoofde van den HEMELVAARTSDAGzal de Vrijdagsche Courant Woensdag avond worden uit gegeven. 's GKAVENHAGE, 26 Mei. Den 23slCD is liier overleden de Keer J. \V. DedelLid van de Eerste Kamer en Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. De tijdelijke Minister van Oorlog heeft kennis gegeven, dat hij des Dingsdags, ten 12 ure, gehoor zal verlecnen. Het Provinciaal Mof in Zuid-Holland heeft bij arrest van den 23slen dezer, op het requisitoir van den Heer Procureur-Generaal, naar de openbare tcregtzitting verwezen de zeven personen, die zich sedert November jl. alhier in hechtenis bevinden ter zake van bet vervaardigen of uitgeven van valsche muntbiljetten. Twee personen, Erkelens en Schrevelius, zijn op vrije voeten gesteld. Deze zaak zal waarschijnlijk nog in dcri loop der maand Junij, en alzoo vóór de vacantie, worden behandeld. AMSTERDAM, 26 Mei. Gisteren morgen heeft Z. M. aan de burgerlijke en militaire autoriteiten dezer stad gehoor verleend, dat zeer talrijk is bezocht geworden. Tus- schen 12 en 1 ure heeft de muziek der schutterij, op het Damplein, ver schillende muzijkslukken uitgevoerd. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft gisteren namiddag onze landswerf met een bezoek vereerd. Heden heeft Z. M. over de schutterij en de vrijwillige rustbewaarders op den Dam eene wapenschouwing gehoudenen zijne tevredenheid over hunne houding en manoeuvres te kennen gegeven. De volgende Majoors zijn door Z. M. tot Ridders der orde van den Nederlandschen Leenw benoemd: A. H. Kramp, Jhr. P. 11. Bicker, W. de Vos Jr., F. W. Fabius en M. Heems kerk. Heden middag is er weder diner ten hove. Z. M. heeft op liet dezen morgen verleend gehoor aan de Commissie van den Waalschen Kerkeraad, de voor de Waalsche kerken zoo hoogst ge- wiglige en blijde verzekering gegeven, dat het welbekende Koninklijk besluit van 29 Julij 1843, op gisteren is ingetrokken. Het heeft Z. M. behaagd de voor H. D.per stooin-oorlogschip Bromo, van Oosl-Indië aangebragle zwarte tijger, ten geschenke te geven aan de so ciëteit Natura Artis Magistradit dierals van zeer zeldzaam ras wordt te regt als een kostbaar geschenk beschouwd. Z. M. de Koning vertrekt Zondag avond naar de residentie met eenen specialcn trein ten 7^. ZIERIKZEE, 22 Mei. Thans is het nieuwe kerkgebouw voltooid, dat sedert in 1832 de Groote kerk afbrandde, in aanbouw was, doch welks voltooijing door bijzondere omstandig heden velerlei vertraging ondervond en gisteren had de eerste godsdienstoefe ning daarin plaats. De Wel Eerw. Heer G. C. Droogleever Forlnyn, oudste Leeraar, hield eene rede over Ps. XXVL: 8a »Meer, ik heb lief de woning van Uw huis," en bestuurde geheel de plegtigheid op eene indrukwekkende wijze. Het nieuwe kerkgebouw, hoewel in uitgebreidheid niet aan het vorige gelijk is ruimen kenmerkt zich door doelmatige inrigting en sierlijke een voudigheid. Ook het voortreffelijke orgel, dat mede in den brand verloren ging, hoopt men eerlang vervangen te zien, UTRECHT, 24 Mei. Den 19JeD dezer heeft Professor II. Bouman zijn 25-jarige betrekking als Ilooglceraar in de Theologie aan onze Hoogeschool gevierd. De HH. Studenten van die faculteit hebben den waardigen man een aandenken gezonden het welk hij met erkentenis heeft aangenomen. 's HERTOGENBOSCH 24 Mei. Heden is het Provinciaal Geregtshof alhier vergaderd geweest tot het op maken der lijst van aanbeveling aan de Staten der Provincievoor de vaca ture in dat hof ontstaandoor liet overlijden van Mr. J. Losecaat. Die lijst bevat de Heeren Mr. W. C. van Ileumlid van de Regtbank alhierG. .1. Baron van RijckevorsaI van KesselSubstituut-Officier vau Justitie hij de zelve; P. J. de Willehois, Officier van Justitie te Roermond; K. A. Meeus- scnAdvocaat, Regter-Plaatsvervanger te Breda; J. B. Baron van Hugenpolh tot den Berenklauw, Substituut-Officier van Justitie te Eindhoven, cn Jhr. H. A. van Tbije Hannes, Lid van de Regtbank alhier. MAASTRICHT, 23 Mei. De Heer Schcrpenzecl-IIeuschte Roermond en te Valkenburg als Afge vaardigde voor Limburg hij het Parlement van Frankfort benoemd, heeft de keuze van Roermond aanvaard. In Valkenburg zal dus een tweede Afgevaardigde moeten worden verkozen. De Commissie welke zich naar 'sGravcnhagc heeft begeven om te pro testeren tegen eene afscheiding van Limburg van Nederland, is hier terug. Z. M. de Koning heeft verklaarddatdaar aan de verpligtingdie aan Limburg jegens het Duitsch Verbond is opgelegd, werd voldaan, men gecne reden had om te veronderstellendat Duitschland de bestaande overeenkom sten zoude willen schenden. De Ministers, tot welke de Commissie zich al mede, op 's Konings wenk, had begeven, hebben te kennen gegeven, dat, indien de besluiten van Duitschland in strijd mogten zijn met de Nederlandsche wetten, zij de goedkeuring van Nederland zouden behoeven, en men in alle gevallen de belangen van het Hertogdom, en in 't bijzonder die van de steden Maastricht en Venlo zou behartigen. BELGIË. BRUSSEL, 25 Mei. Men had gezegd, dat de Prins van Pruissen alhier was aangekomen. Dit is onwaar. Z. K, H. zal eerst binnen 2 of 3 dagen te Ostende aankomen, en zich naar Nederland begeven, waar hij verwacht wordt. In de beide Vlaanderen zijn sedert een jaar nagenoeg 50 Priesters ge storven als slagtoffers van hunnen ijver in het bijstaan van bendie aan den typhus leden. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Mei. In de Zitting der Kamer van Afgevaardigden van gisteren, is voorlezing ge daan van een protest van de Hertogen van Nemours en Aumale, en van den Prins de Joinville, tegen het ontwerp van wet, waarbij de familie Orleans uit Frankrijk verbannen wordt. In het verslag der Commissie wordt hoofd zakelijk gezegd, dat het decreet een onvermijdelijk gevolg is van de vestiging der republiek cn een maatregel van veiligheid. De beraadslagingen hierom trent zullen morgen plaats hebben. De Commissie, belast met het onder zoek van eenige ontwerpen betreflende de wijze, waarop de vergadering zich ten opzigte van Polen vei klaren zou, heeft de navolgende verklaring voorgesteld: »De Nationale Vergadering verzoekt het uitvoerend Bewind als regel van haar gedrag aan te nemenhet gevoelen der vergaderinguitgedrukt in de navolgende hewoordingen broederlijke eendragt met Duitschland herstelling van Polen, bevrijding van Italië." Dit voorstel werd met eenparigheid van stemmen aangenomen. De beraadslagingen nopens een voorstel, dat als be ginsel zon worden aangenomen dat Frankrijk gedurende tien jaren 300 mil- Iioen zou bestemmen tot ontginning van woeste gronden in Frankrijk en tot kolonisatie van Algeriëworden op morgen bepaald. Ten slotte zijn door de vergadering goedgekeurd een erediet van 3.400,000 fr. tot herstel der natio nale wegen; een erediet van 350,000 fr. tot herstel der gebouwen van de poly technische schooleen erediet van 400,000 fr. voor het kanaal van de Aisne k la Marne en eindelijk een erediet van 2 millioen voor de nationale werkplaatsen. De Moniteur verklaart de geruchten van eene ontbinding der Commissie Ivan het uitvoerend Bewind voor ongegrond. De zaken hebben in de Fransche West-Ind. koloniën een dreigend aan zien. Op Guadeloupe en Martinique verwachtte men elk oogenblik het uit breken van een opstand onder de slaven den 7den April stond op Martinique, bij het voorbij varen van een Britscb schipeene plantaadje in brand. SPASJE. MADRID, 18 Mei. Omtrent de redenen waarom de Engelsche Gezant, de Heer Bulwer, den vorigen dag zijne passen had ontvangen, en liet bevel om binnen 48 uren da

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1