LEYDSCHE COURANT 1848. MAANDAG, 8 MEI. yl)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLAN DSC HE BE DIG TEN. LEY DEN, 6 Mei. In de Pi. Rott. Cour. trof men dezer dagen een ingezonden stokje aan, onder het hoofd Pensioenendat geheel niet de waarheid overeenkomt, en dat van helang is, dat algemeen bekend worde. Uit dien hoofde nemen wij daaruit het volgende over De Piederl. Staats-Coui ant vermeldt nu en dan de pensionering van bur gerlijke ambtenaren, en geeft daarbij tevens op de hoegrootheid van het pen sioen hun toegekend. Niet zelden hoort men op het lezen daarvan schampere aanmerkingen maken en de vraag doen of zij aan welke zulk een pensioen wordt toege kend zich zoo verdienstelijk jegens het vaderland hadden gemaakt, dat zij daarop met regt en billijkheid aanspraak mogten maken Zij die zoo spreken zijn meestal in den verkeerden waandat de pensioenen gratis verkregen worden en alleen het gevolg zijn van eenige jaren dienst aan den lande. »Ter bestrijding dier meening, en opdat zij juister mogen oordeelen, meen ik hen op de navolgende bepalingen der wet van 9 Mei 1846, Stbl. n°. 24, opmerkzaam te maken. »»Art. 14. Alle burgerlijke ambtenaren zijn verpligt ten behoeve van den Staat een gedeelte hunner wedde of belooning bij te dragen. »»Art. 15. De wedde of helooning van alle burgerlijke ambtenaren onder gaat, behalve de na te melden uitzonderingen, bij de eerste aanstelling en hij latere verhooging eene ajloopende korting en vervolgens eene doorloopende korting enz." Vroeger hadden de ambtenaren moeten bijdragen tot het algemeen burger lijk pensioenfonds, hetgeen bij deze wet opgeheven werd. Hun die dit niet gedaan hadden j werd bet gekort op hunne wedde, of de belooning volgens art. 45. »Uit deze bepalingen ziet men dus duidelijk, dat de pensioenen geenszins gratis verkregen worden maar voor een groot deel het gevolg zijn van de plaats gehad hebbende verpligte kortingen. Hadden de ambtenaren steeds hun volle jaarwedde mogen genieten, dan hadden zij voor het geld, betgeen hun nu volgens de wet gekort werd. zeer dikwerf eene zeer goede jaarwedde, bij de eene of andere levensverzekering-maatschappij kunnen koopen. De Staal geeft hun dit pensioen geenszins om nietde ambtenaren hebben dit gekocht, en wel onder zeer bezwarende voorwaarden men leze de wet maar in haar geheel. Mogen deze weinige regelen hen die pensioenen alleen beschouwen als geschenken, van dwaling overtuigd hebben, dan is de kiern eener onregt- vaardige ontevredenheid weggenomen." 'sGRAVENHAGE6 Mei. H. K. H. Prinses Albert van I'ruissen wordt binnen eenige dagen te Voor burg verwacht, en zal alsdan het door Haar aldaar aangekochte Buiten verblijf llust-Hof, waaraan de voorloopige herstellingen reeds voltooid zijn, betrekken. Eene deputatie uit het Gemeente-bestuur, de geestelijken enz. zullen H. K. H. verwelkomen; terwijl het te verwachten is, dat de in gezetenen op eene gepaste wijze hunne vreugde aan den dag zullen leggen over de komst der Prinses, wier verblijf onder de gemeente voorzeker als eene belangrijke bijzonderheid mag geacht worden. Gisteren heeft de Hooge Raad, burgerlijke Kamer, uitspraak gedaan in de zaak van den dubbelen Kerkeraad der Herv. Walsche gemeente te Amster dameischer, tegen den Staat der Nederlanden, gedaagde. De Hooge Raad heeft, in tegenstelling der conclusie, door den Procureur-Generaal bij den Raad genomenen met verwerping der voorgestelde exceptiënden eisch van den dubbelen Kerkeraad toegewezenen mitsdien den Staat veroordeeld tot betaling van den op 1 Julij 1847 verschenen drie-maandelijkschen termijn der vacatuur-penningen, aan de opengevallene Predikantsplaats verhonden en van 1° April af verschuldigd (ten bedrage van 558.64£), en tot voortdu rende betaling van alle verdere termijnen, zoo lang de opengevallene plaats niet zal zijn vervulden voorts in de kosten. Naar men verneemt zullen er aan verschillende sociëteiten in deze stad aanzienlijke veranderingen en verbeteringen worden aangebragt, insgelijks met het edele doel om aan de werklieden alhier, die daarvan nog verstoken mogten zijnarbeid te verschaffen. De werkzaamheden aan de nieuwe socië teit op het Plein te verrigtenworden geraamd op ƒ34.000, en die aan de groote sociëteit in de Lange Houtstraat op een bedrag van ƒ39,000. ROTTERDAM, 5 Mei. Uit eene goede bron vernemen wijdat door den Raad het plan gearres teerd is, naar hetwelk de nieuw aangedamde gronden aan het Nieuwewcrk bebouwd zullen worden. Het voornemen is, zegt men, die gronden eerlang openbaar te verkoopenterwijl naar de gemaakte teekening daar ter plaatse een zeer fraairuiin en nieuw gedeelte der stad ontstaan kan. De grond zou in percelen verkocht worden, zoodat voor eene menigte bouwkundigen ge legenheid zal zijn om hunne nijverheid toe te passen. De voorwaarden van dien verkoop zullen denkelijk eerlang in druk verschijnen. Bovendien zouden spoedig andere werken van stads wege ondernomen wor den. Onder deze hehooren het gewezen bureau van inkwartiering aan de Kaasmarkt, het plein aan de Goudschepoorteen nieuw tolhuis hij de Heul, aan de Schiekadcen anderen. Men verneemt dat bij den Raad dezer slad het plan aanhangig is om, met goedkeuring der daarbij betrokken besturen en leden, het Schilderkundig Genootschap Hierdoor tot Hooger en Arti Sacrum en de boven de Beurs gevestigde Industrieschool te vereenigen en tot eene Akademie van Beeldende Kunsten in te rig tenen deze Akademie in het voormalig Gemecnelandshuis van Schicland op te nemen, hetwelk door de verwachte plaatsing der schil derijen enz. aan deze stad door nu wijlen den Heer Booymans vermaakt, ge heel aan de Schoorie Kunsten gewijd zou worden. GRONINGEN, 2 Mei. Eergisteren is te Pekel-A overleden, in den ouderdom van meer dan 104 jaren. Aron Cosses, wiens meeste naaste verwanten mede een zeer hoogen ouderdom hebben bereikt. De overledene had 80 jaren oud zijnde, nog schaatsen gereden en toen een heen gebroken. 's HERTOGENBOSCH 2 Mei. Er zijn alhier in omloop valsche guldens met het jaartal 1844, zij zijn blaauwachtig van kleur, de randen zijn meer rond dan plat en de letters slecht; het laat zich aanzien, dat zij gegoten zijn, daar zij over het algemeen die kracht missen, welke in 's Konings borstbeeld, liet wapen en de letters der echte guldens wordt gevonden, terwijl het metaal veel ligter is. B UI TEN L A N DSC E BE BI G TEN ENGELAN», LONDEN, 3 Mei. De Hertog van Wellington is den lstcn dezer zijn 80,le jaar ingetreden. De tweede lezing der wet tot wering van verdachte vreemdelingen is in weerwil van vele bedenkingen met 141 tegen 22 stemmen, doorgegaan. Volgens een dagblad van Philadelphia is Lodewijk Philips in den Staat Pennsylvaniaeigenaar van omstreeks 500,000 dull. 5 pCt. fondsen, en be dragen zijne verdere bezittingen in de Vereeniyde Staten riiet minder dan 5 millioen dollars. De Iersche Onderkoning heeft de stad Limerick in staat van oorlog verklaard. Laatstleden Zaturdag is de rust aldaar verstoord, door een hooggaanden omleidingen twist tussohen de Repealers. Er zou namelijk eene groote thee partij, ter eere van de Heeren Smith O'Brien Meagher en Mitchell, gehouden worden, maar de vrienden van wijlen D. O'Connell waren daarover zeer ver stoord, vooral omdat de laatstgenoemde dezer drie Heeren zich meermalen on gunstig over den Bevrijder had uitgelaten. Reeds was hem dan ook een brief tot waarschuwing toegezonden dat hij, te Limerick verschijnende, alles he- halve zacht zou worden behandeld. Hij liet zich niet afschrikken, maar werd zoo slecht ontvangen, dat hij met moeite het huis bereikte, waar de bijeenkomst zou plaats hebben. Zijne tegenstanders bragten nu een grooten volkshoop op de been, die eerst de stad doortrok, met eene afbeelding van Mitchell, aan een stok gebonden, en daarmede later voor het huis verscheen, waar het gezelschap vergaderd was. Men trachtte de deuren en daarna de vensters open te brekenmet het doel om de popdie alvorens met teer be smeerd was, brandende naar binnen te werpen, maar dewijl deze pogingen mislukten, verbrandde de pop te midden der straat. Nu smeet men de ven sters met stcencn inwaardoor een drietal dames en verscheiden andere per sonen gekwetst werden. Op tegenweer bedacht, braken de Heer Smith O'Brien

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1