BUITEINLAJNDSCHE BEB5GTEIN. Wij betalen uit vrije keuze premie van verzekering tegen brand zee- en oorlogsgevaarwie zal niet gaarne eene gelijke premie voldoen tegen een ge vaar, dat alle andere overschrijdt? Wie zal niet gaarne zelfs een klein deel zijner bezittingen willen afstaan, indien daartegen alle zijne bezittingen, welker waarde vermindering hij thans betreurt, eene veel hoogere waarde er langen Als halfslaglige finantiële proefneming, buiten alle verhand tot eene geheel nieuwe orde van zaken zoude zulk een maatregel de nadoelen van beide stel sels, zonder de voordeelen van een enkel, vereenigen: de kostbare inning van het tegenwoordige, bij mindere productiviteit het ongerief van de open- legging der fortuinen, zonder de verbetering van de algemeene gesteldheid met de klagten van hen, die nieuw getroffen worden, dé voortdurende onte vredenheid van hen, die niet of niet geheel worden ontheven. De ondergeteekende erkent, dat tijdelijke voorzieningen in de finantiële behoeften der overgangs-periode onvermijdelijk zijn. Gaarne wil hij (gelijk hij van alle zijne medeburgers vertrouwt), daarin zijn evenredig deel dragen, hetzij de voorkeur wordt gegeven aan eene hoofdelijke heffing voor éénmaalhetzij aan eene vóórbetaling van bestaande belastingen hetzij aan eene vrijwillige of gedwongene geldleeningtegen schuldbrieven, na eenigen tijd met eene ma tige rente aflosbaar, en alsdan in alle tegenwoordige of toekomende belastin gen voor ieder houder ten volle als geld gangbaar: hij vermeent, dat bij eene behoorlijke verkorting van de overgangs-periode, en die verkorting wordt door meer dan geldelijke overwegingen aanbevolen, weinige millioenen zul len toereikende zijn, om de zaken aan den gang te houden, on dat die wei nige millioenen op billijke voorwaarden zullen verkrijgbaar zijn. Maar hij vermeent tevens de hoop te mogen koesterendat uwe vergadering niet meer de zedelijke verantwoordelijkheid zal willen aanvaarden van de finantiële toekomst voor den nood van liet oogenhlik te hebben ten offer gebragt, en door nieuwe finantiële verordeningen, op het oude finantiëel stelsel geënt, de hesluiten eener aanstaande volksvertegenwoordigers en de handelingen van «en definitief Ministerie te hebben belemmerd. Daarom verzoekt de schrijver 1°. dat de vergadering door alle ter harer beschikking staande middelen de bespoedigde invoering der nieuwe staatregeling bevordere; 2°. dat zij door bloot tijdelijke maatregelen in tijdelijke behoeften voorzie; en 3°. hare goedkeuring onthoude aan alle zoodanige ontwerpen, als welke, ingrijpende in de finantiële toekomst van Nederland, tot den werkkring be- hooren van de aanstaande vertegenwoordiging van bet Nederlandsche volk. •s HERTOGENBOSCH, 9 Mei. Wij vernemen dat de laatstelijk bij Z. M. en de ministers toegclatene com missie, om de belangen dezer provincie, ten aanzien der daarstelling van het uitwaterings-kanaal te verdedigen, met de blijdste vooruilziglen van ver wezenlijking van dit zoo gewigtige plan is teruggekomen. Moge deze tijding spoedig bevestigd worden. BELGIE. BRUSSEL, 9 Mei. De Senaat heeft de wet op de gedwongene leening aangenomen, en zij is daarop onmiddelijk uitgevaardigd. Geheel het bedrag der grondbelasting wordt gevorderd, en wel van 7/8 der hoogst aangeslagenen geheel de op brengst van de personele belasting, wat betreft de huurwaarde, de haardste den, de dienstboden en de paarden, van 3/4 der hoogst aangeslagenen: 6 pCt. korting der pensioenen en tractementen van 2,000 fr., met opklim ming van 1 pCt. voor elke 1000 fr. Van het bedrag, omtrent welks terug betaling nader zal worden beslist, zal eene rente van 5 pCt. worden verstrekt. FRilVKRIJ H. PARIJS, 8 Mei. Nadat de overige leden van het Bewind hun afzonderlijk verslag hadden voorgedragen: de fleer Garnier-Pagèsbij vervolg, over de finantiënFran cois Arago over oorlog en marine; Marie over publieke werken, en Lamar- tine over Buitenlandsche Zakenwerd een door den Heer Béranger ingezonden demissie-brief voorgelezen, maar dit verzochte ontslag aan den geliefden volks dichter niet verleend, en voorts door den Heer Lamartine, als eene lioogst- bedenkclijke nieuwigheid een door vele leden gedaan voorstel bestreden, hetwelk strekte om zijn verslag te doen drukken en door geheel Frankrijk als ook *an de vreemde Mogendheden rond te zenden. Toen sloeg de Heer Dornès voor om het Bewind over haar gehouden bestuur te bedankente bepalen dat het uitvoerend Bewind zou overgaan in eene Commissie van vijven en dat die Commissie bestaan zou uit de Ileeren Hier viel men hem met onbeschrijfelijk geweld in de rede. »Neen, neen!" riep men; »wij willen geene namen." Men kon elkander niet meer ver staan rondom het spreekgestoelte drong zich een twintigtal leden zaam onder hen de Heeren Trélat en Jean Renaud, die het voorstel met den Heer Dornès geteekend hadden. Deze laatste weigerde volhardend het spreekge stoelte aan andere sprekers in te ruimen, en wilde zijne vijf namen uitbren gen. De President poogde zoodra hij gehoor kon verkrijgende vergade ring te bewegenom ten minste bet voor te stellen decreet te hooren lezen toen de hoogbejaarde Dupont opstond en zeide, niet te kunnen begrijpen, boe een zoo bedachtzaam man als de burger Dornèsover zich had kunnen verkrijgen namen le compromitterenzonder iemand geraadpleegd te heb ben, Anderen spraken hiertegen, en het rumoer werd allergeweldigst. Een half uur bleef de zitting opgeschort, cn toen zij heropend werd, wijzigde de Heer Dornès zelf zijn voorstel in zoo verre, dat het slechts een ontwerp tot een bestuurscommissie behelsde, zonder namen. Thans sloeg men voor. dat de vergadering zich naar hare afdeclingen be geven zon, maar toen hierop de Heer Baroclie voorstelde om eerst een besluit van goedkeuring en dankerkentenis aan liet Bewind te nemen, ging de Heer Barhès den voorslag te keer, tegen verscheiden daden der Regering proteste rende en vooral zijne verontwaardiging uitboezemende over hetgeen hij de volksrnoorden van Rouaan noemde. Terstond werd hij uit alle deelen der zaal tot de orde geroepen, gedruisch en verwarring begonnen op nieuw, tot eindelijk de lieer Senard zelf inwoner en regterlijk beambte te Rouaan de beschuldigingen van den Heer Barbès weêriegde en toonde dal de Regering, wilde zij niet wet en orde aan geheele omverwerping ter prooi geven, niet anders had kunnen handelen dan zij gedaan had. Hij werd door den Minister van Justitie Créinieux ondersteund die op de vordering van den Heer Bar hès, om een plcgtig, onpartijdig en niet door gouvernemenls-beambten te vcr- rigten onderzoek antwoordde, dat het nieuwe Bewind, zoodra liet benoemd zou zijn, zulk een onderzoek zou kunnen doen instellen. Inmiddels heeft da vergadering bij ontzettende meerderheid verklaard dat de Regering zich ver dienstelijk hij liet vaderland gemaakt lierfl. Daarna begaven de leden zich in hunne bureaux om over de benoeming van liet nieuwe Bewind en keuze van Ministers te raadplegen. Het voorstel van den Heer Dornès heeft daarom zulk eene beweging ge maaktomdat de Regering, althans vooral de Heer Lamartine, inderdaad de opneming van den Heer Ledrn-Rollin in het nieuwe bestuur verlangt. Deze zou ook een der door den Heer Dornès voor te dragene geweest zijnen men schijnt gehoopt te hebben dit bij verassing te doen doorgaan. De plegtige Godsdienstoefening door den Aartsbisschop d'Affrc in de hoofdkerk Notre Dame gehoudenom den zegen des Hemels over de werk zaamheden der Nationale Vergadering af te smeekenis niettegenstaande de dringenden uitiioodiging van den Aartsbisschopslechts door zeer weinige Leden dier Vergadering bijgewoond. De vraag naar bedieningen en plaatsing is thans grooter dan ooit onder het Keizerrijk, de restauratie en de regering van Lodewijk Philips. Men wil, dat aan de deur van ieder Ministerie eene label zal worden aangeplakt be vattende den korten inhoud van alle verzoekschriften met den naam der ver zoekers. Sedert het openen der Nationale Vergadering heerscht hier eenige meer dere welvaart en bedrijvigheid; in de winkels en magazijnen ziet men meer koopers. 9 Mei. De Zitting van heden begon te half twaalf ure. Eerst las de Secretaris een verslag over de voorstellen tot een tijdelijk uitvoerend bewind. Toen werd onder een geweldige opschudding bepaald, dat de Ministers niet door de Vergadering zonden worden gekozen. Eindelijk wordt na een allerhevigst rumoer en schrikbarende verwarring, bet voorstel van Dornès aangenomenom oen uitvoerend bewind van vijf personen te benoemen. De personen die hij had w illen voordragenwaren Lamartine, Arago, Marie, Dupont en Ludru-Rollin, en men denkt dat deze ook de meeste kans hebben. ITALIË. ROME, 30 April. De Paus heeft een besluit genomen dat groot* beroering in de hoofd stad der kerkelijke Staten dreigt te doen ontstaan. De Duitsche Priesters hadden den Paus bedreigd zich van hem le zullen afscheidenindien hq den oorlog tegen Oostenrijk voortzette. Hierdoor bevreesd heeft Pius IX be sloten elke oorlogsverklaring tegen Oostenrijk in te trekken. Hij beeft ver klaard in zijne waardigheid van geestelijk hoofd der kerk niemand den oor log te kunnen aandoenen het zenden van Pausselijke vrijwilligers naar Lombardyë, uitgelegd als de eenvoudige begeerte die hij koesterde, om liet memorandum van 1831 te ondersteunen. De politieke ciabs zijn op liet vernemen dezer tijdingen in hevige gisting geraakt. De stedelijke raad zou ontbonden zijn, en de te wapen gesnelde burgerwacht zich van de poorten der stad hebben meester gemaakt. De Kardinaal Delia Genga die de Oos tenrijksche partij toegedaan is, heeft uit de poort willen gaan maar is moe ten terukeeren. Er zon reeds een nieuw ministerie zijn zamengesteld. De Oostenrijksche partij tracht den Paus te beduiden dat de goede zaak in Italië de Oostenrijksche is. Het volk bedreigt den Paus al zijne wereld lijke magt te ontnemen en eenvoudig Priester van Rome te maken, indien bij niet van besluit veranderd, en de wereldlijke magt aan een voorloopig bestuur op te dragen. Met angst ziet men zijn besluit te gemoet. Andere berigten melden dat de Paus zich naar Boulogne begeven zalom nader bij het oorlogstooneel te zijn, cn den moed zijner troepen aan te vuren. MILAAN, 2 Mei. Het voorloopig Bestuur heeft bekend gemaakt dat het Italiaansche hoofd kwartier van Pastrengo naar Santa Giustina verlegd is. Koning Karei Alhcrt had besloten om den l5len Bussolengo aan te tasten doch reeds des nachts trokken de troepen wier geestdrift door de jongste overwinning was verle vendigd naar dat dorp op, bestormde en bezette het, terwijl zij den vijand tot over de Etsch deden wijken.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3