Regering deden erkennen. Die zich niet de hoop vleijen hanne redelijke, lang gekoesterde wenscheneindelijk vervuld te zijn, zullen teleurstelling op te leurstelling ondervinden. Vele vrienden der Regering zullen hare tegenstan ders worden en het oogenblik zou kunnen genaken, dat de wettige weg tot staatshervorming werd verlaten en dat men door gewelddadige omkeering trachtte te verkrijgen wat der Natie langs een vreedzamer weg had kunnen geworden. Dit kan nog worden voorkomen. Maar verlangt men ditdan ook geen dag langer gedraald In deze buitengewone tijden en omstandigheden moet met buitengewonen spoed worden gehandeld. Alles moet voor het hoogst noodzakelijke de herziening onzer staatsregeling, wijken. Die hier van niet overtuigd is, raadplege de stem van allen, die den vooruitgang zijn toegedaan, die hunne krachten gaarne aan het welzijn van hun vaderland wijden, en die wanorde en revolutie schromen. Overal hoort men de vraag: waarom zoo veel kostbare tijd verloren gaat? en vrees bevangt hen, die wei nige weken geleden bij de optreding van geachte mannen aan het hoofd van zaken vol moed en vertrouwen de toekomst te gemoet gingen. Bij de voordragt tot Grondwetsherziening, welke wij ten spoedigste aan uwe beraadslagingeu hopen onderworpen te zien, zal der natie ongetwijfeld een grootere invloed op de keuze harer vertegenwoordigers moeten worden ge geven. Hel stelsel, lot heden gevolgd, en dat alleen geschikt was om den volksgeest uit te dooven om alle belangstelling in de publieke zaak te on derdrukken en om het nationale leven te doodenmoet worden verlaten. Waaraan was dit anders toe te schrijven dan aan de menigvuldige omwegen langs welke iets te voorschijn kwam dat voor openbaring van de mecning der stemgeregtigden moest gelden? Doch tegen dat stelsel, door de onder vinding van het derde eeuer eeuw in Nederland gemaakt, staat een ander dat der directe verkiezingen over, daarom wordt echter door ons, wat velen met die verkiezingen schijnen te verwarren, geen algemeen steinregt, geen suffrage universel verlangd. Wij wenschen alleen, dat de ingezetenen, die belang hebben hij en genoegzame kennis van de algemeene zaak, zeiven tot. keuze hunner vertegenwoordigers medewerken, dat zij niet genoodzaakt worden anderen te benoemendie krachtens eene bloote fictie der wet voor hen optreden; wij zouden verlangen, dat degenen, die rijp zijn, 0111 zelf te denken, en hunne meening uit te drukken, niet onder eene politieke curatele of voogdijschap worden gesteld. Men innig genoegen zagen wij dan ook, dat de Commissie, door den Ko ning benoemd tot voordragt van een volledig ontwerp van Grondwetsherzie ning, iederen trap in het kiesstelsel heeft verworpen; en teregt zeide die Commissie, bij de ontwikkeling van haar gevoelen, dat door de instelling van gekozen kiezers het zaad eencr snelle vergankelijkheid in de Grondwet zonde worden gelegd. Deze zijnEdel Mogende Heerende redenenwelke het ons de vervulling van eenen duren burgerpligt doen achtenom u met hoogen ernsten met den meesten aandrang te verzoeken, door alle onder uw bereik staande mid delen de onverwijlde behandeling en de spoedige afdoening der gewenschte Grondwetsherziening te bevorderen, en het zegel uwer goedkeuring alleen aan het stelsel der regtstreeksche verkiezingen te willen hechten. s Gravenhage 8 Mei 1848. 't Welk doende, enz. De tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat er tegen den aanstaanden winter-cursus, die met den eersten October begint, aan 'sRijks Veeartsenijschool te Utrecht, eenige plaatsen open zijn voor jongelingen, die aldaar voor eigene rekening de lessen inoglen willen bijwonen. Zij, die eene kweekeling-plaats verlangen, moeten zijn niet beneden de zestien en niet boven de twee en twintig jaren oud. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoogleeraar A. Numan Directeur der School. HEUSDEN, 5 Mei. Voor eenige dagen werden de vervallen wallen en vestingwerken rondom deze stad, van wege de genie opgenomen. Thans verneemt en zegt inen voor waarheiddat zij in orde gebragt en hersteld en alzoo wederom in staat van verdediging gesteld zullen worden. Ook de batterijen te Doeveren zullen worden nagezien en opgemaakt. Men zegt dat een en ander zeer spoedig pu bliek zal worden aanbesteed. •s HERTOGENBOSCH 7 Mei. Nadat het den Commissaris van Pulicie alhier gelukt was, de Regtbank het bewijs te leveren van den frauduleusen verkoop van Belgische nadrukken, allen gedrukt bij P. van Dieren en Comp., te Antwerpen meestal behoorende tot het fonds van de Heeren Blussé en van Braam te Dordrecht, heeft dezelve eene huiszoeking bevolen, bij de Boekbandelaren Gebroeders Valhier, ten gevolge waarvan zijn in beslag genomen ruim 40 exemplaren van het Nederd. Letterkundig Woordenboek van P. Weiland, 28 exemplaren van het Kunstwoordenboek, 20 exeinpl. Woordenboek der Nederd. Synonymen van P. Weiland en Landré, eenige cxempl. der Nederd. Spraakkunst van Weiland, alsmede exempl. van bijna al de gedichten van Tollens; allen gedrukt ter voorn, drukkerij van P. van Dieren te Antwerpenwelke werken meest allen van daar over Rotterdam naar deze stad zijn gezonden geworden. OOSTERHOUT, 6 Mei. Heden overleed alhier, in den hoogen ouderdom van 103 jaren en 11 maan dende wed. H. Koperberg, geh. Zilverberg; als eene zeldzaamheid mag vermeld worden, dat deze vrouw nooit ecnig ziekbed heeft gehad, dat zij slechts drie dagen voor haren dood haar einde voelde naderenen tot het laatste oogenblik bij haar volle verstand is geweest. ASSEN, 7 Mei. Het Prov. Bestuur van Drenthe tracht, naar wij vernemen, en aanvanke lijk met goed gevolg, den eigendom der voornaamste Hunnebedden te ver krijgen, ten einde dezelve des te veiliger te stellen voor schending of slooping. B UITEN LANDSCHE BERIGTEN. ENGELA». LONDEN, 6 Mei. In het Lagerhuis is de wet op de emancipatie der Joden met 234 tegen 173 stemmen aangenomen. De jaarlijksche vergadering van het genootschap ter verspreiding van godsdienstige tractaatjes, had eergisteren avond II. in Exeter-Hall plaats. Uit het verslag van de werkzaamheden bleek, dat in het afgeloopen jaar de maatschappij 22,000,000 tractaatjes had uitgegevendus 1,833,333 trac taatjes per maand. Het grootste gedeelte daarvan was kosteloos uitgedeeld. Uit het^ verslag, in de 44ste jaarlijksche vergadering van het Britsch en Buitenlandse!) Bijbelgenootschap medegedeeld, blijkt onder anderen dat gedurende het laatste jaar, 1,124,067 Bijbels door dat Genootschap verspreid zijn, namelijk 837,361 binnenlands en 286,706 door lussehenkomst der el ders gevestigde depots. De geldelijke toestand der inrigting is zeer gunstig. De berigten uit Ierland waren gunstiger, daar ook de Heer Mitchell en andere personen van invloed zich van het lersch verbond hadden terug ge trokken. De handel begon eenigzins te verlevendigen. De berigten echter uit Schotland luidden bedroevend, daar er vele handelshuizen gefailleerd waren. 1SE EGÏS3. GEND, 7 Mei. De omwenteling in Frankrijk heelt eenen harden schok aan vele nijver heidstakken toegebragt en is de oorzaak geworden van eenen algemeenen stilstand in koophandel en nijverheid. Het jaar liet zich gunstig aanzien, en elk een rekende op een best saizocn. Inderdaad, het zou alzoo geweest zijn, ware het niet dat de voorvallen in Frankrijk al liet vertrouwen hadden vernietigd. Onze stad bijzonder heeft dit gevoeld, en onder de nijverheid die het meest geleden heeft en nog lijdt, moet men de bloemkweekerij tel len. Deze verschafte bestaanja zelfs eene soort van weelde aan honderde huisgezinnen, en is voor het oogenblik als volkomen vernietigd. FRANJiSÏ 1.1 K. PARIJS, 7 Mei. In onze vorige hebben wij voorloopig berigt dat de Nationale Vergade ring te Parijs den 4<leD Mei onder het voorloopig Voorzitterschap van de oudste der afgevaardigden Andry de Puyravau was geopend, en zich tot 's avonds te half zeven met voorbereidende werkzaamheden als onderzoek van de geloofs brieven der afgevaardigden enz. had bezig gehoudenzij is daarna weder voortgezet om de benoeming van eenen Voorzitter. Men had bepaald dat hier toe minstens 450 stemmen zich op eenen persoon moesten vereenigen, doch is daarvan afgeweken, zijnde de Heer Buchez, een gematigd eu welgezien man met 389 van de 727 stemmen verkozen, terwijl de Heer Trélat, Candi- daat der meer hevige partij, die in aantal stemmen op hem volgde, er slechts 234 bekomen had. Dien ten gevolge is de Heer Buchez tot President der nationale vergadering uitgeroepen. Des avonds is de volgende proclamatie aangeplakt »De nationale vergadering, de getrouwe tolk der gevoelens van het volk dat haar gekozen heeft, verklaart, vóór hare werkzaamheden aan te vangen, in naam van het Fransche volk, en in het aanzien van geheel de wereld, dat de republiekden 24 Februarij 1848 geproclameerd Frankrijks rege ringsvorm is en zal blijven. »De door Frankrijk begeerde Republiek heeft voor devies: Vrijheid! Ge lijkheid Broederschap De vergadering werd 's nachts te half een ure gesloten. Den volgenden dag, 5 Mei is de zitting voortgezet. In deze is veel tijds verspild over de verkiezing van zekeren Schmidtuit het departement de Seine, die om gekozen te worden zich voor een werkman had uitgegeven, welk bedrog ontdekt is, en zijne verkiezing vernietigd. Toen zou de Heer Dupont een rnededeeling doen, doch daar de oude Heer zijne stein niet tot de ooren der ruim 700 aanwezigen kon doen doordringen heeft de Heer Lamartine dat stuk gelezen, dat als naar gewoonte met ophe meling van het volk begondaarna de handelingen van het voorloopig Bewind vermeldde, en den raad gaf om spoedig een ontwerp van staatsregeling gereed te maken. Deze aanspraak is met daverende toejuiching ontvangen. De geestelijke Lamennais heeft in de National een ontwerp van staatsrege ling doen plaatsen. Het Journal des Déhats neemt het over. Het zal, zegt dit blad, ons aan geen ontwerpen ontbreken, zonder eens de staatsrege lingen rnede te rekenen, die onze vorige omwentelingen ons hebben nagelaten. Maar om de waarheid te zeggen, wij wachten Frankrijks heil niet, van meer of min goed zaamgestelde staatsregelingen, maar van Frankrijk zelve; maar van zijne gematigdheid, wijsheid, vastberadenheid om onder alle regerings vormen onder alle staatsregelingen, de grondslagen van orde en vrijheid te ver dedigen. Nu wij na 60 jaren beproevens nog eene staatregeling hebben te ont werpen mogen wij er wel al onze zorg aan toewijdenhaar zoo goed te maken als mogelijk is. En dan schiet over, om ze in praktijk te brengen. Dat is de ware toetsteen der staatsregelingen en dat is tot hier toe, naar de uitkomsten te oordeelen, de klip van al de onzen geweest. Voorts hebben nog de verschillende leden ieder een afzonderlijk verslag van hun beheer gedaanhet Journal des Déhats acht dat zij beter zouden gedaan

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2