eene Presidente of Overste en 4 adsislenten nit en door de leden voor G ja ren te kiezen. De leden zijn ondergeschikt aan het bestuur. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 74 jaren, Mr. J. Losecaat, oudste Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof in Noord-BrabandRidder der Orde van den Nederl. Leeuw. te vertragen. Wen klaagt in een schrijven van den 6lien April aan hoord van den Franschcn oorlogsbrik VAigle voor Malega gestationncerd, dat de toestand van het crediet van Frankrijk in Europa zoo treurig is, dat de militaire marine zich thans hijna buiten staal bevindt, om de noodige fondsen te bekomen, op de verschillende plaatsen, waar de dienst de tegenwoordigheid van oorlogsche pen vordert; dat men vergeefs getracht heeft, om bons op de schatkist ter waarde van 12,000 francs te gelde te maken, voor de soldij van de officie ren en de bemanning. De gewone geldschieters voor de Fransche schepen heb ben het geweigerd zoodat dit fregat naar Cadix is moeten zeilen om te zien of men daar leregt zou komen. In de voorstad S'. Germain heeft zich een club van vrouwen gevormd in welken geene mannen worden toegelaten. Het aantal werklieden in de nationale werkplaatsen beloopt reeds bijna 100,000 en neemt nog dagelijks toe. Berigten uit Limoges melden dat de bovendrijvende partij, die de ver kiezingen met geweld heeft te niet gedaan een voorloopig comité heeft ge vormd dat met onbepaalde magt te werk gaat en den ingezetenen eene geld- lecning van 700,000 francs heeft opgelegd. De Generaal Cavaignac, tot Vertegenwoordiger verkozen, is op zijn ver zoek, of volgens andere berigten in schijn op verzoek maar indedaad gedwongen, als Gouverneur-Generaal van Algerië ontslagen, en in zijne plaats benoemd de Generaal Changarnier. ITALIË. ROME, 20 April. De rust schijnt nog niet volkomen verzekerd. Gisteren avond hadden in de carceri-nuove nieuwe onlusten plaats. De congregatie Dell' Inquisizionc (di Sant Ufficio) heeft door haren Secretaris, den Kardinaal Angelo Maieen besluit bekend gemaakt, waarbij aan de Katholieke Christenheid het lezen van de volgende boeken wordt ver verboden: Adresse au Pape Pie IX. sur la nécessité d'une réforme rcligieuse, par M. l'Abhé C. Thions; l'Ëglise officielle et Ie Messianisme, l'Eglise et le Messie, par Adam MickiewiczAlleinagne et Italië, Philosophic et Poésie, par Edgar Quinet: le Déluge, considérations géologiques et historiques sur les derniers cataelysmcs du globe, par Frederic Klee ou l'Eglise ou l'Ktatpar F. Genin les Eloim, ou les Dieux de Moise, par P. Lacour. Om de ledige Staatskas te hulp te komen, heeft de Pauselijke Minister van Finantiën eene belasting als voorschot uitgeschreven, ten bedrage van drie twaalfden der grondbelasting. Omtrent den staat van zaken in Lombardye wordt het volgende mede gedeeld Koning Karei Albert, die den 19'ie" naar Mantua optrok, ten einde zich met de Toscaansche en Romeinsche troepen te vereenigen, was getuige van een schitterend wapenfeit zijner troepen. Het grootste gedeelte van de Oosten- rijksche bezetting vau Mantua had deze stad verlaten om te verhinderen dat de nieuw aangekomen troepen zich met de Piemonlesen zouden vereenigen. Deze laalsten begonnen de Oostenrijkers op twee punten, nabij Grazia en Curtatone, aan te vallen; zij maakten zich weldra meester van een bastion, dat een der sleutels van Mantua is. Het geschut der Oostenrijkers deed wei nig kwaad, terwijl het onze de vijandelijke stukken spoedig onbruikbaar maakte en vele Oosterijkers deed vallen. Aau onze zijde telde men slechts vijf dooilen en eenige gekwetsten. Een ander belangrijk wapenfeit volgde het bovenvermelde op. De Pietnon- tesche troepen maakten zich meester van al den voor de stad Mantua bestem den voorraad, en sneden, na de Oostenrijkers op de vlugt gedreven te heb ben, de gemeenschap met de stad af. Uit de militaire toebereidselen schijnt men te mogen opmaken dat Karei Albert voornemens is om te gclijker tijd Peschiera, Verona en Mantua aan te tasten en de Oostenrijksche troepen te beletten om elkander hij te staan of in eene dezer plaatsen bijeen te trekken. De Generaal IVugent is de Tagliamento overgetrokken cn rukt thans op 'i'reviso aan, om vervolgens naar Venetie te trekken. Dc troepen uit Duilsch Tyrol snellen met den meesten spoed Radetzky ter hulp, die nog 50,000 man onder zich heeft en hare komst, alsmede die van den Generaal Nugent afwacht. In een bijzonder bcrigt uit het hoofdkwartier van het Sardinische leger, te Volla-, van den 25sten April gedagteekendwordt gemeld, dat Karei Albert de Oostenrijkers te Verona en Mantua reeds twee malen tot een slag in het open veld had uitgetart en dat deze geweigerd hadden slag te leveren. Den 26sten zou Verona aangetast worden. Den 22s,cn was eene Oostenrijksche vloot uit Triëst naar Venetie vertrokken en inen verneemt dat zij thans voor die stad is aangekomen. Dit had aanleiding gegeven tot een gerucht, dat Venetie verzocht had te mogen capituleren. Volgens berigten uit Padua van den 18<len maakte men zich aldaar, als mede te Vicenza, Treviso, Bassano en meer andere steden gereed om de aan rukkende Oostenrijksche troepen, onder bevel van den Generaal Nugent, tegenstand te bieden. De bevolkingen waren overal gewapendzij legden versperringen aan en braken de bruggen af. Men meende dat een corps van 12,000 man, onder bevel van den Generaal Durandote Padua zou blijven. PaduaVenetie cn Vicenza haddeu een corps bijeengebragt dat 4000 man sterk is en den Sardiuischcn Generaal Ia Marmosa aan het hoofd heeft. Uit Görtz wordt van den 24sten gemeld: Nadat de overeenkomst geratificeerd was, rukten de Oostenrijksche troepen gisteren des namiddags te Udine binnen, waar zij wapenen, oorlogsbehoeften en drie kanonnen vonden. De van Tarvis aanrukkende Oostenrijksche troepen vielen den vijand bij I'ontebo met kracht aan en dwongen hem te wijken. Naar alle zijden van Friaul worden coeriers afgezonden oin de vijandelijkheden te doen ophouden en de wegen overal vrij te doen maken. Heden zetten de troepen uit Udine hunnen marsch voort en bezetten Codroipo. PRUIS SE]*. De Opperpresident van de Rhijnprovineie heeft aan de Rhijnschipperij be kend gemaaktdat bij aan het Ministerie eene voordragt heeft ingezonden waarbij de volgende punten worden gevraagd: De Ilhijnscheepvaart over het algemeen te verliglen de oeverbeschadigin gen door de stoombooten te voorkomen, de schadelooshouding der oeverbewo ners te verzekeren, de oeverbevestiging en verbetering van het vaarwater te bevorderen eene geëvenredigde draging der ondernemers van de stoomvaart in de kosten die tot bereiking der bovenvermelde doeleinden gevorderd zullen worden, te verkrijgen. De meeste zetters en drukkers hebben bunnen arbeid weder hervat, na eene verklaring onderteekend te hebben waarin zij aan hunne principalen beloven zich verder rnstig te zullen gedragen. - Te Krakau was den 26sten weder een ernstige opstand uitgebarsten welke door den Opperbevelhebber Graaf Castiglione met kracht van wapenen beteugeld is. De Koningin van Bcijeren is den 27sten April van een' zoon verlost. Uit Altona wordt berigt dat de Duitsche troepen te Hadersleben waren binnengerukt, zoodat het gansche vaste land van Sleeswijk op de Deenen veroverd was. BCITEi>LAlM)SCHE BEKIGTElV FRANKRIJK. PARIJS, 2 Mei. Het voorloopigBewind heeft een besluit bekend gemaakt, omtrent de Na tionale Vergadering dal de vertegenwoordigers Donderdag den 4deo Meiten twaalf ure, in het paleis der Vergadering zullen bijeenkomen. De Voorzitter houdt dan eene toespraak tot de vertegenwoordigers des volks, en er wordt een voorloopig bureau gevormd, bestaande uit den oudste als Voorzitter en de zes jongste vertegenwoordigers als Secretarissen. Tot het onderzoek der vol- magtcn zal de Vergadering zich in achttien bureaux verdeelen elk bureau is uit vijftig leden zamengesteld en zal de volmagten van vijftig verkozencn moeten onderzoeken: ten drie ure wordt de zitting hervat en verslag ge daan de Vergadering beslist en de Voorzitter verklaart hen lot vertegenwoor digers des volks wier volmagten geldig zijn bevonden. Vervolgens kiest men ecnen Voorzitter, zes tweede Voorzitters, zes Secretarissen en zes quaestors: zoo bij de verkiezing van den Voorzitter niemand 451 stemmen erlangt, wordt op nieuw tot eene stemming overgegaan; de Voorzitter, de tweede Voorzitters en Secretarissen worden voor zes maanden benoemd de quaestors voor de geheele zitting. De Voorzitter uit daarna deze woorden Vertegen woordigers des volksin naam der eene en ondeelbare Republiekis de Nationale Vergadering bepaald gevestigd. Leve de RepubliekDe Voorzitter der voorloopige Regering geeft verslag van den toestand van den Staat, op den 24s,eD Februarij en heden, en stelt de magt welke het volk hem had opgedragen, in de handen der vertegenwoordigers. Ten slotte is bepaald dat ieder Minister rekenschap zal afleggen van de handelingen van zijn Minis terie tot op den dag van de bijeenkomst der Vergadering. Nog is bepaald, dat de vertegenwoordigers een zwarten rok, een wit vest, met omgeslagen boorden, eene zwarte broek en eene zijden driekleurige sjerp met gouden franje zullen dragen bovendien zullen zij aan den linkerknoop e n rood lint, hebben, waarop het zinnebeeld der Republiek is afgebeeld. Het groote volksfeest zal waarschijnlijk lot den H«ten worden uitgesteld, vermits de mobile nationale garde, de republikeinsche garde en de wachten van Parijs alsdan geheel gekleed en uitgerust kunnen zijn. Reeds zijn meer dan 250 nieuw verkozen leden der Nationale Vergadering te Parijs aangekomen. De nieuw gebouwde zaal der Nationale Vergadering zal morgen en overmor gen le zien zijn. Deze zaal is 27 ellen breed en 39 ellen lang. In de aanstaande Nationale Vergadering zullen de Legitimisten talrijker zijn dan zulks sedert achttien jaren het geval was; men spreekt van 150 a 200. Vele aanzienlijke geestelijken zullen zitting nemen onder anderen de Abt Lacordairede Aartsbisschop van Parijsde Bisschop van Langres en de Abt Fournier. Men weet dat er vele dubbele keuzon van candidaten voorde nationale ver gadering hebben plaats gehad. Onder dezelven zijn die der Ileeren Lamartine, Dupont, Ledru-RollinCormenin, MarrastF. Arago, AyliesBastide, Perdiguier, Crémieux, Pagncrre en Marie. Thans verzekert men, dat de voorloopige regering deze Heeren zal laten kiezen, voor welke plaats zij willen optreden, om alsdan op de plaatsen, welke zij niet kiezen, de lijsten aan te vullen door zoodanige candidaten, als in getal van stemmen op de reeds ge kozenen volgenten einde niet door nieuwe verkiezingen de onrust in het land te doen voortduren, en het voltallig worden der nationale vergadering

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2