hebben om zich bij een algemeen verslag le bepalenomdat re er niet bij winnen zullen als men hen afzonderlijk beoordeelt. Te half zes is de zitting opgeheven en bepaald dat ze Maandag 8 Mei zou worden hervatom verder de geloofsbrieven te onderzoeken en de verslagen van verschillende Ministers te hooren. De Moniteur meldt, dat het verbroederingsfeest, hetwelk op den 10den bepaald was, den 14de" zal plaats hebben. Den 5den dezer, den 28sten verjaardag van Napoleon's dood, heeft een optogt van militairen uit zijnen tijd plaats gehad, die door een' I'ool, Gra- bowsky, geleid werd, een 102-jarige grijsaard, die onder Lodewijk XV in Fransche dienst is getreden en de veldtoglen van de oude republiek en het Keizerrijk heeft medegemaakthij ging nog met vasten tred. IT ALÏE, HOME, 28 April. Een particuliere brief spreekt van eene vrij levendige opgewondenheid welke zich tegen den Paus kenbaar maakte, en van eene demonstratie, welke voorbereid werd, om hem te noodzaken den oorlog aan* Oostenrijk te verklaren. Tot dus ver weigerde de Paus dit besluit te neineneen besluit, dat het volk als onvermijdelijk beschouwt, om te voorkomen dat de Pau selijke soldalen en vrijwilligers, die in handen der Oostenrijkers konden val len als gewapende struikroovers behandeld worden. Dit hagchelijke vraag stuk zou op den 30sten dezer in een geheim comité beslist worden. Later berigt meldt dat het ministerie zijn ontslag heeft genomen, en dat zoo de Paus binnen 24 uren, die men hem had toegestaan, niet in den oorlog tegen Oostenrijk toestemde, men een voorloopig Bewind zou benoemen. Uit Lom hard ye wordt gemeld dat aan den eenen kant Koning Karei Albert zegepralend voortrukten met zijn thans ontzaggelijk leger tot. nabij Verona genaderd is, terwijl in een ander gedeelte van Italië, te weten in Friaulde Oostenrijksche Generaal Nugent alom zegeviert. Het is nu stellig dat Udino en Palma Nuova door de Oostenrijkers is ingenomen. Generaal Nugent staat voorbij Codroipo aar. de Tagliamento. De door Venetië verzochte hulp is eindelijk gekomen de Minister van Binnenlandsche Zaken had zich uit de stad verwijderd en naar Koning Karei Albert begevenom op het zenden van hulpbenden aan te dringen. Ontzettend is inderdaad de magt, die ter bescherming van Friaul thans die landstreek binnengerukt is of op het punt is van binnen te rukken; het zijn voor het grootste gedeelte Pauselijke troe pen, die onder Durando den Po zijn overgetrokken. Koning Karei Albert heeft den vijand uit zijne slerke stellingen aan de Etsch verjaagd en die zelf ingenomen de stad Pastrengo is daarbij in zijne handen gevallen. Van beide kanten dus kan men dagelijks de tijding van eenen welligt beslissenden slag verwachten. Uit Botzen wordt gemeld, dat de Oostenrijksche troepen bij een' uitval een groot aantal gevangenen naar de vesting hadden gebragt. Het kruidma- gazijn Fontana was met 1600 brandraketten in de lucht gesprongen, waarbij 37 menschen onder het puin begraven werden. ERUISSEK. BERLIJN6 Mei. De Koning heeft een Kabinets-order uitgevaardigd tot geruststelling der Polendat inet de reorganisatie van het Groothertogdom Posen geenszins ge vaarlijke maatregelen voor de belijders der Roomsch-Kalholijke Godsdienst beoogd worden. Z. M. heeft uit handen van den Spaanschen Kamerheer Don Antonio Remon Zarco del Valle, in een afzonderlijk gehoor, den brief aangenomen bij welken hij tot Buitengewoon Gezant van Spanje bij ons Hof benoemd wordt. De Prnissische Gezant, die wederkeerig naar Madrid bestemd is, zou weldra benoemd worden. De stedelijke Regering heeft bepaald, dat tot dekking der tegenwoor dige buitengewone uitgaveneen gevolg van de algetneene behoefte onder de onbemiddelde volksklasseeene belasting op het inkomen zal worden ge heven van 1 pCt. van het zuiver inkomen. Aan deze belasting zijn onder hevig 1°. alle op zich zelf staande personen met een inkomen van 300 Rth., 2°. alle huisgezinnen, uit twee personen bestaande, bij een inkomen van 400 Rth. en 3". alle huisgezinnen uit meer dan twee personen bestaande, bij een inkomen van 600 Rth. Een der oudste en meest vertrouwde handelshuizen alhier heeft zijne betalingen gestaakt. Den 2den dezer is hier eene groote vergadering van tusschen de 5 of 600 stemgeregtigden gehoudenwaarbij de Burgemeester Raunijn het woord zou voerenmaar de verwarring en het door elkander schreeuwen is zoo groot geweest, dat er niets bepaalds besloten heeft kunnen worden en men onver- rigter zake uiteen is gegaan. Tusschen Bamberg en Neurenberg zal een leger Bondtroepen van 60,000 man zamengetrokken worden, waartoe Pruissen 20,000 zal leveren. Ook naar de Poolsche grenzen zullen Pruissische troepen gezonden wordendaar men met zekerheid weet dat Rusland zijn leger in Polen zeer versterkt. De ingezetenen van Manheim protesteren tegen het besluit, waarbij hun stad iri slaat van beleg is verklaard, waardoor de handel veel lijdt, en het garnizoen dagelijks 8000 kost. POSEN, 2 Mei. De regeringloosheid en de gewapende tegenstand der Poolsche bevolking heeft eindelijk den Pruisiscben Bevelhebber van dit Groothertogdom Generaal von Colomh, genoodzaakt eergisteren Xions aan te'tasten waar de oproerlingen I zich hadden genesteld, welke stad na een feilen strijd van een paar uren is ingenomen. Hunne hoofdaanvoerder Leo Dabrowski is er bij omgekomen de overige opperhoofden zijn mede gedood, gekwetst of gevangen, eene aanzien lijke bende deels uit ruiterij deels uit zeismannen bestaande, die ter hulp kwam aansnellen is mede verslagen en verstrooid. Het verlies der oproerlin gen is moeilijk te bepalen: dat der Pruissische magt op welke in de stad uit de huizen en uit de kerken werd gevuurd, bedraagt ongeveer 30 man en 50 gekwetsten. Den volgenden dag heeft de Generaal von Blumen Miloslaw veroverd, dat op dergelijke wijze werd verdedigd. Doch van daar verder voortrukkende, werd hij onvoorziens door benden oproerlingen overvallen, trok terug naar Miloslaw, doch moest na een hevigen strijd van 5 uren de stad geheel ont ruimen. en met verlies van 18 dooden, een 50-tal gekwetsten en 250 man vermisten tot op Sohroda, van waar hij was uitgetrokken, terug koeren, zoo dat de Polen van die streek meester zijn gebleven. TRIER, 4 Mei. De onlusten, van welke reeds melding is gemaakt, waren hier den 2dcn begonnen en uitgelokt, door het binnentrekken van troepen, die men zeide in last te hebben den geest der bevolking te onderdrukken. Het maken van versperringen nam een aanvang, in de Vieeschstraat onder anderen werd de geheele Keulsche postwagen omgeworpen. De troepen en de burgerwacht kwamen onder de wapenen, de door de eersten ontruimde hoofdwacht is geheel vernieldmen telt over de 50 versperringen. De Generaal Schreckenstein had algemeene amnestie beloofdzoo de barricaden onverwijld werden weg geruimdzoo niet, dreigde hij de stad te zullen beschieten. Nadat echter de Commissie van onderzoek, ingesteld ter heoordeeling van het gedrag der troepengisteren haar rapport aan den Generaal had aange boden en daaruit gebleken was, dat die troepen inderdaad grootendeels aan leiding tot de plaats gehad hebbende onlusten gegeven hadden, wilde de Generaal nogtans niet dadelijk tot hunne verwijdering hesluiten. Dit gaf gedurende den gelieelen dag op nieuw aanleiding tot botsingen op verschil lende punten der stad, waarbij eenige personen gevangen en eenige anderen ligt gekwetst werden. Het volk zond echter heden morgen eene nieuwe de putatie tot den Generaal, en deze beloofde eindelijk om de troepen te verwij deren. Inlusschenalhoewel men den geheelen afloop nog niet kan mede- deelen, kunnen wij toch voorloopig herigten, dat bereids bijna alle barricades door bereidwillige handen opgeruimd zijn en reeds heden avond de sinds een paar dagen geheel afgebroken circulatie voor rijtuigenbinnen de stadher steld zal zijn. De laatste herigten melden, dat de opstand gedempt is, daar de op standelingen wegens de bedreigingen van den Generaal in onderwerping wa ren gekomen en de versperringen hadden weggeruimd. Er werd een burger wacht nit welgezinde inwoners gevormd. EUXEÏfflBÏTRG. 4 Mei. De herigten vermelden het vertrek van den Bisschop Laurent. Namens den Paus werd hem door den Kardinaal Fransoni dit bevel gezonden, op grond dat hij werd beschuldigd door zijne onvoorzigtigheid de aanleiding tot onlusten in Luxemburg te zijn geweest, ofschoon door het hof van Rome steeds hulde aan zijnen ijver was gedaan. Een brief des Konings gaf hem bovendien het verlangen te kennen om zijn vertrek in dier voege voor te bereiden, dat het tot geenerlei opschudding aanleiding konde geven. De prelaat heeft aan deze nitnoodiging stiptelijk voldaan en is geheel in stilte vertrokken. -Z. iM. de Koning Groothertog heeft verklaard af te zien van het voordeel der wet, welke hem zijne civiele lijst verzekerde. Hij verzoekt de vergade ring der Staten die op nieuw vast le stellen en was bereid daarvan voor dit jaar geheel af te zien, bijaldien de behoefte des lands zulks vorderde. De zetel des bestuurs was wederom van Etlelbruk naar Luxemburg over- gebragt. De vergadering der Staten had in hare laatste zitting met 36 tegen 29 stemmen besloten, dat onmiddelijk tot de verkiezingen voor het Duitsche Parlement zoude worden overgegaan. FKAIRF©KT. 6 Mei. Het Comité van 50 nam gisteren met 18 tegen 16 stemmen het besluit, om het Verbond in naam der Duitsche eer uit te noodigen ten aanzien van de Polen het woord te houden, dat de vorige vergadering hun had gegeven, na melijk: dat het door de Duitsche Staten aan de Poolsche natie gedane onregt, door hen vergóed zoude worden. HOL§TEIN. RENDSBURG, 5 Mei. Het Pruissische leger is werkelijk in Jutland binnengerukt en heeft de vesting Fredericia bezet. De Generaal Wrangel heeft aan de bewoners van Jutland eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij te kennen geeft, dat het leger met geene vijandige bedoelingen komt, weshalve hij hen aanmaant om hunne woningen niet te verlaten en hun bescherming van personen en goede ren en onschendbaarheid hunner vlag helooft. Alle Deensche overheden wor den aangemaand om te blijven en hunne pligten waar te nemen hetzelfde wordt aan de geestelijken aanbevolendie tevens aangespoord worden om hun nen invloed te gebruiken tot geruststelling hunner gemeenten. De nadeelige gevolgen van het niet opvolgen dezer aanmaning door de overheden worden op

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3