EEYDSCHE COURANT.-' i\°. ISIS, WOENSDAG, 17 MEI. 111 m EN LAN DSC HE SI E Si IG T EN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. J» 'O rMï "v''I: ;N- <AV- Z?e Prijs der Courant is f 12 ï/i het jaar; de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven De Redevoering van den Heer D. Donker Ctjrtius, die als Bij voegsel tol dit nonimer gratis wordt uitgegeven, is ook afzon derlijk a 5 Centen ter Courantdrukkerij te bekomen. LEY DEN1G Mei. In onze vorige, de redevoering des lleeren Donker Curlius slechts gedeelte lijk hebbende kunnen mededeelendaar wij er hij het ter perse leggen niet meer van hadden ontvangen, zoo geven wij thans, in plaats van alleen het overige gedeelte, liever de gansehe redevoering in een afzonderlijk bijvoegsel, ten einde de lezers van ons blad dit hoogstbelangrijk stuk in zijn geheel kun nen overzien. Hoogstbelangrijk toch is deze redevoering te noemen. Hij blinkt niet uit door schitterende, wegslepende welsprekendheid helaas, zoo vaak misbruikt om wat anders te zeggen dan men denkt, of althans het volk met sclioone woorden te paaijen; om op eene indrukwekkende wijze beloften te doen, aan wier vervulling men de hand niet slaan wil om een vertrouwen in Ie roe pen dat zoo vaak met welwillendheid werd verleend, maar even vaak bitter teleurgesteld. Het verkeerde onzer kostbare staatsinrigting wordt er gaaf in erkend, met name aangewezen, niet met de overdrijving dergenen die zich door allerlei begoochelingen laten wegslepen, maar ook geenzins weggerede neerd of vergoelijkt. In eenvoudige bewoordingen wordt aangetoond wat er te verbeteren valt, en die erkentenis van het verkeerde en van de dringende noodzakelijkheid tot verbetering is niet hel gevoelen van één minister; het is hier de uitdrukking van aller meening. Gelijk zulks aan dit stuk dubbele waarde geeft, zoo is het tevens geschikt om het krachtigen invloed te doen vinden bij de Staten-Generaal. Mogt dit alzoo zijnmogt men zoo veel mo gelijk ieders bijzonder gevoelen over ondergeschikte punten ten offer willen brengen om des te beter eendragtig het Ministerie te ondersteunen mogten alle bedenkingen van eigenbelang met die grootmoedigheid worden onderdrukt, welke het echte sieraad is van hen die geroepen worden om te zamen te arbei den voor het heil van allen. De redevoering vond genoegzaam algemcenon weerklank, en geen wonder; zij is evenmin een kunstig bolwerk oin het onhoudbare te verdedigen, als een dweepende aanval om roekeloos al het bestaande om ver te werpen het is een woord op zijn' tijd, de verwachting is er aanvankelijk aangenaam door bevredigd, niet door opgewonden. Mogt dit merkwaardig staatsstuk, dat zoo gunstig bij vele vroegeren afsteektzich nu ook vooral daardoor verblijdend onderscheiden, dat het geen vuurwerk gelijk is, afgestoken in een duisteren nacht, hetwelk na gedurende weinige oogenhlikken een helder licht te hebben verspreid, de aanschouwers op nieuw in duisternis laat henen gaan. Mogen wij alzoo het einde beleefd hebben eener zoo vruchlelooze als kostbare worsteling van onveranderlijk behoud, met gewenschten vooruitgang. Mogt eensgezinde ijver om in denzelfden geest te werken veel goeds stichten, veel gebrekkigs, niemand toch verwachte het volmaakte, vcrschoonen. Zoo zal de natie winnen in tevredenheid en welvaart; het Huis van Oranje in liefde en ach ting van dat volk, waaraan het met naauwere banden verknocht is, dan elders eenig regerend huis aan hel volk hechten, en Vorst en Volk zich, niet in bedriegelijke gerustheid op eigene kracht, maar in ootmoedig vertrouwen, om den onvvankelbaren troon scharen van Hem, bij wien de eerste Willem en het voorgeslacht niet vergeefs kracht en hulpe zocht. Z. M. heeft onder anderen benoemd tot Ontvanger der Directe belastingen en accijnsen te Leyderdorp, den Heer B. Oostendorp Verbrugge, thans Ont vanger te Warmond. Reeds eenigo jaren geleden schreef Victor Hugo ergens: «Het openbaar onderwijs is het groote vraagstuk van onzen tijd." Ook nu nog blijft hel tot de belangrijkste vraagstukken des tijds behooren en is het dus niet on gepast te doen opmerken hoe in een adres, onlangs door de Gemeenteraad van Luik aan de Belgische Wetgevende Kamers ingediendde volgende zinsnede voorkomt: «Wij verwachten, en al onze wenschen strekken zich daartoe bijzonder uit, eene organisatie van het openhaar onderwijsop zoodanige grondslagen dat het zich voortaan onder het uitsluitend bestuur der Re- gering geplaatst vinde." RoltCour.) Uit Harderwijk schrijft men dat de ansjovisvangst nog veel voordeeliger is dan voorleden jaar, zoodat niet alleen de gewone visschersvaartuigen op de vangst uitgaan maar ook onderscheiden vrachtschepen een dier vaartuigen ving er in eenen nacht 26,000 stuksde prijs is tusschen de 20 en 25 Cents de 100. 's GR AVENllAGE, 15 Mei. Z. M. heelt den Heer Mr. J. M. de Kempenaer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbenoemd tot tijdelijken Minister van Binncnlandsche Za kenin plaats vari den Heer Mr. L. C. Luzac, die thans nog met de porte feuille van het Ministerie voor de Zaken van de Hervormde Eeredienst enz. blijft belast. Heden heeft de Heer de Kempenaer reeds den eed in handen des Konings afgelegd. Gisteren heeft de nieuwe tijdelijke Minister van liinnenlandscbe Zaken de fleer de Kempenaer, in den ministerraad zitting genomen. Heden mor gen ten 10 ure heeft de Heer Luzac die portefeuille aan zijnen opvolger over gegeven. De Heer de Kempenaer heelt bereids de werkzaamheden aange vangen. Men spreekt heden avond vrij stellig van het aanbieden van het minis terie van Buiterilandsche zaken aan den Baron BentinckGezant te Brussel, en van het ministerie van Oorlog aan den Generaal Voet. Ook wordt de Heer Storm genoemd, als begrepen in de nieuwe zamenstelling van het ministerie. HaarlCour.) Volgens Koninklijk besluit van den 13dc" dezer worden met 1° Julij e. k. ingetrokken de munthillelten groot 500, tea bedrage van 4 millioen en die van 100, ten bedrage van 11,550,000; de inwisseling bij de Ned. Bank begint met den 3dcn Junij. Na 1° Julij zullen de billetten op houden wettig betaalmiddel te zijn, doch tot 1° October zullen zij nog bij alle betalingen aan de schatkist worden aangenomen. De Stoompost meldt: Men berigt ons, dat er op den ll<ieo dezerte Delft, eene eerste bijeenkomst beeft plaats gehad der Commissie, door de beide collegiën van Delfland benoemd, ter beoordeeling der ingekomene ontwerpen tot verbetering der bemaling en uitloozing van den boezem van Delfland. Rij de 's Gravenhaagsclic rcederij zijn berigten ontvangen uit liet ka naal, van Kapitein C. J. Blok, voerende het fregatschip 's Gravcnhageden 7dcn dezer reizende hij Start-point (den 23slcn December 11. van Batavia ver trokken); van Kapitein W. li. Kramer, voerende het barkschip Nieuwlekker- land den 9den dezer te Cowes aangekomen (den 4den Januarij II. van Ban- joewangie vertrokken). Aan heider boord alles wel. Het barkschip Bui tenzorg, Kapitein L. R. Giezenwas op den 3den dezer zeilende hij Kaap Lezart: (den 25sten December 11. van Batavia vertrokken.) Aan boord mede alles wel. 16 Mei. Men verneemt dat de reis des Konings naar Amsterdam, nog eenigen tijd is uitgesteld. Gisteren avond heeft de Ministerraad eene zeer langdurige vergadering gehouden. In de Residentie is aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt, de Hertog van Montmorency, komende van Parijs. Nog is de Heer N'ierstraz, Burgemeester van Maastricht, bereids alhier aangekomen en aan het Hotel Fuhri afgestapt. MAASTRICHT, 14 Mei. De verkiezingen eergisteren in het Hertogdom hebben zich door niets on derscheiden dan door c-ene flaauwe belangstelling. 'J'e Kysdentellende eene bevolking van 2000 ingezetenen, waren nog geen 60 stemmers, even zoo te Valkenburg geene 100. De stedelijke raad heeft besloten tot een adres aan Z. M., houdende protest tegen de afscheiding van Limburg van Nederland. De HH. Nierstrasz, Burgemeester en Swart cn Clermont, leden van het Bestuur, hegeven zich ter aanbieding naar den Haag. Woensdag werd een allcroproerigst lied te Sittard gedrukt en rondge vent. Gisteren hadden de Officier van Justitie en die der Maréchaussees den

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1