yil de aan Gallicië grenzende Comitalon zijn de berigten aller treurigst (en opzigte van de mishandelingen van de boeren tegen de edelliedenbur gers en joden. De koopstad Waag-Neusladtel is nagenoeg geheel verwoest en uitgeplunderd. Bij dit alles wordt liet stelsel van het communisinus door de hoeren vooruitgezet. GRIEKEKLII». ATHENE, 16 April. Op de Ionische eilanden zijn staatkundige woelingen uitgebarsten; het volk eischt de vervulling der beloften, die het bij het Parijser traktaat gedaan zijn en in Korfu is een adres in dien zin aan Z. Exe. den eersten Mi nister van H. M. de Koningin van Groot-Britannic gerigt. In Cephalonie en in Zante heersclit eenc tegenovergestelde meening; het adres is er verbrand geworden. STASIS BERIGT. KENNISGEVING. SCSiUTTEKlJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad EE YD EX, gezien hebbende de Wet van den lld«a April 1827, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat, ter voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schulterlijke dienst van de genen welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1814 tot 1822 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Stad sinls de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waaronder verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaannaar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt), zullen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom hehoorenterwijl de geborenen in het jaar 1823, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1848; en het tiende of dat der geborenen in 1813 van het vorige jaar zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitge zonderd al vermoedde hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te hehooren en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 15den Mei, en op den l,lcn Junij daaraanvolgende finaal zullen worden ge sloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lstcn Junij niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of.de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende, vreemdelingen, alsmede de militairen, welke tot de laatste ligting behoord hebbende, derzelver finaal ontslagf hebben hekomen, en niet weder in dienst zijn getreden,) hij ontdekking, alsnog achter de teckening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van liet register te plaatsen zullen worden ingeschreven, met de hijvoeging van het woord: ambtshalve en dezelve volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zonder lotinghij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te worden: alles onverminderd zoodanige strafbepa lingen als, uit krachte der Wel van 31 December 1832, op hen mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen bewijs van zijnen doop of zijne geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zijn, hetzelve te komen afhalen ter Secretarie dezer Stad, van lieden af aan, 's morgens van 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl diegenen welke elders ge boren zijn, zich hetzelve onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aan schaften zullende een ieder verantwoordelijk zal zijn voor de gevolgenwan neer hij, bij gemis zijner doop- of geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaarabusivelijk wierd ingeschreven. Dat de belanghebbenden bij deze nog worden herinnerd dat zij bij de in schrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaats, benevens liet Wijk en Nummer banner huizen, derzelver beroep en dat van hunne Ou ders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van derzelver inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen Gehuwd of Ongehuwd zijn en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwe lijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks- extraeten worden gevaceerd ter .Stads Secretarie, van heden af, des voormid dags van 10 lot des namiddags ten 1 ure. Dat eindelijk Studenten, Geëmployeerden in huizen van negotie, bedienden en werklieden, moeten ingeschreven worden in de Gemeenten, waar zij hunne studiën of werkzaamheden uitoefenen, of dienstbaar zijnzoo als zulks ook liet geval is van Klerken van Advokaten en Notarissen dat Ambtenaren en Geëmployeerden (al wonen zij elders) zich moeten laten inschrijven in de plaats, alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen uitoefenen; dat zij, welke huiten 's lands werkzaam zijn, of zich aldaar op de studiën toeleggen, in de Gemeente hunner vorige woonplaats, en laatstelijk Schippers, ter plaatse waar zij het laatst gewoond hebben, of de belasting voor hun vaartuig betalen, inge schreven moeten worden. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloopc, een iegelijk iri de termen van dezelve vallende, hij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in ecu der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Woensdag den 24stcn Mei 1848. 's Vooriniddags van 10 tot 1 uur, De bewoners van Wijk I, II en 111. Op Donderdag den 25slen Mei 1848 'sVoormiddags van 10 tot 1 uur, De bewoners van Wijk IV, V en M. Op Vrijdag den 26sle" Mei 1848. 's Voormiddags van 10 tot 1 uur, De bewoners van Wijk VII en V111 met uitnoodigingoni op den bepaalden dag zich stiptclijk, ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter bezigtiging zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór 1 Jul ij aanstaande, geheel zal moeten zijn afgeloopcn, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van 7 September 1828 Staatsblad n°. 55), roepen hij deze op alle personen, welke als ge huwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopcn jaarin de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de alge- rrieene rol der Schutterij te worden gebragt, duel) sedert dien tijd door het overlijden van derzelver vrouwen of kinderen de bevoegdheid hebben verlo ren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeenc Schutters-rol geplaatst moeten worden om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis aan Hun Ed. Achtb. te geven, of zich daartoe ter Stads Secretarie aan te melden, des morgens tusschen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijving, eri dus uiterlijk lot 23 Mei aanslaande; zullende, wanneer deze Kennisgeving door de belanghebbenden mogt zijn verzuimd, en hij dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces-verhaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Regtbank toe gezonden ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet, van 6 Maart 1818 Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50, en eene gevangenis uiterlijk van drie dagen, hetzij afzonderlijkof wel beide de straffen te zamen genomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks ge bruikelijk is. Aldus gedaan en gepubliceerd, hij liII. Burgemeester en Wet houders der Stad Leydenop den 15dcn Mei 1847. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Bepalingen jvoor de Tentoonstelling .van Voortbrengselen van Schilder-, Teeken-Graveer Boute- en Beeldhouwkunst te Amsterdam, voor den jare 1848. Ilceren Burgemeester en Wethouderen dezer Stadondersteund door Iieereii Leden van den Raad van Bestuur der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten, hebben besloten dal dit jaar alhier de openbare Ten toonstelling van Kunstwerken van levende Meesters zal plaats hebben. De ondergeteekenden, als de vereenigde Commissie van wege deze Stad en den Baad voornoemdbrengen de volgende bepalingen ter kennis I. De Tentoonstelling voor Kunstwerken van Schilder-, Teeken-, Graveer-, Bouw- en Beeldhouwkunst van levende Kunstenaars, zoowel huiten als binnen dit Rijk gevestigd, zal plaats hebben in het Locaal der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten. II. Deze Tentoonstelling zal op Maandag den 28sten Augustus eerstko mende geopend, en uiterlijk op Zaturdag den 30stca September daaraan volgende gesloten worden. lil. Alle Schilderijen, TeekeningeriPrenten en Beeldwerken, zullen moeten bezorgd worden; vóór of uiterlijk op Maandag den 14de" Augustus, aan het gemelde locaal, mits vrachtvrij, en dc Schilderijen, Teekeningeri en Prenten met behoorlijke lijsten voorzien; zij moeten geadresseerd zijn aan de Commissie, met eenen brief, houdende den naam en de juiste woonplaats van den vervaardiger; zullende al wat na den 14den Augustus mogt worden ingezonden, alleen kunnen geplaatst worden, indien de ruimte zulks toelaat. En worden alle huiten dit Rijk wonende inzenders van stukken uitgenoo-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3