LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 22 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. WrfËNLAN DSC H E DER EG TEN lie Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN 20 Mei. Sedert eenigen tijd is hij de Duitschers de lust ontwaakt, om ook eens we- derkeerig bij ons rond te zien wat onze taalniet alleen in werken van smaak maar ook van wetenschappelijken aard opleverten zien wij nu en dan in het verschijnen van vertalingen van geachte werken daarvan de aangename bewijzen. Zoo verschenen in het vorige jaar niet alleen vertalingen van een paar romans van Mr. J. van Eennep maar werd het Handhoek der Dier kunde van onzen Hoogleeraar J. van der Hoeven, door Jac. Moleschott, te Dusseldorp uitgegeven waarvan aanvankelijk een paar afleveringen zijn ver schenen; terwijl van eenige der voorlezingen en verhandelingen van dienzelfden Hoogleeraar onderden titel: Ergebnisse der Naturforschung fiir das Leben Vorirage und Abhandlungen von J. van der Hoevendezer dagen te Ber lijn ccne vertaling uitkwam, in wier voorrede de Vertaler die zich F. B. teekentonder andere zegt -J. van der Hoeven is als natuuronderzoeker sedert lang ook in een groot deel van Duitschland, door de vertaling van zijn Handboek te roemrijk be kend, dan dat het noodig zou zijn, zijne verdienste in de wetenschap nog ver der in het licht te stellen. In dit werk loont hij zich als volksredenaar en schrijver, en geven deze verhandelingen het beste bewijs, hoezeer hem daartoe de juiste en algemeen bevattelijke manier eigen is. Het zijn redenen van echte levenswijsheid door drongen, in behagelijken vorm, voor een gemengd gehoor om de oningewij- den met de wetenschap bekend te maken." Het strekt zeker ieder, wien de roem der wetenschap in ons Vaderland ter harte gaat, tot genoegen T dat men ook buiten 's lands onze verdienstelijke geleerden naar waarde leert schatten. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger te Warmondden Heer H. J. Clarion. Z. M. beeft goedgekeurd de door de onderscheidene klassen van het Kon. Ned. Instituut van Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten gedane benoemingen, als: lot Leden bij de lste klasse den Heer C. J. Matthes, Hoogl. aan het Athenaeum te Amsterdambij de 2de kl. den Heer U. J. Koenen Wethouder der stad Amsterdam; bij de 3(,e kl. den Heer J. A. C. Rovers, Hoogl. te Groningen, en den Heer A. Bocckh, Hoogl. te Berlijn, tot geasso cieerde; bij de 4de kl. de Heeren Is. Warnsinck, te AmsterdamW. H. Schmidt, te Delft, en J. H. Lubeck te 's Gravenhageen den Heer L. Spohr, te Kassei, tot geassocieerde. Voorts zijn nog tol correspondenten benoemdbij de lste kl. de Heer J. Badon Ghyhente Bredabij de 2dc kl. de Heeren N. BeetsTheol. Doet. en Pred. te Heemstede, C. J. Hellingwerttte Alkmaar, C. G. Withuys, te Voorburg, J. David, Hoogl. aan de Kath. universiteit te Leuven, W. R. Baron van UoëvellTheol. Doet. en Pred. te Bataviaen A. BeelooLector in de Ned. Taal, Geschied- en Aardrijkskunde aan 'sRijks Instituut voor de Marine te Medemblik; bij de 3de kl. de Heeren Dr. R. P. A. Dozy, te Leyden, en C. T. Herman, "te Göttingen en bij de 4dc kl. de Heeren J. de Mare, te Parijs, J. J. 11. Verhulst, Js. J. van den Berg en J. Bosboom, te Gravenhage. 's GRAVENHAGE, 20 Mei. Z. M. heeft aan de volgende R. K. geestelijken, wegens verrigtekerkelijke dienst, pensioen verleend: aan F. Lichtevelt, afgetreden Vicaris der succur sale kerk te Lottum, Hertogdom Limburg, ten bedrage van 453; aan A. Venmans, afgetreden Adsistent of Hulppriester bij de R. K. gemeente te NoordwijkProvincie Zuid Holland, ten bedrage van ƒ299; aan W. A. Wilkens, afgetreden Pastoor bij de R. K. gemeente te Veendam cn Wilder- vank, provincie Groningen, ten bedrage van ƒ428; aan F. van Hemert, afgetreden Pastoor der R. K. gemeente te Nieuw-Vosmeer, provincie Noord- Brabant, ten bedrage van ƒ600; en zulks op grond van artt. 1 en 2 van het reglement, vastgesteld bij Koninklijk besluit van den 5den Mei 1838. Heden ten een ure is de Raad van Ministers wederom vergaderd geweest. Al de Ministers waren daarbij tegenwoordig. Naar men verneemt zijn thans de wetsontwerpen, uitmakende de ge wijzigde grondwet voor het Koningrijk der Nederlanden, door den Minister raad geheel afgewerkt en alzoo gereed om naar den Raad van State te worden verzondenhetgeen dan ook ten spoedigste zal plaats hebben. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden morgen niet den eersten spoor trein en H. K. H. de Prinses van Oranje met hare kinderen ten 10 ure, over den gewonen rijweg, naar het Loo vertrokken. Z. Exc. de Graaf Schimmelpenninckbuitengewoon Gezant en gevol- magtigd Minister van Z. M. den Koning der Nederlanden bij het Britsche Hof, is heden morgen, met den eersten spoortrein, uit deze residentie naar Rot terdam vertrokken, om van daar de reis naar Londen voort te zetten. Z. Exc. is vóór zijn vertrek in een afscheidsgehoor bij den Koning ontvangen. De nieuwe tijdelijke Minister van Oorlog, de Generaal-Majoor Voet, wordt morgen alhier verwacht en zal zijn intrek nemen in het hotel: het groot Keizershof. Morgen middag ten 12 ure zal de Gen.-Maj. Nepveu de portefeuille van het Ministerie van Oorlog in handen stellen van zijnen opvolgerden tijdelijken Minister van Oorlog, den Generaal-Majoor Voet. Men verneemt, dat het besluit, waarbij de Koning den Baron Bentinok benoemd heelt lot Minister van Buitenlandsche Zaken ad interimtevens in houdt dat de betrekking van buitengewoon Gezant der Nederlanden bij het Brusselsche Hof voorloopig onvervuld zal blijven. De Eersle Kamer der Staten-Generaal heeft, in hare zitting van 17 dezer, aangenotnen het ontwerp van wet, waarbij het tijdstip, vastgesteld bij de wet van 1818, voor de haringvangst, veertien dagen wordt vervroegd. De visschers zullen derhalve den 10den Junij des middernachlshunne net ten kunnen uitwerpen. Men spreekt ook van aanzienlijke verbeteringen die in het reglement over de visscherij, dat tegenwoordig in werking is, zullen worden gebragt en die eenen heilzamen invloed op dien tak der nationale nijverheid kunnen uitoefenen. In deze residentie is aangekomen en aan het IIolcl het Groot Keizershof afgestapt Z. Exc. de Luitenant-Generaal F. D. Cochiusgewezen Bevelhebber van het Nederl. Oost-Indisch leger, Buitengewoon Adjudant van Z. M. den Koning, en familie, komende van Batavia. De duinen in de rigting van Wassenaar zijn van den 22sten af, eenige dagen onveilig, wegens proefnemingen met geschut nabij het Kanaal van Scheveningen. De Heer Scherpenzeel Ileusch, voorstander der afscheiding van Limburg van Nederlandis zoowel door de kiezers te Maastricht als te Roermond tot Afgevaardigde bij het Duitsche Parlement benoemd. NIJMEGEN, 17 Mei. Heden namiddag omstreeks half zes ure barstte boven deze stad en omstre ken een geducht onweder los, hetwelk meer dan een uur met eene hij men- schen geheugen alhier ongekende hevigheid aanhield. Een zware plasregen werd weldra door een verschrikkelijken hagelslag achtervolgd, waaidoor niet alleen aan de te veld staande gewassen en boomvruchten maar ook aan de gebouwen eene aanmerkelijke schade is veroorzaakt. De gehecle benedenstad was letterlijk onder water gezet, terwijl op vele plaatsen de hagelsteenen bij groote hoopen waren bijeengedreven. De graanvelden in het zoogenaamde Heessche veld zijn grootendeels vernield. In eene andere rigting nabij deze stad is evenwel bijna geeli hagel gevallen. Met bezorgdheid ziet men berigtcn uit Overhctuwc en elders te gemoet. ENC1ELA1V». LONDEN, 17 Mei. Eergisteren heeft de Minister van Koophandel in het Lagerhuis een voorstel ter tafel gebragt, van eene wijziging in de scheepvaarlreglen. De Regering stelt voor om sommige bepalingen af te schaffen, die in der tijd gemaakt zijn tot bescherming van de Britsche scheepvaart en scheepsbouw, tegen de mededinging van het buitenland doch welke thans onnoodig en zelfs scha delijk geacht worden. Zoo zouden de schepen van andere naliën met de Britsche gelijk gesteld worden, wat betreft den invoer van goederen uit bui tenlandsche havens, doch niet wat de kustvaart betreft, echter zouden beperkende verordeningen gemaakt worden voor de natiën welke dit milde stelsel niet in gelijken geest beantwoorden; de koloniale bestoren zouden gemagtigd worden om voor de kustvaart ten hunnent de gelijkstelling der vreemde met de Britsche vaartuigen te bepalen voortaan zouden ook de j in het buitenland voor Britsche rekening gebouwde schepen als Britsche bq-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1