seüouwd worden; de. reeders zouden niet meer verpligt zijn een zeker aan tal jongeliedenals leerlingen, aan boord te hebben. De bestaande bepa ling, dat de bemanning der Brilsche schepen voor de kustvaart geheel, en voor de buitenlandsche vaart voor 3/4 uit Britsche zeelieden moet bestaan, wordt behouden. Bij de ontwikkeling van dit voorstel heeft de Minister ver klaard, dat hij van hetzelve alles goeds verwacht, en dat hij bepaaldelijk de bedenking, alsof de maatregel in de gevolgen een nadeeligen invloed op 'sRijks zeemagt zou hebben, ongegrond acht. Verscheidene leden der ver gadering hebben zich echter met veel nadruk tegen het voorstel verklaard. In de volgende week zal de voorloopige beraadslaging worden voortgezet, en indien de meerderheid zich niet bepaald er tegen aankant, zal eene op de voorgedragene beginselen geschoeid ontwerp van wet worden ingediend. FRANftRIJM. PARIJS, 17 Mei. In de zifting der Nationale vergadering van den 16deD dezer zijn talrijke verklaringen gedaan, omtrent hetgeen den vorigen dag was voorgevallen. De geheole zaal droeg de duidelijke kenmerken der gewelddadigheden, aldaar den vorigen dag gepleegd; op het fluweel van de tribune zag men nog de sporen der duizende voeten, die het vertrapt hadden; het bureau van den Secretaris en de uurwijzer van den Moniteur Universel waren verbrijzeld. De lezing van het Proces-verbaal der zitting van den vorigen dag wordt met de grootste oplettendheid aangehoord. In dit stuk wordt bevestigd, dat Ge neraal Courtais aan de mobile garde bevel had gegeven de bajonnetten 111 de scheden te steken. Dadelijk na de lezing erlangt de President Buchez bet woord tot verklaring van zijn in de vorige zitting gehouden gedrag. Deze verklaring werd over het algemeen slecht opgenomen. Van de tribune gekomen, nam Buchez den Voorzitterstocl niet weder in, maar bleef die verder door den Vice-President Corbon bezet. Na de aanneming van het proces-verbaal en nadat verscheidene sprekers vruchteloos getracht hadden gehoor te erlangenzegt de Heer Garnier Pagez dat de burger Sobrier in hechtenis is genomen, bet huis dat hij bewoonde is omsingeld; 75 menschert zijn gevat, de op onwettige wijze verzamelde krijgsbehoeften zijn in beslag genomen; en de clubs, waarin men gewapender band beraadslaagde, zijn gesloten. De gevangenen zijn naar het slot Vincen- nes vervoerd. Onder deze behooren BarbèsBlanqui, Albert, Hubert, Lemaitre, Raspail, Toutin en de Colonel Saisset, daarenboven nadert het leger Parijs in talrijke bataillons. Zekere garde, die der Montagnards genaamd is ontbonden, ontwapend en verspreid. Nadat de Heer Bonjean gezegd had, dat de republikeinsche garde eene onwettige instelling was, beklimt de Heer Lamartine het gestoelte. De hoorbare afgematheid zijner stem, het slaan der trommen van buiten en de door het volk aanhevene gezangen maken het moeijelijk hem te verstaan. Hij begint met den Prefect van Policie, den Heer Caussidière, met warmte te verdedigen en vraagt verlenging der onbe perkte inagt van het uitvoerend bewind hetwelk bijna eenstemmig wordt goedgekeurd. De President Corbon neemt daarop het woord en zegt: Ik zal u een voor stel onderwerpen ver beneden de ernstige belangen die u bezig houden. Het is eene geldzaak. De vergadering heeft geene begrootingzij bezit geen stui ver." De vergadering keurt een besluit goed, waarbij de Minister lot betalen gemagtigd wordt. De handelingen eindigden met het nemen van een hosluit van dankzeg ging aan al de leden der nalionaie garde, die tot herstel der orde hebben medegewerkt, welk besluit met algemeene stemmen genomen is. De Abt Lacordaire heeft bij de Kamer van Afgevaardigden zijn ontslag als lid ingezonden, omdat hij die betrekking met zijne kerkelijke pligten on bestaanbaar meent. De Generaal Cavaignac is benoemd tot Minister van Oorlog; de Afgevaar digde Trouvé-Chauvel vervangt Caussidière als Prefect van Policie. Bij een besluit van den nieuwen Minister van Binnenl. Zaken, den Heer Recurtis de magt der in de departementen aangestelde Commissarissen- Generaal te rekenen van hedeningetrokken. De Parijsschc Moniteur maakt twee besluiten openbaar van de com- missie van het uitvoerend bewind, van 16 dezer, houdende de oprigting van een corps van twee duizend man infanterie en van zes honderd man cavalerie, onder den naam van Parijsche republikeinsche gardevoor de dienst der Policie. Dit corps zal bezoldigd worden door de stad, en onder de bevelen staan van den Prefect van Policie. Voorts worden de corpsen bekend onder de namen: garde Republicaine, montagnards en Lyonnais, en andere derge lijke ontbonden, en de daartoe behoorende officieren en soldaten zullen, indien zij de noodige vereischten bezitten, bij eerstgenoemde garde geplaatst worden. In den Moniteur du Soir wordt melding gemaakt van een gevecht, hetwelk de naar Parijs gekomen nationale garde der jurisdictie bij de zooge naamde Passage Molière geleverd heeft. Zij kwam, verzeld van Magistraats personen, een communistische klub sluiten en er huiszoeking doen, maar werd met snaphaanschoten ontvangen die zes of zeven man kwetsten. Zij beantwoordde dit vuur met eene gelijke losbranding die verscheiden personen der andere partij trof, en vermeesterde daarna het huis. Drie nationale gar des en twee klubisten zijn aan hunne wonden overleden. De prefectuur van policie en drie kazernen die door het corps der Mon tagnards, dat de zijde der oproerlingen scheen toegedaan te zijn, bezet waren, zijn thans door de nationale garde ingenomen. De Minister van Justitie Cré- mieuxhad den 17den den Generaal Courtais in verhoor gehaddie zich zeer ter nedergeslagen toonde. In den avond van den 17dcn had de Commissie van het uitvoerend; bewind een crediet van 3 millioen franken voor de nationale werkplaatsen; aangevraagd. Verscheiden vertegenwoordigers hadden te kennen gegeven, dat zij hunne stem zouden doen hooren tegen die werkplaatsen, die zij als kweek scholen van luiheid en zedeloosheid beschouwden. Dezelfde Commissie had mede een voorstel ingediend, tot verbanning van Lodewijk Philips en zijne familie. Dit voorstelhetwelk men verwachten kon dat vroeger of later gedaan zou wordenwordt thans beschouwd als eene protestatie tegen het denkbeeld van een regentschap, dat de gebeurtenissen van Maandag zouden hebben kunnen versterken. Aan den anderen kant had de Commissie ook een voorstel ingediend tegen het houden van gewapende vereenigingen. De laatste berigten meldendat de rust alhier weder geheel hersteld was. De groote militaire maatregelen werden echter geenszins overbodig be schouwd. Op grond der in beslag genomen papieren houdt men het thans voor zeker, dal er eene zarrienzwering bestond. Het is nu op nieuw geble ken dat er altijd ontevredenen zullen zijn en lieden, die zich tegen den wil der meerderheid verzetten; lieden, voor welke de volkswil niet anders is dan de opvolging hunner denkbeelden en het bovendrijven hunner begeerten. Het is een ongelukkige, maar onbetwistbare waarheid, dat het Bewind tegen zulke lieden altijd gewapend en de wet altijd gereed moet zijn om hen te treffen. Men heeft dit aan de Regering van Lodewijk Philips hevig verwe ten maar de mannen die dat verwijt deden en thans het gezag in handen hebben, zien zich tot dezelfde handelwijze gedrongen, of liever op hen rust de pügt om hetzelfde te doen. Volgens den Courrier Francais zal het Franseh station in de Chineschc wateren vermeerderd worden met een fregat. De laatste berigten uit die streken dragen een ernstigen tint. De Chinezen toonen zieh dagelijks meer ten nadeele der Europesche bevolking gestemden er hebben weder nieuwe moorden plaats gehad. Het Engelsche bestuur aldaar heeft versterking uit Madras en Bombay ontboden. 18 Mei. De zitting van heden werd even na twaalf ure geopend naanwelijks 60 leden waren tegenwoordig; er is in deze zitting niets bijzonders voorgevallen. Men heeft geraadpleegd over eene proclamatie aan het volk. Na onstuimige beraad slaging wordt het tot den volgenden dag te 10 ure verdaagd. De Heer Saint Romme stelt voor een hypotheekbank, die 300 inillioen bankpapier zon uit geven; verzonden naar de Commissie. Bij 't verzenden van dit berigt is men aan het stemmen over een reglement betreffende de wijze van stemming. De stad bleef rustig. Men verzekert dat het Bewind er veel aan hecht, dat het bewuste uit gestelde volksfeest aanstaanden Zondag worde gehouden. IT A Sa IE. Zeven Kardinalen tegen welke de bewegingspartij het heftigst gestemd is, verbergen zich in hel paleis van den Paus; deze vcreeniging, welke als eene soort van Conclave beschouwd werd, mishaagde aan die partij ten hoogste. Eenige Jesuiten, die zich nog heimelijk te Rome ophielden, zijn ontdekt en de stad uitgedreven. -Radetzky heeft in eene dagorder bekend gemaakt, dat hij uit Treviso eene versterking van 15,000 man verwacht, en alvorens Verona over te ge ven, de geheele stad in de asch zou leggen. Fransche bladen melden, dat bij den overtogt van de Etsch bij Ponton door de ltaliaansche troepen de Generaal Prins Thurn-Taxis is gesneuveld eri de Prins Lichtenstein krijgsgevangen gemaakt. De Koning van Sardinië heeft den 1 lden hel belegeringskamp bij Pescliiera in oogenschouw genomen; de toe bereidselen voor den aanval werden met spoel voortgezet. Duilsche bladen doelen berigten, dat de Generaal Nugent zich den 7de» naar Belluno had begeven en eene groote verkenning gedaan. De Generaal I Culoz was denzelfden dag langs den weg naar Treviso tot aan Feltre opge- i rukt. Den 9den of 10den zou de Generaal Nugent, met dezen vereenigd, de I vijandelijkheden openen. Uit Pordenone waren nog twee bataillons grensja- gers en een regement infanterie aangerukt en Palmanova en Osopo waren naauw omsingeld. Te Conegliano en te Belluno had» men een overvloediven voorraad levensmiddelen gevonden. P UI SfISSE]*. BERLIJN, 17 Mei. De blijken van verbittering tegen den Prins van Pruissen duren hier nog voort; men heeft zelfs gisteren onderscheiden stroopoppen, dien Prins voor stellende, opentlijk op de pleinen verbrand. De menigte heeft zich daarna naar den Minister Camphausen begeven en hein een ketelmuziek gebragt. Volgens een gerucht dat algemeen te Weenen liepzou Prins Metternich aan zijne bloedverwanten aldaar geschreven hebben, dat hij voornemens was zich voorloopig te Rotterdam te vestigen. Op het door het verblijf van Luther zoo beroemd geworden kasteel Warlburgbij Eisenach in Saksen, zal op de beide Pinsterdagen eene groote bijeenkomst van Studenten plaats hebben, om te beraadslagen over de orga nisatie der Duitsche Uoogescholen. Zij zullen bij het Duitsch Parlement aan dringen om al de Hoogescholen tot inrigtingen der Duitsche natie te verkla ren onbeperkte vrijheid van onderwijs in te stellen; de bijzondere geregtelijke Jurisdictie der Hoogescholen af te schaffen. POSEN, 14 Mei. Een groot deel der Poolsche hoofdmagt die, schijnbaar verdwenen was, ver- toonde zich eensklaps weder in de omstreken van Ewin in het Bromberger district. Daar werden zij door den Generaal tlirschfeld zoo hevig aangetast,

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2