Drukker, Uitgever, üieliler en Rondvcntcrs van iict oproerwekkcnd geschrift ontdekt, en inoet men hij huiszoekingen belangrijke stukken hebben gevonden. Ook van Heerlen verneemt men lieden, dat men aldaar op nieuw on rustig begint te worden, nu de bezetting van daar is vertrokken. Ook daar beeft men gisteren in triumph de Duitsche Bondsvlag rondgedragen. BKUKjTEJM ESCEL1I». LOK DEN, 12 Mei. Onder de talrijke genoodigden door H. M. bij gelegenheid van bare eerste receptie op gisteren, merkte men op den Prins van Pruissen en Jonkv1". Schim- melpcnninckdochter van den gewezen Nederlandschen Gezant. In het Huis der Gemeenten is de wet op het verdrijven van vreemde lingen. in zekere gevallen, goedgekeurd. De zending van Lord Minto naar Kome, om diplomatieke betrekkingen met den Paus aan Ie knoopenschijnt mislukt te zijn Die Lord is op zijne terugreis reeds in Zwitserland aangekomen. Volgens een te Dublin ont vangen brief, zou de Paus zich zeer verstoord hebben betoonddaer Engeland hem weigerde te erkennen als het hoofd der Katholijke kerk weshalve hij geen Gezant eencr Begering wilde ontvangen die hem dus behandelde. De uilvoering van goud is weder aanzienlijk geweest, onder anderen naar Botterdam 22,000 oneen zilver in baren 19,500 oneen gemunt zilver en 6615 oneen aan gouden munt. Te Liverpool blijven de handelszaken toenemen en meent men dat bet ergste voorbij is; ook uit andere handel- en fabriekplaatsen zijn gunstige be- r gten. Aardappelen op den kouden grond geteeld, zijn reeds aan de markt go- bragtde veldvruchten staan zeer goed. lEELGIE. BRUSSEL, 14 Mei. De Earner van Vertegenwoordigers heeft met 61 tegen 30 stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij de Begering gemagtigd wordt om 20 mill, fr. uit tc geven aan Barikbillelten, ten behoeve van de Spaarkas der Scciété Génerale. F ER A WH KIJK. PARIJS, 12 Mei. De leden der Commissie van Regering hebben de volgende Ministers be- noemt!: Jules Baslide voor Buiterilandsche Zaken; Justitie, Créniieux; Bin- nenlandsche Zaken, Recurt; Openbaar onderwijs, Carnot; Eeredierist, Belli- rnontKoophandel, Flocon Oorlog, ad interim, Cbarras; Openbare werken, I Trélat; Financiën, Duclercqvoor Marine, den Admiraal Casy. De zamenstelling van het Ministerie geeft aanleiding tot menigvuldige aanmerkingen. Vroeger is geklaagd over een te groot aantal Ministers; toen j er acht waren, heeft men de aanstelling van een negenden het Bewind van Lodewijk Philips als eene misdaad aangerekend en thans zijn er tien. Het vroegere Ministerie van Justitie en Eerdienst is in twee afzonderlijke Minis- j teriën verdeeld, waarschijnlijk om ook den Heer Flocon eene plaats te be- zorgen. Daarenboven bestaat de regerende Commissie uit 5 ledende Onder- Secretarissen bij de departementen van algemeen bestuur zijn behouden en nu zal er nog een Secretaris der dirigerende Commissie moeten worden be noemd. Van de afgetredene Regering zijn alleen de Hceren Louis Blanc en Albert van alle deelneming aan het boog Bewind uitgesloten. Onder de aanstellingen, die algemeen genoegen schijnen te geven, behoort genoemd te worden die van den Heer Recurt tot Minister van Binnenlandsebe Zaken. Hij was laatstelijk Adjunct-Mairc van Parijs, en is steeds bekend ge weest als een ijverig republikein, doch tevens als een bedaard en verstandig man. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jules Bastide, en zijn Secre- laris, de Heer Jules Favre, zijn beiden heftige republikeinen en zeer gezind om de natiën, welke zich, zoo dit heet, wiiien vrijmaken, op alle moge lijke wijzen hulp te verleenen. De Minister van Financien Duclercq, heeft de betrekking van Onder-Secretaris van Financiën bekleed, onder den Heer Gar- nier-Pagès. De tijdelijke Minister van Oorlog Charras v/as tot dus ver Secre taris bij dat departement. Hij is nog betrekkelijk jong en Luitcnant-Colonel. Men vermoedt, dat hij bepaaldelijk lot Minister zal worden verheven, indien de Generaal Cavaignac, wiens aankomst alhier dagelijks tegemoet wordt ge zien het opperbevel over een of ander legercorps zal willen aanvaarden. 13 Mei. De Zitting van beden was rustiger en ordelijker dan de vorige, maar de vrees voor oproerigheden neemt toevan de manifestatie ten behoeve der Polen was wel niets gekomen maar er waren berigten aangeplakt omtrent eene andere ten behoeve der volksregering. De gewapende magt was gereed, de vergaderplaats wel bewaakttegen den middag werd er appèl geslagen. De burgerwacht kwam op de been meer dan 10,000 menschen stonden op bet revolutieplein, doch hielden zich rustig en zonden door afgevaardigden petitiën ten behoeve der Polen. Daarna verdeelde zich die volkshoop in partijen en bleven alzoo onder heftige beraadslagingen door de stad zwerven. Het volksfeest ten teeken van de eendragt des volks, is uit vrees voor twec- dragt, onder voorwendsel dat de afgevaardigden nog niet kunnen aankomen, nu weder tot den 21sten uitgesteld. Ook te Lyon heerscht eene sterke gisting; de Maire heeft bepaald, dat het standbeeld van Lodewijk XIV van het plein Bellecour zal worden wegge nomen. SPANJE MADRID, 8 Mei. Gisteren heeft hier een nieuw oproer plaats gehadde leiders daarvan had den een regement tot deelneming in hunne pogingen aangespoordwaaraan echter maar in geringe mate is beantwoord. Intusschen is weder een 60-tal gekwetsten of dooden gevallen; onder de eersten bevindt zich Generaal Ful- gioso. Madrid is in staat van beleg verklaard. De reis van het hof naar Aranjunz is uitgesteld. ITALIË. ROME, 4 Mei. Het nieuwe Ministerie bestaat uit: de Graaf Giovanni Marchetti, President van den Ministerraad en Buitenlandsche ZakenGraaf MamianiMinister van Binnenlandsebe Zaken; Kardinaal GiacchiMinister van EeredieustenPas- quale de Rossi, Minister van Justitie; de Hertog van Rignano, Koophandel; Lunati, Financiën, en Doria Panfili, Oorlog. De Paus wordt geslingerd tusschen de raadgevingen van Oostenrijk en bet verlangen van het Romeirische volk. Terwijl bet Oosten rij ksche gezantschap uit naam van het gcheele corps Diplomatique een gehoor verzocht om den Paus aan te manen bij zijn besluit tc volharden, kwamen de zaakgelastigden der Ilaliaanscbe regeringen bij den Nederlandschen gezant, als de oudste, bij eenom daartegen te protesteren. De stedelijke Ilaad heeft den Paus voorgesteld: 1°. Zich als bemiddelaar van vrede en eendragt op te werpen. 2". Zich niet te verzetten tegen den loop der krijgsoperatiën. 3°. Eerste vre- des-voorwaarde Ilaliaanscbe nationaliteiten volkomene onafhankelijkheid van vreemden; h. verwijdering der Oostenrijksche legers uit Italië; c. eene bondsvergadering te Rome op te rigten, om de voorwaarden te bepalen waarop de grondslagen zullen kunnen gevestigd worden. 4°. Na het aannemen dezer voorloopige voorwaarden zal de Paus tot President verkozen worden der bonds vergadering te Rome. 5°. Indien de voorwaarden niet worden aangenomen zal men, met zijne toestemming en goedkeuring, den oorlog voortzetten, met behulp der Pauselijke legers. Het volk heeft voorts een adres aan den Graaf Mamiani gerigthoofdza kelijk ter uilsluiting van Oostenrijk en vereeniging met de overige volken van Italië. Het leger onder Koning Karei Albert, beeft den 7dcn dezer in een hcf- tigen aanval de buitenwerken van Verona overmeesterd de Oostenrijkers zijn tot onder bedekking van het geschut der stad teruggetrokken. Volgens an dere berigten zou deze strijd ten voordeele der Oostenrijkers zijn uitgevallen. De Maarschalk Radetsky zou den rol van Fabius Cunetator spelen, en zich door niets tot een algemeenen slag laten vervoeren. PRVI§IES. BERLIJN, 14 Mei. Op voorstel van het Ministerie heeft de Koning besloten den Prins van Pruissen, den vermoedelijken troonopvolger, uit Engeland terug te roepen. Dit besluit echter heeft hier eene ongemeene gisting veroorzaakt, en tot op roerige plakaten, volksverzamelingen, redevoeringen in de opene lucht enz. aanleiding gegeven. De groote revue der burgerwacht, die gisteren plaats moest hebben, is, denkelijk uit vrees voor rustverstoring, uitgesteld. De Ministers hebben eene bekendmaking uitgevaardigd, in welke zij genoemden voorslag verdedigen en afmanen van volksdemonstratien om bet besluit der Regering tegen te weiken. Zij voegen er de verzekering bij dat de Prins na eene onbelemmerde terugkomst, zijne opregte zucht aan den dag zal leggen om de uitvoering der voorslagen te ondersteunen die de Regering aan den Landdag, tot bevestiging der vrijheid, doen zal, zoodat alle vrees voor reactie vari zijne zijde behoort op te bonden. Van vele kanten echter komen verzoek schriften in, dat die Prins niet terug worde geroepen, onder welke er zijn, in hevige bewoordingen gesteld. OOSTEMft IJ K. WEENEN, 11 Mei. Een Keizerlijk bevel beveelt de opheffing van de orde der Jesuiten en van de congregatie der Redemptoristen in zijne staten. De Keizer Iaat in zijne hofhouding zeer aanzienlijke bezuinigingen be werkstelligen vermits de bij den aanstaanden rijksdag voor te stellen civiele lijst voor het Keizerlijk Iluis zeer inatig moest worden gesteld, om ook de overige klassen des volks tot opofferingen geneigd te maken. De stallen waarin men 300 paarden telde, worden op 100 stuks verminderd, de overige paarden'worden aan het leger gegeven; te gelijk vervalt het gebruik der hof- equipages voor hofbeambten, hetgeen veel ontevredenheid verwekte. Allo hofkeukens worden tot eene enkele tcruggebragt en een groot aantal hofbe dienden wordt gepensioneerd. De Pauselijke Nuntius Viala Preladie, terwijl de Pauselijke Generaal Durando reeds op weg was ter ondersteuning der Venetianen, nog de vriend- sehappelijkste verzekeringen aan Oostenrijk gaf, heeft thans van het minis terie van buitenlandsche zaken zijne passen tot zijn vertrek ontvangen. Oos tenrijk zal zich waarschijnlijk geheel van den Pauselijken Stoel afscheiden. HOjVGARYE. PESTII6 Mei. Uit alle steden en graafschappen worden aan de Regering adressen inge zonden om tegen alle overneming van de Oostenrijksche staatsschuldal ware het ook voor nog zoo weinig.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2